Skocz do zawartości

POMMOC


dawid20

Rekomendowane odpowiedzi

Nie chcę psuć sielanki ale własciwie.. dlaczego by nie!? Byłem niezbyt długo posiadaczem SkyMastera 15x70. Względnie szczęśliwym (bo trochę łatwo gubiła ostrość przy lekkim nacisku na okular i nie do końca dało się to podregulować) ale tylko do czasu, gdy pozostawiłem tę lornetkę na parę jesiennych dni w obserwatorium (temp ~ 10*C). Po tym lornetka się rozkolimowała. Chodzi o to że to jest już dość duża lorneta, ale w wykonaniu budżetowym, tj. z plastikowym korpusem. Przy mniejszych lornetkach to uchodzi, przy większych ryzyko wzrasta. Po paru dniach w domu (temp. ~22*C) lornetka jakby wróciła do normy ale ja już utraciłem do niej zaufanie i pozbyłem się jej tanio.

 

Naprawdę nie mam żadnego interesu w tym żebyś kupił ten czy inny sprzęt. Ale wątpię czy kogokolwiek zadowoli lornetka, która pokazuje wszystko podwójnie? Bez względu na cenę.

Oczywiście to przykład jednostkowy, inny egzemplarz tej lornetki może być bardziej solidny. Ale to właśnie wiedza która przychodzi z doświadczeniem. Może nic się nie da z tym zrobić i każdy nowicjusz musi się uczyć od nowa na własnych błędach?

 

P.S. Wiele razy na tym forum padały deklaracje, że już więcej nie będziemy odpowiadać na tego typu posty:

Jestem nowy, nie wiem jaki sprzęt kupić.

Poradźcie coś, błagam.

Józio.

Zamiast tego mieliśmy twardo odsyłać do specjalnych gotowców na takie okazje. Ale jak widac pokusa bycia "dobrym wujkiem" jest silniejsza... :)

Edytowane przez Merak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny swojej warta, ale nie jest to cudo.

 

Moze takie proste pytanko, po cholere ci taka lornetka?

Tzn. Jaki masz cel?

 

Bo widzisz lornetka jako tool ma spore ograniczenia (np. jeden niewielki power). Tania lornetka (a rozmawiamy o sprzecie low-budget) ma do tego jeszcze sporo innych wad (optycznych, mechanicznych itd). Jesteś pewny, że jesteś pewny, że chcesz tanie srednio spore bino? Jeśli tak, to ten Skymaster nie jest taki zły. Ale... no wiesz, jesteś pewny, ze to jest to czego potrzebujesz?

 

Ktoś cię tu prosił o info jak ty to sobie wyobrażasz. Odpowiedziałeś, rowerem w ciemniejsze miejsce i lornetka w plecaku. Ale czy wiesz czego się po takim sprzęcie spodziewać? Co będzie nim widać? Co będzie widać w teleskopie za 600pln, co w takim za 1200 a co w duzej krowie? Wiesz czym pachną obserwacje z ręki, z dużego dobsona, z paralktyka z napędem? Jaka jest różnica między obrazem z lornetki, z taniego teleskopu z tanim okularem, albo taniego teleskopu z okularem z górnej półki?

 

Żebyś się nie rozminął z oczekiwaniami, bo łatwo.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiadomo ze lornetka a teleskop to wielka różnca :) ale na razie teleskop odpada, bo jak mam kupywac cos za 500 zł i za dwa miesiące narzekąc ze to jednak za mało to wolę teraz poznac całe niebo lornetką, nauczyć sie obserwacji a dopiero za parę lat zainwestowac w teleskop :)

zaznaczam ze chce ta lornetka ogladac tylko niebo (no moze sporadycznie góry)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiadomo ze lornetka a teleskop to wielka różnca :) ale na razie teleskop odpada, bo jak mam kupywac cos za 500 zł i za dwa miesiące narzekąc ze to jednak za mało to wolę teraz poznac całe niebo lornetką, nauczyć sie obserwacji a dopiero za parę lat zainwestowac w teleskop :)

zaznaczam ze chce ta lornetka ogladac tylko niebo (no moze sporadycznie góry)

 

To nie pchaj sie w 70tke. Dopadnij coś mniejszego o większym polu i lepszej jakości, Bo 50tka za 500pln będzie już przyzwoitsza. Na tyle lepsza, że może nawet pokazać więcej (patrz dobre 40tki masakrujące obrazem tanie pięćdziesiątki i sześćdziesiątki).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a powiece mi czym sie różni 50 od 70 pod względem obserwacji ?? znaczy sie jaka jest różnica ??

amógłby sie ktoś wypowiedzięc kto ma Celestron SkyMaster 15x70 i powiedziec jak jest? :)

 

No kupiłem takie cuś ojcu i piszę jak jest no! ;)

 

A różnice? 50tką będzie miała mniejszy zasięg. Bedzie też mieć prawdopodobnie nieco mniejszy power, ale większe pole. Za taką samą kase kupisz sprawniejszą 50tkę mechanicznie i optycznie niż 70tke. Ale tu nie ma reguł. Trzeba rozpatrywać konkretne modele.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkim bardzo dziękuje za pomoc :) jak ktoś chce coś dorzucić na temat lorntek (szczególnie Celestron SkyMaster 15x70) to prosze na PW :)

wszystkim :Beer:

testy lornetek masz na www.optyczne.pl - czytaj, wybieraj

http://optyczne.pl/34-Test_lornetki-Celest...ster_15x70.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poreczna lornetka ma z 50mm obiektywy . Zwykle ma takie powiekszenie, ze z reki utrzymasz.

jak masz jasne niebo to celuj w lornetke o pow. od 17x i wiekszy obiektyw np. 60mm .

Ale do niej statyw potrzebny .

Jak chciales telep to go kup . Czytaj ogloszenia sprzedam sa na roznych forach . Kilku letni za pol ceny odkupisz . 114/900 ale prawdziwy duzo wiecej szczegulow pokaze niz lornetka . Nie ma porownania.

130/900 juz na dluzej wystarczy , bywa po 400 zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba będzie 1,5 roku, jak kupiłem w owym miejscu kronosa 20x60. Zalecam wybranie się do Warszawy i objerzenie przed kupnem. Pojedyncze egzemplarze różnią się jakością (naraziłem się na koszty przesyłek, a i tak w końcu pojechałem do wawy). Te które ja oglądałem, były nowe w sensie nikt ich nie używał, ale miały po kilka lat - data produkcji o tym świadczyła, widocznie tyle leżały w magazynach ...

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lornetki, patrz tutorial na optyczne.pl

Pozatym do tej lornetki uważam koniecznie statyw lub żuraw. Da się obserwować bez, ale 80% komfortu i jakości obserwacji uzyskuje się na w/w "podpórkach"

 

pozdrawiam

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze nim kupisz lornetke popatrz przez nia i sprawdz czy Cie zadawala to co nia widzisz.

Pod jasnym niebem lornetka tak jak i telep nie da zadawalajacych obrazow . Telep za to pokaze duzo na ksiezycu , planety . Nie zawsze lornetka to najlepszy wybor.

W/g mnie nalezy kupic to co sie chce, z mala modyfikacja na porady innych .

Kronos 20x60 bywa duzo gorszy niz jego starsza wersja tento . Nikt tez nie odkupi od Ciebie tego co Ci doradzil a nie pasi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze nim kupisz lornetke popatrz przez nia i sprawdz czy Cie zadawala to co nia widzisz.

Pod jasnym niebem lornetka tak jak i telep nie da zadawalajacych obrazow . Telep za to pokaze duzo na ksiezycu , planety . Nie zawsze lornetka to najlepszy wybor.

W/g mnie nalezy kupic to co sie chce, z mala modyfikacja na porady innych .

Kronos 20x60 bywa duzo gorszy niz jego starsza wersja tento . Nikt tez nie odkupi od Ciebie tego co Ci doradzil a nie pasi .

 

Zależy czy chce się oglądać DSy czy planety. Do DS myślę, że najpierw dobrze jest kupić lornetkę, a potem jakiegoś większego Newtona (150-200 mm lub więcej). Zresztą są obiekty które lepiej oglądać w lornetce niż w teleskopie. Nawet mając duzy teleskop lornetka się przydaje. I oczywiscie dostęp do w miarę ciemnego nieba.

Do planet się nie kupuje lornetki tylko minimum jakiś niewielki refraktor czy mak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak zdecydowalem sie na Delta Optical Everest 12-36x70 (ze wzglądu na regulowany zoom) i na początek do gwiazd powinna wystarczyc za taka cene 319 zł

 

heh, właśnie ten zoom cie teraz wykończy. Wiesz ile kosztuje dobry okular z zoomem? Ok. 200-300$ (JEDEN!) W tym bino są dwa... a całe bino kosztuje 100$... ta... resztę dośpiewaj sobie sam.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.