Skocz do zawartości

Budowa przydomowego obserwatorium.


hanysiak

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...

Minął rok, a ja zabrałem się za przeróbkę, modyfikację piera.

Mój problem polega na tym, że obok obserwatorium przebiegają dwie drogi i przejeżdżające samochody wzbudzają drgania gruntu, które przenoszą się na słup pod teleskopem. Oczywiście są to drgania niewyczuwalne dla ludzi, ale doskonale widoczne w teleskopie, już przy minimalnych powiekszeniach.

Stopa betonowa posadowiona jest pod pierem na głębokości ok 150 cm poniżej powierzchni gruntu. Odkopując sam pier, próbując dostać się do stopy, na różnych głębokościach, sprawdzałem drgania widoczne w teleskopie, liczac na to że odkopując słup odlizoluję go od gruntu, który drga. Łudziłem się, bo sytuacja jest tak samo zła z trochę obkopanym dookoła słupem, jak i z odkopanym całkowicie, do głębokości 150cm. Wniosek z tego płynie taki, że to stopa jest odpowiedzialna za zbieranie drgań z gruntu, które przenoszone są po betonowym słupie, na jego drugi koniec odległy od stopy o 4,5m (1.5m pod ziemią i 3m nad ziemią). Kierunek działań - odizolować od gruntu cholernie ciężką stopę, na której stoi jeszcze cięższy pier. Sytuacja wtgląda tak, obkopałem stopę dookoła, tak że dno wykopu jest sporo niżej od dolnej krawędzi stopy i dzieląc te czynność na 3 części, wybieram grunt spod stopy, powstałą przestrzeń wypełniam styropianem grubości 10cm a ok 5centymetrowa szczelinę między styropianem a stopą wypełniam pianą poliuretamową. Ponieważ przed kontynuowaniem podkopywania stopy muszę czekać aż wstrzyknięta porcja piany całkowicie wyschnie, więc proces izolowania stopy od gruntu potrwa kilka dni. Jest to operacja dość niebezpieczna ze względu na możliwość osunięcia się słupa kiedy wybieram spod jego stopy ziemię, więc jest on przytrzymywany odciągami z linki stalowej, ze strony przeciwnej do tej z której podbieram ziemię.

Mam nadzieję, że ten ogromny nakład pracy będzie wskazówką dla przyszłych budowniczych obserwatoriów i że w miejscach gdzie odbywa się ruch samochodowy słupy pod teleskopy będą zawsze posadawiane na wibro-izolacji.

Dołączam kilka zdjęć.

 

Kinezyterapia_zdj_cia_002i.jpgKinezyterapia_zdj_cia_003i.jpgKinezyterapia_zdj_cia_004i.jpg

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały wykop to jest 150x150x150cm:)
To raptem pół gruszki...

 

Mocium Panie w tym roku Cię jednak nawiedzę i wpadnę na odbiór prac budowlanych jako inspektor nadzoru... Ostrzegam, jestem bardzo ostrą Panią inspektor... :ha: Wpadnę z gruszką betonu B30 i odpowiednim wibratorem* żeby odpowiednio zagęścić mieszankę... :szczerbaty:

(* - budowlańce wiedzą o co chodzi)

 

pozdrawiam

Ori

 

Ps: Wlepię też mandacik za brak szalowania wykopu przy tych głębokościach... :angry: nie możesz narażać swojego zdrowia i życia, bo kto nam będzie takie ładne foty w dziale Księżycowym wrzucał? ;)

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosyć... hmmm... hardcorowe zadanie. Jestem pod wrażeniem. Mam zresztą ten sam problem, u mnie źródłem drgań sa pociągi (linia przebiega jakieś 100m od obserwatorium. Jednak odpuszczam. Jak jedzie transport węgla to mój dom stojący obok dosłownie brzęczy , nie ma takiej izolacji co by to wytłumiła...

 

Poza tym, jakoś nie czuje natchnienia do zrywania podłogi i kopania bunkra :) Uznałem, że ten typ tak ma i nauczyłem sie rozkładu jazdy na pamięć ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz za długi słup i dlatego wibruje. Lepiej zalej betonem cały wykop zamaist tej izolacji, słup się skróci i drgania zanikną.

 

może nie tyle za długi, co za smukły (to stosunek długości obliczeniowej do wysokości przekroju słupa), Noma dot. wymiarowania konstrukcji zaleca, żeby smukłość ta nie przekraczała 30, a przy wartości pow. 7 już powinno się obliczeniowo sprawdzić jej wpływ, a być może hanyś masz akurat takie proporcje słupa, że wzbudzają się w nim drgania na skutek ruchu ulicznego, wiesz, coś jak rezonans

tak, czy siak, współczuję i problemów i roboty,

i słuchaj Ori, bo jak się osunie skarpa, a będziesz w środku, to... :naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.