Skocz do zawartości

Aktualnie na Słońcu


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Witam

   Słońce ostatnio jest bardzo aktywne. Mamy jednocześnie po 10-12 grup. Pokazują się już w całym pasie ±30 stopni a nawet szerzej. Dziś R=195 przynajmniej moje. Generalnie aktywność cyklu jest znacząco wyższa od przewidywań. Dziś na tarczy jest 11 grup (tyle ja widziałem). Dwie mają powierzchnie ponad 300 jednostek. Jedną tą na południu (3245) widziałem gołym okiem przez filtr. Ta na południu (3242) jakoś  nie dała się zobaczyć. Może dlatego że jest dość rozciągnięta.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z dużym opóżnieniem  czeske Novinky opublikowały atmosferyczne zjawisko -  3 Słońca - Parhelion - Słońce poboczne

https://pl.wikipedia.org/wiki/Słońce_poboczne

 

Czech o imieniu Jan wyfocił zjawisko 28 stycznia 2023  w Jizerskich górach ok. godz. 8:30 .  Wspomina, że fotka byłaby bardziej atrakcyjna, gdyby szybciej

zareagował ;  szukał aparat fotograficzny czy smartfon. W międzyczasie intensywność bocznych Słońc zmalała. Ale i tak miał fart  🙂

 

3Soca-ParheliumJizerskieHory-Luty2023-2.webp.9dfd685e6911b8e842b982366d52f85b.webp3Soca-Parhelium.JizerskeHoryluty2023.webp.e9cd68fc3ef2520236d07ae009446160.webp

Edytowane przez zbignieww
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam

     Warto wyciągnąć filtry słoneczne i popatrzeć na naszą dzienną gwiazdę. Liczba Wolfa sięga R=150.  Jest jedna grupa widoczna gołym okiem 3282. Ciekawy widok jest południowej półkuli. Utworzył się tam kompleks grup począwszy od południka na wschód grupy 3276, 3279, 3281 i kolejna nie mająca jeszcze oficjalnego numeru. Rozciągają się w pasie o 20 do 24 równoleżnika na dystansie 60 stopni. Warto to zaobserwować.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zachęcony takim bogatym rozkładem plam wystawiłem dziś EDka 80 i to mogły być moje najlepsze obrazy Słońca jakie kiedykolwiek widziałem.
Zacząłem od okularu 13 mm a z czasem seeing tak się  poprawił, że większość obserwacji było z TOA 2.5 mm.

Oprócz Solar Contiumum (SC) próbowałem też filtrów:

  • Long Pass 610 nm, licząc że atmosfera mniej wpływa na dłuższe fale:  trochę stabilniej niż z samą folią ND5, ale na pewno sporo gorzej niż z SC.
  • H-Beta 5.5 nm, licząc że węższe pasmo niż SC (10 nm) coś poprawi: niestety, obraz sporo ciemniejszy i przez to gorsza widoczność szczegółów niż z SC.
    BTW:
    Pod koniec 2022 roku Baader wprowadził na rynek SC z pasmem 7.5 nm, który ma być lepszy, tak w wizualu, jak i w astrofoto.
    Czy ktoś miał już okazję to wypróbować ?

Największe wrażenie robiła plama w grupie 3282, która podzieliła się na trzy części, z wąziutkimi jasnymi "pęknięciami" pomiędzy ciemnymi obszarami.
Bardzo dobrze było widać szczegóły tego podziału, z kłaczkami i jednym cieniutkim połączeniem.
W porywach najlepszego seeingu wokół plam było widać bardzo delikatne pojaśnienia i zarysy granulacji.

Ten długaśny ciąg plam na półkuli południowej też jest bardzo ciekawy, bo ma wiele plam a każda ma jakieś interesujące detale.

Jak pogoda pozwala, to koniecznie próbujcie spojrzeć na to co się teraz dzieje na Słońcu.

 

EDIT:

 

@Antoni właśnie wrzucił dzisiejsze zdjęcie Słońca, na którym widać tę popękaną plamę, to ta największa, po zachodniej stronie półkuli północnej.

 

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

    Warto spojrzeć na Słońce. W północnym wschodzie pojawił się kompleks 3 grup plam słonecznych. Są na tyle blisko że patrząc tylko przez filtr wyglądają na jedną grupę. Ciekawostką jest to że jedna z grup 3296 ma nietypową jak na 25 cykl polaryzację. Zgodnie z prawem Hale'a, grupy plam słonecznych w cyklu słonecznym 25 na półkuli północnej Słońca powinny mieć polaryzację -/+. Jednak AR3296  ma polaryzację  odwróconą+/-. Oczywiście nie zobaczymy tego optycznie.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

   Słońce od 2 dni generuję duże ilości rozbłysków w klasie M. 4 maja a szczególnie 5 maja eksplozje  wyrzuciły w kosmos wiele nakładających się CME. Rozbłyski pochodzą od kompleksu grup na północnym wschodzie tarczy.  Uderzenie w atmosferę Ziemi spodziewane jest na 7/8 maja.

  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Są szanse na zorze. Od lewej 7maja , 8maja , 9maja.

kp_graph_may7.png.28e12524bb039b6ed578b6d0eda9799d.png

 

 

Również szczegółowe prognozy.

Kp Index Breakdown

 

             May 07       May 08       May 09
00-03UT       2.00         6.00 (G2)    4.67 (G1)
03-06UT       2.00         6.67 (G3)    4.33     
06-09UT       1.67         5.67 (G2)    4.00     
09-12UT       3.67         5.00 (G1)    3.67     
12-15UT       4.67 (G1)    4.67 (G1)    3.33     
15-18UT       4.67 (G1)    4.33         3.00     
18-21UT       5.67 (G2)    4.00         3.33     
21-00UT       5.67 (G2)    4.33         3.67 
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fota nie wspaniała jak wyżej ale jak na 400mm ogniskowej to chyba i tak nawet ok, oczywiście wycinek .  Fuji X-T1 stary Vivitar 400mm f1:5,6          05.09.2023 r. godzina około 6.

 

słońce.jpg

Edytowane przez PawlU81
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Grupa 3296 kolejny raz wypaliła. Co ciekawe dała dwa rozbłyski po sobie w krótkim odstępie czasu. Rozbłysk M5 o 20h32m UT i rozbłysk M4.3 o 18h20m UT. Idealnie by było gdyby jeden po drugim trafiły w Ziemię. Był już taki przypadek, wtedy stosunkowo słabe rozbłyski dają efektowną zorzę. Teoretycznie pierwszy rozbłysk dotrze 11 maja o 18h UT.

 

halocme_half_opt.gif.747efc596893d47fbca7caace2432a8a.gif

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.05.2023 o 09:37, zbyszekzz napisał(a):

Witam

    Wiem że dziś mało gdzie będzie Słońce ale warto zwrócić uwagę na południowy wschód tarczy. Będzie tam wychodzić prawdopodobnie bardzo duża grupa plam. Wczoraj z tego rejonu był rozbłysk M9.6.

I wyszła, pięknie ją widać gołym okiem + ND5

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.