Skocz do zawartości

Budowa przydomowego obserwatorium.


hanysiak

Rekomendowane odpowiedzi

  • 5 tygodni później...

Wiecie co,mialem juz nigdy tego nie napisac,ale co tam,nie codziennie buduje sie obserwatorium ksiezycowe... :D

 

Chodzi o to,ze dopiero teraz skonczylem szalunek fundamentowy pod pawilon mojego obserwatorium.Bylby gotowy juz dawno temu ale....no wlasnie...najpierw zrobilem wykop odpowiednio gleboki,szalunek,a potem...skalkulowalem koszt betonu.....

Dlatego tez koncepcja fundamentu ulegla zmianie.Wykop zasypalem zwirem i zagescilem go,do 80% jego pierwotnej glebokosci.W tym celu musialem rozebrac niemal gotowy szalunek:) Stanelo na tym ze fundament betobowy nie bedzie mial 140 cm wysokosci a jedynie 40 za to bedzie zazbrojony,co widac na zdjeciach.Koszty spadly o ponad polowe.

 

A oto stan obecny:

mnmnmn_006.jpg

mnmnmn_009.jpg

mnmnmn_010.jpg

mnmnmn_012.jpg

mnmnmn_015.jpg

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć:)

Mam nadzieję, że sprawdziłeś te 40cm. Zupełnie się na tym nie znam, ale budowałem już kilka razy i zawsze fundament pod cokolwiek większego robi się na głębokość przemarzania gruntu, a w Polsce przyjmuje się że to jest 80cm.

Cieszy oko Twoja budowla, gratuluję.

 

Pozdrawiam :)

 

Wiecie co,mialem juz nigdy tego nie napisac,ale co tam,nie codziennie buduje sie obserwatorium ksiezycowe... :D

 

Chodzi o to,ze dopiero teraz skonczylem szalunek fundamentowy pod pawilon mojego obserwatorium.Bylby gotowy juz dawno temu ale....no wlasnie...najpierw zrobilem wykop odpowiednio gleboki,szalunek,a potem...skalkulowalem koszt betonu.....

Dlatego tez koncepcja fundamentu ulegla zmianie.Wykop zasypalem zwirem i zagescilem go,do 80% jego pierwotnej glebokosci.W tym celu musialem rozebrac niemal gotowy szalunek:) Stanelo na tym ze fundament betobowy nie bedzie mial 140 cm wysokosci a jedynie 40 za to bedzie zazbrojony,co widac na zdjeciach.Koszty spadly o ponad polowe.

 

A oto stan obecny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokladnie,jest tak jak piszesz.U mnie (w mojej strefie) gl. przemarzania to 120 cm.Dlatego wykop zasypywalem zwirem,ktory ma te wlasciwosc,ze latwo przesacza sie przez niego woda i w ten sposob "ucieka" ona ze strefy przemarzania,nie zamarza bezposrednio pod fundamentem i go nie wysadza.Grunt,ktory zastalem w miejscu wykopu trzeba bylo usunac,niezaleznie od metody wypelnienia wykopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie, teraz jestem spokojniejszy.. :)

Pozdrawiam

 

No dokladnie,jest tak jak piszesz.U mnie (w mojej strefie) gl. przemarzania to 120 cm.Dlatego wykop zasypywalem zwirem,ktory ma te wlasciwosc,ze latwo przesacza sie przez niego woda i w ten sposob "ucieka" ona ze strefy przemarzania,nie zamarza bezposrednio pod fundamentem i go nie wysadza.Grunt,ktory zastalem w miejscu wykopu trzeba bylo usunac,niezaleznie od metody wypelnienia wykopu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli już chodzi o obserwatorium to takowe posiadam o 1995 roku oto moja strona

 

www.jan.heweliusz.prv.pl

Witam pana Antoniego. :Beer:

Kiedyś odwiedzająć pierwszy raz w życiu rodzinę w Przemyślu , zobaczyłem w sąsiedztwie obserwatorium i nie omieszkałem na chwilę się wprosić.

Naprawdę wspaniała robota, do dziś nie moge zapomnieć tego napędu kopuły z ...

łańcuchów rowerowych. :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Patrzac na to, co wyrabia Sumas,Jesion,czy Hans(chyba nikogo nie pominalem,hahahaa) trudno mowic o duzych postepach na mojej budowie,ale jakies tam sa.

Dwie foty z budowy szkieletu pawilonu.Wewnatrz widac pier wysoki na 3m.

Podloga w pawilonie bedzie na wys. ok 170cm nad gruntem,co zapewni dostep do okularu teleskopu w pozycji"na stojaco",co bedzie dla mnie nie lada komfortem,gdyz do tej pory moj kregoslup bardzo cierpi,ze wzgl. na niskie posadzenie teleskopu na statywie.Wysokie tranzyty Ksiezyca,niezadko filmowalem na kolanach,ehhh..ida lepsze czasy.

Poza tym,w pawilonie, cieplego laptoka i teleskop,bedzie dzielila znaczna odleglosc,co mnie uspokoi...

 

Najwyzsza pora stawiac kopułę na jej docelowym miejscu,poniewaz tymczasowa podstawa,na ktorej kopula stoi blisko 10 miesiecy,doslownie dogorywa,rozlazi sie w oczach <_<

 

Pawilon1.jpg

Pawilon2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie rośnie :). Tak po prawdzie, to twoje obserwatorium, mimo, że całkowicie odmienne, było dla mnie dużą inspiracją i motywacją. Dzięki wielkie.

 

Ja od wielu dni dzień w dzień ciężko pracuje (nad obserwatorium oczywiście). W sumie, to nie mam już siły nawet pisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec,ciezko,bo ciezko,ale robota posunela sie dzis odrobine.

Mam juz wieniec,wienczacy konstrukcje pawilonu.

 

kopp_001x.jpg

kopp_003x.jpg

 

i skala "problemu" :)

 

kopp_007x.jpg

kopp_009x.jpg

kopp_010x.jpg

 

Na koniec dnia,zrobilem dwie wstawki na zakretach drzwiowego przesła konstrukcji.Spelnily one moje oczekiwania i dodatkowo usztywniły konstrukcje,mimo ze wykonalem dopiero dwie wstawki.Jutro dorobie reszte.

 

kopp_014x.jpg

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm a ja myślałem, że masz ambitniejsze plany

no np. jakbyś piera nagwintował, to podłoga mogłaby być coś w rodzaju nakrętki

i wtedy miała by regulowaną wysokość

hmm, w zasadzie to wtedy wogóle można by było zrezygnować ze schodów

taki podest karuzelowy mógłby transportować Cię od poziomu ziemi na pożądaną wysokość do okulara :)

a już poważniej, to wygląda niesamowicie i coś mi przypomina :)

 

aaa bo oryginalny gun Turret wyglądał tak:

939066078_8dac4c47e6.jpg

natomiast wersja stacjonarna już trochę inaczej:

DF9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklecilem wlasnie prowizoryczna podloge,wyszla jakies 15 cm zawysoko,ale do bardziej komfortowego kontynuowania prac jest jak znalazl.Od stania na drabinie i trzymania narzedzi na maksymalnym "wysiegniku" mam juz reumatyzm w łokciach,ktore zaczely zginac mi sie w druga strone...

Zabieram sie za rysowanie schodow,bo zarty sie koncza,kiedy wyobrazni na dysku nie starcza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.