Skocz do zawartości

Seeing in the Dark


Marcin Klapczyński

Rekomendowane odpowiedzi

Widziałem genialny program dokumentalny o astromiłośnikach na telewizji PBS - "Seeing in The Dark", autorstwa Timothyego Ferrisa. Znaleźli się tam między innymi Steven O'Meara, Robert Gendler, San Francisco Sidewalk Astronomers, działacze z Stellafane i ludzie, którzy w Nowym Meksyku posiadają teleskopy, którymi można robić zdjęcia przez internet.

 

Film trąca również trochę historii, ale głównie skupia się na obecnych astroamatorach przekazując ich fascynację nocnym niebem. Wydaje mi się, że po obejrzeniu tego filmu, osobom 'z zewnątrz' będzie łatwiej zrozumieć naszą pasję. Zajawkę filmu można zobaczyć tutaj:

 

http://www.pbs.org/seeinginthedark/

 

 

 

Film można zamówić na DVD......

 

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wow! zobaczcie video efektów specjalnych

http://www.pbs.org/seeinginthedark/about-t...cts-videos.html

niesamowite, polecam te w większej rozdzielczości podróż do centrum mgławicy Oriona jest tak niesamowicie plastyczna, po prostu majstersztyk!

dziękujemy Marcinie za info :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 rok później...
  • 4 tygodnie później...

Również obejrzałem ten film. Bardzo przyjemny, ma klimat, efekty faktycznie przepiękne. Trochę mnie tylko drażniły te fabularno-historyczne wstawki. To film bardziej o astronomach i ich pasji, niż o samej

astronomii, choć kilka obiektów jest tutaj bardzo ładnie pokazanych (o czym była już wcześniej tutaj mowa). Z ciekawszych rzeczy pokazano np. zlot ATM'owców i kilka ciekawych "patentów" w amatorskich konstrukcjach. Ogólnie, warto zobaczyć.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również obejrzałem ten film. Bardzo przyjemny, ma klimat, efekty faktycznie przepiękne. Trochę mnie tylko drażniły te fabularno-historyczne wstawki. To film bardziej o astronomach i ich pasji, niż o samej

astronomii

No ale właśnie o to w nim chodzi. Wreszcie film o pasji, pokazujący piękno kosmosu i tego hobby. Pokazujący nie "nudnych" naukowców, tylko zakręconych lekarzy, muzyków, grafików, etc. Pamiętaj, że ten film ma inspirować, zachęcać "kowalskiego", a nie pokazywać prawdziwą astronomię, która - umówmy się - jest bardzo "ścisła" i mało atrakcyjna w kontekście szerokiej pasji dla każdego.

 

Ja dzięki temu filmowi zbudowałem obserwatorium i dzisiaj wiem, co mnie naprawdę kręci.

 

To nie jest film dla Astronomów. Zdecydowanie NIE!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również obejrzałem ten film. Bardzo przyjemny, ma klimat, efekty faktycznie przepiękne. Trochę mnie tylko drażniły te fabularno-historyczne wstawki. To film bardziej o astronomach i ich pasji, niż o samej

astronomii, choć kilka obiektów jest tutaj bardzo ładnie pokazanych (o czym była już wcześniej tutaj mowa). Z ciekawszych rzeczy pokazano np. zlot ATM'owców i kilka ciekawych "patentów" w amatorskich konstrukcjach. Ogólnie, warto zobaczyć.

 

Pozdrawiam.

 

Każdy filmowiec, dokumentalista gdy uczy się robić filmy musi nauczyć się jednej rzeczy zanim chwyci za kamerę. Musi pamiętać, że siłą filmu jest historia/rje jego bohatera/ów. Nie da się ciekawie opowiedzieć takiej historii bez chwytów fabularyzacyjnych. Chyba, że ma to być film informacyjny ale zobaczcie, że teraz nawet w newsach często jest bohater. Ile razy słyszymy newsy rozpoczynające się np. "Pani Wiesława Zagrodnik, w gorące dni nie wychodzi na dwór. Jednak dzisiaj musiała wyjść na pocztę mimo temperatury 30 stopni w cieniu. Na poczcie nie miłe zaskoczenie. Zamknięte! Strajk pocztowców był niezapowiedziany. (...) W wziązku z taką a nie inną sytuacją Pani Wiesława jeszcze przez kilka dni nie odbierze paczki z lekami, jakie regularnie przesyła jej siostra z Kanady." Bohater jak widać buduje dramaturgię i przyciąga widza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.