Skocz do zawartości

Achromat 80/500 a plecakowy refraktor


Jarek

Rekomendowane odpowiedzi

Swego czasu na krótko w ofercie Astrokraku pojawiły sie obiektywy -achromaty średnicy 80mm i ogniskowej 500mm [F/6.25]. Jak sie domyslam, pochodziły od Ludesa [robione chyba w TMB]. Pytanie kieruję zatem głownie do Janusza Płeszki [przez forum, bo może temat będzie dla kogoś interesujący]: Jak by się sprawował taki obiektyw w roli krótkiego, podróżnego refraktorka wizualnego. Jakie da się z niego wyciągnąć maksymalne powiekszenie bez koszmarnej aberracji chromatycznej? O ile pamietam, to dla achromatu 80mm f=400mm [synta/Orion] najlepszy obraz był dla ok. 50x wg. tego, co sprawdzaliście w Astrokraku. Jak by to mogło szacunkowo wygladać w tym przypadku? Wyjaśnię szczególy mojej koncepcji:

80mm krótki podróżny refraktor ze skracanym do transportu w plecaku tubusem [zsuwany odrośnik, przedłużony wyciąg 2" na skróconym tubusie daje teleskop "składany" teleskopowo poniżej 40-35cm po odjęciu złaczki kątowej, nalepiej 45-stopniowej; zamiast szukacza długoogniskowy okular 1.25" 32-40mm - pole będzie 2.6-2.8 stopnia]. Na DS pełna apertura, do planet ewentualnie przysłona na 65-70mm i powiększenia do ok. 100-120x [ograniczone, rekreacyjne obserwacje planet i Księżyca, np. możność dostrzeżenia cieni księżyców na tarczy Jowisza].

Taki teleskopik musiałby bez statywu ważyć poniżej 1.5kg [ile ważył ten obiektyw 80/500 w oprawie?] i można by go brać do plecaka zamiast lornetki 60mm [moja waży 1.2kg bez pokrowca]. To byłaby takie "El Capitanowe" "pronto" tylko z wiekszą aperturą do DS niż lornetka.

Oczywiście sprzet o podobnych parametrach już istnieje, to Yukon z oferty Himpolu. Jest on dla mnie trochę spory gabarytowo, taka robiona specjalnie 80-tka byłaby pakowniejsza w plecaku... Chciałbym tylko wiedzieć, czy ma to sens optycznie i "cieżarowo" Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarosławie ta krótka seria 23 obiektywów achromatycznych 80/560 pochodziła z nadwyżek militarnych i pewnie nie szybko sie powtórzy taka gratka na naszym rynku :?

Z podobnych refraktorków można wskazać Celestrona 80/400 i jego większego brata 100/500 jako typowo kompaktowy i plecakowy teleskop obecnie dostępny na rynku 8)

Oba z nich testowałem i oba są warte swoich cen przynajmniej moim skromnym zdaniem, mają składane odrośniki i krótkie tubusy oraz długie chowane w korpus wyciągi co powoduje że w stanie złożonym mieszczą się w niewielkich walizeczkach lub plecakach :!: :!: :!:

Niestety do większych powiększeń nie unikniemy do nich noszenia solidnych statywów bo nawet najlepsza rura optyczna nic nie jest warta bez odpowiednio sztywnego i solidnego montażu lub choćby statywu :Cry:

Z wyższej półeczki cenowej polecam Megreza 80mm takiego jak ma Łysy, ma mniejszą aberrację szczątkową chromatyczną co sam sprawdzałem w porównaniu z Celestronem 100/500 i funkcjonalną oraz wysoce estetyczną obudowę , myślę że mogę go z czystym sumieniem polecić bardziej wymagającym użytkownikom, Andrzeju oczekujemy na jego rzeczową recenzję porównawczą 8)

Myślę że na najbliższą przyszłość największym hitem w kategorii low budget będzie nadal upgreadowana w kątówkę i dobre Plossle luneta ZRT z obiektywem 70mm oraz nowość na naszym rynku 100mm Jukon ale to już opisywałem w dziale sprzętowym 8)

Ta luneta o naprawdę dużych możliwościach i wspaniałej optyce waży tylko 1,5 kg i mieści się w niewielkim futerale spokojnie mieszczacym się nawet w małym plecaczku, pierwsza pilotażowa seria 18 sztuk już się sprzedała od początku września i nowe w większej ilości już w drodze do nas prosto z Białorusi :roll: :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarosławie ta krótka seria 23 obiektywów achromatycznych 80/560 pochodziła z nadwyżek militarnych i pewnie nie szybko sie powtórzy taka gratka na naszym rynku  :?  

 

Witam

Można kupić obiektyw fotograficzny Pentacon 500/5.6, waży trochę ale powinien się nadawać no i ma ładną średnicę.

 

pozdrawiam,

starmaker

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowa soczewka nic tu nie pomoże bo to kwestia przeprojektowania całego obiektywu i innego doboru szkieł a takie Petzwalowskie konstrukcje z korekcją vizualną w astronomii oczywiście istnieją i mają się całkiem dobrze, patrz choćby na wyroby Vixena, Televue czy Takahashi 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To juz Celestrony 100/500 i 80/400 nie sa chinskimi bzykadelkami, Januszu?

Swoja droga fajnie, ze przynajesz iz sprzet oferowany przez inna firme jest

korzystny cenowo. Ewoluujesz we wlasciwym kierunku. Gratulacje :)

 

A swoja droga na naszym rynku brakuje solidnych, mobilnych refraktorkow o obiketywach

7-10cm i swiatlosile od f/6 do f/8. Sam bylbym zainteresowany czyms takim. Namiastke

ma mi stworzyc Twoj Pronto :)

 

Pozdrawiam,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdradzę Ci pewien sekret o znaczeniu obecnie już historycznym, ten obiektyw PZO 64/400 do "Prącia" który od Ciebie dostałem na trawelerka to coś więcej niż zwykły achromat, konstruował go obecny główny konstruktor Rodenstocka i jest protoplastą obiektywu semi Apo o zmniejszonej odpowiednim doborem szkieł widmie wtórnym o prawie 35% w stosunku do zwykłego achromatu a dodatkowo udało się wtedy uzyskać bardzo podobne drugi i trzeci promień soczewki co pozwoliło na sklejenie go w jeden zespół optyczny co podnosi jego sprawność optyczną i dodatkowo sztywność jego w sumie cienkim soczewkom 8)

 

Ps. Bzykadełkami nazywam coś co przy swojej pracy wydaje niepokojące Bzzzzzzzzzzzzzzzz a te refraktorki tego raczej nie robią :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli można włączyć się do dyskusji, problematyczne przy tych krótkich refraktorkach jest jednak obserwowanie planetek, gdyż abberracja troszkę psuje radość z widoków. Miałem okazję patrzeć przez krótkiego Celestrona i niestety wada ta mocno dawała się we znaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdradzę Ci pewien sekret o znaczeniu obecnie już historycznym, ten obiektyw PZO 64/400 do "Prącia" który od Ciebie dostałem na trawelerka to coś więcej niż zwykły achromat, konstruował go obecny główny konstruktor Rodenstocka i jest protoplastą obiektywu semi Apo o zmniejszonej odpowiednim doborem szkieł widmie wtórnym o prawie 35% w stosunku do zwykłego achromatu a dodatkowo udało się wtedy uzyskać bardzo podobne drugi i trzeci promień soczewki co pozwoliło na sklejenie go w jeden zespół optyczny co podnosi jego sprawność optyczną i dodatkowo sztywność jego w sumie cienkim soczewkom 8)

 

To tym bardziej sie ciesze. Teraz wiem skad taka sprawnosc optyczna tego ustrojstwa.

Zmierzylem i nie chcialo mi sie wierzyc. Dzieki za uswiadomienie, ze bede mial taki fajny

teleskopik. Juz sie nie moge doczkac :)

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawnosc optyczna Twoja metoda sloneczna :)

 

A tak wracajac do tematu malych przenosnych refraktorkow. Czy jest jakas szansa,

ze w najblizszym czasie pojawi sie u Ciebie sprzet 8-10 cm o swiatlosile 6-8 z np.

2" wyciagiem? Np. taka analogia Megreza tyle, ze tansza? Mysle, ze na taki sprzet

jest spore zapotrzebowanie. Nie musi byc od razu APO lub semi APO ale chociaz

solidny achromat. f/5 oferowane w obu modelach Celestrona daje jednak duza aberracje

chromatyczna. Takie f/7 byloby w sam raz. Rozmiary jeszcze akceptowalne a

aberracja wyraznie mniejsza.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślimy oczywiście ale muszę swój dobry projekt zrealizować i wytworzyć w Chinach bo w naszym byłym PZO przy narzutach na usługę 400% zamiast 20% to nie będzie na nie wileu z nas stać :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wazne skad. Byle byl tanszy od Megreza i dosc dobry optycznie.

 

Arek

 

A na to akurat kwestia skąd ma decydujące znaczenie bo na miejscu jestem w stanie dopilnować jakości i przestrzegania norm technologicznych a częste wycieczki do Chin mi się obecnie nie uśmiechają bo nie mam na takie podróże obecnie czasu :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu mnie jako potencjalnego kupna na prawde nie interesuje skad jesli sprzet

bedzie dobrej jakosci. Kwestia skad jest natomiast wazna na pewno dla Ciebie jako

potencjalnego dystrybutora. Mnie jednak ona nie specjalnie interesuje, bo sprzet bede

kupowal u Ciebie i Ty bedziesz gwarantowal jego jakosc. W razie czego pretensje

bede kierwal do Ciebie, a nie do Chinczykow :)

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz że jednak interesuje i to bardzo i dlatego to nie powinno być wyprodukowane daleko stąd tylko pod ręką bo inaczej twoje pretensje prześlę do Chin jako tylko sprzedawca a nie wytwórca tego sprzętu i będziesz sie bujał 3 miechy w tę i 3 miechy z powrotem zanim nie przypłynie następny statek z dostawą i naprawionym gwarancyjnie teleskopem z usterką :Cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A np. to:

http://www.apm-telescopes.de/englisch/apm_...achro/index.htm

 

Obiektyw achromatyczny 80/500 kosztuje 120 USD, 102/600 240 USD, a 120/1000 509 USD. Czy Ty Januszu jestes w stanie dotrzec do zrodla tych obiektywow i zamowic je

dla Astrokraka? Jakie bylyby ceny tego sprzetu u Ciebie (obiektyw + tuba + 2" wyciag)

 

Albo dotrzec do zrodla tych refraktorow:

http://www.apm-telescopes.de/englisch/apm_...e.htm#achromat1

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.