Jump to content

Sprawna gaśnica w samochodzie


Guest Benedykt

Recommended Posts

Guest Benedykt

Witam !

 

Ku przestrodze wszystkim chciałbym napisać o zdarzeniu, jakie spotkało mnie w sobotę.

Otóż zapalił mi się samochód. Prawdopodobnie przyczyną było zwarcie w instalacji elektrycznej. Jest to niesamowite przeżycie, którego nikomu nie życzę.

W samochodzie siedziałem ja, córka i synek. W pewnym momencie spod maski zaczęły się wydobywać kłęby dymu. Kiedy to zobaczyłem, to nakazałem natychmiast dzieciom wyjść z samochodu. Po otwarciu maski nogi mi się ugięły - oprzyrządowanie silnika stało w płomieniach.

Zdjąłem kurtkę i próbowałem zdusić ogień. Bez żadnego rezultatu. Podbiegł do mnie jakiśc mężczyzna z gaśnicą, ale była stara - nie zadziałała. Przymknąłem więc maskę, otwarłem bagażnik i wyrwałem swoją gaśnicę. Ponownie podniosłem maskę. W tym momencie straciłem głowę, bo próbowałem gaśnicę uruchomić bez wyciągnięcia zawleczki. Na szczęście szybko się zorientowałem, wyjąłem zawleczkę i .... zadziałała. Na szczęcie. Udało mi się ugasić płomień. Auto zostało uratowane.

Oczywiście po niezwłocznym zdjęciu klemy z akumulatora odholowałem samochód do mechanika. Pocieszył mnie, po powiedział, płomień nie poczynił dużych strat i samochód szybko powinien zostać naprawiony.

 

Gdzie przestroga?

Na końcu, czyli teraz.

Otóż gaśnica, którą miałem w samochodzie była przeterminowana. I ja wiedziałem o tym. Na szczęście dla mnie zadziałała. W przeciwieństwie do tej, z którą podbiegł mężczyzna spieszący mi z pomocą. Po tym zdarzeniu postanowiłem, że nie dopuszczę, aby mieć w samochodzie przeterminowaną gaśnicę.

Ja też Wam wszystkim radzę - sprawdźcie w swoich autach stan gaśnic. Ja się przekonałem na własnej skórze, że nie jest to gadżet, ale sprzęt niezbędny w samochodzie. Nigdy nie wiadomo, kiedy się może przydać.

Nie usprawiedliwiajcie się tym, że macie nowe samochody, w super stanie technicznym. Przypadki się zdarzają. Poza tym może zajść potrzeba pospieszenia z pomocą komuś innemu, komu można uratować samochód, a nawet zdrowie lub życie.

Link to post
Share on other sites

uch Benedykcie, ale miałeś szczęście, że udało Ci się zagasić taki pożar,

bo kiedyś przejeżdżając, widziałem dogorywający samochód, a przy nim na krawężniku rząd gaśnic, było ich naprawdę bardzo dużo, może kilkanaście szt.

a mimo to, nie zdały się na nic, bo straż pożarna dogaszała wrak

Link to post
Share on other sites
Guest Benedykt

Sumas,

 

jakieś 10 lat temu byłem świadkiem pożaru samochodu, którego małymi gaśnicami nie udało się zagasić. Kiedy płomień dostał się do kabiny i zapaliła się tapicerka i plastiki, auto spłonęło w ciągu 2-3 minut. Po prostu jedna pochodnia.

Link to post
Share on other sites
(...)Po otwarciu maski (...) Ponownie podniosłem maskę. (...)

Gaśnica to nie wszystko!

Miałeś znacznie więcej szczęścia, niż się Tobie wydaje! W takiej sytuacji, jak Twoja, nigdy nie należy otwierać maski, ponieważ możesz podsycić ogień. Końcówkę gaśnicy należy włożyć pod nieco tylko uchyloną maskę i gasić "w ciemno".

Otwarta maska zazwyczaj oznacza śliczną, dużą pochodnię.

Link to post
Share on other sites

Kurcze dobrze, że mi przypomniałeś spojrzałem do auta i sie okazało,że gaśnica jest miesiąc przeterminowana :blink: .

Nie zwracałem uwagi dlatego, że fabryczna miała datę ważności kilka lat, a co sie okazuje nowa kupiona w firmie p.poż wymaga przeglądu co rok.

 

Zgodzę się z tobą co do stwierdzenia, że nowe to nie trzeba tak uważać, w zeszłym roku widziałem na trasie na warszawę rodzinkę stojącą koło nowiutkiego Chryslera Voyagera (śliczne autko skóry etc.), obserwowali bezradnie samochód, który coraz bardziej ogarniały płomienie a najbardziej przemawiający był obraz leżących koło nich kilku gaśnic.

 

Zadzwoniłem na straż pożarną aby sie upewnić czy przyjęli zgłoszenie i co sie okazało już byli w drodze.

 

Niestety gaśnica nie zawsze pomoże, co nie umniejsza znaczenia posiadania jej sprawnej w aucie.

 

Pozdrawiam i pędzę zrobić przegląd gaśnicy.

Edited by Icex
Link to post
Share on other sites

a propo gaśnic , nie jestem specjalista w tej dziedzinie , ale tez byłem świadkiem zapalenia sie autka , wiec jak wielu innych kierowców podbiegłem do klienta z gaśnica i niestety "kolejna" gasnica nie zadziałała , po tym fakcie zaczołem sie interesowac dlaczego nie odpaliła mi gasnica i jak sie dowiedziałem od speców(firma która przeprowadza legalizacje gasnic) co prawda nie w kazdym wypadku , ale większość gaśnic zwłaszcza tych samochodowych jest źle "użyta" podczas akcji gaszenia.

PIERWSZY KROK JAKI POWINNISMY ZROBIC(oczywiscie zaraz po wyrwaniu go z zaczepu ) TO WYCIĄGNIĘCIE ZAWLECZKI :) A NASTEPNIE :Boink: BARDZO WAZNY KROK TO STUKNIĘCIE OBUDOWĄ W ASFALT , LUB WSTRZĄŚNIECIE GAŚNICĄ :Boink: . WTEDY (jak twierdzi specjalista od legalizacji) KAZDA ZADZIAŁA .

O co chodzi z tym wstrząśnieciem....... wiekszość gaśnic jest zaopatrzona w nabój z gazem i proszek ,jesli nie wstrząśniemy gaśnica to gaz zostanie wydalony i zostaniemy z proszkiem w metalowej czerwonej obudowie .... a sam gaz nie ugasi pożaru

 

 

ale sie opisałem,,,,,,hohjoho to tyle chyba ....

 

Pozdrawiam :banan::Boink::Beer:

Edited by TomaszL30
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 14 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 111 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 164 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 84 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.