Skocz do zawartości

Aktualnie na Słońcu


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

          Aktywność Słońca bardzo słaba. Średnia liczba Wolfa za luty 2018 R=10,5. Marzec rozpoczął się praktycznie ciszą na Słońcu. 1 i 2 marca na tarczy pojedyncza grupa w klasie Axx1. Potem mamy kolejno już 9 dzień bez plam. Oczywiście zdarzają się dziury koronalne i silny wiatr słoneczny, ale zorze tylko dla mieszkańców okolic kół podbiegunowych. Można by sądzić że słaba aktywność to lepiej dla mieszkańców Ziemi. Oczywiście praktycznie brak szans np. na rozbłysk, który by nas pozbawił łączności bądź uszkodził sieć elektroenergetyczną. Jednak niska aktywność pociąga za sobą słabszy i rzadszy wiatr słoneczny. Przez to zjawisko Ziemia jest wystawiona na promieniowanie pochodzące z głębin kosmosu.

         Jest to mieszanina wysokoenergetycznych fotonów i cząstek przyspieszonych w kierunku Ziemi przez eksplozje supernowych i inne gwałtowne wydarzenia w kosmosie. Nasza pierwsza linia obrony to pole magnetyczne Słońca i wiatr słoneczny łączą się, tworząc tarczę, która odpiera kosmiczne promienie próbujące dostać się do układu słonecznego. Działanie osłonowe słońca jest najsilniejsze w czasie maksimum słonecznego i najsłabsze podczas minimum słonecznego.

        Znajdująca się na orbicie Księżyca sonda Lunar Reconnaissance Orbiter poza badaniem powierzchni satelity ma na pokładzie specjalny sprzęt czyli Cosmic Ray Telescope for the Effects of Radiation (CRaTER) — teleskop promieniowania kosmicznego służący do badania wpływu galaktycznego i słonecznego promieniowania kosmicznego na równoważne tkankom biologicznym tworzywa sztuczne; charakteryzuje środowisko radiacyjne w otoczeniu Księżyca i określa wielkość promieniowania, na które mogą być wystawieni astronauci.

      Badania z 2014 roku sugerowały wzrost dawki promieniowania kosmicznego w okolicach minimum o około 20%. Aktualne wyniki sugerują że już przekroczono ten wzrost o 10%. Również badania za pomocą balonów stratosferycznych pokazują wzrost promieniowania rentgenowskiego i gamma o około 13%.

      Co to znaczy dla nas? Promienie kosmiczne przenikają atmosferę i stanowią szczególne zagrożenie dla pilotów i pasażerów samolotów. Piloci samolotów są zakwalifikowani przez Międzynarodową Komisję Ochrony Radiologicznej jako pracownicy zagrożeni promieniotwórczością. Niektóre badania pokazują, że promieniowanie kosmiczne może powodować wzrost ilości chmur i wywołać błyskawicę, potencjalnie zmieniając pogodę i klimat. Ponadto istnieją badania łączące promienie kosmiczne z arytmią serca w populacji ogólnej.

Poniżej zdjęcie Słońca w świetle rentgenowskim.

 

                                            latest.png.a95fe4b31a6455fb5a40eba54fef17e3.png

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

        Skąd ten wniosek? Wykonałem przed chwila obserwację. Jest to mała grupka Bxo3, na szerokości północnej +10 stopni. Grupy nowego cyklu pojawiają się z reguły na dużo wyższych szerokościach. I jednak jest trochę za wcześnie. Czy gdzieś jest informacji o zmianie polaryzacji grupy? Jeśli tak to byłby to dość nietypowy początek nowego cyklu.

Pozdrawiam Zbyszek

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

         Na początek wyjaśnijmy pewną niezgodność. W podanym linku nie chodzi o grupę 2704. Rzecz dotyczy grupy 2703, a właściwie jej pozostałości.

Grupa ta pokazała się 31 marca i zanikła 2 kwietnia. Miała klasę Axx1  więc trudno było mówić o jej polaryzacji. Grupa w klasie Axx to grupa jednobiegunowa bez półcienia. Grupa 2073 nie przekroczyła powierzchni 10 jednostek. Automatyczne obserwatoria nie rejestrują niczego poniżej tej wielkości. Również amator rzutując obraz na ekran np. 15cm średnicy otrzyma obraz o plamy o średnicy 0,5mm. NOAA śledziło ten obszar cały czas jako widoczny tylko w świetle rentgenowskim ale nie traktując go jako grupę. (patrz zał. zdjęcie)

Generalnie na Słońcu w stabilnych warunkach atmosferycznych da się zauważyć pojawianie się pojedynczych plam Axx1 o żywotności kilku minut. Nazywa się je porami.

Plama musi mieć (wg. Waldmeiera) około 2000km średnicy i  utrzymywać się ponad 30 minut. Według McIntosha powinna mieć 2500km średnicy.

Popytałem się znajomych obserwatorów czy widzieli grupę 10 kwietnia, nikt nie potwierdził. Ostatnia liczba Wolfa R=11 była 2 kwietnia i to nie u wszystkich.

Gdyby jednak to uznano fachowcy będą mieli o czym dyskutować. Grupa 2703 znajdowała się zaledwie na 7 stopniu szerokości południowej.

Na wykresie motyla w cyklu 23 mam zanotowaną pierwszą grupę tego cyklu na 41 stopniu szerokości południowej. Pierwsze grupy w pasie +-20 stopni pokazały się dopiero 1,5 roku później gdy jeszcze pokazywały się grupy cyklu 22. Podobnie było przy przejściu z cyklu 23 na 24. Pierwsza grupa 24 cyklu pokazała się na +26 stopniu. Kolejne +30 stopni i -35 stopni. Być może zaczynają się już tworzyć obszary o zmienionej polaryzacji będące zadatkami na pełnoprawną grupę plam.

Jak na razie nie mam żadnej informacji na potwierdzenie hipotezy z linku. Myślę  że uznają to za tkzw. flokulę bez plam i na oficjalne rozpoczęcie 25 cyklu poczekamy jeszcze trochę.

Pozdrawiam Zbyszek

 

                                                   hxrt_flter_fd_20180410_005721.thumb.png.a7fed3664db0ddc9deab3b5e375d6964.png     

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urania podaje, że 9 kwietnia mieliśmy do czynienia z "pierwszym objawem" nowego cyklu słonecznego

http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/pierwsza-obserwacja-nowego-cyklu-aktywnosci-slonecznej-4293.html

Tak się składa, że tego dnia robiłem zdjęcia Słońca i udało mi się zarejestrować ten "objaw" 

IMG_5720b.jpg

Edytowane przez DARK
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

       W poprzednim poście jednak źle podałem że chodzi o grupę 2703. Chodzi jednak o obszar, który jednak nie uzyskał statusu grupy. Widać go na zdjęciu w świetle rentgenowskim jako silne pojaśnienie jakieś 31-32 stopnie szerokości południowej. Istniał jeszcze jeden dzień. Na razie nie został nową grupą i raczej nie zostanie. Bo inaczej grupa 2704 z 13 kwietnia dostała by numer 2705. Kolego Dark gratulację, myślę że mało kto z amatorów zarejestrował to zjawisko. Na dzień dzisiejszy nie mam informacji aby w wizualu ktoś zobaczył tą maleńką plamkę. Na zdjęciach z satelitów obserwujących Słońce powiększając zdjęcie często można dostrzec malutkie plamki ale są tkzw. pory.

 

                                                                            hxrt_flter_fd_20180411_015123.thumb.png.a45140e966f737ce7159a0d4dba92b82.png

                                                                                                          

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Spokojna tarcza, ledwo, ledwo majaczą jakieś regiony aktywne, przy tarczy już po fotografowaniu udało się zaobserwować jakieś nieliczne protuberancje. Atmosfera też mało stabilna więc nie pokusiłem się o wyciąganie większej apertury. Pamiątkowo AR12712 i słaby AR12710. LS50THa / ASI178MM. Wersja oryginalna i kolorowana ;)

2018-05-28-1435_4-L_lapl6_BW.jpg.63a7275b5476cd2b8b1f9105cdfb8666.jpg

 

2018-05-28-1435_4-L_lapl6_Gold.jpg.961e2c3b3b4a235cedd9bf10f07bef28.jpg

Edytowane przez RMK
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
5 godzin temu, Andrzej78 napisał:

Nie ma plam są ptaki :) trzeba się tym pocieszyć :) niestety :( 

Ptaki są o wiele rzadsze na Słońcu niż plamy :)

Trzeba się  trochę pogimnastykować z ostrością, szybkością naciśnięcia spustu i kadrowaniem które w zasadzie jest czysta loterią :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

          Słońce od wielu dni spokojne. I nie ma szans na jakieś ciekawe zjawiska. Przez ostatnie 7 dni mieliśmy czystą tarczę. W tym roku uzbierało się już 87 dni bez plam. Dziś pokazała się bardzo słaba grupa w klasie Bxo2.

W maju jedynym ciekawszym obszarem był 2712. Nawet przez 1 dzień miał blisko 100 jednostek powierzchni 12 plamek w grupie. 28 maja nawet rozbłysnął w klasie C3.3.

Dziś w świetle rentgenowskim "pali' się tylko w okolicach nowej grupy 2712.

latest.png.dcd87de77cd201df7501cb1cf29ec518.png

         Obecny cykl jest bardzo słaby. Obserwuję Słońce od 1978 roku i jest to najszybszy spadek aktywności w ostatnich cyklach. Na wykresie poniżej widać że każdy rok po fazie maksimum prowadzi do dużego spadku aktywności. W kwietniu tego roku liczba Wolfa R=1,9. Maj trochę wyżej 6,17. Lecz czerwiec zaczął się bardzo słabo. Obawiam się że teleskopy ha-alfa zapadną w kilkuletni sen.

WOLF.png.20c97446f46748e465ec73b37ad551a7.png

 

 

 

Edytowane przez zbyszekzz
  • Lubię 3
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

    Trochę ruchu się zrobiło. Całe 3 grupy. Przynajmniej dobrze widoczne. Liczba Wolfa wyszła R=45. Dodatkowo na północnym wschodzie na brzegu tarczy widać silne pole pochodniowe. Może coś się jeszcze wykluje. Na zdjęciach powyżej też je widać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie coś się dzieje. Mam nadzieję, że to nie chwilowe przebudzenie.

Do takiej szybkiej kontroli czy warto wystawiać coś poważniejszego zrobiłem oprawę z dwóch pierścieni foto i filterka polimerowego Thousand Oaks. Wygoda, bo w kilka sekund pozwala wykonać fotkę z ręki.

Wygląda to tak

fDSC02128.jpg.c0bee0c00647d11623865ea6cae6a331.jpg

 

A na jednej klatce sprawuje się tak (Sony RX10Mk4 ekwiwalent 600mm 1/400s ISO 100 - oczywiście z ręki,  ostrzenie w PS)

fDSC02125_R6108_W6_23.jpg.528ac43228b70ec9df87ec0ce9902a8e.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, RMK napisał:

Wreszcie coś się dzieje. Mam nadzieję, że to nie chwilowe przebudzenie.

Do takiej szybkiej kontroli czy warto wystawiać coś poważniejszego zrobiłem oprawę z dwóch pierścieni foto i filterka polimerowego Thousand Oaks. Wygoda, bo w kilka sekund pozwala wykonać fotkę z ręki.

Wygląda to tak

fDSC02128.jpg.c0bee0c00647d11623865ea6cae6a331.jpg

 

A na jednej klatce sprawuje się tak (Sony RX10Mk4 ekwiwalent 600mm 1/400s ISO 100 - oczywiście z ręki,  ostrzenie w PS)

fDSC02125_R6108_W6_23.jpg.528ac43228b70ec9df87ec0ce9902a8e.jpg

,,Do takiej szybkiej kontroli czy warto wystawiać coś poważniejszego,, A po co nawet wynosić aparat ?dziś jak się mam internet to wchodzę na stronkę SDO i w kilka sekund patrzę są jakieś plamy !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.