Jump to content

Słownik astronomiczny


Marek Substyk
 Share

Recommended Posts

<span style='font-size:25pt;line-height:100%'>SŁOWNIK ASTRONOMICZNY</span>

 

ALBEDO - stosunek ilości promieniowania słonecznego odbitego we wszystkich kierunkach od powierzchni ciała (np. planety, satelity) do ilości promieniowania padającego na nie. Wartość albedo charakteryzuje rodzaj powierzchni obiektu. Obiekty o gładkiej powierzchni mają większe albedo (Neptun 0,82, Saturn 0,75, Jowisz 0,70, Wenus 0,60, Uran 0,50), zaś obiekty o chropowatej lub bardziej zróżnicowanej powierzchni cechuje mniejsze albedo (Ziemia 0,39, Mars 0,16, Pluton 0,15, Księżyc 0,07, Merkury 0,06, jądro komety Halleya 0,03).

Edited by Marek Substyk
Link to comment
Share on other sites

Brakuje mi ważnego terminu, mającego duży wpływ na obserwacje

 

SEEING - ruch mas powietrza powodujący zniekształcenie (falowanie) obrazu, określany w skali od 1 do 10.

 

Może ktoś rozwinie bardziej to zagadnienie :)

Link to comment
Share on other sites

Helmut, skala od 1-10 została przypadkiem przyjęta u Nas. Są, że tak powiem, oficjalne skale seeingu, jak np. pięciostopniowa skala Antoniadiego (oznacza się symbolami AI, przez AII, AIII, AIV do AV, gdzie AI to seeing idealny).

 

Prosta skala od 1 do 10 wydaje się najbardziej przejrzysta, chociaż jest dość uboga w informacje. Falowanie obrazu objawia się na różne sposoby, często mamy doczynienia z np. dwoma typami seeingu naraz. Jak wtedy określić seeing? To już wyższa szkoła jazdy.

 

Może JanuszP skrobnie coś więcej nt. seeingu i metody którą on stosuje do jego określania? Ja nie czuję się kompetentny. :)

pozdr

Małek

Link to comment
Share on other sites

Mówiąc obrazowo jest to proces precyzyjnego, optymalnego ustawiania obiektywu teleskopu (u reflektorów lustra lub luster). Jeżeli lustro nie jest ustawione idealnie, daje kiszkowate obrazy. Niestety, krąży opinia, że teleskopy Soligora są bardzo delikatne i podatne na rozkolimowanie :?

 

Czynności tej nie polecam przeprowadzać samemu, bo łatwe to to nie jest. Najlepiej, by ktoś doświadczony pokazał jak to zrobić, bo można samemu jeszcze bardziej pochrzanić sprawę z lustrem, co w efekcie da megakupiaste obrazy :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.
Niestety, krąży opinia, że teleskopy Soligora są bardzo delikatne i podatne na rozkolimowanie  :?  

 

Małek nie powtarzaj obiegowych plotek bo tak sie rodzą tylko jeszcze większe plotki, czy miałeś kiedyś do czynienia osobiście z Soligorem że coś takiego tutaj cytujesz :?

Mogę spokojnie napisac że w ETX-ach i SCT kiwają się lustra przy ogniskowaniu ale czemu by to miało służyć, nie bardzo rozumiem intencji twojej wypowiedzi :?

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście Janusz, że miałem i to nie raz. Nie wpatrywałem się w okular pod względem poprawności kolimacji, ale skoro putasz czy w ogóle widziałem kiedyś Soligora na oczy to odpowiedz brzmi: tak.

 

Powtarzam to co wiele razy słyszałem, nie dziw się temu. Jeżeli coś słyszy się wiele razy od różnych osób to coś w tym musi być, nieprawdaż?

 

Ta wypowiedz była kierowana do Łukasza, który jak widzę ma MT-750. Napisałem to po to, by ostrzec go przed niebezpieczeństwami samodzielnej kolimacji sprzętu, w razie zauważenia jakichś buraków w obrazie dawanym przez jego teleskop (inaczej mógłby pomyśleć, że np. lustro się "popsuło" i zechciałby sprzedać teleskop).

 

Wyluzuj się, bo chyba jakiś spięty jestes... :)

 

pozdrówka dla Astropozdrówka,

Małek

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Witam!

 

Spotkałem sie kiedyś z określeniem SETING chodzilo o określenie stanu zachmurzenia na niebie :-) nie wiem czy to było zastrzeżone określenie przez jakaś organizacje czy jak ale było skala była od : A - H

Jest coś takiego znane Wam ?? :roll:

 

 

Pozdroo:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Benedykt
To teraz musisz nauczyć się na " żywo" kolimować .

Mi to zajeło około 40 min.  za pierwszym razem. :Boink:

 

A ty Darku skąd masz kolimator ??? :? :evil:

Link to comment
Share on other sites

 • 11 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.