Skocz do zawartości

Słownik astronomiczny


Marek Substyk

Rekomendowane odpowiedzi

<span style='font-size:25pt;line-height:100%'>SŁOWNIK ASTRONOMICZNY</span>

 

ALBEDO - stosunek ilości promieniowania słonecznego odbitego we wszystkich kierunkach od powierzchni ciała (np. planety, satelity) do ilości promieniowania padającego na nie. Wartość albedo charakteryzuje rodzaj powierzchni obiektu. Obiekty o gładkiej powierzchni mają większe albedo (Neptun 0,82, Saturn 0,75, Jowisz 0,70, Wenus 0,60, Uran 0,50), zaś obiekty o chropowatej lub bardziej zróżnicowanej powierzchni cechuje mniejsze albedo (Ziemia 0,39, Mars 0,16, Pluton 0,15, Księżyc 0,07, Merkury 0,06, jądro komety Halleya 0,03).

Edytowane przez Marek Substyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Helmut, skala od 1-10 została przypadkiem przyjęta u Nas. Są, że tak powiem, oficjalne skale seeingu, jak np. pięciostopniowa skala Antoniadiego (oznacza się symbolami AI, przez AII, AIII, AIV do AV, gdzie AI to seeing idealny).

 

Prosta skala od 1 do 10 wydaje się najbardziej przejrzysta, chociaż jest dość uboga w informacje. Falowanie obrazu objawia się na różne sposoby, często mamy doczynienia z np. dwoma typami seeingu naraz. Jak wtedy określić seeing? To już wyższa szkoła jazdy.

 

Może JanuszP skrobnie coś więcej nt. seeingu i metody którą on stosuje do jego określania? Ja nie czuję się kompetentny. :)

pozdr

Małek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc obrazowo jest to proces precyzyjnego, optymalnego ustawiania obiektywu teleskopu (u reflektorów lustra lub luster). Jeżeli lustro nie jest ustawione idealnie, daje kiszkowate obrazy. Niestety, krąży opinia, że teleskopy Soligora są bardzo delikatne i podatne na rozkolimowanie :?

 

Czynności tej nie polecam przeprowadzać samemu, bo łatwe to to nie jest. Najlepiej, by ktoś doświadczony pokazał jak to zrobić, bo można samemu jeszcze bardziej pochrzanić sprawę z lustrem, co w efekcie da megakupiaste obrazy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, krąży opinia, że teleskopy Soligora są bardzo delikatne i podatne na rozkolimowanie  :?  

 

Małek nie powtarzaj obiegowych plotek bo tak sie rodzą tylko jeszcze większe plotki, czy miałeś kiedyś do czynienia osobiście z Soligorem że coś takiego tutaj cytujesz :?

Mogę spokojnie napisac że w ETX-ach i SCT kiwają się lustra przy ogniskowaniu ale czemu by to miało służyć, nie bardzo rozumiem intencji twojej wypowiedzi :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście Janusz, że miałem i to nie raz. Nie wpatrywałem się w okular pod względem poprawności kolimacji, ale skoro putasz czy w ogóle widziałem kiedyś Soligora na oczy to odpowiedz brzmi: tak.

 

Powtarzam to co wiele razy słyszałem, nie dziw się temu. Jeżeli coś słyszy się wiele razy od różnych osób to coś w tym musi być, nieprawdaż?

 

Ta wypowiedz była kierowana do Łukasza, który jak widzę ma MT-750. Napisałem to po to, by ostrzec go przed niebezpieczeństwami samodzielnej kolimacji sprzętu, w razie zauważenia jakichś buraków w obrazie dawanym przez jego teleskop (inaczej mógłby pomyśleć, że np. lustro się "popsuło" i zechciałby sprzedać teleskop).

 

Wyluzuj się, bo chyba jakiś spięty jestes... :)

 

pozdrówka dla Astropozdrówka,

Małek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam!

 

Spotkałem sie kiedyś z określeniem SETING chodzilo o określenie stanu zachmurzenia na niebie :-) nie wiem czy to było zastrzeżone określenie przez jakaś organizacje czy jak ale było skala była od : A - H

Jest coś takiego znane Wam ?? :roll:

 

 

Pozdroo:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.