Skocz do zawartości

Operacja kardiochirurgiczna na sercu AP900


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Fotorelacja w poście poniżej.

 

Jak wspominałem w poprzednich wątkach, nie wszystko mi się podobało w moim AP, a z czasem doszedłem do wniosków, że jest coś nie tak. Po kontakcie z paroma osobami, niestety - spoza kraju, utwierdziłem się w przekonaniu, że montaż jednak nie pracuje poprawnie. Oczywiście - w porównaniu z EM200, czy EQ6, jest przyzwoicie, ale nie tak, jaką renomą cieszą się te modele AP.

 

Dokonałem wielu wnikliwych badań, które na bieżący przedstawiałem inżynierom z Astro-Physics. Ku mojemu ogromnemu zdziwieniu AP zaangażowało się w rozwiązanie mojego problemu i w ciągu 2 dni opracowało dokładną instrukcję (ze zdjęciami), jak taką operację przeglądu i strojenia montażu przeprowadzić. Jako że po paru latach nieźle rozumiem, co się w montażach dzieje, operacja nie stanowiła dla mnie problemu i zaplanowałem ją  na dzisiejszą godzinę 12.

 

Zupełnie świadomie nie spieszyłem się, delektując się każdą daną mi chwilą edukacji. Rzadko kiedy rozbiera się montaż za kilkadziesiąt tys. zł do gołego trybiku ;) Nie mniej - zawsze to lepsza opcja, niż wysyłka montażu za ocean.

 

Do operacji przygotowywałem się kilka dni, głównie przez zakup narzędzi (np. imbusy w rozmiarach amerykańskich), smarów, rozpuszczaczy tychże smarów, etc.

 

Także scenariusz operacji przerobiłem sobie wcześniej kilkakrotnie, żeby nie być czymś zaskoczony w trakcie zabiegu.

 

Przyszła godzina 12, umyłem ręce, przetarłem czoło, rozłożyłem delikwenta i zacząłem "kroić".

 

Pierwsze cięcie i od razu niespodzianka. Brak śrub regulacyjnych przy ślimaku... ARGHHHH!!!! I wszystko jasne... Ale po kolei, co robiłem.

 

1. Wymontowanie całego korpusu silnika Ra wraz z przekładnią

 

2. Dokładna inspekcja odkrytej ślimacznicy - nie wykryłem żadnych niepokojących śladów (lupa), wygląda "jak nowa"

 

3. Demontaż całej przekładni, wszystkie tryby do puszki. Cel - zostaje sam ślimak, dzięki czemu można przejść do następnego punktu

 

4. Sprawdzenie osiowości i gładkości pracy ślimaka (łożyska, regulacja). Ślimak zamontowany jest na 2 łożyskach które dociskane są do konstrukcji 2 śrubami regulacyjnymi oraz pierścieniem zabiezpieczającym ruch ślimaka w jego osi. Co zastałem: śruby regulacyjne - stan - ZERO. Ktoś zapierniczył, albo wg swojej wyjątkowej wrodzonej inteligencji stwierdził, że są zbyteczne i przez to zyska trochę masy na nośności montażu ;) Generalnie - mega idiotyczny pomysł. Przez ten manewr cały ślimak wraz z łożyskami, które dociskają te 2 śruby spokojnie się ruszał - tak na co najmniej 0,5 mm. Całe szczęście, że konstrukcja AP jest taka, a nie inna i nie ma to wpływu na możliwość uszkodzenia ślimaka. Skutkuje za to znacznym pogorszeniem trackingu i nieoczekiwanymi błędami.

 

Kolejna kwestia - pierścień blokujący ruch w osi ślimaka: jego regulacja jest bardzo istotna, bardziej niż te dwie śruby. Ustawienie jego jest tak precyzyjne, że wystarczy przekręcić klucz o 1/10 obrotu, żeby nie było dobrze. Mechanizm był zbyt mocno skręcony, co powodowało bardzo "granulowany" ruch. NIe wiem, jak to określić, ale ślimak kręcił się ciężko i zupełnie niejednorodnie.

 

Brakujące śruby udało mi się uzupełnić innymi, a całość po kilkudziesięciu minutach wyregulować, wydaje się, do perfekcji. W tej chwili ślimak nie wykonuje żadnych niechcianych ruchów, jego płynność jest "jak w maśle", a lekkość obrotu taka, że można nim zakręcić i sam wykona jeszcze z 2 obroty. Wcześniej nie dało się nim zakręcić bezwładnie - zatrzymywał się jak na ręcznym hamulcu. Pracuje idealnie osiowo, nie wykazuje żadnego bicia na boki.

 

Generalnie można powiedzieć, że to i tak cud, że ten montaż pracował, jak pracował. Można to przypisać tylko nieprawdopodobnej jakości wykonania montaży AP, przez co mają większą tolerancję na niedokładność ustawienia.

 

Regulacja powyższych elementów ma kluczowe znaczenie na jakość trackingu. Można założyć, że do tej pory montaż pracował na kilkunastu procentach swoich możliwości. Kilka błędnych opcji wprowadzało sporo dodatkowych błędów.

 

5. Mycie zębatek i dokładna inspekcja nie wykazała żadnych niepokojących znaków. Zębatki "jak nowe".

 

6. Złożenie przekładni, smarowanie smarem MOS2

 

7. Test pracy zdemontowanej przekładni wykazał minimalnie większy opór pracy (albo wrażenie), za to nieporównywalnie inna płynność pracy całego układu i co ciekawe - inny dźwięk

 

8. Montaż układu na AP900

 

9. Precyzyjna regulacja luzów między ślimakiem i ślimacznicą (tzn. backlash)

 

10. Postanowiłem jeszcze sprawdzić, jak wygląda oś Dec. Oniemiałem... tam też nie było śrub dociskających ślimak - ktoś je wykręcił, a sam ślimak przez pierścień był tak dociśnięty, że ledwo dał się przekręcić ręką.

 

Nie mam pojęcia kto i kiedy zrobił taką destrukcję. Ale żenujące jest to, że ludzie grzebią w takich montażach nie mając zielonego o tym pojęcia. Inżynier z AP powiedział mi, że to i tak pikuś, bo ludzie potrafią takie rzeczy wymyślić, że włosy siwieją. Generalnie mówi, że często tak jest, że amerykaniec ma chęć coś poprawić, zaczyna grzebać, rozstraja wszystko i wtedy stwierdza, że AP900 jest dla niego za małe. Sprzedaje i kupuje większy. Nowi właściciele wracają do AP po serwis - z przerażeniem w oczach ;)

 

Po tunigu montaż chodzi znacznie ciszej, dźwięk GOTO jest równomierny, a nie skrzeczący, inaczej mówiąc, różnica już jest widoczna i jest naprawdę zasadnicza.

 

Pytanie, co będzie działo się pod gwiazdami. Niestety, dzisiaj chmury, więc nic nie podziałam. Logika wskazuje, że wszystkie problemy powinny zostać wyeliminowane, bo znalazłem obiektywne przyczyny.

 

Jestem i tak zaskoczony, jak działał montaż, przy takich "miskolimacjach".

 

Niestety - coś mam pecha do tego montażu. Na zlocie okazało się, że GOTO z pilota nie działa. Przerażenie. Studiowanie internetu i kontakt z AP wyjaśnił sprawę - bateria podtrzymująca pamięć bazy obiektów jest martwa. Dostałem instrukcję, jak zregenerować bazę i wgrać nową. Udało się i dzisiaj wszystko działa OK.

 

Z drugiej strony dzięki temu sporo się nauczyłem, ale "niesmak" zawsze pozostaje. Mam nadzieję, że mam już wszystko za sobą i teraz już tylko długa prosta "sukcesów". Niestety - kupując sprzęt używany trzeba się liczyć z niespodziankami. Całe szczęście, że AP ma taką obsługę klientów. Inaczej byłaby rozpacz.

 

Chyba mogę już otworzyć serwis montaży AP ;) Jakby ktoś miał problem, to służę pomocą :szczerbaty: Kurcze - nie mogę usiedzieć spokojnie. Muszę przetestować montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że nic nie popsułeś ;) Tak dla porównania - u mnie w HEQ5 w nowym montażu nie dało się przekręcić ślimaka ręką, ale silnik jakoś dawał o dziwo radę :) No cóż Chiny, mimo że ludniejsze to nie USA. Mam nadzieję że wyszedłeś już na prostą, w końcu po to się wydaje te kilkadziesiąt tysięcy żeby problemów nie było.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że nic nie popsułeś ;) Tak dla porównania - u mnie w HEQ5 w nowym montażu nie dało się przekręcić ślimaka ręką, ale silnik jakoś dawał o dziwo radę :) No cóż Chiny, mimo że ludniejsze to nie USA. Mam nadzieję że wyszedłeś już na prostą, w końcu po to się wydaje te kilkadziesiąt tysięcy żeby problemów nie było.

 

pozdrawiam

 

Nie ma takiej opcji, gdybym nie wiedział co robię, to chyba nie sądzisz, że bym się za to wziął. Poza tym, instrukcja (+ obrazki) którą mi człowiek z AP przygotował nie pozostawia żadnych możliwości popełnienia błędu. Poza tym, nie pierwszy i nie ostatni montaż, który muszę "leczyć". W EM200 też wykryłem problem - luźny silnik w Ra.

 

Wydaje mi się, że każdy montaż wymaga jednak wiedzy i pewnych umiejętności - o wiedzy nie wspominając. Nie ma chyba montaży, które można by obsługiwać z nikłą wiedzą. Oczywiście - jak się mieszka w USA, to się woła ludzi z AP i oni to robią. Ale w Polsce, czy nawet EU - życie jest trudniejsze. Regulacji wymaga także nowy sprzęt, włącznie z Paramountami. Możliwość zorganizowania obserwatorium, połączenia tego wszystkiego, to już jest wyzwanie wymagające sporej orientacji. Mi się to po tylu latach wydaje proste i oczywiste, ale widzę czasami miny ludzi, którzy obserwują jak stawiam sprzęt, odpalam aplikacje, etc. A ja się dziwie, czym oni tacy zaskoczeniu.

 

Tak btw - AP poprosiło mnie o sporządzenie uwag odnośnie tego zabiegu. Na ich bazie powstanie oficjalny tutorial na stronie astro-physics.com.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Złożenie przekładni, smarowanie smarem MOS2"

 

Napisz coś o tym mazidle, Co to? Gdzie dostac? Za ile? itd.

 

Pozdrawiam.

 

Daj spokój, pół dnia za tym jeździłem - jak przystało na rasowego debila, zamiast kupić przez net, albo chociaż wcześniej poszukać adresów.

 

Znalazłem w końcu o 21 w sklepie modelarskim. Naparstek kosztował jakoś z 40 zeta, a to tylko dlatego, że nie mogłem znaleźć markowego litowego. Sumas stwierdził, że MOS2 będzie dobry :szczerbaty: Jak się AP zatrze, to będzie jego wina :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucę parę fotek z operacji - może kogoś ciekawi, jak wygląda przeniesienie napędu w AP900.

 

CRW_5449_cnv.jpg

Tu widać dolną część głowicy paralaktycznej - w trakcie zabiegów konserwacyjnych i ogólnego przegłądu.

 

CRW_5451_cnv.jpg

Zbliżenie na motor Ra

 

CRW_5452_cnv.jpg

Demontaż silnika i przekładni

 

CRW_5453_cnv.jpg

Widoczne "dzieło sztuki" ;) - ślimacznica, nie widać śladów nadmiernego zużycia, to najważniejsza informacja "dnia".

 

CRW_5458_cnv.jpg

Zdjęcie przedstawia ślimak. Wyraźnie widoczne otwory po śrubach. Kiedyś zapewne tu były :szczerbaty:

 

CRW_5463_cnv.jpg CRW_5464_cnv.jpg CRW_5465_cnv.jpg

Demontaż kolejnych kół zębatych. Na ostatnim zdjęciu widoczna oś ślimaka wraz z pierścieniem dociskającym.

 

CRW_5467_cnv.jpg

Wyczyszczone ze smaru zębatki - jak nowe ;)

 

CRW_5470_cnv.jpg

Tu widoczne już w komplecie, czyli cały układ przeniesienie "mocy" z silnika do ślimaka

 

CRW_5471_cnv.jpg

Ostatnie zdjęcie przedstawia złożoną już napęd i wyregulowany. Ten ciemny smar, to właśnie obrzydliwy MOS2.

CRW_5454_cnv.jpg

CRW_5468_cnv.jpg

CRW_5469_cnv.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie! Mamy pokladowego, forumowego mechanika AP. Jak będę miał problem z AP1200, to do Ciebie przyjadę :D Może otworzysz punkt serwisowy AP w Polsce ? Tymczasem co prawda nie będziesz miał wiele robtoy, ale interes zapewne z czasem się rozkręci :szczerbaty:

 

Pozdr

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie! Mamy pokladowego, forumowego mechanika AP. Jak będę miał problem z AP1200, to do Ciebie przyjadę :D Może otworzysz punkt serwisowy AP w Polsce ? Tymczasem co prawda nie będziesz miał wiele robtoy, ale interes zapewne z czasem się rozkręci :szczerbaty:

 

Pozdr

Pawel

 

Mogę robić kwartalne przeglądy - wiesz, wymiana oleju, ogumienie, etc.

A tak poważnie, z opinią wstrzymam się do pomiarów na gwieździe. Może będzie gorzej? ;)

 

PS. Poszukaj pod łóżkiem tych śrub od ślimaka... Może jakoś wypadły? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Poszukaj pod łóżkiem tych śrub od ślimaka... Może jakoś wypadły? ;)

 

 

U mnie ich nie ma, ale może amerykaniec cieszy sie z ich posiadania. Być może ich nie miał w swoim AP1200 do którego robił upgrade i właśnie je sobie przekrecił z AP900. Inna opcja jest taka, że leżą u Ciebie w ogrodzie :D

 

PS. Tak czy inaczej trzeba przyznać, że podszedłeś do sprawy profesjonalnie !

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ich nie ma, ale może amerykaniec cieszy sie z ich posiadania. Być może ich nie miał w swoim AP1200 do którego robił upgrade i właśnie je sobie przekrecił z AP900. Inna opcja jest taka, że leżą u Ciebie w ogrodzie :D

 

PS. Tak czy inaczej trzeba przyznać, że podszedłeś do sprawy profesjonalnie !

 

Pozdr

Paweł

 

A dziękuję za dobre słowo.

 

Muszę sprawdzić w bagażniku. Może wypadły w transporcie :szczerbaty:

 

Ale tak w ogóle, to naprawdę masakryczna jazda. Nie wiem, jak można wpaść na taki pomysł. Żeby brakowało ich tylko w Rec, to bym pomyślał, że jakimś macher regulował i "wyregulował" - mógł zapomnieć np. wkręcić. Ale tej hipotezie przeczy brak śrub także w deklinacji. Dziwna sprawa... Opcji na samowykręcenie też nie ma - to nierealne.

 

Masz już 1200?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapitalnie Adam!

Jestem pewien, że teraz montaż da Ci pełną satysfakcję, a tutorialik na stronie AP to też fajna sprawa.

Tak się zastanawiam, czy posadzisz teraz na nim 14"/F4 z TS ?. Podejrzewam, że po tych regulacjach spokojnie pociągnie tą tubę. No, bo 10" "light" Newton to bułka z masłem.

Gratuluję i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Złożenie przekładni, smarowanie smarem MOS2"

 

Napisz coś o tym mazidle, Co to? Gdzie dostac? Za ile? itd.

 

Pozdrawiam.

 

 

Taki smar litowy z dodatkiem MoS2 jest stosowany w przegubach półosi kół przednich.

Trzeba popytać w sklepach motoryzacyjnych czy mają smar do przegubów solo - nie powinno być drożej niż kilkanaście złotych za 50~100g tubkę (zazwyczaj jest w komplecie z nowym przegubem i mieszkiem gumowym).

 

MoS2 (siarczek molibdenu) zapobiega zacieraniu się części metalowych przy dużych naciskach powierzchniowych i małych prędkościach.

 

Adam jak będziesz otwierał serwis AP, to tu masz na przykład MOBILGREASE SPECIAL prawie pół kilo za 15zł lub 18kg za 423 zł :szczerbaty: :

http://sklep.intercars.com.pl/index.php?la...PL&search=1

 

Mobil - myśle że można spokojnie używać do montaży

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie. Czas oczekiwania jest dłuuugi.

 

Pozdr

Paweł

 

A to jednak nie od amerykańca? Rozumiem, że wziąłeś nowy, bo widziałem, że były szybkie zapisy z dostawą "bez listy kolejkowej"?

 

http://www.astro-physics.com/products/moun...gto/1200gto.htm

 

I ciekawostka odnośnie tematu tego wątku:

 

"Pre-programmed with PEMProAP. Since late March 2002, all 1200 mounts have been tested on our specialized periodic error tester. Only RA worm wheels that provide an accuracy of 5 arc seconds or better will pass this inspection. Any worm wheels with greater errors are removed from the mount and are scrapped. Another worm wheel is installed and the mount is retested. We maintain a file of all test results for future reference.

 

Beginning in 2007, all 1200GTOs will be pre-programmed with a special version of PEMProAP to reduce the periodic error even further before it leaves Astro-Physics. This information is stored in the control box so that the mount performs optimally out-of-the-box without further PEMProAP or PEMPro runs. We will continue to provide a CD with the PEMProAP program so that you can tweek the performance further after your worm gear has run in over time."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuje montaż z drugiej ręki "od amerykańca". Niestety droga do miejsca przeznaczenia czasami jest bardzo zawiła i potrafi trwać kilka tygodni, co przyprawia o zawał serca. Nie ma w końcu gwarancji czy sprzęt w ogóle dotrze i czy nie zostanie uszkodzony podczas transportu.

Na nowy mnie niestety nie stać. Do niego trzbaby jeszcze dokup parę drogich dodatków, co finalnie powoduje, iż cena byłaby ok. 20-25% wyższa od używki.

 

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuje montaż z drugiej ręki "od amerykańca". Niestety droga do miejsca przeznaczenia czasami jest bardzo zawiła i potrafi trwać kilka tygodni, co przyprawia o zawał serca. Nie ma w końcu gwarancji czy sprzęt w ogóle dotrze i czy nie zostanie uszkodzony podczas transportu.

Na nowy mnie niestety nie stać. Do niego trzbaby jeszcze dokup parę drogich dodatków, co finalnie powoduje, iż cena byłaby ok. 20-25% wyższa od używki.

 

Pozdrawiam

Paweł

 

To znaczy, że dobrze Ci się go udało kupić, bo odnoszę wrażenie, że cena używanych AP jest taka sama, jak nowych. Dzisiaj na AM pojawił się AP900 ze statywem Monolith - 12 500$. Trochę gadżetów jest, ale jakoś trudno mi uwierzyć, żeby kosztowały 4000$. Drogo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używki AP1200 chodzą w podobnych cenach do nowych, no może trochę niższych o ok. 10%. Najczęsciej przy używkach są dodawane pier adapter, CWs, polar scope. Takie gadżety, które muszą być dokupione przy nowych montażach dają dość pokaźną dodatkową kwotę. One stanowią ok. 10% wartości montażu. W sumie ok. 20% wartości montażu.

 

Pozdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie, właśnie na pewnym forum przeczytałem wypowiedź pana, który wymądrza się, że jakiś tam montaż ma silniki prądu stałego (DC), zamiast PORZĄDNYCH silników krokowych - jakie podobno mają dobre montaże.

 

Często przyglądam się takim mitom, które przechodzą z ust do ust i rodzą legendy. Ale od pewnych osób wypada wymagać chociaż minimalnej wiedzy.

 

Pragnę zauważyć, że te "czerstwe" DC instalowane są praktycznie we wszystkich kultowych, topowych montażach. Jak rozumiem - pewnie dlatego, bo jest "taniej" :szczerbaty:

 

Astro-Physics wycofał się z krokowców lata temu i dzisiaj zarówno AP900, jak i AP1200 mają silniki prądu stałego:

 

Servo Motor Drive

 

The drive system uses a high-quality zero-cogging Swiss DC servo motor controlled by a microprocessor to an accuracy of 0.05 arc seconds per step. Tracking is very smooth, noticeably smoother than any stepper motor drive or inexpensive servo drive. The system can be accurately controlled over a speed range of 4800:1 which allows 0.25x sidereal for guiding to 1200x sidereal for 5 degrees per second. The circuit draws only 0.4 amps when tracking the stars, 2 amps with both motors slewing and requires only 12 volts to operate. This servo drive will satisfy the requirements of the sophisticated, advanced astrophotographer, yet is easy for the casual, visual observer to use.

 

Zerknijmy na kolejny przykład - Bisque Paramount ME:

 

Brushless DC servomotors. Brushless DC servo motors are designed so that all moving parts are on bearing surfaces. If your mount is used for survey astronomy all night, every clear night, no other type of motor is sufficient. Lesser mounts use motors with "brushes" that don't have nearly the life expectancy of brushless DC servomotors and are not designed to be operated for long periods at the (relatively slow) sidereal rate.

 

DC servomotors provide fast slew speeds and consistent torque at all slew rates. The maximum slew and tracking rates are 3.5 degrees per second in the right ascension axis (note that periodic error correction is not possible at high tracking rates) and 5 degrees per second in the declination axis. The gear-reducer and worm-block design of the Paramount ME are extremely efficient so that little power is lost between the motor and the telescope drive. Though good balance is always recommended, the Paramount ME has no problem slewing or tracking when several foot-pounds out of balance. You'll spend less time fiddling with the telescope and more time acquiring data.

 

Widać bracia Bisque też przyoszczędzili na silnikach.

 

A mówiąc zupełnie serio, silniki DC mają wiele przewag nad korkowymi, co w cytowanym fragmencie jest wyjaśnione.

 

W SkySensorze silniki są także DC (MT-4).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzaj zastosowanych silników jest od razu widoczny po ujawnieniu przekładni. Zalety - jak w orginalnym tekście. Silniki krokowe lepiej (i łatwiej) stosować w rozwiązaniach ATM - owych.

Pozdro. R.

P.S.

Może za jakiś czas pojawią się polskie montaże o dużej nośności... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A primo.... skrót DC pochodzi od stałego prądu jakim są napędzane.... a silniki typu "servo motors" jak najbardziej tez mogą ( lub nawet tylko są ) być napędzane stałym prądem.... AC to prąd zmienny...tak więc "DC motors" ( jak w MT-4 ) to mogą być ( a w MT-4 nawet są ) własnie "servo motors"...

 

Ja z silinikami krokowymi spotkałem się dopiero przy astronomii... wczesniej miałem zakodowane, że dobre i precyzyjne silniki to własnie "servo motors". W modelarstwie samochodów zdalnie sterowanych takie własnie się stosuje ze względu na ich ich moc oraz możliwość łatwego regulowania ich prędkościami.... nigdy nie wgryzałem się w temat jakoś głębiej..... ale fakt, że do samochodu startującego w zawodach modelarskich można sobie kupić silniczek za cenę 2000 PLN chyba mówi sam za siebie jeśli chodzi o jakość - niech ktoś mi pokaże mały silniki krokowy w tej cenie....

 

Nie jestem pewien, ale chyba "servo motors" nie mogą się obracać zbyt wolno, tzn nie jeden obrót na minute jak to się dzieje z silnikami krokowymi..... dlatego wymagają przekładni ( jak 1:120 w MT-4 ) a takie przekładnie muszą byc naprawdę dobrze zrobione jesli mają nie powodować "ziarnistości" w PE....

W silnikach krokowych jest łatwiej bo mozna przez powolne obracanie się silnika pozbyć się problemu przekładni....dlatego w ATMie łatwiej jest zrobić dobre sterowanie silnika niż dobrą przekładnie np 1:120.... stąd chwilowe 5-minut sławy silników krokowych....

 

Akurat przykład silników MT-4 nie jest najlepszy bo silniki te, jak sam pisał kiedyś Heniek, nie są najlepsze ( a raczej przekładnia w nich ), ale już system Gemini Losmandy jest oparty o "servo motors" który nie jest znowu tak bardzo drogi a chyba niezły......

 

Nie wiem gdzie dokładnie leży haczyk w "lepsiejszości" servo nad krokowymi.... ale jest ona oczywista skoro w zasadzie wszystkie montaże z górnej półki na nich jadą .....

 

Moze ktos zna ten haczyk i jest w stanie wyjaśnić od technicznej strony róznicę miedzy tymi typami silników....fajnie by było...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, korzystając z wolnej chwili przyjrzałem się tej przekładni i wygląda to tak, że jeżeli ślimak obraca się w tempie 1 obrót/382,3s to poszczególne stopnie tej przekładni obracają się z prędkościami odpowiednio (o ile dobrze policzyłem zęby w plastikowym kole :unsure: ):

 

- wał silnika 1obr/6,22s (właściwie wał przekładni planetarnej z którą silnik jest zabudowany)

- koło plastikowe z zaprasowanym mosiężnym zębnikiem 1obr/39,9s

- koło metalowe z zaprasowanym mosiężnym zębnikiem 1obr/191,48s

 

Także żaden z elementów nie ma okresu obrotu ~89s

 

 

 

Teraz coś o w temacie wolnoobrotowy silnik krokowy vs. szybkoobrotowy silnik prądu stałego do Philipsa.

Kiedyś stosowano silniki krokowe, ze względu łatwe sterowanie - podajesz napięcie na uzwojenia silnika z konkretną częstotliwością i wiesz, że masz daną prędkość obrotową (o ile silnik nie natrafi na taki opór, że "zgubi krok"). Niestety stosując silnik krokowy jeżeli z jednej strony chcesz uniknąć ziarnistości prowadzenia, to z drugiej strony nie pokręcisz ślimakiem wystarczająco szybko żeby mieć szybkie goto. Dodatkowo silnikowi krokowemu spada moment w górnym zakresie obrotów, z tego co czytałem można z takiego silnika wykręcić maksymalnie kilka obrotów na sekundę.

 

Silnik prądu stałego ma wystarczającą dynamikę żeby uzyskać dokładne prowadzenie, a z drugiej strony bardzo szybkie goto. Regulacja obrotów następuje przez zmianę napięcia, albo stopień wypełnienia sygnału (chyba częściej stosowane rozwiązanie). Tylko, że dla stałego napięcia/wypełnienia przy zmianie obciążenia zmienia się prędkość obrotowa. Dlatego sterowanie jest trudniejsze, wymaga sprzężenia zwrotnego - na wale silnika musi być enkoder, który mierzy rzeczywistą prędkość obrotową silnika. W przypadku spadku prędkości zwiększa, a przy wzroście zmiejsza napięcie/wypełnienie.

 

 

 

Adam, moim zdaniem z wykresów, które zamieściłeś wynika, że w czasie pracy montaż trafia na opór który spowalnia obroty silnika, a elektronika montażu nie potrafi takiego nagłego wzrostu oporu skorygować zwiększając wypełnienie/napięcie na silniku prądu stałego. W takie sytuacji "porządny silnik krokowy" :szczerbaty: pewnie dałby sobie radę - kręcił by z równym tempem aż opór stałby się tak duży, że zaczął by gubić kroki.

 

 

Jak dla mnie, to może być uszkodzenie łożyska/łożysk na których jest zamocowany ślimak. Taka okresowość zupełnie nie związana z okresem obrotu ślimaka może być spowodowana toczeniem się odkształconych elementów po bierzni (ktoś zbyt gorliwie kasował luz młotkiem) albo do łożyska dostał się jakiś paproch. Szkoda, że nie rozmontowałeś ślimaka...

A tak szukając z d..y strony problem może również leżeć w okolicach sprzęgła osi RA. Może jakaś część trze o drugą i powoduje drgania cierne o okresie 89s, nie wiem.

 

Czy robiłeś próby cały czas z tym samym setupem (newton + vixen)? Może warto porównać wykresy z pomiarów z pełnym obciążeniem i np. z samym vixenem?

 

P.S. Z obliczeń wyszedł mi okres obrotu ślimaka dla AP900 równy 382.952s = 86164,09s / 225zębów :Salut:

P.S. 2 Adam, może warto by było scalić oba wątki ("operacja..." i "problem..." w jeden)?

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.