Skocz do zawartości

Budowa przydomowego obserwatorium.


hanysiak

Rekomendowane odpowiedzi

Wlasnie dzis bedziemy dzwigac kopule,zeby wsunac pod nia metalowy "pierscien".Przykrecilem 4 uchwyty,dla czterech osob,zeby bylo ja za co chwycic.Stawianie kopuly na pawilon pewnie sie odbedzie przy pomocy jakiejs malek koparki czy innej maszyny,ale nic wiekszego do mnie nie wiedzie.Pozostaje jeszcze pomysl zbudowania suwnicy.Waga zamknie sie w 200kg wiec taka konstrukcja drewniana jest mozliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie fotki z prac nad pierscieniem stalowym,na ktorym stanela juz kopula,a ktory umozliwi jej obrot po rolkach plaskich.

 

obsesja_508.jpgobsesja_535.jpg

 

Musze powiedziec,ze w czasie kiedy bylem na zlocie w Jodlowie,nad Fromborkiem przeszla duza wichura i kopula,a takze klapa zaliczyly ten sprawdzian,tzn. kopula stoi tam gdzie stala,a klapa nie odfrunela.

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pare pytan co do bserwatorium....

Jak sprawdziłaby sie kopuła umieszczona na wysokosci 1 pietra (np. ceglana wieza)? Czy wogóle jest to wykonalne? MOża na forum jest jakiś architekt, który oreientuje się w temacie pozwoleń na budowę?

 

No i oczywiście jestem ciekaw efektu końcowego pracy hanysiaka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleś pan zaszalał... Coś pięknego :Salut: Jak ktoś przetarł ścieżkę to teraz nawet nie wydaje się to aż takie trudne...

Jakbyś miał do tego dokumentację to mógłbyś udostępniać za niewygórowaną opłatą B)

 

Ale to pomysl,czy prosba??

Bo jak pomysl to fajny.. :D a jak prosba to sie przychyle..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest super.Mam tylko pytania materiałowe .Czy ta płyta wiórowa {chyba}dała się giąć z własnej woli czy trzeba do tego jakiś extra zabiegów.Po drugie co to za płyty z PCV i czy wytrzymają warunki atmosferyczne.Kilka lat temu zastosowalismy z kolegą do zabezpieczenia cewek na antenach koszulki termokurczliwe z PCV.Góra po roku słońce i mróz załatwiły wszystkie.Poprosu popękały .Mam nadzieję ,że to jakis inny materiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem,w kazdym razie policzylismy z Sumasem ile na dlugosci i szerokosci zapracuje to PCV przy zalozonej przez nas roznicy temperatur miedzy porami roku lato-zima i wniosek byl taki,ze tzreba zamocowac plyty tak aby mialy mozliwosc pracowac bez generowania naprezen,czyli tak aby plyta mogla sie przesuwac pod srubami,a raczej wkretami.Poza tym to jest PCV twarde jak np. rynny, a nie miekkie jak np. koszulki termokurczliwe.

 

Plyta OSB 6mm poddaje sie bez problemu(na tej krzywiznie).

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś te zakładki za piknie nie wyglądają.Chyba kolejny "patent" o którym się trzeba spytać.Wszysto jak narazie miało swój sens.

Mówisz o tych wąskich paseczkach przybitych i tak nieestetycznie odstających??

 

Hanyś na pewno wytłumaczy :D

 

Ciekawe jak będzie wyglądać ta dolna cześć tej całej konstrukcyji :rolleyes:

 

AstroPozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

Ehmm...powoli nastaje zima,to naturalna kolej rzeczy po 6cio miesiecznej jesienio-zimie w naszym kraju..

Ale nie da sie juz czekac,deweloperka kwitnie caly rok,to ja tez moge troche pobudowac.

Jesli chodzi o moje obserwatorium, to zabieram sie wlasnie do fundamentow pod pawilon.wykop jest juz gotowy,teraz mecze sie nad okragłym szalunkiem.Jeszcze sie nie zdecydowalem czy zamawiam "gruszke" z betonem, czy sam bede go krecil w betoniarce.

Poki co,jedyna oznaka zmiany pory roku w naszym ogrodzie jest wlasnie powstajacy szalunek.

 

szalowac.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.