Skocz do zawartości

Obstrukcja - pająk - kontrast


drakos20

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

mam dylemat jakie rozwiązanie da lepszy kontrast na planetach .

 

Czy lusterko wtórne na jednym ramieniu :

1149%20EQ2_4.jpg

 

czy moze na trzech:

114EQ_2.jpg

 

tak samo w newtonach 130mm w wersji 130/650 sa moim zdaniem lepsze cieniutkie ramiona pająka

takie same jak w syntach 8" czy newtonach 150/750 .

 

A wersji 130/900 która jest bardziej dedykowana do planet są znów szerokie ramiona:

P1000557.JPG

 

130/1200 messier :

N-130_4.jpg

 

dopiero sky wtacher f/8 150/1200 posiada male lusterko 34.5mm cieńkie ramiona i mała obstrukcje :

15012%20PEQ3-2%20Parabolic_3.jpg

 

Jak sie ma grubosc ramion i % obstrukcji do obserwacji planet ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrobisz sobie w warunkach domowych LG z pozaosiowym ogniskiem.

 

Pozdrawiam.

 

nieno czemu? :rolleyes:

zrobi jedno duże, tak np. 500mm średn.

a potem tylko wykroi z niego mniejsze,

jak dobrze pójdzie to ze 3-4 szt wyjdą, po jakieś 200mm :D

 

 

a poważniej już, to astrokosmo kiedyś opracował taki artykuł na temat kształtu i ilości ramion pająka:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=11481&hl=

a w nim bardzo ciekawy rysunek:

 

4gxvfn457gdgf4cv.jpg

 

chyba ślepy jestem, Hans przecież już go podlinkował wcześniej :Boink:

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś strasznie mieszasz. Najlepszy kontrast dadzą ramiona łukowe, bo eliminujesz "spajki". Natomiast te porównania 114tki i 130tki do planet są dla mnie całkiowicie niezrozumiałe. Tam będziesz miał lepiej gdzie większa apertura / mniejsza światłosiła. Apertura wpłynie na rozdzielczość (im większa tym lepiej), a światłosiła na kontrast (im mniejsza tym lepiej) pośrednio, mniejsza światłosiła wpływa też na jakość obrazu tym, ze jest mniej wymagająca dla okularów i można dobre efekty osiągnąć nawet na tanich szkłach.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to ze chcę kupic gotowego newtona 114/900 do planet i do tego lv6 , jako tanie ropzwiązanie na planety. I mam do wyboru z jedym lub z 3 ramionami . ten z jednym da 2 spajki a ten z dwoma 6 , wiec chyba ten z jednym bedzie lepszym rozwiązaniem na szybkiego ,bez zadnym przeróbek .A co do 130-tki to chodzilo mi o grubosc ramion bo tam juz nie sa cieniutkie blaszki , czy to mocno obniza kontrast ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to ze chcę kupic gotowego newtona 114/900 do planet i do tego lv6 , jako tanie ropzwiązanie na planety. I mam do wyboru z jedym lub z 3 ramionami . ten z jednym da 2 spajki a ten z dwoma 6 , wiec chyba ten z jednym bedzie lepszym rozwiązaniem na szybkiego ,bez zadnym przeróbek .A co do 130-tki to chodzilo mi o grubosc ramion bo tam juz nie sa cieniutkie blaszki , czy to mocno obniza kontrast ?

 

Kupowanie 114mm newtona do planet to średni pomysł, niezależnie od tego ile by tych ramion miał. Powiedz może ile chcesz wydać na to tymczasowe rozwiażanie, a my postaramy się coś dobrać sensowngo.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moge przeznaczyc ok 500 zł na same ota. obecnie posiadam refraktorek 70/500 i newtona 150/750 w którym drazni mnie jasnosc planet i niepunktowość w takim 114 f/8 przy okularze 6mm żrenica wyniesie 0.8mm a przy 5mm 0,6 mm wiec raźić na pewno nie bedzie a i punktowosc bedzie lepsza niz f/5 . za te cene wole dlugiego newtona 114 niz achromata 80mm . dalej prosze tylko o odpowiedz na moje pytanie ,jak w temacie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze rozumiem, że chcesz mieć trzeci teleskop (drugi Newton) do oglądania planet? A może sprzedaj małego refraktorka, i składaj na Maka, który będzie miał długą ogniskową i nie będzie tak wymagający co do okularków? Będziesz miał wtedy "szybkiego ;)" niutonika do Ds i maczka do planet i łysego.

 

Pzdr :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokladnie chce drugiego ciemniejszego newtona do planetek. moim zdaniem bedzie lepszy niz tanie achromaty , a maly refraktorek zostaje gdyz jest to maly leciutki trawlerek.maka nie chce bo 500zł starczy ,gdybym nawet sprzedal refraktorek na 90mm co i taj jest malo , a to ze dluzsza ogniskowa to co za róznica czy dam do maka okular 9mm czy do newtona 6mm co da taka sama źrenice wyjściową , a mak i tak ma wieksze straty na 3 lustrach i obstrukcji.

Edytowane przez drakos20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tabie jest potrzebny dobry okular np. 3.8mm a nie cieńsza tuba. niedawno był na forum w sprzedam taki lantan.

 

ps. pozatym twoje doswiadczenia zapewne z obecnym Jowiszem nijak sie maja do oglądania prawdziwych planet 60st nad horyzontem.

 

ps2. jakie masz najwieksze powiekszenie? 100x? czy jeszcze mniej?

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracajac do pierwotnego zagadnienia.

Mialem juz troche doswiadczenia z roznymi mocowaniami pajaka, zarowno w teleskopach amatorskich jak i w profesjonalnych i doszedlem do wniosku, ze nie wazne jakie jest mocowanie, czy na 3 czy 4 ramiona, liczy sie tylko jego sztywnosc.

 

Oj chyba pierwszy raz zdarzy mi sie nie zgodzic z Hansem i jesli bedzie trzeba fanatycznie bede bronil swoich slow :D

Pajak wygiety nie jest najlepszym rozwiazaniem tylko najgorszym. Z dyfrakcja bedziemy mieli zawsze do czynienia, nawet jesli wyeliminujemy ramiona. Jesli ramiona wygniemy to dyfrakcja w jakis cudowny sposob nam sie nie rozlozy w polu i wygasi jak to pokazuje bledny obrazek pare postow wyzej. Pojedyncze spajki degraduja obraz znacznie mniej niz chmurka swiatla wokol gwiazdy powstala z dyfrakcji na ramionach wygietych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upierał się nie będę. W swojej krowie tysz mam klasycznego "mercedesa". Niemniej tu jest kwestia co kto preferuje. Są osoby które "spajki" doprowadzają do białej gorączki. Fakt faktem, że na łukowym mocowaniu łatwiej rozdzielić ciasne układy wielokrotne, bo jednak "spajki" przeszakdzają w tym wypadku bardziej niż delikatna otoczka. (porównanie na 2 U-botach 120mm (czyli na Optisanach 114/900 oklejonych żółtą tapetą i sprzedawanych z zawyżonymi parametrami) test tej samej nocy przed i po wymianie. Proces wymiany, kolimacji itd. jednak trwał, więc nie mogę tego potwierdzić w 100%, bo przez te 3 godziny warunki mogły się nieco zmienić.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat mam u siebie takie powyginane dziadostwo. :Boink:

Jak mnie sie bedzie chcialo ... ruszyc to przerobie na pajak klasyczny. Taki pajak jest komfortowy, w przypdku slabszych obiektow, nie ma zadnych spikow ale na jasniejszych, szczegolnie planetach to jest porazka. Jak sie chce znalezc jakas galaktyczke niedaleko jasnej gwiazdy albo slabsze ksiezyce przy planetkach to czlowieka zaczyna sztrzelac ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tabie jest potrzebny dobry okular np. 3.8mm a nie cieńsza tuba. niedawno był na forum w sprzedam taki lantan.

 

ps. pozatym twoje doswiadczenia zapewne z obecnym Jowiszem nijak sie maja do oglądania prawdziwych planet 60st nad horyzontem.

 

ps2. jakie masz najwieksze powiekszenie? 100x? czy jeszcze mniej?

 

Moje max powiekszenie to 125 z okularem 6mm .

 

Nie chce do planet f/5 z szerokim lusterkim wtórnym i trudniejszej ,czestszej kolimacji. Minimum f/8 + lantan 5-6mm. Zdecyduje sie chyba na pajączka z jedną nóźką :szczerbaty:

 

Doświadczenie co do planetek to mam i nie trzeba mnie uswiadamiac jak wygąda stabilny obraz planety. Obserwuje niebo od czasu kiedy saturn z jowiszem był w gwiazdozbirze byka obok plejad (2000r).Tylko ze wtedy mialem refraktorek 70/700 , a dwa lata temu 100/1000 którą tube sprzedałem na rzecz obecnego newtona czego załuje , no ale nic . narazie musi starczyc 114/900 , a jak skompletuje lantany to przesiade sie na wiekszy rozmiar :Salut: Chciałem tylko uzyskac informacje odnoscie pająka i otrzymalem za co dziekuje. Z dziedziny astrosprzetu i optyki wiem duzo dlatego wiem czego mam sie spodziewac po lustrze 114mm na planetach.

Edytowane przez drakos20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat mam u siebie takie powyginane dziadostwo. :Boink:

Jak mnie sie bedzie chcialo ... ruszyc to przerobie na pajak klasyczny. Taki pajak jest komfortowy, w przypdku slabszych obiektow, nie ma zadnych spikow ale na jasniejszych, szczegolnie planetach to jest porazka. Jak sie chce znalezc jakas galaktyczke niedaleko jasnej gwiazdy albo slabsze ksiezyce przy planetkach to czlowieka zaczyna sztrzelac ...

Now właśnie... jak to jest?Tak sobie myślałem (w moim 150/750) czy nie przerobić na pająka wygiętego, ale po tym co piszecie to sam nie wim czy warto?

Poza tym istnieje mozliwość, że coś będzie za długie i wyjdzie niecentrycznie, więc obraz może być do bani.

Doradźcie!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Now właśnie... jak to jest?Tak sobie myślałem (w moim 150/750) czy nie przerobić na pająka wygiętego, ale po tym co piszecie to sam nie wim czy warto?

Poza tym istnieje mozliwość, że coś będzie za długie i wyjdzie niecentrycznie, więc obraz może być do bani.

Doradźcie!!!

 

Wiesz pojecie ,,jasny obiekt'' jest wzgledne. To co mnie razi po oczach w mojej krowie u ciebie bedzie pewnie widoczne calkiem znosnie.

Jak ci sie chce pobawic to prosze bardzo, wg mnie to szkoda zachodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pytanie czy możesz sobie pozwolić na pająka który nie usztywnia tuby. Czasami to słaby pomysł, a czasami typ pająka dla tuby jest bez znaczenia taktycznego ;)

 

Pozdrawiam.

No! Święta racja Hans. Dzięki za to cenne spostrzeżenie. Nie patrzyłem na "pająka" pod tym kątem!

 

 

ps. Czy ktoś miał okazję patrzeć przez "telep pozaosiowy".

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.