Skocz do zawartości

William Optics ZenithStar 66mm SD APO


Piotrek L.

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka miesięcy temu stałem się właścicielem refraktora William Optics ZenithStar 66mm SD Apo zakupionego w jednym z angielskich sklepów ze sprzętem optycznym.

Na moje szczęście cena wynosiła 209 GBP czyli około 1170 PLN. Koszty przesyłki mnie nie obowiązywały w związku z miejscem zamieszkania w tym samym kraju, więc cena jak widać była atrakcyjna. Obecna cena jaką można znaleść to ok 250 GBP ale to i tak ciągle duuużo lepsza cena niż u polskich dystrybutorów. Pytanie tylko dlaczego?

Ale do rzeczy!

 

Garść danych o samym bohaterze:

 

Apertura - 66mm

Ogniskowa - 388mm

Światło - f/5.9

Typ obiektywu - SD Doublet, Air Spaced, Fully Multi-Coated, STM coating

Zasięg - 10.6m

Waga - 1,6kg

 

Refraktor jest sprzedawany w komplecie z aluminiową walizką (w obecnych czasach to raczej standard) z przygotowanym miejscem nie tylko na sam refraktor ale również na kątówke 2", jeden okular 2" oraz dwa okulary 1,25".

 

walizka.JPG

 

Co do walizki mała dygresja. Identyczne (jak zauważyłem po zdjęciach z Astronocy) dodawane są też do refraktora Astro-Tech 66 ED. Różnica jest tylko w logo WO, które tam oczywiście nie występuje.

 

Wyciąg to Crayford 1,25"/SCT z mikrofokuserem 1:10 i skalą milimetrową. Oczywiście w standardzie rotator i clamping ring.

 

wyciag.JPG

 

Wysoka jakość wykonania typowa dla WO. Zero luzów, płynna praca, żadnych problemów z trafieniem w punkt a pod obciążeniem rzędu 1kg i ustawieniu refraktora w zenit, wyciąg nie wysunął się nawet o milimetr.

 

Oczywiście mamy też wysuwany odrośnik, który oszczędzi nam problemów z zaparowaniem szkła w zimne noce.

Co ciekawe różnica w długości jest bardzo widoczna. Złożony to ok 300mm a rozsunięty maksymalnie ma już 440mm ( 60mm wyciąg i odrośnik 80mm).

 

porownanie.jpg

 

W standardzie oczywiście stopka mocująca do statywu foto w stadardzie 1/4".

 

 

Serce tego małego Apo to 66mm dublet z separacją powietrzną typu SD z powłokami STM. Wykonanie celi na najwyższym poziomie ale brak jest możliwości kolimacji.

 

obiektyw.JPG

 

No właśnie! W opisie i na samym refraktorze widnieje "magiczne" słówko "APO".

Nie udało mi się znaleść dokładnego opisu obiektywu ani tym bardziej wyszczególnienia, z jakiego rodzaju szkła jest on zrobiony (raczej nie fluoryt) a na stronie WO jest tylko wykres dotyczący aberacji chromatycznej tego maleństwa:

 

http://www.williamoptics.com/telescopes/im...r66sd_chrom.gif

 

Ponieważ teoria może się nie zgadzać z praktyką ;) postanowiłem wedle możliwości zrobić mały test.

UWAGA! WSZYSTKIE ZDJĘCIA ZOSTAŁY ZROBIONE Z DEDYKOWANYM FLATTENEREM WO x0.8 II.

CZYLI OGNISKOWA: 310mm ŚWIATŁO: f/4.7 + CANON 350D NIE MODYFIKOWANY

 

Zdjęcie dzienne:

 

WO_66mm_SD_Apo.jpg

 

To crop z surówki. Raczej aberry nie widze, ale osądźcie sami.

 

Zdjęcia nocne:

Tutaj małe usprawiedliwienie. Nie miałem szczęścia do pogody i zdjęcia były robine przy świecącym już dosyć mocno łysym i na dodatek przy zasnutym cyrrusami niebie. Istny koszmar :angry:

 

Kapella___Woznica.jpg

 

Zdjęcie jasnej gwiazdy i aberacji brak.

 

m31_surowka_male.JPG

 

M-31 - surówka 105sek, iso 800, prowadzenie EQ3-2 z korektą ręczną.

 

m31_02male.jpg

 

M-31 - stack 21 x surówka. Tutaj małe przeprosiny. EQ3-2 do DS-ów poprostu się nie nadaje, więc żeby cokolwiek było widać zestackowałem dla testu 21 razy tą samą klatkę (na cztery, które udało mi się zrobić przed totalnym załamaniem pogody, jako tako wyszła tylko ta jedna).Stackowanie w DeepSkyStacker końcowa obróbka w Gimpie.

Fota to pełna klatka,zmniejszona ponad dwukrotnie, ale niestety mimo że flattener zrobił swoje, to montaż pojechał gwiazdki aż miło <_<

 

No i zdjęcie łysego zrobione dwa miesiące wcześniej (wtedy tylko łysego mogłem focić).

Crop z pełnej klatki.

 

ksiezyc_01_male.jpg

 

Jeśli chodzi o obserwacje wizualne to noc przed tą kiedy fociłem M-31, udało mi się polukać chwile przy naprawde czarnym i czystym niebie. Niestety na miejsce przyjechaliśmy późno i po prostu padałem na pysk więc o rozkładaniu montażu mowy nie było... No i się to na mnie zemściło... :angry:

Do kompletu użyłem kątówki WO 2" Dielectric + okular WO SWAN 33mm.

Co do wizuala to jak na aperture 66mm można powiedzieć śmiało że to maleństwo przy ciemnym niebie pokazuje pazurki.

Oczywiście to nie Synta 8" ale przy użytym okularze miałem powiększenie 11.75x a pole widzenia OK 6,1 STOPNIA!!!

Gwiazdy to przysłowiowe szpileczki. Oczywiście okular robił swoje, więc jakość obrazu była dobra do około 75-80%. Potem trochę gorzej ale nie tragicznie.

M-31 --> Nie mogłem oderwać oka. Dysk ładnie widoczny i nie ograniczonym zbyt małym polem widzenia. Satelity majaczyły się jako rozmazane gwiazdki. Na pewno chciało by się mieć takie pole widzenia w ośmiu calach i wtedy pewnie było by prefecto ale jak na 2,6" było ślicznie.

Chichotki --> To jest to co tego typu refraktorki lubią. Gwiazdy obu gromad jak szpileczki i do tego ogrom Drogi Mlecznej dookoła - po prostu piękne.

Plejady --> Tutaj powtórzyła się sytuacja z Chichotek tyle że zabrakło Drogi Mlecznej :Boink:

Ponieważ nie miałem filtra UHC-S 2", założyłem Plossla 20mm z tymże filtrem ale 1,25".

Hmmm.... I tutaj mam mały problem. Albo mi coś zaparowało albo widziałem delikatną mgiełke wokół najjaśnieszych siostrzyczek. Tutaj to aż się prosi test w kilka osób a że byłem sam więc proszę mnie nie zakrzyczeć że piszę głupoty. :rolleyes:

M-33 --> Widoczna ale słabo i to jako rozmazany kleks. Zdecydowanie brakowało apertury.

 

Niestety zabrakło sił a wiara w dobrą pogode wysłała mnie zbyt wcześnie w objęcia Morfeusza...

 

 

Oczywiście wiele osób zapyta dlaczego kupiłem tak mały sprzęt... No cóż... Powodów jest kilka i to praktycznych:

1. Cena. Przy tej jakości wykonania (wyciąg + reszta) oraz z takim obiektywem (ledwie widoczna aberra) ciężko znaleść coś w takiej cenie.

2. Astrofoto. Patrząc ile problemów nastręczają montaże i jak ciężko jest prowadzić montaż, ogniskowa 310mm jaką się uzyskuje z dedykowanym flattenerem daje nam większe możliwości na wykonanie nie poruszonej ekspozycji. Zresztą na niebie jest naprawde dużo obiektów, które aż się proszą o krótszą ogniskową czyli reasumując na początek do nauki astrofoto, taki refraktorek oferuje nam naprawde znakomitą jakość obrazu przy łatwej do uprowadzenia na średniej klasie montażu (np HEQ-5) ogniskowej.

3. Traveler. Nie jest to problem żeby zabrać ze sobą refraktor, który po złożeniu ma 300mm długości. Do tego w miare stabilny statyw foto i możemy iść nawet w góry bez zamartwiania się o własny kręgosłup.

 

Wnioski

Na pewno nie można przeoczyć małej apertury, która wizualnie ogranicza nas głównie do gromad otwartych, M-31 czy najjaśnieszych ds-ów. Nie czarujmy się, to nie jest ośmio calowa synta, która powala na kolana widokami głębokiego nieba. Ale też nie po to, stworzono ten refraktor. Astrofoto szerokich pól daje nam naprawde szerokie pole do popisu nawet dla doświadczonych astrofotografów (z małymi wyjątkami! patrz poniżej :unsure: ).

Oprócz tego pozostaje nam lukanie na planety i łysego do pewnie 130-150x (nie testowałem na większym powerze niż 70x :unsure: ).

 

Dodać muszę jeszcze że ten refraktor współpracuje z kątówkami 2" (mimo wyciągu 1,25") dzięki wykręcalnej końcówce wyciągu, pod którą kryje się gwint SCT do którego możemy zamocować kątówke z takim właśnie gwintem. Niestety jest to problem ale np kątówki Wujka Optyka mają możliwość wymiany końcówki, dając nam swobode wykorzystania osprzętu.

Poprzez gwint SCT łączymy też flattener co niestety jest wadą, ponieważ zostajemy odcięci od możliwości używania filtrów. Użycie visual backa oferowanego przez WO do tego refraktora nic nie pomaga ponieważ nie można wyostrzyć obrazu (brakuje dosłownie 2-3mm) i to jest właśnie ten wyjątek... Można co prawda wyostrzyć obraz, kiedy nie będziemy się trzymać wyznaczonego dystansu pomiędzy flattenerem a matrycą rejestratora ( 56mm ) ale też kosztem jakości na brzegach zdjęcia. Postaram się przed Bożym Narodzeniem zrobić fotki porównawcze, ale to zależy od pogody na jaką trafię.

 

Mam nadzieję że recenzja pomoże osobą zastanawiającym się nad tego typu sprzętem.

Wszelkie komentarze (nawet krytyczne) i pytania mile widziane. Postaram się pomóc jak tylko będe mógł.

 

Pozdrawiam :Beer:

 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie widze. :rolleyes:

Ten wyciąg (a raczej końcówke) 1,25" się wykręca i masz gwint SCT. Ja używam kątówki 2" SCT.

 

k_t_wka.JPG

 

Lepsze zdjęcia zrobię później bo nie ma mnie teraz w domu, ale jak przyjade to zmierzę średnice wewnętrzną "rurki" wyciągu - tak dla ciekawości.

Tak na marginesie na stronie DO przy naglerze 31mm jest opis:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...7faf23372a606f5

 

"Zastosowany z refraktorem Sky-Watcher 80ED daje pole 4.3 stopnia. Można tu zresztą spróbować jeszcze bardziej ekstremalnej kombinacji. Połączenie refraktora ZenithStar 66 z Naglerem 31 mm przy dwunastokrotnym powiększeniu da nam pole widzenia blisko 7 stopni!"

 

Mogę się mylić więc jak coś to proszę mnie poprawić B)

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to możemy zapomnieć, że ten refraktorek ma wyciąg 1,25"

 

to jest prawie normalne 2".

 

czy tuleje 2" wchodza do środka gdy sie wykręci złączke 1,25"?

 

jeżeli tak to mozna by dorobić krótszy visualback z zaciskiem i mieć zwykłe 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już miałem kupować ten teleskop kiedy trafiło mi się Stellarvue ED80 w porównywalnie okazyjnej ( w stosunku do apertury ) cenie. Wiem co to znaczy jakość tych wyciągów ( ja mam pełne 2" ).... reszta opisu i detali jest identyczna jak w WO 66.... tylko walizki brak :(. To jest inna klasa wykonania w stosunku do SW.... po prostu jest dobra... taka mała biżuteria tyle, że do tego działa i sie nie telepie na boki, nic nie skacze... po prostu działa i daje ostry obraz.... w końcu.

 

Uważam, że WO 66 z flattenerem to jest własnie ta ogniskowa... która się nadaje do EQ5 z guidingiem.... taki mały zestaw pod EQ5 ktory też będzie po prostu działał... bez zbędnych zgrzytów czy marnowania czasu na ustawianie w nieskonczoność wszystkiego.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc. Tylnia część wyciągu jest zrobiona tak:

 

ty__02.JPG

 

Końcówkę możemy odkręcić odsłaniając gwint typu SCT

 

ty__03.JPG

 

Wewnętrzna średnica rury wyciągu to 43mm czyli 2" nie wejdą.

Ale średnica wewnętrzna u wlotu kątówki WO 2" Dielectric SCT to 40mm!

 

ty__05.JPG

 

I w efekcie końcowym winietowania raczej być nie powinno. :rolleyes:

Oczywiście to rozwiązanie ma wady jakie opisałem powyżej, ale już wiem że da się to też obejść. Jak już sobie z tym poradze to odrazu napiszę.

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że WO 66 z flattenerem to jest własnie ta ogniskowa... która się nadaje do EQ5 z guidingiem.... taki mały zestaw pod EQ5 ktory też będzie po prostu działał... bez zbędnych zgrzytów czy marnowania czasu na ustawianie w nieskonczoność wszystkiego.

 

Philips ale wiesz że jak już posmakujemy krótkich ogniskowych to będziemy szaleć za takimi działami jak Adam - 10" na AP900 :szczerbaty:

 

Pozdrawiam serdecznie :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wewnętrzna średnica rury wyciągu to 43mm czyli 2" nie wejdą.

Ale średnica wewnętrzna u wlotu kątówki WO 2" Dielectric SCT to 40mm!

 

ja w SCT 8" mam prześwit od wewnętrznej strony gwintu 42 mm, taką samą kątówkę jak Ty i nie winietuje mi w widoczny sposób nawet ze SWANem 40mm (diafragma 46mm) :) Jeśli dobrze mi się wydaje, to u Ciebie też nie powinno winietować

 

pozdr

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamietajcie, że winietowanie 30-40% jest widoczne słabo albo wcale.

 

po drugie SC jest f/10 z mocniej rozbieżną wiązką a WO jest jasne i stozki światła pecznieją szybciej wgłąb tuby.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wsadzasz okular w dzień do kątówki, ostrzysz a potem patrzysz sobie z kilkunasu cm na okular pod róznymi kątami i widzisz czy źrenica wyjściowa jest obcięta na brzegu okulara. od jakiego kąta zaczyna byc przycinana itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem, ale napiszę jak to robiłem więc jak coś to mnie popraw.

 

Okular SWAN 33mm do kątówki, ustawiłem widoczek za oknem i odsunąłem oko na około 10-12 cm od okularu.

Następnie patrzyłem pod różnymi kątami czy obraz (źrenica wyjściowa) nie jet obcięta na brzegu okularu (sprawdzałem oczywiście ten brzeg przy wlocie okularu - przód)

Obraz źrenicy wyjściowej nie był pod żadnym kątem ograniczony czy obcięty.

Żeby mieć jakieś porównanie zrobiłem to samo z Plosslem 20mm 1,25". Było identycznie!

Prawda jest taka McArti że trzeba by bylo to zrobić przy kufelku wspólnie i wtedy była by pewność że robie wszystko ok :Beer:

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli patrzysz tak żeby źrenica była na brzegu okulara i jest ona okrągła idealnie to znaczy, że winietowanie jest zero ale w tym okularem

 

możesz sobie zrobić taki experyment wyciagasz okular i patrzysz brzegiem wyciagu na szoczewke w kątówce i pytanie czy widzidzisz ją całą?

 

albo jeszcze inaczej. takturka z małą dziurką. kładziesz tekturke na wyciąg i patrzysz przez dziurke. na środku wyciagu zapewne widzisz całą soczewke przednią. przesuwasz tekturke z okiem w kierunku brzegu i widzisz czy soczewka obiektywu jest zasłonięta od któregoś momentu.

 

ps. załozyłem okular 55mm, diafragma 48mm pokazuje winietowanie maka 127 widac, że jest spore a na niebie prawie niewidać.

IMG_7491__.jpg

IMG_7489__.jpg

IMG_7490__.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli to jest pod największym mozliwym kątem to jest to małe winietowanie i na obrazie jest przez oko nie do zauważenia.

 

ale z okularem z jeszcze większą diafragmą juz bedzie widać.

 

z naglerem 31mm zawinietuje juz widocznie

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, tylko jedno male ale ;) Winietowanie nie bedzie wcale najwiekszym problemem z Naglerem 31 w tym scopiku... :szczerbaty:

 

Pomysl jaka zrenice wyjsciowa wtedy osiagniesz. To bedzie ultra maly power pod ultra dobre niebo. Chyba nie ganiaj za takimi dlugimi okularami. (Z drugiej strony to travelerek ma byc, wiec i niebo da sie zlapac ;) )

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, tylko jedno male ale ;) Winietowanie nie bedzie wcale najwiekszym problemem z Naglerem 31 w tym scopiku... :szczerbaty:

 

Pomysl jaka zrenice wyjsciowa wtedy osiagniesz. To bedzie ultra maly power pod ultra dobre niebo. Chyba nie ganiaj za takimi dlugimi okularami. (Z drugiej strony to travelerek ma byc, wiec i niebo da sie zlapac ;) )

 

Pozdrawiam.

 

Hans to ma być również traveler, ale tak naprawde to ma być mój sprzęt do focenia.

Brakuje tylko nowego montażu, bo to co mam to nie do tego :Boink:

Tak więc zanim kupię Naglera to droga naprawde dluuuuga.... :szczerbaty:

Pozdrawiam serdecznie :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ponieważ lekko się pozmieniało, więc musze dopisać co i jak, żeby nie zamieszać ewentualnym nabywcą...

Po wielomiesięcznych kombinacjach, zrezygnowałem z FF/FR William Optics II, dlaczego??

Powodem było koszmarnie wykrzywione pole, które było po prostu nieakceptowalne :blink:

Obecnie używam... Korektora komy Baadera (MPCC), który nie redukuje ogniskowej, ale wypłaszcza pole 100x lepiej niż "dedykowany" FF/FR WO II... :mellow:

Postaram się zamieścić różnice, pomiędzy FF/FR a MPCC.

Nie wiem jak ten refraktor pracuje z FF/FR WO III, niestety nie miałem okazji sprawdzić :(

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Hej,

 

jakiej średnicy obejmy do tego telepa? z możliwością zamonotowania drugiego tele do guidowania

 

jeszcze przydałaby się jakaś "stopka" (niewiem jak to się fachowo nazywa) na której to wszystko zamontuje.

 

Proszę o podpowiedz.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez michal.arnold
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.