Skocz do zawartości

Aktualnie na Słońcu


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

Ulalala - mieliśmy właśnie CME! Pierwsze od bardzo bardzo dawna!

Co prawda nie było ono skierowane w kierunku Ziemi, ni widoczne po naszej, 'jasnej' stronie Słońca - ale to kolejny znak, że Słonko budzi się do aktywnego życia!

 

cmec3strip3db6.gif

 

To CME musiało skądś pójść - to 'skądś' to bardziej aktywna grupa plam.

Brawa dla Słońca! Czekamy na więcej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od bardzo dawna? Jedna mądra encyklopedia podaje odnośnie CME:

 

"Częstość ich występowania zmienia się w zależności od fazy cyklu aktywności słonecznej. Podczas minimum aktywności obserwuje się jedynie 1 lub 2 wyrzuty w tygodniu. Podczas maksimum aktywności słonecznej ich częstość wzrasta do 4 - 5 dziennie."

 

I weź tu bądź mądry ;)

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od bardzo dawna? Jedna mądra encyklopedia podaje odnośnie CME:

 

"Częstość ich występowania zmienia się w zależności od fazy cyklu aktywności słonecznej. Podczas minimum aktywności obserwuje się jedynie 1 lub 2 wyrzuty w tygodniu. Podczas maksimum aktywności słonecznej ich częstość wzrasta do 4 - 5 dziennie."

 

I weź tu bądź mądry ;)

 

pozdro

 

Poprzednie zauważalne (czyli jak to, co pokazałem) CME było chyba w kwietniu - proszę mnie poprawić, jeśli się mylę. W poprzednich postach tego wątku coś o tym powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiła się plamka nr 1007!

Nowocyklowa!

Za duża to ona nie jest, ale jak to mówią lepszy rydz...

 

Heh, ja tam optymistycznie wychodzę z założenia, że im dalej w las, tym większa aktywność słoneczna.

Tak czy inaczej warto rzucić okiem (przez filtr oczywiście) na tę nową grupę:

200810310229mdiigrrv9.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej grupce jest aż 5 plam w tym jedna największa ale niestety zaczynają już chyba zanikać.

 

Zrobiłem zdjęcie ale prawie ich nie widać bo już są małe i do tego jeszcze chmury wysokie i na dodatek ktoś kopcił z komina jak widać na załączonym 2 zdjęciu, temu takie niewyraźne zdjęcie.

Img_0363.jpg

Img_0366.jpg

Edytowane przez Fangthane
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widać było dzisiaj małą grupkę plamek. Może Słońce powoli wychodzi z kryzysu ;).

 

63495bd7add754cc.jpg

 

I jeszcze taka fotka (Synta 8" + folia + kompakt + UWA 15mm), wprawdzie niezbyt piękna, ale ważne że plamki udokumentowane ;). Ten kolor dodany, aby plamy były lepiej widoczne. Trochę zabrudzeń widać, chociaż okulary czyściłem <_< .

Edytowane przez ABC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta plamke było już widac od wczoraj...ten obszar był juz aktywny od czwartku..Niestety powoli zanika :mellow: ..To juz druga grupa plamek od jakiegos czasu.Słonce chyba powoli próbuje sie obudzic z letniego snu :D

Pozdrawaiam i zachecam do obserwacji :D

Edytowane przez tomciol24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ulalalalala! Za wschodnim winklem dla Stereo B sporo się schowało!

 

20081101081530n7eub195oq8.jpg

 

Widać tam obszary aktywne, które są położone zarówno z dala od równika (czyli nowocyklowe) oraz w pobliżu równika (czyli starocyklowe).

 

Oznacza to, że przy odrobince szczęścia będziemy mogli zobaczyć za około tydzień plamy/grupy plam z 23. i 24. cyklu aktywności słonecznej! Coś takiego zdarza się tylko w okolicach minimów i z racji tego, że w okolicach minimum jest niewiele plam, to takie wydarzenia są stosunkowo rzadkie.

 

Zatem - 7-8-9 listopada - możemy mieć ciekawe obserwacje! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obszar w którym znajdowała sie plamka jest wciaz aktywny i plamke wciaz widac, choc wczoraj już ledwo mozna było ja dojrzec :D

Takze zapraszam do obserwacji :rolleyes:

 

 

http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realti.../512/latest.jpg

(Edit moheratora - włamałem się do tego postu i zmieniłem znaczniki - prawidłowy link, odsyłający do danego obrazka z danego dnia jest w poście poniżej. Link powyżej kieruje do najnowszego obrazka przesłanego przez SOHO. Oznacza to, że każdego dnia obrazek będzie inny - jak tylko nowy przyjdzie. Proponuję nie podawać takich linków w postach, bowiem kilka dni/tygodni później nie będzie można dotrzeć do informacji.)

Edytowane przez kanarkusmaximus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

STEREO Behind potwierdza obecność dwóch obszarów aktywnych, które za kilka dni powinny się pojawić po naszej, 'dziennej' ;) stronie Słońca:

 

20081102175530n7eub195su8.jpg

 

Możliwe zatem, że za kilka dni będziemy mieli co oglądać! :)

 

Link do obrazka, który Tomciol pokazał w poprzednim poście:

http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realti...600_mdi_igr.gif

 

(Niestety wstawiony przez niego obrazek będzie się dynamicznie zmieniać - i za kilka dni będzie przedstawiać zupełnie co innego niż obecnie - dlatego pozwolę sobie się włamać do jego postu i skasować obrazek - podając jedynie link).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy już wytrzemy, to:

 

Obszary aktywne, o których wspominałem kilka dni temu, są już po naszej stronie Słońca. Nie jestem pewien, ale chyba ich aktywność zmalała na przestrzeni kilku ostatnich dni - i plamy (jeśli jeszcze jakieś są) mogą zanikać. Tak czy inaczej (obrazek z SOHO):

 

200811060712eit195ak9.gif

 

1. Wspomniany nowocyklowy obszar aktywny.

 

2. Wspomniany starocyklowy obszar aktywny.

 

3. Możliwy nowy starocyklowy obszar aktywny, który jest obecnie na krawędzi tarczy Słońca. Obrazy z SOHO mogą to sugerować - natomiast STEREO Behind pokazuje jedynie małe (tu wstaw odpowiednie wyrażenie).

 

Jest więc zatem szansa na zaobserwowanie trzech obszarów aktywnych niedaleko siebie! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grupa 1007 właśnie znika za winklem. Zostają jeszcze jakieś pochodnie.

Podhodnie widać też we wspomnianych przez kanarkusmaximusa obszarach- czy wynurzy się coś więcej? W ogóle ostatnio Słoneczko coś się bardzo aktywne zrobiło :) i bardzo dobrze!

Od wczoraj nieco się zmieniło (numerek 3 podany przez kolegę wyżej chyba odpadł?), a chwilę obecną wygląda to tak:

latest.jpg

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - numer 3 z mojego poprzedniego postu odpadł z wyścigu... A szkoda... :(

 

----------

Edit obszary 1 i 2 również zakończyły rajd. Niestety, magnetogramy z SOHO wskazują, że aktywność tam już zanika. Kilka dni temu były tam jakieś plamy - obecnie już nie ma. Na Słońcu zrobiło się pusto i tak powinno być przez najbliższy czas.

Edytowane przez kanarkusmaximus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Słońcu zrobiło się pusto i tak powinno być przez najbliższy czas.

powinno?

 

nie pisz takich rzeczy nawet niechcący bo Cię zraz zbanują :ha:

 

przed nami dłuuuugi łykend. Jest czas na obserwacje a tu pogoda do .... :Ass::burza:

jeśli macie jakieś chody tam na górze to zróbcie coś

 

plizzzzz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.