Skocz do zawartości

Aktualnie na Słońcu


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś pierwszy raz oglądałem słońce przez teleskop oraz sprawdziłem jak będzie wyglądać kwestia avikowania. Wczoraj zrobiłem filtr z folii baader’a nakładany na odrośnik, dodatkowo przyklejony taśmą.

Szału nie było, ale plamę dało się zauważyć i w okularze i na ekranie. Pierwsze koty za płoty ...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Sebastianus napisał:

Dziś pierwszy raz oglądałem słońce przez teleskop oraz sprawdziłem jak będzie wyglądać kwestia avikowania. Wczoraj zrobiłem filtr z folii baader’a nakładany na odrośnik, dodatkowo przyklejony taśmą.

Szału nie było, ale plamę dało się zauważyć i w okularze i na ekranie. Pierwsze koty za płoty ...

ale którą starą czy nową?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ten nowy region należy też już do 25 cyklu. Ale widać że szybko słabnie. Dziś nie ma już ślad półcienia. Pojedynczą plamę o powierzchni 10j trudno zauważyć na ekranie. Dobrze jest mieć ekran dobrze zacieniony i raczej tarczę Słońca o średnicy 20cm.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Sebastianus napisał:

Ale o co pytasz? O plamę? Dla mnie nową :)

no w sensie bo są dwie plamy więc zgaduję że tą na środku naszej gwiazdy bo tą wschodząca ciężko raczej dostrzec, ale po niektórych forumowych asach różnych rzeczy można się spodziewać :P (oczywiście bez urazy ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Małych plam a nawet grup w teleskopie słonecznym ha-alfa często nie widać. Można dopatrzeć się tylko w ich okolicy pochodni a i to słabo.

Co określenia orientacyjnego powierzchni grupy można korzystać z szablonu dla różnych rozmiarów ekranu. Przykładowy szablon w załączniku. Najdokładniejszy pomiar zawsze będzie ww okolicach południka centralnego. 

wzornik.pdf

Edytowane przez zbyszekzz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.07.2020 o 08:47, Maćko8911 napisał:

Już można coś powiedzieć więcej o rejonie, posiada klasyfikację magnetyczną alpha oraz grupę AXX. Powierzchnia nie jest powalająca bo zaledwie 10j oraz 1 plamę. @Andrzej78 No czasu jeszcze ma, może się rozkręci :g:

Opera Zrzut ekranu_2020-07-29_084433_www.solarham.net.png

Jaki jest link do tej strony www z ww. obrazkami i klasyfikacją plam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.07.2020 o 10:59, Bartosz napisał:

Fotka z dzisiejszego rana :)

2020.07.31., EQ6, TS APO 360/60, ND 5,0 + Baader Solar Continuum, ZWO ASI 178MM mono, 1500 klatek z 3000.

Większa plama AR2767 i mniejsza na "godzinie 10" AR2768.

2020_07_31_0641_9_Sun_pipp_g4_ap103_Reg_PS.thumb.jpg.8ab93c1efc839fd6d37712f61e1337c2.jpg

 

 

Właśnie miałem pytać, czemu Registax nie ostrzy wavelatami na obwodzie.  Zawsze kilka mm dookoła rozmyte tak jak na tym zielonym słońcu. Mam tak samo i nie wiem co z tym zrobić. Ręcznie w PS? Natrzaskałem sporo pierwszych w życiu avików słońca ostatnio i to rzuciło mi się w oczy.

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

      Na Słońcu pojawiła się kolejna grupa plam należąca do 25 cyklu. Bxo 4 i niewielka powierzchnia około 20 jednostek. Jest na południowo  wschodniej półkuli. Na wschodniej krawędzi poniżej nowej grupy widać dość silną pochodnię. Może to zadatek na kolejną grupę. Na razie w sierpniu widać dość silny wzrost aktywności w stosunku do poprzednich miesięcy tego roku.

Pozdrawiam Zbyszek

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Fotki z filmu o prof. Miloslave Druckmullere, matematyku z Brna, ktory z astroamatora stal sie uznawanym przez NASA i rozne uniwerystety za 

czolowego badacza Slonca w czasie calkowitych zacmien. W mojej stopce jest link do "wyczynow" Druckmullera" . Niesamowity  facet :)

 

this HTML class. Value is https://www.csfd.cz/

 

 

Edytowane przez zbignieww
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

         25 cykl aktywności Słońca  jest już oficjalnie w toku. Eksperci z NASA i NOAA ogłosili to wydarzenie 15 września. Minimum aktywności przypadło na grudzień 2019 roku na poziomie Rk=1,8. Kolejne miesiące to lekki wzrost średniej konsekutywnej. Zanosi się na bardzo powolny wzrost aktywności.

To że mamy 25 cykl najlepiej widać po pojawianiu się w 2020 roku w zdecydowanej większości plam o polaryzacji charakterystycznej właśnie dla 25 cyklu. Aktywność tylko nieznacznie wzrosła. Ale na przykład średnia liczba Wolfa za wrzesień  na razie jest bliska zero. 

Na wykresie poniżej usunąłem rok 2016. Teraz lepiej widać niskie wartości z lat 2019 i 2020.

2020_08.png.95f915db84e570b777f0296e0c2462ff.png 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.