Skocz do zawartości

AP900 - w nowym "domu"


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Jak zapewne się domyślacie - strasznie się cieszę z nowego nabytku. Kolejna rotacja montaży na AF za nami (prawie - bo EM200 nikt nie chce póki co :(). Paweł niezbyt długo cieszył się z AP900 - apetyt rośnie w miarę jedzenia, albo - epidemia postępuje w tempie iście astronomicznym.

 

Dla mnie montaże AP zawsze były kultowymi. W zasadzie AP wśród montaży jest tym, czym ferrari w samochodach. Jeszcze rok temu nie pomyślałbym, że dzisiaj stanie u mnie klasyk - Astro-Physics 900 GTO.

 

Pewnie zastanawiacie się, po co piszę ten post? Paweł wszystko o tym montażu napisał, poza tym - internet jest pełny informacji o montażach AP. Nic tu się nie da dodać. Więc po co to robię? Cieszę się strasznie, marzenie się spełniło i chciałem się z wami podzielić.

 

Montaż dedykowany jest zaawansowanej astrofotografii i czuć to z każdym dotykiem. Stoi jak skała, a z newtona 250/1200 nie robi sobie nic. Faktem jest, że mój newton jest lekki (sam 9KG), ale dla EM200 jest już na granicy sensowności, tu jest ogromny zapas (32KG nośności montażu do astrofoto).

 

Co mi się podoba:

- z estetyki warto podkreślić jakość wykonania,

 

- z mechaniki - niezwykła precyzja, sztywność, masywność (podstawa ma ok. 25 cm), pręt przeciwwag 5 cm i prawie 5KG,

 

- podłączenia kabli - bardzo sprytnie rozwiązane, łatwe do wpinania, nawet po ciemku,

 

- możliwość podłączenia 2 komputerów, albo jednego komputera 2-oma RS'ami. Po co to? Jest przecież HUB ASCOMa,... ale. No właśnie, do wielu zastosowań w zaawansowanej astrofotografii opóźnienia wynikające z użycia softwareowego HUB'a są nieakceptowalne (podobno) - np. w PEMpro. Dlatego w montażach AP są dwa łącza niezależne. Krótko mówiąc - odpalamy dwie aplikacje i każda komunikuje się z montażem niezależnie. Przykład: TheSky służy do nawigacji, zaś PEMpro pilnuje przebieg krzywej PE bez guidngu osiągając wyniki między +/-0,7" (1,4-1,6" cały błąd),

 

- kapitalny sterownik (pilot). Nawigacja jest prosta i przyjemna. Podświetlenie wytrzymuje temperatury do -40 stopni. Każdy kto używa EQ6 wie, o co mi tu chodzi ;)

 

- możliwość obsługi Focusa bezpośrednio z komputera "pokładowego" - JMI, etc.

 

- podoba mi się też statyw Losmandy od G11... robi wrażenie, jest ciężki i stabilny. Przyda się na sesje wypadowe - zdecydowanie,

 

- bardzo cieszy możliwość rozkładania głowicy. Jest to szybkie i skuteczne. Dzięki temu mobilność tego montażu nie jest wiele gorsza od Em200 - wielki plus za ten bajer. Gdyby nie ta cecha, AP900 byłby tylko stacjonarnym montażem,

 

- bardzo podoba mi się software (oczywiście to wyjdzie w praniu), np. PulseGuider pozwala na nagranie ruchu planetoidy, komety, gwiazdy, etc. i potem odtwarzać to jako specyficzny tracking (bez guidowania), co najważniejsze, w przeciwieństwie do PEM (PEC) działa to w 2 osiach. Oznacza to, że można za pomocą tej funkcji skorygować dryf wynikający z niedokładnego ustawienia polarnej. W praktyce podobno ta metoda wystarcza żeby robić nieguidowane fotki 15-30 min. Ciekawe, na pewno sprawdzę. Nagrywać można albo z okularem (krzyż), albo kamerką.

 

Z pierwszych pozytywnych wrażeń to chyba wszystko, a teraz te gorsze kwestie:

 

- nie podoba mi się dźwięk, jest znacznie głośniejszy od Takahashi,

 

- dużo kabli, ale na to chyba nie ma już lekarstwa, choć w nowym montażu AP Mach-1 zrobili wewnątrz głowicy kanały na okablowanie. Super sprawa,

 

- sprzęgła osi są po 4 na każdą, na pewno jest to pewniejsze i lepiej rozkłada nacisk, ale jest też mniej wygodne od jednego zacisku,

 

- lunetka biegunowa (jeszcze nie sprawdziłem, ale ludzie piszą) jest znacznie gorsza od słynnej z EM200. O ile dobrze pamiętam, AP stosuje podobny system do Losmandy.

 

No i tyle...

 

Najważniejszą cechą AP900 jest jego stabilność. Newton 10" uderzony nie powoduje żadnych drgań. Zero... Największą jego wadą jest oczywiście kosmiczna cena, która znacznie przekracza odpowiednika Takahashi NJP.

 

Pocieszające jest to, że AP900 jest przedostatnim montażem, jaki można sobie kupić. Po nim zostaje już tylko Paramount lub AP1200 :szczerbaty:

 

Nie mogę się doczekać pierwszego światła, albo inaczej - pierwszego trackingu. Jeżeli będzie tylko trochę lepiej niż w EM200, będzie wielkie rozczarowanie. Żebym poczuł się naprawdę szczęśliwy, różnica musi być chociaż taka, na jaką wskazuje różnica w cenie.

 

A teraz niech się ktoś nade mną zlituje i odkupi EM200 :szczerbaty:

 

Pierwsze fotki zestawu:

http://blog.jesion.pl/galerie/ap900/content/index.html

 

Oczywiście zdjęcia nie oddają skali, ale można porównać, jak to wyglądało na EM200:

http://blog.jesion.pl/galerie/NewtonGaleri...5297_large.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle, co to się dzieje w tym kraju. Z moich "tajnych" informacji wynika, że za chwilkę będzie więcej AP1200 niż EM200 ;) Paweł już zamówił, Domek ma od jakiegoś czasu, wiem jeszcze o 2 innych zakupach. Jacek działa już dosyć skutecznie z Paramountem, Emde z Waldkiem "docierają" swoje NJP. AP900 na moją wiedzę są już 3... Nieźle... kiedyś były to tylko marzenia.

 

Tylko zdjęć coś mniej niż z epoki GPD ;)... No ale fakt, że pogoda tego roku jest jedną wielką pomyłką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, ha, ha:)

Cieszę się bardzo, że został w znajomych rękach.

Jest to faktycznie kultowy sprzęcior. Zakochać się w nim można od pierwszego razu.

Wykonanie perfekcyjne. Pamiętam, jak Bogdan J. trzymał swój egzemplarz przez jakis czas u mnie w obserwatorium. Pierwsze co robiłem za każdym razem, gdy wchodziłem to oglądałem sobie ten montaż.

AP to jeden z najwyższych bogów w Panteonie montaży:).

Szczerze gratuluję!

Pozdrawiam

Tiamat

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam a nie zapomniałeś o Takach EM-400, EM-500 i EM-3500? :szczerbaty:

 

Oj montaży jest wiele... Ale jakoś tak się uklepała droga wśród amatorskiej astronomii (astrofotografii). Są sprzęty sprawdzone, popularne, i są na pewno dobre, ale nie popularne. Te EM'y o których piszesz, raczej rzadko można spotkać wśród guru astrofoto. Większość z nich jako ostateczny sprzęt kupuje właśnie Paramounta, albo AP1200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknąłem sobie na tego EM3500... dobry przykład odnośnie gubienia skali. Zobaczcie to zdjęcie:

http://www.pbase.com/gesc/image/16215724

 

A potem zerknijcie tu:

http://www.pbase.com/gesc/image/16542973

 

To ten sam montaż :)

 

Co do EM400 - load capacity, niewiele większe od AP900, raptem 5 kg (38 KG). EM500 - 40KG.

 

Nie dziwne więc, że AP1200 i Paramount są "tak popularne". AP1200 jest niewiele droższe od AP900 - przy tej kwocie wręcz "symbolicznie" (9400$). Paramount kosztuje 12000$ i dźwiga 68KG. AP1200 63KG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję nabytku. Ta konstrukcja jest najlepszym rozwiązaniem jakie istnieją na rynku montaży klasy amatorskiej. Ale ten japończyk jest oszczędny i kompaktowy w konstrukcji. Dziwne tylko po co są aż trzy szukacze przy szukaczu gł.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... Pamiętam, jak Bogdan J. trzymał swój egzemplarz przez jakis czas u mnie w obserwatorium. Pierwsze co robiłem za każdym razem, gdy wchodziłem to oglądałem sobie ten montaż......

 

Tak rozumiem Cie jak nic. Widziałem Bogdana AP900 na Kudłaczach i za kazdym razem jak oglądałem wpadałem w letarg połączony z marzeniami :szczerbaty:

 

Pewnie zastanawiacie się, po co piszę ten post? Paweł wszystko o tym montażu napisał, poza tym - internet jest pełny informacji o montażach AP. Nic tu się nie da dodać. Więc po co to robię? Cieszę się strasznie, marzenie się spełniło i chciałem się z wami podzielić.

 

Dlatego rozumiem Adama który swoje podniecenie przelał w posta na forum :lol:

 

 

Na razie nie mam dobrego stanowiska na coś wielkiego i stacjonarengo i taki EM200 to chyba max co ma sens bo jeszcze można go nazwać mobilnym (chyba). Nawet nie mając wielkiego doświadczenia w astrofoto wierze że trzeba grać ostro i brać max na jaki stać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknąłem sobie na tego EM3500... dobry przykład odnośnie gubienia skali. Zobaczcie to zdjęcie:

http://www.pbase.com/gesc/image/16215724

 

A potem zerknijcie tu:

http://www.pbase.com/gesc/image/16542973

 

To ten sam montaż :)

Pamiętaj, że japończycy "też nie trzymają skali" w swym wzroście :P:ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję nabytku. Ta konstrukcja jest najlepszym rozwiązaniem jakie istnieją na rynku montaży klasy amatorskiej. Ale ten japończyk jest oszczędny i kompaktowy w konstrukcji. Dziwne tylko po co są aż trzy szukacze przy szukaczu gł.

 

Pewnie po to, żeby dobrze wyglądało ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak rozumiem Cie jak nic. Widziałem Bogdana AP900 na Kudłaczach i za kazdym razem jak oglądałem wpadałem w letarg połączony z marzeniami :szczerbaty:

 

Dlatego rozumiem Adama który swoje podniecenie przelał w posta na forum :lol:

Na razie nie mam dobrego stanowiska na coś wielkiego i stacjonarengo i taki EM200 to chyba max co ma sens bo jeszcze można go nazwać mobilnym (chyba). Nawet nie mając wielkiego doświadczenia w astrofoto wierze że trzeba grać ostro i brać max na jaki stać :)

 

Czy EM200 jest mobilny? No jest... ale w plecaku w czasie górskiej wycieczki pieszej, raczej wolałbym go nie nosić :szczerbaty:

 

A tak poważnie, musisz liczyć się z tym, że EM swoje waży. Nie jest to EQ5, czy GPD2. To inna bajka. Ale wynoszenie go z domy, czy garażu nie jest problemem. Zdarzało mi się dźwignąć całość, tzn montaż + statyw + dovetaile. Dało radę, ale z optyką to już nierealne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie mając wielkiego doświadczenia w astrofoto wierze że trzeba grać ostro i brać max na jaki stać :)

 

Święte słowa Marcin ! Niestety !

 

Adam, Gratuluję nowej zabawki !!! Niech Ci dobrze służy! :Beer:

Czuje, że mi czegoś brakuje w domu .... :szczerbaty:

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy EM200 jest mobilny? No jest... ale w plecaku w czasie górskiej wycieczki pieszej, raczej wolałbym go nie nosić :szczerbaty:

 

A tak poważnie, musisz liczyć się z tym, że EM swoje waży. Nie jest to EQ5, czy GPD2. To inna bajka. Ale wynoszenie go z domy, czy garażu nie jest problemem. Zdarzało mi się dźwignąć całość, tzn montaż + statyw + dovetaile. Dało radę, ale z optyką to już nierealne.

Dokładnie w moim przypadku oznacza to wyciągnięcie z garażu lub z salonu na taras - sądzę że do zrobienia. Takiego HEQ5 tez nie dałbym rady tachać razem z optyką.

To jedna strona tzw mobilności w moim przypadku. Rozważałem także 2-3 razy w roku zapakowanie tego do samochodu i wyjazd "na wieś"....

Widząc ten montaż u siebie pomyśl jakie zacięcie w temacie wykazywał Bogdan J do niedawna jeżdżąc tam i z powrotem na Kudłacze z całym swoim żelastwem :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie w moim przypadku oznacza to wyciągnięcie z garażu lub z salonu na taras - sądzę że do zrobienia. Takiego HEQ5 tez nie dałbym rady tachać razem z optyką.

To jedna strona tzw mobilności w moim przypadku. Rozważałem także 2-3 razy w roku zapakowanie tego do samochodu i wyjazd "na wieś"....

Widząc ten montaż u siebie pomyśl jakie zacięcie w temacie wykazywał Bogdan J do niedawna jeżdżąc tam i z powrotem na Kudłacze z całym swoim żelastwem :szczerbaty:

 

No to czemu nie chcesz mojego EM200 :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje zakupu! Fajnie że coraz więcej poważnego sprzętu pojawia się na polskim na rynku. Szkoda tylko że nadal 75% to EQ5 i niżej :) Adam, chyba czas na zmianę avatara?? :szczerbaty:

 

P.S. Co do EM-200 to ja go bardzo chcę i obiecuję zrobić z niego dobry użytek :D

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... Adam, chyba czas na zmianę avatara?? :szczerbaty:

Adam sie deklarował że go odsprzeda :D ... a może dorzuci gratis nowemu właścicielowi EM200

 

No to czemu nie chcesz mojego EM200 :szczerbaty:

 

Chce chce jak nic tylko jak już wspomniałem dopiero za rok planowałem :rolleyes: dlatego już nic nie mówie żeby siebie i Ciebie nie drażnić...... B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje zakupu! Fajnie że coraz więcej poważnego sprzętu pojawia się na polskim na rynku. Szkoda tylko że nadal 75% to EQ5 i niżej :) Adam, chyba czas na zmianę avatara?? :szczerbaty:

 

P.S. Co do EM-200 to ja go bardzo chcę i obiecuję zrobić z niego dobry użytek :D

 

Jeszcze nie czas. Takahashi stoi sobie, pewnie zanim nie sprzedam to będzie pracował z aparatem i 200mm obiektywem. Szkoda tylko, że nie mam już 300D mod. Nie miałem okazji nigdy pobawić się szerokim kątem, teraz jest chwilowo na czym. Będę działał na dwa stanowiska ;).

 

Jak zniknie awatar, to będzie oznaczało, że nie ma już taka w garażu.

 

Podła sytuacja, montaż stoi, a nie ma jak go testować. Makabra. Człowiek nie może normalnie funkcjonować. Pozostaje się tylko upić, albo pisać głupoty na forum :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Podła sytuacja, montaż stoi, a nie ma jak go testować. Makabra. Człowiek nie może normalnie funkcjonować. Pozostaje się tylko upić, albo pisać głupoty na forum :szczerbaty:

 

Ty się już lepiej powoli pakuj na zlot,

żebyś w ostatniej chwili nie stwierdził,

że samochód masz za mały :szczerbaty:

 

piękne cacuszko! a silniki mówisz głośno chodzą?

musisz się spróbować na hałas montażu z Tadeo,

on ma taki napęd, że w Belęcinie, na sam dźwięk jego montażu,

muchy padały ..jak muchy

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty się już lepiej powoli pakuj na zlot,

żebyś w ostatniej chwili nie stwierdził,

że samochód masz za mały :szczerbaty:

 

Oj tak, tak, powiesimy tabliczkę bez AP900 zakaz wjazdu. :szczerbaty:

 

A Ty sumas innym nie doradzaj tylko śpiewnik ćwicz :ha: .

Edytowane przez rkamin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty się już lepiej powoli pakuj na zlot,

żebyś w ostatniej chwili nie stwierdził,

że samochód masz za mały :szczerbaty:

 

piękne cacuszko! a silniki mówisz głośno chodzą?

musisz się spróbować na hałas montażu z Tadeo,

on ma taki napęd, że w Belęcinie, na sam dźwięk jego montażu,

muchy padały ..jak muchy

 

Ooo no to jest jakieś zajęcie w ramach braku pogody. Kto ma najgłośniejszy montaż? Nagrać WAV'a? ;)

 

Ciekawa sprawa - niby w SkySensorze miałem slewing 1200x, tu też 1200x... ale sunie tak na oko ze 2x szybciej niż w SS2000. Więc albo AP jest szybsze, albo SS nie działał mi na prędkości 1200x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podła sytuacja, montaż stoi, a nie ma jak go testować. Makabra. Człowiek nie może normalnie funkcjonować. Pozostaje się tylko upić, albo pisać głupoty na forum :szczerbaty:

 

Adam, serdecznie gratuluje, a pomyśleć że jeszcze dwa tygodnie temu rozmawialiśmy o montażach i nie przypuszczałeś że dziś będziesz posiadał takie cacko. Co do pogody to mnie też skręca, mój EQ6 ma już 2 tygodnie i ani razu nie był na powietrzu (albo pogody brak albo czasu).....

 

Pzdr

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podła sytuacja, montaż stoi, a nie ma jak go testować. Makabra. Człowiek nie może normalnie funkcjonować. Pozostaje się tylko upić, albo pisać głupoty na forum :szczerbaty:

Adam, serdecznie gratuluje, a pomyśleć że jeszcze dwa tygodnie temu rozmawialiśmy o montażach i nie przypuszczałeś że dziś będziesz posiadał takie cacko. Co do pogody to mnie też skręca, mój EQ6 ma już 2 tygodnie i ani razu nie był na powietrzu (albo pogody brak albo czasu).....

 

Pzdr

Jazz

 

A właśnie, opanowałeś już tego EQ6? Tak jak pisałem, jakby co to wiesz gdzie mnie szukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie, opanowałeś już tego EQ6?

 

Na tyle ile można w domu to tak, reszta w polu.... ale trzeba poczekać na pogodę

 

"Tak jak pisałem, jakby co to wiesz gdzie mnie szukać."

 

Wiem , pamiętam i dziękuje, myślę że jak się zrobi trochę pogody z ogromną przyjemnością skorzystam.

 

Pzdr

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.