Skocz do zawartości

Kolimator -stan na dziś


Gość leszekjed

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ pytania powtarzają się na ten temat otwieram nowy wątek związany ze sledzeniem losów zamówionych kolimatorów.

 

A zatem terminarz na razie jest następujący:

 

19.09 - materiał na obudowy trafił na warsztat, niestety tokarz leczył dziecko

 

21.09 - dokonałem zakupów pozostałych części na kolimatory - niestety nie mam wszystkich laserów, a i z tych co mam (6 szt.) zapewne 2 odrzucę ze względu na skupienie światła po dokładniejszym przyjrzeniu się

 

22.09 - stał się cud, jak dziś o godzinie 8 rano byłem na warsztacie to tokarz ciął właśnie rurę mosiężną na pojedyncze sztuki, być może dziś jeszcze je nagwintuje, nieco więcej pracy jest z innymi detalami konstrukcji bo są mniejsze i jest ich nieco więcej. Do spasowania wymiaru kolimatora dałem tokarzowi oprawę okularu 1.25" z Synty a więc przynajmniej w przypadku tego teleskopu dopasowanie powinno być dobre.

 

23.09 - wszystkie rury są pocięte i nagwintowane, może pojutrze będzie już jakiś komplet elementów na cały kolimator.

 

24.09 - jutro mam odebrać elementy na kolimatory

 

25.09 - odbieram dziś elementy na wszystkie kolimatory, może wieczorem uzupełnię informacje jak zobaczę co mi zrobili.

 

26.09 - wczoraj wieczorem złozyłem 2 pierwsze kolimatory. Dobra wiadomość jest taka, że wymiar rury odpowiada dość dobrze tulejce 1.25" w mojej Syncie. Nie jest ani za ciasno ani za luźno. Jest szansa, że przywiozę dwa kolimatory już do Jodłowa. Ale tak jak przypuszczałem największy kłopot jest z laserami. Na 6 kupionych 2 musiałem od razu wykluczyc bo miały niewłaściwe skupienie wiązki. Z pozostałych jeden ma nieco obniżoną moc choć poza tym wszystko jest w porządku. Sądzę, że w przyszłym tygodniu uda się się zakończyć walkę z tym sprzętem.

 

28.09 - gotowe są już 4 egzemplarze. 2 zabrałem do Jodłowa a 2 następne odbierze jutro Marek.

 

06.10 - wszystkie kolimatory zostały juz zrobione i wysłane. Mam nadzieję, że te ostatnie, które własnie są w drodze dotrą dziś w dobrym stanie.

 

Pozdrawiam

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że po modyfikacji pierwszego postu nie wchodzi on na czołówkę odpowiedzi więc dorabiam dodatkowy post dla zainteresowanych tematem. Uzupełniłem terminaż z pierwszego postu - postaram się dać co dzień jakąś wiadomość.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elementy na kolimatory będą jutro tj. 25.09. Będzie mało czasu na zmontowanie czegoś na Jodłów ale może się uda.

Na razie nie zakładam szybkiego powtórzenia serii kolimatorów. Mam zbyt mało czasu a zbyt wiele w planach i do tego jeszcze Jodłów. Ale może po Jodłowie humor mi się poprawi.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszku, od dziś mnie do poniedziałku nie ma.

Jakby co jesteśmy umówieni na poniedziałek we Wrocławiu. Zadzwonie do Ciebie podczas moego powrotu w sprawie pierwszych 2 kolimatorków.

Gdybyś wcześniej miał jakieś informacje wyślij mi SMS-a na 604335326

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze dwa kolimatory trafiły do użytkowników w Jodłowie. Następne dwa odbierze prawdopodobnie jutro Marek. Niestety, na następne brakuje mi laserów, bo jak pisałem zabrakło na giełdzie a z tych co udało mi się zdobyć musiałem kilka odrzucić ze względu na jakość wiązki. Postaram się jednak zdobyć lasery jak najszybciej - czarny scenariusz to maksimum 10 dni do ukończenia serii. Proszę więc o cierpliwość.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę wsystkich z listy, zainteresowanych tematem, o kontakt ze mną przez pocztę forum w celu przekazania mi adresu wysyłki kolimatora. Poza laserami mam już wszystkie elementy i sukcesywnie będę je wysyłał.

Jak na razie kolimatory mają już: Adam, Marek (2) i Emde.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już od Leszka kolimatory (x2) za które w tym miejscu raz jeszcze dziękuje.

 

Pasują do Optisan'a bardzo dobrze. Niespodziewałem się, że tak małe luzy w wyciągu okularowym mogą powodować tak dużą zmianę ustawienia promienia lasera.

 

8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

 

:idea: Aha. UWAGA NA OCZY

Bardzo łatwo sobie poświecić po oczodołach.

Aby dobrze skolimować teleskop, należy spojrzeć w tubus, a promień przy większości źle lub wogóle nie skolimowanych teleskopów może sobie "wylatywać" nawet poza lusterko na pająku. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasują do Optisan'a bardzo dobrze. Niespodziewałem się, że tak małe luzy w wyciągu okularowym mogą powodować tak dużą zmianę ustawienia promienia lasera.

 

Widocznie luzy w wyciągu Optisana nie są takie małe jak sądziłeś, teraz dopiero mając kolimator laserowy można ocenić ich negatywne znaczenie na prawidłowe zjustowanie teleskopu :Cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też oczywiście ma jakieś luzy bo inaczej wyciąg by sie nie wyciągał tylko zatarł ale o wiele mniejsze i dodatkowo u nas w pełni kontrolowane i korygowane w razie potrzeby przed wysyłką do klienta 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu zauważyłem iż istotną rolę gra też same ustawienie kolimatora w wyciągu. Głębokość jego umieszczenia oraz ustawienie wyciagu wpływają na ew. niechciane luzy.

Udało mi się zgrać tak całość, iż luzy są prawie niewyczuwalne :D

 

Pozdarwiam Kraków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tobie może tak po wielu próbach ale użytkownik wsuwa czasem cieżki okular na stałą głębokość do oporu i Jemu to ma grać a nie tylko Tobie na wyczucie a do tego potrzebny jest wyciąg bez wyczuwalnych luzów :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.