Skocz do zawartości

najtańszy zestaw do astrofoto


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

spróbujmy może złożyć najtańszy, ale kompletny zestaw do astrofotografii, lecz nie tej planetarnej, czy szerokiego kąta, czy też telefonu komórkowego przystawionego do skyluxa, ale taki do długich ekspozycji obiektów głębokiego nieba

 

a że montaż to podstawa, więc mamy opcje natępujące:

 

1. montaż:


    1.1. HEQ-5 - syntrek - 2 700 pln
    1.2. HEQ-5pro skyscan - 3 750 pln
    1.3. EQ-6 - syntrek - 3 900 pln
    1.4. EQ-6pro skyscan - 5 000 pln - max
    1.5. GPDX2 - 3 350 pln
    1.6. HEQ-5 (czarny) - 2 000 pln - min
    1.7. CG-5 GT - 2 500 pln
    1.8. coś jeszcze?

2. rejestator:


    2.1. EOS 300D używany - 1 000 pln
    2.2. EOS 350D - używany -1 700 pln
    2.3. EOS 300D/350D + IRcut mod (+200-400)
    2.4. EOS 400D -2 300 pln
    2.5. kamerka jaka?
    2.6. DSI III - (3 700)

3. optyka


    3.1. newton 150/750 -600 pln
    3.2. newton 200/1000 - 800 - 1 000 pln
    3.3. 80ED - 2 100 pln
    3.4. coś jeszcze?

4. guider


    4.1. teleskop do guidera

    4.1.1. skylux 70/700 - 150 pln
    4.1.2. refraktor f/5,6 - 400-600 pln
    4.1.3. 80ED - 2 100 pln
    4.1.3. co jeszcze?

    4.2. kamera do guidowania


      4.2.1. webcam (200)
      4.2.2. webcam SC3 (800?)
      4.2.3. ST4
      4.2.3. co jeszcze?

    4.3. mocowanie guidera


      4.3.1. ATM większe obejmy, gwinty śrubki, + 2x dovetail itp. - ok. 100 pln
      4.3.2. jakiś dual mount + głowica z mikroruchami ok. 460+260 pln
      4.3.3. coś jeszcze?

    5. laptop


      5.1. używany rzęch do 1 000 pln
      5.2. jakieś nowe badziewie do 1500 pln
      5.3. przyzwoity na parę lat do 2500 pln
      5.4. soft (nie freeware, lecz niezbędny) - ?

    6. akcesoria


      6.1. kable ok. 50 pln
      6.2. aku+ładowarka+sieć+generator -30-250 pln
      6.3. filtry, MPCC 360+460 pln
      6.4. stolik+jakieś krzesełko - 0-150 pln
      6.5. co jeszcze?

    i tak sumując:

     

    najtańszy zestaw 5 800-5 900 zł

     

    zestaw najdroższy z tych najtańszych ok. 15 200 zł

     

    to tak na początek dla wszystkich którzy myślą pobawić się w astrofoto

     

    naturalnie, napewno się jeszcze da, zejść niżej z kosztami, lecz należy pamiętać o tym, że gdzieś jest ta cienka granica, po przekroczeniu której, kończy się przyjemność, a zaczyna walka ze sprzętem

     

    no taka zabawa na niepogodę :rolleyes:

     

    ---edit---

     

    lista będzie uzupełniana na bieżąco, na podstawie Waszych postów

     

    a może jak na niebiesko będzie wersja min, a czerwono wersja max,

    to będzie to bardziej czytelne? ciekawe co się z tego urodzi?

Edytowane przez sumas
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaz - Celestron CG 5 GT

 

aparat - każdy 6 MPixów DSLR z wymienną optyką - Nikon, Sony, MInolty

 

optyka - jakieś obiektywy ?? szerokie konty ?? :D

 

Ale Tadeo, mialo byc takie "nietylkoszeroko"

 

Osobiscie walcze na takim zestawie, wyniki beda oczywiscie takie sobie ale moim zdaniem to tani starter do nauki

 

HEQ5 (czarne) - 2000

C102 (achromat F5) - 500-1000

DSI I - 500-1000

Laptop - jak u Sumasa 1000-2500

IR-cut - 150-250

duperele (zasilacze, zlaczki) - 150

 

W sumie:

 

min. 4300

 

To samo mozna usprawniac:

 

Relaybox do guide 100-200

OTA guider - 100 - 300

300D jako main CCD (DSI idzie na guider) - 1000

kolejne pierdoly (kable, dovetaile) - 200-300

ATM na HEQ5 - 50-150

 

W sumie:

 

min. 5750

 

I juz powinno byc calkiem niezle.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż:

HEQ5 SynTrek (nowy 2700zł)

 

Rejestrator:

Canon 350D (używka 1200zł)

 

Optyka:

Newton 150/750 (używka 500zł)

 

Guider:

Rubinar 5.6/500 (używka 400zł?)

Kamerka Vesta SC1 (używka 300zł)

ATM'owe mocowanie guidera (120zł)

 

Laptop:

używka bez baterii 128MB RAM'u, 500Mhz, 20GB HDD (500zł)

 

Akcesoria:

relaybox (koszt samodzielnej budowy ok 30zł)

pilot do Canona (koszt samodzielnej budowy <100zł)

akumulator główny 50Ah (270zł) + prostownik (50zł)

samochodowy zasilacz do laptopa (80zł)

MPCC (używka 350zł)

złączki i redukcje (200zł)

3 walizki alu do transportu (90zł)

krzesełko wędkarskie (30zł)

kable (50zł)

latarka czołówka (15zł)

 

To chyba wszystko czego potrzebuję do robienia zdjęć, wychodzi około 6700zł. Aż mi się nie chce wierzyć że tyle wydałem :) Wszystko zależy od tego czy kupujemy sprzęt nowy czy używany. W każdym razie tym ożna już spokojnie robić fotki. Gdyby zmienić tubę z 150/750 na 80ED z flattenerem to można uprawiać bezstresowe astrofoto nie martwiąc się o prowadzenie, kolimację, parowanie lustra etc.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Montaż :

SW EQ5 ( 900 ) + tuning ( ~400 ) + napędy ( 360 ) + GOTO ( 500 a będzie 1000 ) = 2160zł (~2600)

- Teleskop

Stellarvue ED80 ( 1750 ) + motofokus ( 300 ) = 2050zł

- Guider:

Skylux (120) + Vesta SC3 ( 600 ) = 720zł

- Dovetail:

ATMowy ( ale za to bardzo wygodny ) = 500zł

- Kamerka focąca:

ToUCam SC3 z peltierem + filtr IR/UV = 900zł

- Laptop

kupiony okazyjnie od znajomego, PIII 500Mhz, 512RAM, bez baterii = 250zł

- Programy:

K3CCDTools 120 zł

- Duperele dodatkowe typu złączki, kable, walizki, latarki, przedłużacze, grzałki itp ~400zł

------

7100zł

 

Osobiście uważam, że opcja Qbanosa ma najlepszy stosunek cena/jakość. Wynika ona z faktu, że HEQ5 może ponieść teleskop 150/750 który jest tani.... EQ5 nie może takiego unieść ze względu na wagę więc trzeba się posiłkować ED80 ( lub innym małym refraktorem ) który jednak swoje już kosztuje. Tracking EQ5 i HEQ5 widze, że da się doprowadzić do podobnego poziomu... jednak ogólny koszt tych montaży w tym wypadku się wyrówna... tak więc nie ma sesnu się pchać w EQ5 bo dostaniemy to samo, tylko z mniejsza nośnością i będzie nas to kosztowało wiele nerwów i czasu który lepiej spędzić na foceniu...SC3 jako guider jest bardzo wygodny i dobrym wyborem. SC3 jako kamerka do focenia jest złym wyborem bo kosztuje nie wiele mniej niż DSLR a daje dużo mniej...Wybór dovetaila to trudna sprawa ... ja wolałem zrobić sobie "semi-docelowe" rozwiązanie którego dość szybko nie zmienie...ale za to zapłaciałem za niego sporo.... można taniej. Dość dużo kosztują duperele dodatkowe ...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze na boku. Moim zdaniem nie trzeba wliczac kosztow softu. Frewareowe aplikacje poradza sobie niewiele slabiej a czasem rownie dobrze co drogie, wypasione kombajny. Przyklad? IRIS.

Pozdrawiam.

A jak własnie ostatnio dochodze do wniosku, że programy są ważne..... i po upgradzie montażu moją kolejną inwestycją nie bedzie rejestrator czy flattener tylko własnie soft ( jestem zachwycony CCDstackiem i PixInsightem i na dzien dzisiejszy to jest mój wybór )

 

BTW ja bym nie brał newtona 200/1000 pod uwagę do taniego astrofoto, bo ten telep wymaga dużego i z dobrym trackingiem montażu ( G-11, EM200 ) aby focenie miało sens ...

 

Za to do rejestratorów dopisał bym DSI III którego co prawda jeszcze nie ma ( pokaze się w listopadzie 2007 ) i ma kosztować 3700zł ale to ciągle "tania" opcja w porównaniu do cen następnych kamerek w kolejce które kosztuja już dwa razy więcej...

 

PS... doskonały sumasie topic... w koncu ktoś się wział za złożenie tych cennych info do kupy...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedz mi jeszcze jakie masz zdanie na temat achromatów ... a zwłaszcza astrofoto ...

niemam,

tzn mam, ale zdania niemam, a sorry zdanie też mam, w/g mnie achromaty nie bardzo nadają sie do astrofoto jako główna optyka, ze względu na aberrację, nawet jak się foci b/w, brak poprawnej korekcji barw oznacza nieostry obraz, fakt, że można założyć jakiś wąskopasmowy filtr i wtedy jest dobrze, ale tylko wtedy

 

a tu chodzi o jakąś w miarę tanią, jasną i lekką rurkę do guidera

i raczej określenie minimalnych kosztów takiego zestawu, niż licytację, kto co ma :Boink:

ale w sumie, to są cenne informacje :) kto zejdzie z koszami niżej, nie tracąc nic z funkcjonalności, czy raczej możliwości takiego zestawu

 

bo np. zastosowanie ST-4 umożliwia wyłączenie z konieczności posiadania laptopa, ale czy napewno?

noi czy to napewno bedą mniejsze koszty?

bo ST-4 to jakieś 2tys ale zastępuje laptop+webcam+ew. relaybox, czyli powiedzmy jakieś 1000+200+50

tylko jak poprawnie ustawić ostrość w głównym rejestratorze bez laptopa? przez wizjer, jakies lupki, stosując jakieś maski Hartmana itp? naturalnie da się i na wyświetlaczu..

 

zastosowanie jakiegoś maka, MTO będzie pewnie lżejsze, również dla kieszeni, niż jasnego refraktora, ale co w zamian otrzymujemy długa i ciemną rurkę, potrzeba wtedy czulszej kamery na guider czyli SC3

 

właśnie takich dylematów, kompromisów jest całe mnóstwo i dobrze by było je wreszcie zebrać do jednego gara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh, no a nago będziesz focił?? :szczerbaty:

trza sie w coś ubrać,

na głodnego też nie da rady, itd itp

żarcie, samochód, ubranie odpuszczamy z tych kosztów, chodzi nam o sprzet stricte astro

wiem laptopa można mieć firmowego i wtedy mammy bonus, ale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie do tego wszystkiego doliczcie jakiś środek transportu -> chyba, że się będziemy rozkładać tylko w ogródkach z pełną dostawą prądu :blink::szczerbaty:

 

No wlasnie tak dzialam. ;)

 

Sumasie. Ja bym achromatow nie poddawal. Zanim zaczniesz focic na powaznie, to musisz sie troche otrzaskac. Kupowanie APO jest troche hmm... kontrowersyjne do nauki. Walisz na Achromacie, az nie uznasz, ze chcesz przeszkoczyc kolejny level jakosciowy. Wtedy achromat na guider i inwestujesz dopiero w OTE.

 

Philips. DSI III jakos mi nie lezy. A wiesz czemu? Bo znowu zwiekszyli rozdzielczosc kosztem rozmiarow pixela. Za chwile bedzie DSI IV 3000x3000 z pixelem 3um no kurde... Niby mniejszy pixel nas malo obchodzi, ale to koszt ukryty. Przy "tanim" montazu ma znaczenie rozmiar pixela... (no chyba ze dziergam nieistniejacy problem, to prosze mnie nawrocic)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedz mi jeszcze jakie masz zdanie na temat achromatów ... a zwłaszcza astrofoto ...

 

Wystarczy zdecydować się na fotografię narrowband i kupić np. achromat petzwala 150 mm. Płaskie pole, foty będą masakra, niczym nie ustępujące APO 150. No ale to nie najtańsze - taka tylko dygresja. Sam mam chęć sprawdzić tę drogę dziewiczą. Przy foceniu z filtrami (jakimikolwiek) nie ma znaczenia, czy to APO, czy achro, a jak mamy motofocuser to już w ogóle problem odpada, bo można ustawić sobie różnice przesunięcia danego ogniska (koloru).

 

A wracając do tematu. Ja mam takie uwagi, wynikające z mojej "drogi":

 

- Zamiast HEQ5 wszedłbym ponownie w GPD2. Czemu? Tracking nie do pobicia w tej klasie cenowej, japońskie wykonanie, etc. Dzisiaj wiem już jedno, wielkość PE totalnego nie jest wcale taka bez znaczenia, jak nam się wszystkim zdawało. Wartość PE przed guidowaniem ma duże znaczenie na ostateczny efekt, więc mimo wszystko musimy wybierać montaże z możliwie najmniejszym PE. Nie mam pojęcia, jak udaje się skorygować PE HEQ5 poprzez PEC. Jeżeli dałoby się zmniejszyć PE do poziomu chociażby GPD2, to wtedy głosowałbym za HEQ5. Na tę chwilę zdecydowanie brałbym GPD2 i starał się maksymalnie odchudzić payload. A z tego wynikają kolejne punkty:

 

- wszedłbym w refraktor klasy 80ED. Lekki, łatwy w użyciu, praktycznie bezobsługowy. Do tego flattener - może być z czasem.

 

- guider - żąden! Zewnętrzna optyka rodzi wiele problemów. Nie jestem przekonany, czy osoba startująca w tej dziedzinie powinna od razu pchać się w guiding "równoległy". Dlatego, zamiast wydawania kasy na kolejną rurkę do guidowania, na cudowanie z nietanimi dovetailami, oraz w efekcie plątaniną kabli - proponuję pomyśleć o wydaniu tej kasy na czulszą kamerę (np. takiego DSI2, Atik, etc.) i wejście w OffAxisGuiding. Odpada 100 problemów, a czulsza kamera oznacza, że nie będzie problemu ze znalezieniem gwiazdki. Kamerka przyda się także, kiedy kupimy większy montaż i zapragniemy guidować zewnętrzną optyką. Choć z drugiej strony - jedyną przyczyną posiadania dodatkowej optyki do guidowania jest strzelanie przez filtry. Innego uzasadnienia nie ma, bo gadanie o możliwości wybierania, szukania gwiazdy to MIT! I tak przy ogniskowych >600 mm będziemy musieli wybierać gwiazdy praktycznie w centrum kadru głównego, jeżeli chcemy robić dłuższe czasy. Ile razy widzę walkę ludzi z "błędami PE, guidowania, etc.", a to zwyczajne "pojechanie" przez zbyt oddaloną gwiazdę od środka :)

 

Jest jeszcze jeden plus takiego rozwiązania - czas. Ustawienie wszystkiego w OffAG zajmuje pewnie ze 30-40% czasu niezbędnego do skalibrowania setupu z optyką zewnętrzną.

 

- do focenia polecam przerobionego 300D - da radę takiego kupić w granicach 1000 zł. Efekty można osiągnąć rewelacyjne. Do tego full okablowanie i sterowanie najlepiej z komputera poprzez DSLRFocus, który wspomaga także wyostrzanie, które jest newralgicznym czynnikiem w astrofotografii (40$ - ale są już chyba darmowe klony).

 

Takie me zdanie... Spodziewam się, że ten wątek bardziej zniechęci ludzi, niż zachęci. Nie da się zrozumieć, dlaczego astrofotografia jest taka droga, jeżeli się samemu jej nie spróbuje. Każdy na początku chce udowadniać "niemożliwe", czy odkrywać amerykę. Zauważyłem jedną prawidłowość - albo ktoś się rozwija i idzie w sprzęt droższy, albo po latach tuningowania sprzętu, kombinowania "jak koń pod górę" w końcu się poddaje (albo i się nie poddaje :szczerbaty: ). Pamiętacie szaleńca z MTO na SVP, który całemu światu chciał dowieść, że będzie tym robił z ogniskową 1 metr? To było pare lat temu a widziałem chyba tylko M13 jedno :) Chyba lepiej nie powtarzać jego błędów, no chyba - że chcemy, żeby i o nas w środowisku krążyły kawały. Niech więc tak historia będzie przestrogą.

 

Jeżeli montaż low-end, to tylko krótka ogniskowa, minimalizm w setupie, uproszczenie na maxa. Inaczej szkoda czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. montaż:

 

1.1. HEQ-5 - syntrek - (2 700)

1.2. HEQ-5pro skyscan -

1.3. EQ-6 - syntrek

1.4. EQ-6pro skyscan (5 000) - max

1.5. GPDX2 -

1.6. HEQ-5 (czarny) - (2 000) - min

1.7. coś jeszcze?

 

 

GPE, GM8

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie tak dzialam. ;)

 

Sumasie. Ja bym achromatow nie poddawal. Zanim zaczniesz focic na powaznie, to musisz sie troche otrzaskac. Kupowanie APO jest troche hmm... kontrowersyjne do nauki. Walisz na Achromacie, az nie uznasz, ze chcesz przeszkoczyc kolejny level jakosciowy. Wtedy achromat na guider i inwestujesz dopiero w OTE.

 

Philips. DSI III jakos mi nie lezy. A wiesz czemu? Bo znowu zwiekszyli rozdzielczosc kosztem rozmiarow pixela. Za chwile bedzie DSI IV 3000x3000 z pixelem 3um no kurde... Niby mniejszy pixel nas malo obchodzi, ale to koszt ukryty. Przy "tanim" montazu ma znaczenie rozmiar pixela... (no chyba ze dziergam nieistniejacy problem, to prosze mnie nawrocic)

 

Pozdrawiam.

 

Hans.... ale to nie jest żaden myk jaki robi Meade... to jest dokładnie ta sama matryca co w znanym i chyba cenionym ATiK 16 HR ( i ALccd 5.3 Pro )..... to normalna kamerka jak każda inna... tyle, że ATik kosztuje 7500 a Meade 3700 wiec tylko się cieszyć.... a pixel 6.4 to nie znowu jakieś niewiadomo co... podobny pixel ma np EOS 350D którego wszyscy uzywają.... Ja bym nie mówił tu o zwiększaniu matrycy kosztem rozmiarów pixela ( choc to prawda w porównaniu do DSI czy DSI II ) bo i tak w efekcie dostajesz dwa! razy większe pole widzenia... i na dodatek znacznie większą czułość i brak tych obrzydliwych artefaktów jakie były na DSI I czy nawet DSI II color ( akurat DSI II Pro mono byla udaną kamerką ).

 

DSI III PRO mono to baaardzo dobrze zapowiadający się sensor dedykowany do DSów foconych np w Ha-alpha... czego chciec wiecej za tą cene ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GPE, GM8

 

 

GM8? Zlituj się waść nad ludźmi z ograniczoną kasą :szczerbaty:

 

Swoją drogą, można pomyśleć o takiej opcji, ale tylko w wariancie "nielegalnym" - czyli przemyt z USA (astromart). Jeżeli dodamy VAT, CŁO, to już nie wchodzi w rachubę. Za 1200$ idzie kupić na AM Losmandy G11 z Gemini, a to niewiele ponad 3K zł. No ale... trochę daleko :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GM8? Zlituj się waść nad ludźmi z ograniczoną kasą :szczerbaty:

 

Swoją drogą, można pomyśleć o takiej opcji, ale tylko w wariancie "nielegalnym" - czyli przemyt z USA (astromart). Jeżeli dodamy VAT, CŁO, to już nie wchodzi w rachubę. Za 1200$ idzie kupić na AM Losmandy G11 z Gemini, a to niewiele ponad 3K zł. No ale... trochę daleko :szczerbaty:

 

Fakt, jakos mi umklo, przegladajac oferty astromarta... juz raz tam widzialem GM8 za nieco ponad 1K $... tylko jak sobie pomyslalem o kosztach transportu, to mi jakos odrazu przeszlo.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS... doskonały sumasie topic... w koncu ktoś się wział za złożenie tych cennych info do kupy...

 

Idę o zakład, że i tak nic z tego nie wyniknie. I tak każdy następny user będzie chciał robić 200/1000 na EQ5. Co zrobić, tacy jesteśmy, więc nie zdziwię się "jutrzejszym" pytaniem, jaki montaż do astrofoto pod Syntę 8" - do 1000 zł :)

 

PS. Piszę nie ze zgnuśnienia, ale z nadzieją, że może nowi userzy trochę się otrząsną i zaczną wreszcie uczyć się na naszych błędach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie starczyłoby na poczatek EQ5 (1000zł)? Plus jakaś tuba Newtona 130/650 (300 zł). No ten Canon 300 D (1000 zł) czy może jakaś kamerka (nie wiem ile kosztuje taka najtańsza). A co do laptopa są jakieś wymagania czy można jakiś używany sprzed 5-6 lat. (z 400 zł). Na guider już mógłbym mieć refraktorek 60/700. To z jakimiś duperelami w 3000 zł by się chyba zmieściło.

 

A do astrofoto planet (plus jeszcze Księżyc i Słońce) to takie minimum to starczyło by może tak:

 

Mak 80/90/102 (400/600/800 zł) + EQ5 1000 zł(czy EQ3-2 by już mogło być ?)+jakaś kamerka(ile jakaś taka najtańsza dadająca się kosztuje ?) to w 2000 zł by się dało zmieścić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastosowanie jakiegoś maka, MTO będzie pewnie lżejsze, również dla kieszeni, niż jasnego refraktora, ale co w zamian otrzymujemy długa i ciemną rurkę, potrzeba wtedy czulszej kamery na guider czyli SC3

 

Jedno co jest pewno to to, że guiding lubi dobrze uformowane, okrągłe gwiazdy (łatwo wyznacza centrid). Jak wiemy, w układach lustrzanych gwiazdy potrafią przyjmować różne kształty, zależnie od konstrukcji, seeingu, etc. Powoli zaczynam np. wycofywać się z guidowania Vixenem VMC110L. Ogniskowa i światłosiła bardzo mi odpowiada, ale jakość gwiazdy i wrażliwość na seeing to kupa z dżemem. Czasami ujdzie, czasami nie.

 

Dlatego śmiem stwierdzić, że na guider soczewka będzie znacznie lepsza. Niestety - przy walce o idealne wyniki rozdzielczość efektywna guidera powinna być jednak zbliżona do optyki głównej (sek. kątowe na piksel). Nie mniej niż 1.5x guider (czyli mamy guider 500 mm, możemy guidować 750 mm, max 800). U mnie oznacza to, że przy 1200 ogniskowej muszę poszukać jakiegoś refraktora z ogniskową 1 m. Jakimś wyjściem jest barlow, ale... zawsze jest ale.

 

W setupach, o których tu dyskutujemy polecam kupić SW 70/500. Udało mi się kiedyś w DO kupić samą tubkę za naprawdę grosze. Jedyny problem, to jego fatalny wyciąg, ale w połączeniu z 150/750 newtonem dawało się robić naprawdę dobre fotki.

 

Podsumowując - mój kandydat na low-end guider to SW 70/500.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idę o zakład, że i tak nic z tego nie wyniknie. I tak każdy następny user będzie chciał robić 200/1000 na EQ5. Co zrobić, tacy jesteśmy, więc nie zdziwię się "jutrzejszym" pytaniem, jaki montaż do astrofoto pod Syntę 8" - do 1000 zł :)

 

PS. Piszę nie ze zgnuśnienia, ale z nadzieją, że może nowi userzy trochę się otrząsną i zaczną wreszcie uczyć się na naszych błędach.

 

Jako jeden z tych, co rok temu pytali "co do astrofoto pod 8cali za 1000zł " muszę powiedzieć, że jak zadawałem to pytanie, to wielu info nie mogłem znaleść na forum... teraz jest tego już więcej i myśle, że takie tematy sa potrzebne. Dziedzina astrofoto w cenie do 10k PLN jest już moim zdaniem całkiem niezle "dorzała" i teraz wymaga zebrania do kupy.... nie wierze, że ten wątek duzo zmieni... ale jest dobrą kolejną cegiełką...

 

Zupełnie niezłym efektem byłoby zebranie info do jakiegoś jednego wątku, oczyszczonego i wyczerpująco opisującego problem... tylko kto to ma czas na pisanie tego ?

 

Ja mogę się zadeklarować na napisanie tutoriala pod tytułem "Czemu EQ5 to zły wybór do astrofotgrafii" gdzie znajdzie się nie tylko odpowiedź na to pytanie, ale tez i opis głębokiego tuning tego montażu, dobór ogniskowej oraz wyliczenie kosztów.... tylko czy ktoś to będzie czytał ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Philips. DSI III jakos mi nie lezy. A wiesz czemu? Bo znowu zwiekszyli rozdzielczosc kosztem rozmiarow pixela. Za chwile bedzie DSI IV 3000x3000 z pixelem 3um no kurde... Niby mniejszy pixel nas malo obchodzi, ale to koszt ukryty. Przy "tanim" montazu ma znaczenie rozmiar pixela... (no chyba ze dziergam nieistniejacy problem, to prosze mnie nawrocic)

 

Dokładnie, rzadko kto na to zwraca uwagę. Najpierw sobie pomyślałem, że ta kamera to będzie hit, potem zobaczyłem, wielkość piksela. Z drugiej strony mając piksel 3um to tak, jakbym sobie moją ogniskową 1200 mm wydłużył o 2,6x, czyli do 3,1 metra :).

 

Śmieję się trochę, ale trzeba o tym pamiętać. Jeżeli kupimy kamerę z pikselem 6 um, to spokojnie możemy przemnożyć ogniskową o iloraz 7,4/6. Dlaczego 7,4? Bo tyle mają DSLR wobec których wszystko na forach się odnosi (ogniskowe, montaże, etc.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

........ Za 1200$ idzie kupić na AM Losmandy G11 z Gemini, a to niewiele ponad 3K zł. No ale... trochę daleko :szczerbaty:

Adam od reki kupuje takie cos za 1200$ tylko powiedz gdzie :rolleyes: . Pare miesiecy sledze astromarta i G11 to nie widzialem wogole :unsure: To musiala byc okazja wedlug mnie (pomijajac fakt ze nie wiadomo w jakim to bylo stanie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako jeden z tych, co rok temu pytali "co do astrofoto pod 8cali za 1000zł " muszę powiedzieć, że jak zadawałem to pytanie, to wielu info nie mogłem znaleść na forum... teraz jest tego już więcej i myśle, że takie tematy sa potrzebne. Dziedzina astrofoto w cenie do 10k PLN jest już moim zdaniem całkiem niezle "dorzała" i teraz wymaga zebrania do kupy.... nie wierze, że ten wątek duzo zmieni... ale jest dobrą kolejną cegiełką...

 

Zupełnie niezłym efektem byłoby zebranie info do jakiegoś jednego wątku, oczyszczonego i wyczerpująco opisującego problem... tylko kto to ma czas na pisanie tego ?

 

Ja mogę się zadeklarować na napisanie tutoriala pod tytułem "Czemu EQ5 to zły wybór do astrofotgrafii" gdzie znajdzie się nie tylko odpowiedź na to pytanie, ale tez i opis głębokiego tuning tego montażu, dobór ogniskowej oraz wyliczenie kosztów.... tylko czy ktoś to będzie czytał ?

 

Wg mnie, to nie jest wiedza którą da się zgromadzić w jakimś tam wątku, czy artykule. To utopia. To jest materiał na kilka sporych książek.

 

Problem w tym, że jeżeli nawet zgrupujemy tu konkretny zestaw, za X zł. To co? Myślisz, że ktoś nowy przyjdzie, popatrzy i? Kupi? Dupa... Wiesz kiedy ludzie zaczynają czytać? Po wielu latach obserwacji różnych zachowań na forach, mogę z pełną odpowiedzialnością napisać, że ludzie zaczynają się udzielać dopiero wtedy, kiedy już kupili/zamówili/wybrali sprzęt. A dyskutują tylko po to, żeby utwierdzić się w przekonaniu, że nabyli cool sprzęcior. Bardzo rzadko zdarza się, żeby ktoś zmienił zdanie pod wpływem porad kolegów z forum (mówię o newbie). Oczywiście - wyjątki zawsze się zdarzają i to jest normalne.

 

Człowiek coś kupi, potem szuka miejsca, gdzie może to swoje podniecenie wyładować. Trafia na AF i zderza się z lokomotywą. Albo się czegoś nauczy, albo odchodzi obrażony. To dosyć standardowa sytuacja i to nie tylko z for astro, ale w ogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.