Skocz do zawartości

Aktualnie na Słońcu


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

W marcu Słońce troszkę się ożywiło. Tylko 14 dni miało R=0. Na tarczy pojawiły się 4 grupy plam słonecznych. W okresie 5-12 marca pojawiła się grupa 2734 osiągając klasę Cro4. Od 18 do 24 marca widać było grupę 2735 w klasie maksymalnie Cro5. Najciekawszym obiektem była grupa 2736, która pojawiła się w ciągu 24 godzin i osiągnęła klasę Eki 17. Wygenerowała też kilka rozbłysków w klasie C. Była na tarczy od 21 do 25 marca.  Grupa ta była ze względu na powierzchnię widoczna gołym okiem, jednak brak pogody w tym okresie nie pozwolił mi stwierdzić tego osobiście. Teraz powróciła ale jest już tylko dużą pojedynczą plamą w silnym polu pochodniowym.

Średni liczba Wolfa za marzec R=9,04, średnia konsekutywna za wrzesień 2018 Rk=6,58.

Dla przypomnienia za luty R=1,19, a średnia Rk za sierpień 2018 Rk=6,69.

Przedstawione dane otrzymano na podstawie 200 obserwacji wykonanych przez 12 obserwatorów dla TOS.

 

666904623_Wolf2019-3.png.4cdb5948dbbc13aff18a32f0aa8d4a7a.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plama na Słońcu widoczna gołym okiem (przez płytkę spawalniczą).

Dzisiejsza fotka z APO107/700, ND5, czerwony filtr Baadera 610 nm, QHY163M, stack 20% z filmiku 1 min:

13_28_51_lapl4_ap4134.thumb.jpg.a999ab20cf89aeb98d5d5bff4a225bda.jpg

Zbliżenie na samą plamę przez Barlowa 2x;

13_52_28_lapl4_ap2681.jpg.f6eb61bbdfb04f1b826e560c2ded85fc.jpg

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie wygląda imponująco. Aktualnie z braku możliwości wykorzystania teleskopu musiałem się zadowolić fotografią z aparatu.

Kolor przez filtr polimerowy, B/W przez Baader ND 5.0. Crop 100%.

Pojedyncze klatki z ręki (Sony DSC-RX10 IV) po niewielkim potraktowaniu przez Registax 6.0.8 w celu lekkiego podostrzenia.

DSC05727c.jpg

DSC05712c.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

    Warto zwrócić uwagę że na zdjęciach z ostatnich dwóch dni widać podłużne pojaśnienie w czarnym rdzeniu plamy. Jest to most świetlny próbujący podzielić rdzeń na dwie części. Według NOAA ma szerokość około 800km. Może zwiastować rozpad grupy, ale może też doprowadzić przy okazji do rozbłysku.

Pozdrawiam Zbyszek

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem dzisiaj Słońce moim MAK-em 127. Most świetlny o, którym napisał Zbyszekzz widoczny rewelacyjnie. Do tego granulacja. Wiem, że to dla Was żadna nowość, ale mam od niedawna filtr z folią Baadera i dla mnie to zupełnie nowe doświadczenia. Pozdrawiam Jarek 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie na Słońcu pożegnaliśmy Plamę 2738 a z Ostatniej Chwili czyli z zachodu słońca , miałem przyjemność obserwować i fotografować Nasze Słoneczko !

Miłą niespodzianką był ,, Zielony promień lub zielony błysk ,,

Jak widać w Rzeszowie cały czas budują i budują :ermm:;):D

POZDRAWIAM ! 

IMGP1538.jpg

IMGP1539.jpg

IMGP1540-001.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.