Skocz do zawartości

Synta 8' i astrofotografia...


Megaherz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam..

 

Mam takie pytanko... Synta 8' bedzie sie nadawac do astrofotografi? mam zamiar kupic teleskop, zeby czasami poogladac w niebo, ale bardziej chcialbym sie nastawic na astrofotografie.. moze macie jakies inne propozycje co do zakupu teleskopu?

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam..

 

Mam takie pytanko... Synta 8' bedzie sie nadawac do astrofotografi? mam zamiar kupic teleskop, zeby czasami poogladac w niebo, ale bardziej chcialbym sie nastawic na astrofotografie.. moze macie jakies inne propozycje co do zakupu teleskopu?

 

Pozdrawiam :)

 

Księżyc i Słońce (z pomocą filtra) jak najbardziej Syntą sfotografujesz. Na tym koniec.

 

P.S. Do astrofotografii DS trzeba najpierw mieć montaż, detektor, dopiero potem ewentualnie teleskop. Czego oczekujesz?

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydac mam zamiar tak cos w granicach 1000zl moze troche wiecej... a jaki sprzet w tym przedziale cenowym by sie nadawal? glownie to chcialbym fotografowac obiekty DS, planety, komety... a przez Synte jakie obiekty najlepiej sie obserwuje?

 

Niestety astrofotografia DSów nie jest tania.... poczytaj trochę forum, zapoznaj się z możliwościami montaży ( jeśli masz tylko 1000zł to zwróć uwagę na tzw "platformę" ), kamerek i na samym koncu teleskopów.

Generalnie za 1000zł w zasadzie pozostaje tylko aparat z małym obiektywem max 200mm i jakiś prosty paralaktyk którego będziesz guidingował sobie "ręcznie" za pomocą najprostrzego teleskopu o ogniskowej powiedzmy 700mm ( skylux ) okularem z krzyżem ( potem dokupisz napędy a nawet jakiś prosty guiding webkamerką+laptop ). Tylko, że nawet taki "startowy" zestaw to wiecej niż 1000zł jak kupować nowe...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrofotografia to bardzo szerokie pojęcie i musisz sprecyzować jakiej jakości wyników oczekujesz.

Bo za kwotę którą podałeś to raczej wyniki będą niezbyt spektakularne bardzo delikatnie mówiąc ;)

Teleskop tak jak napisał qbanos to w astrofotografii sprawa drugorzędna. Najważniejszy jest montaż do prowadzenia - a to już koszt co najmniej twojego budżetu. A i tak to będzie wtedy sprzęt mocno "początkujący".

Musisz też rozróżnić fotografowanie obiektów mgławicowych od obiektów Układu Słonecznego. Do jednego i drugiego przeważnie stosuje się zupełnie różne konfiguracje sprzętowe.

I na koniec astrofoto to baaaardzo kosztowna dziedzina...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha :P myslalem, ze to troche inaczej wyglada.. no ale nic :) tak jak napisal qbanos bede zadowalal sie zdjeciami ksiezyca i slonca :) a jakie filtry bede potrzebne? http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...05b6e702a13f519 ten typ bylby dobry?

 

od biedy to i nie tylko Słońce i Księżyc , a także inne jaśniejsze planety ustrzelisz, ale wiadomo, że cudów nie będzie :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha :P myslalem, ze to troche inaczej wyglada.. no ale nic :) tak jak napisal qbanos bede zadowalal sie zdjeciami ksiezyca i slonca :) a jakie filtry bede potrzebne? http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...05b6e702a13f519 ten typ bylby dobry?

 

Jak go sobie odpowiednio oprawisz to tak. Astrofoto to nie jest bułka z masłem, to nastepny krok po wizualu :) Znasz niebo na tyle żeby wiedzieć jak trafić w jakiś obiekt matrycą aparatu/kamery? Co do kasy to myśle że aby sensownie focić DS'y na dłuższej ognsikowej (500mm) i nie bawić się w ręczne prowadzenie to min 5000zł byłoby potrzebne :Salut:

 

P.S. Księżyc też jest fajny do focenia :)

IMG_0869.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając platfrome można próbować focić też planety, aczkolwiek ludziom o słabych nerwach odradzam :szczerbaty: Celowanie dobsonem przy ogniskowej 4m to totalna masakra :rolleyes:

Tutaj kilka moich fotek:

http://www.poa.go.home.pl/Galeria_POA/Galeria...zyc/ksiezyc.htm

http://www.poa.go.home.pl/Galeria_POA/Galeria...ety/planety.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie to wypasione fotki ksiezyca :):):) jak mozesz podpowiedz mi co mam dokupic, zeby zamontowac aparat :P

 

A w jaki sposób może Ci ktokolwiek doradzić skoro nie napisałeś JAKI APARAT??? DSLR czy kompakt? Fotki wydają Ci się wypasione? Zrobisz takich kilkanaście i zapragniesz więcej (tak jak Adam i ja). Radze już odkładać fundusze :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jaki sposób może Ci ktokolwiek doradzić skoro nie napisałeś JAKI APARAT??? DSLR czy kompakt? Fotki wydają Ci się wypasione? Zrobisz takich kilkanaście i zapragniesz więcej (tak jak Adam i ja). Radze już odkładać fundusze :szczerbaty:

Racja astrofoto wciaga i opróżnia portfel do zera :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ano sorki :P aparacik to bedzie hybryda Fuji S6500... na jakies wieksze fundusze to musze poczekac do lata :P

Niestety ten aparat nie za bardzo nada się do fotografii za pomocą Synty i okularu (w projekcji okularowej), ma za duży obiektyw i źle sie sprawdza w tej metodzie fotografowania (czyt. w ogóle). Lepiej jakby to był jakiś mały kompakt z serii Powershot Canona albo DSLR. WYdaje mi się że jeżeli nie możesz sobie pozwolić na DSLR'a to nie ma co próbować tylko narazie zająć się wizualem.

 

P.S. Fociłeś kiedyś Księżyc samym aparatem? Ma przecież spory zoom, powinno byc coś widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli Fuji S5600 tez bedzie zly? obiektywy maja podobne... kurcze szkoda troche w takim razie... hmm probowalem ale tak o wyszlo... teraz jak bedzie pelnia to zobacze czy wyjdzie jakies git zdjecia... statyw odpowiedni czas naswietlania... powino byc dobrze :P te 2 fotki byly z reki robione.. ta pierwsza to byla robiona jak bylo zacmienie ksiezyca :P

post-5819-1192655317_thumb.jpg

post-5819-1192656347_thumb.jpg

Edytowane przez Megaherz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to moja próba sfocenia Księżyca telefonem SE k510i - 1,3Mpx. Niestety aparatu nie posiadam, z resztą astrofoto na razie nie planuję. Fotka zrobiona z czystej ciekawości "czy się uda" :)

synta 8", sp 10mm, vixen barlow 2x, jeśli dobrze pamiętam to fotka zmniejszona do 70% oryginału. W wizualu wygląda o wiele lepiej ale nie oczekiwałem więcej od telefonu ;)

 

59b8062ed4770fa6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.