Skocz do zawartości

Atlas AAVSO


Yah

Rekomendowane odpowiedzi

Po wielu perypetiach dotarł do mnie w końcu atlas gwiazd zmiennych wydany przez AAVSO. Po wielu perypetiach, gdyż pierwsza przesyłka wysłana zwykłą poczta lotniczą po prostu po drodze zaginęła. Po skontaktowaniu się z Travisem Searle z AAVSO poprosiłem o przesłanie atlasu listem poleconym i tu ukłony dla Travisa - pokrył koszty przesyłki poleconej do Polski prosząc tylko o dokonanie dotacji w podobnej kwocie na rzecz AAVSO.

Co otrzymujemy w zamian za 10 USD plus koszty przesyłki , bo tyle kosztuje ten atlas?

We wstępie są krótko opisane poszczególne typy gwiazd zmiennych. Atlas zawiera 179 map - dwie przedstawiajace okolice bieguna północnego i południowego oraz 177 mapek przedstawiąjacych pozostałe obszary nieba. Mapki przedstawiające pozostałe obszary przedstawiaja fragmenty nieba wymiarach 20 stopni na 30 stopni (okolice biegunów) i 20 stoni na 15 stopni pozostałe obszary. Wyszukanie odpowiedniej mapki ułatwiają dwie mapy przedstawiajace północną i południową sferę niebieską. Na mapach zawierających gwiazdy do 9m przedstawiono:

- gwiazdy zmienne o zakresie zmienności powyżej 0,5m i jasości w maksimum powyżej 9,5m (wizualnie) lub 10,5 (fotometrycznie),

- około 2000 gwiazd podwójnych,

- wybrane gromady otwarte,

- wybrane mgławice dyfuzyjne i planetarne,

- 1249 galaktyk z katalogu Shapleya-Amesa (niestety nie są opisane na mapie),

- wszystkie obiekty katalogu Messiera.

Do map dołączony jest spis gwiazd zmiennych przedstawionych w atlasie zawierajacy współrzędne gwiazdy, jej typ, zakres zmienności oraz informacje o dostępności szczegółowych mapek na stronie AAVSO. Ułatwieniem lokalizacji gwiazd zmiennych jest folia z wydrukowanymi okręgami o średnicy 1,2,3,4,5 stopni.. Całość jest umieszczona w segregatorze.

 

Przynajmniej dla mnie atlas jest pewnym ułatwieniem w obsewacjach, a szczególnie w lokalizacji położenia gwaizd zmiennych na niebie. Bez atasu musiałem najpierw drukować mapy "dojścia" i lokalizować na nich gwiazdy , a tu robotę za mnie Charles Scovil - autor atlasu.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja dam teraz popalić temu Travisowi :burza:

3 razy do nich pisałem i faksowałem a zza oceanu echo a nie atlas.

 

 

He,he Oskar ja napisałem 15 maili w lipcu i 20 w sierpniu, 3 razy to chyba za mało. No, ale atlas jest. Tylko od razu proś o przesylkę poleconą, bo zwykła zginie i atlasu nie będzie.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakieś namiary masz na niego? Mail albo telefon?

 

Pisałem na zwykły mail AAVSO aavso@aavso.org, ale maile trafiały właśnie do Travisa. Z tymi 20 mailami to naprawdę nie żartowałem. Nie wiem, albo tych maili dostają rzeczywiście bardzo dużo i takie pojedyncze giną, albo pocztę przegladają wolontariusze i robią to po łebkach ( i te pojedyncze znów pozostają niezauważone). Ja to robiłem tak, że codziennie przez 5 dni wysyłałem cztery maile dziennie o takiej samej treści. Spróbuj, może się uda. Życzę powodzenia.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

Ja również zamówiłem atlas AAVSO, ale wysłałem tylko 2 maile w tej sprawie - pierwszy by upewnić się co do ceny i otrzymać numer konta, na które należało przelać należność, i potem drugi z informacją, że już płatność poszła. Płatność robiłem z konta w BPH przez internet (oczywiście) ale wcześniej musiałem sobie trochę odnaleźć i poczytać o systemach numeracji kont w USA i znaleźć adres banku. Ile czasu czekałem - nie pamiętam, na pewno ponad miesiąc, ale przesyłka przyszła. Na marginesie, koszt dokonania płatności do USA był niemal równy przelewanej kwocie...

 

Generalnie atlas uważam za OK

 

Pozdrawiam wszystkich amatorów gwiazd zmiennych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.