Skocz do zawartości

Budowa przydomowego obserwatorium.


hanysiak

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli Marsa to mogę pomóc :szczerbaty:
Latek temu parę Janusz Waiss obdzwonił kilka księgarni w Warszawie; podając się za producenta proponowal wstawienie do sprzedaży globusa Warszawy. Zachwalał że podświetlony pokazuje linie autobusowe a bez podswietlenia - tramwajowe, i pytał jaka może być realna cena. Żaden z rozmówców nie wysłał go do diabła; każdy stwierdzał. że cenę może podać po obejrzeniu. Następnie zadzwonił do księgarni krakowskiej z propozycją globusa Krakowa. Może ma sentyment do starej stolicy, bo sam naprowadził rozmówcę, że to żart. Albo ktoś mu poradził, by przerwać kompromitowanie środowiska bądź co bądź ętylygienckiego. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdjecia laduje sie szybko,jesli porownamy te czynnosc do postepu na budowie...
Czy to jest tylko plac budowy/składania, czy to będzie stało tu gdzie widać ? Jeśli to drugie, to chyba będziesz musiał zrównać z ziemią wszystko w promieniu ... xxx albo oglądać tylko zenit plusk-minusk 45° :astro:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie to jedna z lepszych dróg której celem są dobre wyniki obserwacyjne

Niestety tej drogi pozazdrościć chyba mogą osoby mieszkające w blokowiskach z powodu braku kawałka "ziemi" na której można postawić "takie cacko" :))

Pozdrawiam i śledze postępy w budowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tej drogi pozazdrościć chyba mogą osoby mieszkające w blokowiskach z powodu braku kawałka "ziemi" na której można postawić "takie cacko" :))

 

chyba, ze na dachu :szczerbaty:

 

Czuje, ze bedzie to moj drugi ulubiony temat na forum.

 

Pozdrawiam i tzrymam kciuki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopulka kopulka ale zazwyczaj jest tam taka dziurka, przez ktora sie patrzy na niebo.

U ciebie na przedostatnim zdjeciu majaczy jakas szczelinka jakby przeznaczona na dziurke tylko, ze takie cosik z regoly robi sie rownolegle i przez szczyt, zeby mozna na zenit patrzec.

A moze bedziesz sie tym martwil dopiero po skonczeniu kopuly?

Ciekawi mnie jak ty to widzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widze to zupelnie inaczej..

 

Poniewaz leje juz 4 dzien,a ja siedze w domu,wiec mam czas wrzucic kilka nastepnych fotek.

Obecnie zajmuje sie czescia "metalowa" kopuly,czyli prowadnica,bedaca takze czescia konstrukcji kopuly,ktora umozliwi jej obrot.

 

Kilka fotek przedstawiajacych czesc "drewniana".

 

Caly dzien zszedl mi na trasowaniu otworu kopuly i przycinaniu zeber na odpowiednia dlugosc.

 

obsesja_320.jpgobsesja_324.jpg

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imponujący pomysł na konstrukcję i wykonanie kopuły :Salut:

Ale to już mniej więcej jasne jak się uporałeś z kopułą (b. sprytnie), a mnie interesuje teraz inna sprawa:

... Obecnie zajmuje sie czescia "metalowa" kopuly,czyli prowadnica,bedaca takze czescia konstrukcji kopuly,ktora umozliwi jej obrot.
Właśnie, czy mógłbyś zdradzić więcej nt. jak zrealizujesz obrót i ewent. napęd/sterowanie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklaniam sie obecnie w kierunku plaskownika toczacego sie po rolkach.Zdjecia wkrotce i opis,jak tylko cos wiecej sie wykluje.

Pozdrawiam.

Jest to dosyć ważny punkt programu.

Ja mam zamiar wzorować sie na tym rozwiązaniu:

Inside.jpg

 

Frame.jpg

 

Najbardziej mnie martwi jednak sposób izolacja/osłony prze śniegiem i deszczem, połączenia ruchowego <_<

 

Jak to zamierzasz zrobić ?

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej mnie martwi jednak sposób izolacja/osłony prze śniegiem i deszczem, połączenia ruchowego <_<

 

Jak to zamierzasz zrobić ?

 

 

 

Ja bym dała coś w rodzaju fartucha gumowego, opadającego z górnej części. Poza tym będzie to doskonałe rozwiązanie dla spływającej wody podczas opadów. Natomiast puszczenie wolno fartucha pozwoli na odparowanie ewentualnej wilgoci...

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori

 

 

 

Ps: Hany, trzymam kciuki za powodzenie akcji. Mam nadzieję przyjechać na wielkie otwarcie - rozbijemy butelkę szampana o burtę... :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten projekt ma jakies ogólne założenia, czy tak rozwijasz wszystko od samej kopuły?

 

Tak,oczywiscie ogolne zalozenia sa,ale nie obeszlo sie bez szczegolowego rozrysowywania w trudniejszych momentach,a nawet przy wyliczaniu ilosci potrzebnego materialu,bo to paskudna sfera..;)

Jednego pomyslu na zmechanizowanie kopuly nie mam,tzn. rozwazam rozne i czekam ktory dojrzeje mi w glowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.