Skocz do zawartości

Budowa przydomowego obserwatorium.


hanysiak

Rekomendowane odpowiedzi

Az wstyd,ze dopiero teraz,ale musze to powiedziec.Wyniknęło mi w czasie budowy,calkiem spore pomieszczenie,pod podloga obserwatorium wys 180-190 cm i pow. ~7m2 :D

Normalnie powiedzialbym "control rum" ale jesli mialbym controlowac teleskop z parteru obserwatorium,to juz lepiej robic to z cieplego łóżka.. :rolleyes:

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakbyś Hanyś robił z cegły a nie z drewna, miałbyś gotową komorę na wytop blanków pod Maka czy innego RC :)

pogode masz wymarzoną na prace także nie myśl o ciepłym łóżku tylko zasuwaj zasuwaj, potem sie wyśpisz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis dolozylem ostatnia belke konstrukcji podłogi i zabralem sie za budowanie schodow,wtedy zaczely sie schody....

No chodzi o to ze ja jeszcze kretych schodow nie robilem,a na domiar trudnosci,wymiary stopnia(wysokosc i glebokosc)powinny zawierac sie w pewnym przedziale ze wzglegu na komfort komunikacji pionowej :D:D:D

Minelo troche czasu,zanim zrozumialem,ze w podobnej konstrukcji oba policzki schodow wygladaja zupelnie inaczej :unsure:

Na szczescie wiem juz jak to robic i jutro zamierzam kontynuowac prace nad moja wlasna klatka schodowa..

Dzis cztery,jutro jeszcze szesc stopni do wykonania.

 

kopp_040x.jpgkopp_041x.jpgkopp_042x.jpgkopp_043x.jpg

 

A wiec, do jutra...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wzór na wygodne schody jest dosyć prosty:

 

2h + s = 63 ± 2cm

 

gdzie:

 

h - wys przednóżka (wys. stopnia)

s - szerokość podnóżka (trepa)

 

i robiąc schody powinieneś zacząć od ich zaprojektowania

znając różnicę poziomów, dzielisz przez założoną wysokość stopnia i wychodzi Ci ilość tych stopni, oraz ile będzie zajmował taki bieg schodowy, zachowując powyższą zależność, albo odwrotnie: dzielisz możliwe miejsce na schody przez założoną szerokość jednego stopnia i tak otrzymujesz ich ilośc oraz wysokość stopni

najważniejsze, żeby trepy były poziome, oraz równa wysokość oraz szerokość każdego stopnia, przynajmniej nie zrobisz sobie krzywdy, zbiegając, czy szybko po nich wchodząc

chyba łatwiej by Ci było zrobić oddzielny słupek na każdy stopień, prostsza konstrukcja i mniej materiału

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wzór na wygodne schody jest dosyć prosty:

 

2h + s = 63 ± 2cm

 

gdzie:

 

h - wys przednóżka (wys. stopnia)

s - szerokość podnóżka (trepa)

Strasznie rygorystyczny jesteś :D wystarczy zakres 60-65 cm ,gorzej ma się sprawa w schodach krętych tam szeokość stopnia powinna wynosić około 25 cm od wew. krawędzi. Inaczej Hanyś potłuczesz szkło wchodząc do obserwatorium. :Boink:

Wrzuć tu rysunek ,coś pomyślimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobote udalem sie do pobliskiego zakładu oczyszczania miasta,(Kopernikus),ktory dysponuje bardzo fajna maszyna,sluzaca zdaje sie, do zasypywania weglem piecow w kotłowniach.Operator maszyny byl tak dobry,ze dal sie zawiesc na wizje lokalna do mojej kopuły, gdzie stwierdzil,ze posadzenie jej na pawilonie,wlasnie przy pomocy maszyny jest do zrobienia.Cena za godzine pracy to 80zl,nie tak strasznie :)

Tak wiec,ten problem mam chyba rozwiazany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziome elementy,widoczne na tych zdjeciach,do ktorych bede mocowal pionowe deski elewacji,spowoduja ze z obecnego 11-sto boku,pawilon obserwatorium stanie sie walcem.

 

kopp_106i.jpgkopp_109i.jpg

 

Pozdrawiam,szczegolnie Hansa i mam cicha nadzieje,ze dzis nie nadgonil z pracami zabardzo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziome elementy,widoczne na tych zdjeciach,do ktorych bede mocowal pionowe deski elewacji,spowoduja ze z obecnego 11-sto boku,pawilon obserwatorium stanie sie walcem.

 

kopp_106i.jpgkopp_109i.jpg

 

Pozdrawiam,szczegolnie Hansa i mam cicha nadzieje,ze dzis nie nadgonil z pracami zabardzo ;)

Dajesz czadu... Czekamy na finisz więc się nie ociągaj.

 

Prawda jest taka, że gdybyśmy razem tego nie zrobili, to bym nigdy nie zbudował obserwatorium. A tak... dzisiaj już drobnostki na koniec wykończenia. Nie mogę uwierzyć, że doprowadziłem to do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Prawda jest taka, że gdybyśmy razem tego nie zrobili, to bym nigdy nie zbudował obserwatorium. A tak... dzisiaj już drobnostki na koniec wykończenia. Nie mogę uwierzyć, że doprowadziłem to do końca.

 

racja Hanyś to dzięki Tobie w ogóle zaczęliśmy

uwierzyliśmy, że możemy sami tego dokonać :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee no,Sumi,przesadzasz:)

Adam,plzzzzz...nie pisz tak,bo mi tez sie nie chce wierzyc,ze jestem tu gdzie jestem,a jeszcze troche mi zostalo do zrobienia:)

 

Tak se myśle czy nie nazwać swojego obserwatorium "hanysiak's turn" - ten watek był chyba jednak dla mnie głównym bodźcem przy podjęciu pierwszych decyzji zakupowych związanych z budową własnego obserwatorium :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.