Skocz do zawartości

Aktualnie na Słońcu


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

okuul 

Jeśli mogę Ci podpowiedzieć to 1/13 sek. na fotografię słońca jest za długim czasem !

Tu trzeba szybko strzelać by atmosfera miała jak najmniejszy wpływ na fotografię , nie wiem jakim sprzętem robiłeś ?

Pozdrawiam

Edytowane przez Andrzej78
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Andrzej78 napisał:

okuul 

Jeśli mogę Ci podpowiedzieć to 1/13 sek. na fotografię słońca jest za długim czasem !

Tu trzeba szybko strzelać by atmosfera miała jak najmniejszy wpływ na fotografię , nie wiem jakim sprzętem robiłeś ?

Pozdrawiam

Bardzo cenna rada, dzięki.

 

Sprzęt to MAK 90/1250 + Canon 700D niemodyfikowany, filtr z folią baadera na początku, uc/ir cut na nosku aparatu.

Te fotki to pierwsze podejście do Słońca, ciężko mi było coś w ogóle zobaczyć i wyostrzyć w liveview, bo głównie widziałem swoje odbicie, muszę następnym razem jakiś kocyk na głowę zarzucić, już wiem po co to robili fotografowie 100 lat temu :)

Czyli eksperymentalnie ustalić jak najkrótszy czas naświetlania, a jak z ISO ? Bo miałem ustawione 100, rozumiem, że podbić, więcej fotek i potem zestackować ? Robić darki, biasy i flaty ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, okuul said:

Sprzęt to MAK 90/1250 + Canon 700D niemodyfikowany, filtr z folią baadera na początku, uc/ir cut na nosku aparatu.

 

 

Folia o gęstości optycznej 5.0 czy 3.8? Do focenia makiem zdecydowanie polecam 3.8, inaczej trudno o dobre czasy i dobre ISO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, okuul napisał:

Folia Baader Solar Foil ND5, taką kupiłem do wizuala. Szczerze mówiąc tylko taka była w teleskopy.pl, czytałem, że ND3.8 ciężko dostać.

Na stronie Baadera jest do kupienia:

https://www.baader-planetarium.com/en/astrosolar-photo-film-od-3.8.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, Krzysztof z Bagien said:

 

Baader bezpośrednio nie sprzeda, bo deltaoptical jest dystrybutorem w Polsce i do nich trzeba pisać/dzwonić. Testowałem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, knowak napisał:

 

Baader bezpośrednio nie sprzeda, bo deltaoptical jest dystrybutorem w Polsce i do nich trzeba pisać/dzwonić. Testowałem.

Nie? To niech spadają, w Astroshopie też jest:
https://www.astroshop.pl/filtry-i-okulary-przeciwsloneczne/baader-sloneczna-folia-filtrowa-astrosolar-foto-od-3-8-20x29cm/p,53792

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, Krzysztof z Bagien said:

Niestety sporo drożej. Za to faktycznie fatygi mniej. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie teraz mi się przypomniało, że kupowałem kiedyś tam właśnie w Astroshopie; obdzwoniłem Deltę i Teleskopy, żeby spytać czy będą mieli - w Teleskopach gadałem z właścicielem i faktycznie powiedział, że Baader mu nie sprzedaje bo nie; a w Delcie powiedzieli, ze nie mają i mieć nie będą.

 

 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, knowak napisał:

U mnie dzisiaj wczoraj przez lekkie chmury. Jedna klatka Stack ~20 klatek z Maka 180mm + Canon 200D + Baader Solar Contiuum + Baader UV/IR cut :haha:, podciągnięte w gimpie...

sun20201125.jpg

Przed chwilą obserwowałem Słońce gołym okiem przez filtr nd5 - widać plamę na godzinie 8 blisko brzegu. Oj dawno tak dużej kropki nie było na tarczy naszej Gwiazdy Dziennej :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi dziś tak wyszło. W ogóle ta moja sesja to pasmo pomyłek. Po tym jak się zorientowałem że zostawiłem kabel zasilający od montażu w domu po raz pierwszy okazało się że dawany kabel od SW do zapalniczki w samochodzie to wcale nie takie głupie rozwiązanie... kabla usb do montażu też nie wziąłem.. to musiałem z pilota korzystać pierwszy raz i dobrze że go w ogóle miałem... Oczywiście ustawienie na polarną o 10 rano to dość niewykonalne zadanie więc dłuższe avikowanie sprawiało że słoneczko odjeżdżało... Dziś też w ogóle nie mogłem w te Słońce wycelować bo musiałem podjechać samochodem żeby montaż działał a przez to cień teleskopu był na samochodzie i był nieregularny.. na domiar złego asi120mm zaczęło mi wariować i nie łapało ostrości... Słońce robiło się coraz mniejsze i znikało (??) rozmywało się i wyglądało jak mały obłok Magellana. Jeździłem od zakresu do zakresu i extenderem i bez i z barlowem i bez i nic.. masakra. W akcie desperacji poszedłem po kolimator laserowy bo myślałem że może coś jest nie halo. Ale było ok... Przetarłem lustro wtórne bo też jakieś zabrudzone było i dalej ten sam problem. Na szczęście miałem atka 314L i jakoś poszło... Martwi mnie tylko ta jazda z asi120mm bo kurcze działała do tej pory i miałem co do niej plany związane z kamerką allsky, a teraz nie wiem co z tego będzie .... :
To ci mi wyszło poniżej. i tak się cieszę bo przeszkód było co niemiara ale przynajmniej coś mam. Następnym razem Słońce wg prognoz zobaczę może za 2 tygodnie więc AR2786 złapana rzutem na taśmę. 

Fajnie bo ta mniejsza AR2785 jest trochę większa od naszej planety, więc AR2786 robi jeszcze większe wrażenie.
A50071DB-BFC7-486F-96C6-4CAA8D443F58.JPG.04b54a818a7aa5187e0d23530ba1cf19.JPG

 

Edytowane przez wismat
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Co to narobiła jedna większa plama. Dział nagle ożył. Ta duża grupa bardzo szybko się przebudowuje. Co doskonale widać na zdjęciach z różnych godzin. Jest w bardzo dużym polu pochodniowym, dobrze to widać w wizualnie i ha-a.

Kolega, na zdjęciu poniżej zrejestrował powstanie mostu świetlnego w rdzeniu plamy prowadzącej. Rdzeń zaczyna się dzielić. Może to spowodować rozbłysk. Fajnie jak by było więcej klatek.

5 godzin temu, Tuvoc napisał:

Sun_25.11_AC_PIX_semi.png.9a4b30ff95cb77108ed5cf5be3bc07eb.png

Zgadza się @M.K.  Tak to wygląda po zestackowaniu 500 klatek - Newton 200/1000; ASI 462 MC; barlow 2x. Wieczorem nad tym przysiądę porządnie i obrobię.

 

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.