Skocz do zawartości

CHDK firmware


Kurak

Rekomendowane odpowiedzi

W sieci dzięki pomocy portalu www.optyczne.pl znalazłem bardzo ciekawą stronę, gdzie zamieszczony jest nieoficjalny soft dla kompaktów Canon'a. Dokładnie dla tych z procesorem DIGIC II czyli:

A610

A620

A630 Mój kochany kompakcik :D

A640

A700

A710 IS

S2 IS

S3 IS

G7

 

Nowy soft odblokowuje wiele ciekawych i przydatnych opcji, min:

-fotgrafowanie w formacie RAW

-histogram w czasie rzeczywistym, dla każdego z kanału RGB oraz dla blended i luminance

-możliwość używania własnoręcznie zaprogramowanych skryptów (!)

- i wiele wiele innych

 

Co prawda trzeba mieć czytnik kart SD żeby zainstalować ten soft ale takie urządzenia kosztują w sklepach do 50 zł i dodatkowo uprzyjmniają życie, gdyż nie trzeba się bawić się z krótkim kablem miedzy kompem a aparatem. Ja w przyszłym tygodniu nabywam takie urządzonko i postaram się sprawdzić czy żeczywiście ten soft jest taki rewelacyjny.

Co ciekawe w przyszłości twórcy zamierzają:

- znieść ograniczenie wielkości filmików do 1 GB

- Bulp mode !! Czyli czasy dłuższe niż 15 sekund

 

Zachęcam do odwiedzenia stronki:

http://scratchpad.wikia.com/wiki/CHDK/FAQ

 

Pozdrówko!

Pogodnego nieba!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ściema????

Też mam A630. I powitam nowego softa z przyjemnością. Tylko czy można jakoś zrobić kopię oryginała, jakby co. Nie wiem jeszcze, czy nie będę swojego dawał do serwisu, bo wypatrzyłem dwa martwe piksele.

 

PS. Już doczytałem, że to nie ingeruje w firmware tylko jest swego rodzaju nakładką. Dzięki za linka, na pewno wypróbuję.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wreszcie w moje łapki dostał się czytnik kart pamięci :D Zakupiony w Saturnie za jedyne 39zł. Małe poręczne, wygodne i całkiem ładne cacuszko, odrazu zostało zaprzęgnięte do roboty :) Wreszcie zapanuje porządek wśród kart SD!!

 

Procedura ładowania nowego Firmwera jest banalna, prosta i szybka :)

1. Wkładamy karte pamięci do czytnika.

2. W folderze głównym, u mnie (F:) tworzymy za pomoca notatnika plik ver.req ( Pamiętaj! zapisz jako "wszystkie pliki" a nie jako "text")

3. Wkładamy karte do aparatu, i uruchamiamy ale UWAGA! w trybie przeglądania zdjęć

4. Naciskamy przycisk SET i cały czas go trzymając naciskamy dodatkowo DISP

5. Odczytujemy z ekranu wersje aktualną oprogramowania

5. Sprawdzamy czy jest prawidłowa, dla A630 Fw: 1.00C jeżeli mamy inny nie panikujemy! Wystarczy updatować nasz Canonowy Firmware TUTAJ

6. Ponownie wsadzamy karte do czytnika

7. Po zassaniu z TĄD odpowiedniego CHDK, dla A630 "pre14-a630-100c-148" wypakowywujemy do folderu głównego karty np. (F:)

8. Wkładamy karte do aparatu i uruchamiamy go w trybie odtwarzania zdjęć

9. Wchodzimy w menu w pierwszym panelu na samym dole mamy nową zakładke "Firma Update"

10. Kilkamy Set, następnie potwierdzamy update. Czekamy chwile aż aparat się zresetuje (ok 1s) jeżeli się wyłączy to znaczy że jest błąd albo baterie padły :P

 

Cały ten proces zajął mi około 3 minut :szczerbaty: I teraz moge się cieszyć mnustwem dodatkowych opcji :banan:

Odarazu można zauważyć to nowy obrazek bateri u góry ekranu wskazujący aktualny stan! A po prawej u dołu znajduje się ich procentowy albo woltowy miernik :) Czyli to czego najbardziej mi brakowało!

Żeby wywołać menu naciskamy na "niebieski" przycisk (ten z diodą LED) a następnie na "menu" otworzy się naszym oczom menu główne :D

Ilość opcji dostępnych jest nie doopisania :banan:

Co zdąrzyłem oblukać:

- menadżer plikow

- czytnik TXT

- Benchmark kamery ( zapis i doczyt)

- kalendarz

- 2 gry (Reversi i Sokoban)

- hisotgramy czasu rzeczywistego!!

- focenie w RAW, wyłączanie redukcji szumów!, i wiele innych

- i w piz#$ innych :)

 

Teraz zobaczymy jak to się sprawdzi w prawdziwej bitwie!!

 

Pozdrówko!

 

P.S. Żeby CHDK ładował się odrazu po każdym włączeniu aparatu trzeba wejść w Debug options => Make card bootable następnie musimy wyjąć karte a następnie ją zablokować ( suwak lock)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Da się wydłużyć czas exp. dzięki CHDK? Niedlugo będę mieć A710 więc temat mnie interesuje :). Może ktoś potrafi to zrobić za pomocą skryptów do CHDK?

 

P.S. Post wyżej zrobiłem przypadkiem (opieszałość internetu) - można go usunąć :)

Edytowane przez Achernar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce sie czytać FAQ :P

Nie istnieje jak na razie możliwość dostępu do czasów dłuższych niż 15 sekund aczkolwiek w niedługiej przyszłości sie to zmieni :D Co prawda są jakieś skrypty ale nie wiem jak one dokładnie działają, chyba robią po prostu pare zdjęć po 15sek i składają ale nie wiem.

Ale jak tak strasznie chcesz mieć długie czasy to kup używanego Canona 300D lepszy o wiele od kompakta a ta sama pułka cenowa.

Edytowane przez Kurak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Maksymalny czas naświetlań 15 sekund teraz należy już do przeszłości! Długoczasowe fotki przestały być już domeną "drogich" lustrzanek! Każdy posiadacz Conona z Digic II teraz może w pełni wykorzystać moc swych małych kompaktów. Wszelkie granice zostały zniesione! Przynajmniej w części ...

 

Dzięki coraz to nowszym softawerach możemy już cieszyć się chyba maksymalnym wykorzystaniem aparatu. W tym czasami ponad marne 15 sek., w moim przypadku (A630) maksymalny czas wynosi około 65sek :D Podobne cuda dzieją się z innymi ustawieniami ISO, przysłony, kompresja filmików. w tym wiele innych ciekawych funkcji i usprawnień wprowadzono do Powershotów. Dodano również w ograniczonym stopniu "obróbke" oraz wywoływanie RAW'ów już w aparacie.

Więcje tutaj:

Blog winiarro

CHDK 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
nie moge sie doczytać czy poprawiane są firmwary do starych aparatów? np A610?

 

http://malbe.nm.ru/chdk/ Tu masz Fw. dla wszystkich aparatów jakie obsługuje AllBest. Instalacja jest taka sama jak w przypadku zwykłego CHDK.

No i jak tam fotomani kompaktów ?

Macie już jakies wyniki testowe po tej modyfikacji Canonów ?

Jestem bardzo ciekaw ....

 

Nie wiem o jakie ci wyniki ma chodzić?

U mnie wszystko działa :szczerbaty: Ale jeżeli chodzi ci już o AstroFoteczki to niestety cię rozczaruje :P Przy Przy bliskich obrzeżach krakowa, i 6 reflekotrach wycelowanych w 2 dźwigi na budowie nowych bloków 150m od mojego balkonu nie da się poszaleć :/ Ale kto wiee w te wakacje poszaleje w Bieszczadach!:D

 

Ale jeżeli chodziło ci o jakieś "profesjonalne" testy to prosze mi łopatologicznie napisać jak je wykonać :szczerbaty:

 

P.S. AstroKoziołek w budowie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czego zgubiono mój A550? Przecież też ma DiG!C II

 

PS. Na allegro czytniki SD są po 4zł.

 

(2008 02 02) A550 porting is now available in beta

 

Czytaj dokładniej! :P

Topic dla testerów

 

Poczekasz jeszcze troche i będziesz się cieszył pełną wersją :szczerbaty:!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cierpliwości, matury mam więc nie jestem codziennie na forum :szczerbaty:

 

Jak na razie są wersje tylko beta. Trzeba mieć świadomość że moga wystąpić błedy, ale aparatu nie zniszczysz! Chyba :szczerbaty:

 

A i tak nawiasem dodając, pełna lista (wersje finalne) zaopatrywanych aparatów: (widać spory postęp)

A450, Fw: 1.00d

A460, Fw: 1.00d

A550, Fw: 1.00c

A560, Fw: 1.00a

A570, Fw: 1.00e, 1.01a

A610, Fw: 1.00e, 1.00f, (1.00d with CHDK version for 1.00e)

A620, Fw: 1.00f ( 1.00e is not compatible. You must upgrade to 1.00f first (see here))

A630, Fw: 1.00c

A640, Fw: 1.00b

A650 IS, Fw: 1.00d

A700, Fw: 1.00b

A710 IS, Fw: 1.00a

A720 IS, Fw: 1.00c

S2 IS, Fw: 1.00e, 1.00f, 1.00g, (1.00i with CHDK version for 1.00g)

S3 IS, Fw: 1.00a

S5 IS, Fw: 1.01a 1.01b

G7, Fw: 1.00e, 1.00g, 1.00i, 1.00j

SD450 (IXUS55), Fw: 1.00b, 1.00c, 1.00d

SD500 (IXUS700), Fw: 1.01a, 1.01b

SD630 (IXUS65), Fw: 1.01a

SD700 (IXUS800), Fw: 1.00b, 1.01b, (1.01a with CHDK version for 1.01b)

SD800 (IXUS850), Fw: 1.00e, (1.00d with CHDK version for 1.00e)

SD850 (IXUS950), Fw: 1.00c

SD870 (IXUS860), Fw: 1.00c

SD1000 (IXUS70), Fw: 1.01b, 1.02a, (1.01a with CHDK version for 1.01b)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to się już pogubiłem w tym wszystkim.

Na programowaniu się nie znam, a i tego technicznego angielskiego też coś nie łapie.

 

Mówimy o modelu A540 i CHDK.

 

Co znaczy użyte tam słowo "port" lub "porting" ?

Czy to ma coś wspólnego z podłączeniem aparatu pod USB, żeby sterować długimi czasami ? Przynajmniej w tym modelu.

 

Tak Mi coś się wyczytało że tak tym się steruje przez USB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to się już pogubiłem w tym wszystkim.

Na programowaniu się nie znam, a i tego technicznego angielskiego też coś nie łapie.

 

Mówimy o modelu A540 i CHDK.

 

Co znaczy użyte tam słowo "port" lub "porting" ?

Czy to ma coś wspólnego z podłączeniem aparatu pod USB, żeby sterować długimi czasami ? Przynajmniej w tym modelu.

 

Tak Mi coś się wyczytało że tak tym się steruje przez USB.

 

Ja specjalistą bynajmniej nie jestem pod żadnych względem! Ale z tego co wyczytałem tu i uwdzie tak dobrze nie jest. Chodzi o kontrolowanie aparatu przez USB czyli własnoręczne zrobienie sobie pilota, podłączenie go to aparatu kabelkiem i zaprogramowanie tego co przyciski pilota będą robić. Nie ma możliwości robić zdjęcia za pomocą komputera, tzn. jak sam zrobisz to będą :szczerbaty:

 

Nie wiem co to znaczy "port" i nie mam pojęcia czym się różni zwykła wersja od port :blink:

 

Mam nadzieje że jednak coś udało mi sie rozjaśnić :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ten soft jest czymś w rodzaju ciekawostki, takiego "bajeru". Nie brał bym go pod uwagę przy kupowaniu aparatu. Wszystko jest jeszcze ruchome, czasem działa czasem nie, nie ma gwarancji, nie ma pewności, a całą potęgę będziesz mógł wykorzystać dopiero wtedy jak nauczysz się pisać skrypty!

 

Pozdrówko!

I satysfakcjonującego wyboru!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Troche odświeże liste obsługiwanych aparatów:

A450, Fw: 1.00d 
A460, Fw: 1.00d 
A530, Fw: 1.00a 
A540, Fw: 1.00b 
A550, Fw: 1.00c 
A560, Fw: 1.00a 
A570 IS, Fw: 1.00e, 1.01a 
A610, Fw: 1.00e, 1.00f, (1.00d with CHDK version for 1.00e) 
A620, Fw: 1.00f ( 1.00e is not compatible. You must upgrade to 1.00f first (see here)) 
A630, Fw: 1.00c 
A640, Fw: 1.00b 
A650 IS, Fw: 1.00d 
A700, Fw: 1.00b 
A710 IS, Fw: 1.00a 
A720 IS, Fw: 1.00c 
S2 IS, Fw: 1.00e, 1.00f, 1.00g, (1.00i with CHDK version for 1.00g) 
S3 IS, Fw: 1.00a 
S5 IS, Fw: 1.01a 1.01b 
G7, Fw: 1.00e, 1.00g, 1.00i, 1.00j 
SD400 (IXUS50), Fw: 1.01a, 1.01b 
SD450 (IXUS55), Fw: 1.00b, 1.00c, 1.00d 
SD500(IXUS700), Fw: 1.01a, 1.01b 
SD600 (IXUS60), Fw: 1.00a, 1.00d (beta) 
SD630 (IXUS65), Fw: 1.00a 
SD700 IS (IXUS800), Fw: 1.00b, 1.01b, (1.01a with CHDK version for 1.01b) 
SD750 (IXUS75), Fw: 1.01a, (1.01b with CHDK version for 1.01a) 
SD800 IS (IXUS850), Fw: 1.00e, (1.00d with CHDK version for 1.00e) 
SD850 IS (IXUS950), Fw: 1.00c 
SD870 IS (IXUS860), Fw: 1.00c 
SD1000 (IXUS70), Fw: 1.01b, 1.02a, (1.01a with CHDK version for 1.01b) 
SX100 IS, Fw: 1.00c (beta) 
TX1, Fw: 1.00g, 1.01b

 

Jak widać soft rozwija się BARDZO dynamicznie. W obecnej chwili najbardziej jest zaawansowana wersja AllBest. O możliwościach można by opisywać się w całych artykułach, wkrótce napisze jak "programować" aparat dzięki scryptom. Czyli jak stworzyć własną Stacje Bolidową, czy wychwytywać błyskawice w locie, intruzów w mieszkaniu ... i to nie są żarty!

 

Pozdrówko!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.