Skocz do zawartości

Testy Nagler zomm 3-6mm + bino


luk

Rekomendowane odpowiedzi

cześć,

poszukuję osoby z okolic Warszawy posiadającej okular Nagler zoom 3-6mm.

Sam mam jeden i chciałbym sprawdzić, jak się będzie sprawować para w bino WO.

Jeśli byłoby ok, pomyślę o zainwestowaniu w 2 okular, jednak nie chciałbym tego robić "na ślepo"

Chętnych na wspólne testy proszę o kontakt.

pozdrawiam,

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć,

poszukuję osoby z okolic Warszawy posiadającej okular Nagler zoom 3-6mm.

Sam mam jeden i chciałbym sprawdzić, jak się będzie sprawować para w bino WO.

Jeśli byłoby ok, pomyślę o zainwestowaniu w 2 okular, jednak nie chciałbym tego robić "na ślepo"

Chętnych na wspólne testy proszę o kontakt.

pozdrawiam,

Łukasz

Mógłbyś podzielić się swoimi wrażeniami jako użytkownik tego Naglerka ? Czasami zastanawiam się czy nie przydałby się taki zoom do mojego Celestrona 80 ED.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć,

naglerka kupiłem rok temu, specjalnie do mojej 80-tki. Dla tuby F/7, taki zoom wydawał się idealnym planetarnym okularem dającym powiększenia od (około) 1D do 2D. Po roku używania mogę tylko potwierdzić, że ta inwestycja był dobrą. Podsumowując:

- można płynnie odbierać sobie powiększenie w zakresie 1D - 2D, w moim przypadku 90x - 180x, co pozwala dostosować powiększenie do warunków (seeing) i potrzeb (cały Księżyc, albo powiększenie fragmentu)

-jakość obrazu jest bardzo dobra, na poziomie plossla 8mm TV czy ortoskopów, przy czym pole jest 50st a LER to 10mm dla całego zakresu powiększeń

Jak dla mnie okular nie ma wad, no może przydałby się odrobinę większy LER.

Od tygodnia mam tubkę WO 110 APO, tez F/7, czyli znowu w pełni mogę wykorzystać cały zakres, choć przyznam, że ustawienia 3mm użyłem może parę razy w ciągu roku, ale dla tych właśnie chwil warto mieć też taka możliwość.

Tak się właśnie zastanawiam, jaki mógłby się sprawować taki dublet w bino, mało jest na ten temat w sieci, więc trzeba spróbować samemu. To co czytałem wskazuje, że jakość może ulec pogorszeniu ze względu na wpływ pryzmatów w bino. Używając tylko jednego oka zauważyłem, że pojawia się aberracja chromatyczna. Ciekawe, czy dwuoczne patrzenie może ten efekt "zniwelować" - wpływ składania obrazu w mózgu - i sumaryczny oraz będzie na przyzwoitym poziomie. Taki efekt występuje u mnie dla standardowej pary SWAN 20mm.Pojedynczy okular daje raczej kiepskie obrazy (przynajmniej w F/7), zastosowanie 2 na raz powoduje, że mój Nagler 11mm idzie w odstawkę, bo obraz nagle robi sie bardzo ostry i plastyczny.

No nic tyle rozważań, czas na testy :).

pozdrawiam,

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.