Skocz do zawartości

Aktualnie na Słońcu


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

Rozumiem, wnioskuje że ich położenie zmienia się przez ruch wirowy bardzo wolno, co najwyżej dochodzą / znikają kolejne?
Chodziło mi o ich położenie tak jak np. możemy sprawdzić położenie WCP na Jowiszu (np. w SkySafari).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dniu czasu plamy mogą być już o połowę mniejsze, albo większe, albo nawet zaniknąć :) Jeśli są jakieś kolosy jak bywało w maksimum cyklu to można wtedy ewentualnie być spokojnym że duża plama będzie niemal na pewno przez najbliższe kilka dni, ale w przypadku takich drobinek jakie są obecnie to spieszyłbym się póki jest okazja.

 

EDIT, chociaż jak spojrzałem to całkiem fajny ten rejon obecny, wg mnie utrzyma się aż zniknie znów za krawędzią tarczy

 

https://www.spaceweatherlive.com/en/solar-activity/sunspot-regions.html

Edytowane przez Alice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, dexter77 said:

Rozumiem, wnioskuje że ich położenie zmienia się przez ruch wirowy bardzo wolno, co najwyżej dochodzą / znikają kolejne?
Chodziło mi o ich położenie tak jak np. możemy sprawdzić położenie WCP na Jowiszu (np. w SkySafari).

 

Ponieważ obrót Słońca trwa ~27 dni (względem Ziemi), to plamy uciekają powoli i nie trzeba specjalnie planować wyjścia jak z WCP (obrót co 10h). Jeśli była wczoraj, to będzie dzisiaj, tylko trochę przesunięta i wyewoluowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda w Wielkopolsce sprzyja. W oczekiwaniu, aż dojedzie filtr do Bresser AR152/1200 :) używam skromniejszego sprzętu.

Duża grupa AR2781 i mniejsza nieco wyżej od środka (słabo widoczna przy tej ogniskowej) AR2780

EQ6, TS APO 360/60, ASI 178 mm, ND 5, Solar Continuum 540nm, Leszno, 2020.11.08.

Cała tarcza 300/1.000, wycinek 1.500/5.000, PIPP, AS, PS.

2020_11_08_1003_PS2.thumb.jpg.c9c6524492e979613e177bd80d6af739.jpg

2020_11_08_1006_PS1.jpg.daffc7e4e381d4eb5220eaf31d57aa5c.jpg

 

Edytowane przez Bartosz
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znowu w Wielkopolsce jest bez chmur. 

Duża grupa AR2781 już nie jest duża, bo została jedna i powoli zachodzi.

EQ6, Bresser Messier AR 152/1200, ASI 178 mm, ND 5, Solar Continuum 540nm, Leszno, 2020.11.13.

Materiał: 200/1.000, PIPP, AS, PS. Tym razem w żółtej, a nie zielonej odłsłonie.

2020_11_13_1201_5_Sun.thumb.jpg.1f49264b8b1c8a112e9c7344e3716a79.jpg

 

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem, tym bardzie że robi się powoli ciekawiej. Dziś przed chwilą miałem dosłownie 2 minuty Słońca. Są aż 4 grupy. Trzy stare, ale południowym wschodzie wychodzi coś bardzo dużego. Może jeszcze po południu da się coś zobaczyć.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

    Ponieważ na Słońcu robi się co raz ciekawiej pozwoliłem sobie zrobić małe podsumowanie aktywności w październiku 2020. 

W miesiącu październiku powierzchnię Słońca zdominowały grupy 25 cyklu aktywności słonecznej. Odnotowano powstanie 8 grup plam słonecznych. Pojawiały się (cecha charakterystyczna dla nowego cyklu) na dużych szerokościach. Co ciekawe 7 z nich pojawiło się na południowej półkuli, w pasie od -13 stopni do -25 stopni szerokości południowej. Tylko jedna pokazała się na północy na +29 stopni szerokości północnej.

    W październiku odnotowaliśmy duży wzrost aktywności. Mieliśmy tylko 9 dni z liczbą Wolfa R=0. Z kolei największą wartość odnotowano 29 października – R=40. W większości były to grupy małe w klasach Axx , Cso, Bxo. Najciekawsza grupa powstała 25 października początkowo jako Bxo2. Dzień później miała już klasę Cai 7 i powierzchnię 80 jednostek. Jednocześni wygenerowała szereg rozbłysków w klasie C. 30 października osiągnęła klasę Eko15 i powierzchnię 300 jednostek. Prawdopodobnie była widoczna gołym okiem, ale pogoda nie pozwoliła tego potwierdzić.

Średnia za październik wyniosła R= 15,3. Dla porównani za wrzesień R=1,5, za sierpień R=9.

Listopad też wygląda już ciekawie.

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.