Skocz do zawartości

najtańszy zestaw do astrofoto


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Adam od reki kupuje takie cos za 1200$ tylko powiedz gdzie :rolleyes: . Pare miesiecy sledze astromarta i G11 to nie widzialem wogole :unsure: To musiala byc okazja wedlug mnie (pomijajac fakt ze nie wiadomo w jakim to bylo stanie)

 

Widziałem głowicę bez statywu. Kiedy? Jak się interesowałem montażami Losmandy, czyli z rok temu.

 

PS. Tu jest full wypas w cenie EQ6: http://www.astromart.com/classifieds/detai...ified_id=527286

 

oraz za 1850$ http://www.astromart.com/classifieds/detai...ified_id=526895

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do astrofoto planet (plus jeszcze Księżyc i Słońce) to takie minimum to starczyło by może tak:

 

Mak 80/90/102 (400/600/800 zł) + EQ5 1000 zł(czy EQ3-2 by już mogło być ?)+jakaś kamerka(ile jakaś taka najtańsza dadająca się kosztuje ?) to w 2000 zł by się dało zmieścić ?

 

Fotografię planet, Księżyca, jesteś w stanie robić nawet z dobsona. Sam tak kiedyś robiłem.

http://galeria.astro-forum.org/details.php?image_id=12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem głowicę bez statywu. Kiedy? Jak się interesowałem montażami Losmandy, czyli z rok temu.

 

PS. Tu jest full wypas w cenie EQ6: http://www.astromart.com/classifieds/detai...ified_id=527286

 

oraz za 1850$ http://www.astromart.com/classifieds/detai...ified_id=526895

Pewnie ze jest, i to nawet ze 2 są - patrzyłem w złe miejsce zawsze (mea culpa) <_<

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam tak sobie patrze i się smucę, dlaczego nikt nie napisał że jako rejestrator może być np. Olympus E-500 Ja jeszcze nie robię fotek ale kiedyś mam zamiar i to właśnie przy pomocy tego aparaciku+akcesoria. No niech ktoś powie że się nadaje :mellow:

Niestety astrofotografia stawia wyższe wymagania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez E-500 mozna spokojnie podjąc próby focenia dsów. no nie gadajcie głupot! da on znacząco gorszy materiał niż np przerobiony canon albo camera astro ale z biedy coś zarejestruje. nie pokaże czarnej palmy no bez jaj!!!!

 

ps. żeby nie było nieporozumień napewno nikt kto planuje dsowanie nie powinien go kupić ale jak go ma to zatrzaśniętych drzwi tez niema.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez E-500 mozna spokojnie podjąc próby focenia dsów. no nie gadajcie głupot! da on znacząco gorszy materiał niż np przerobiony canon albo camera astro ale z biedy coś zarejestruje. nie pokaże czarnej palmy no bez jaj!!!!

 

ps. żeby nie było nieporozumień napewno nikt kto planuje dsowanie nie powinien go kupić ale jak go ma to zatrzaśniętych drzwi tez niema.

 

Ale my tu nie rozprawiamy o tym, czy "coś się da", tylko co kupić. Komórką też przecież się da i czarnej "palmy" nie będzie. Pytanie tylko, czy "o to Polska walczyła"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rozpatrujemy focenie na CG5 to ja bym dodał do listy jeszcze jakieś semi-apo 66 np WO 66 za 1500zł.

Poza tym motofokus w jakiejś najtanszej wersji też moze wchodzić w grę. Także flattener do refraktów obok MPCC do newtonów... z akcesoriów dodatkowych może zielony laser ?

 

Poza tym chyba w kwestii CG5 jak i GPDX2 chyba trzeba doliczyć koszty napędów które wcale nie muszą być tanie a bardzo duzo znaczą...

 

Jeśli rozpartujemy DSI III to chyba jeszcze dochodzi koło filtrowe za 500zł i zestaw filtrów LRGB które kosztują różnie.

 

Programy to :

- DSLRFocus - 45$

- K3CCDTools - 50$ ( tylko w przypadku stosowania dwóch webkamerek naraz )

- Astroart 4.0 - 185$

- CCDStack - 200$

- MaxDSLR - 250$

- The Sky6 - 130$ ( sterowanie HEQ5/EQ6 z EQMOD jak ktoś się uprze na TheSky )

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... z akcesoriów dodatkowych może zielony laser ?

 

zielony laser do astrofoto??

chyba, że na niedźwiedzie..

 

chodzi o listę niezbędnych zabawek do najtańszego uprawiania tego hobby,

więc bez rotatorów pola, robofocuserów, wykrywaczy chmur ...i zielonych laserów ;)

 

 

a software taki: czy jest jakiś program niezbędny do astrofoto, który nie jest freewarem

jedyne co przychodzi mi do głowy to DSLR Focus, chyba że już jest może jakiś darmowy odpowiednik tego programu?

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Zamiast HEQ5 wszedłbym ponownie w GPD2. Czemu? Tracking nie do pobicia w tej klasie cenowej, japońskie wykonanie, etc. Dzisiaj wiem już jedno, wielkość PE totalnego nie jest wcale taka bez znaczenia, jak nam się wszystkim zdawało. Wartość PE przed guidowaniem ma duże znaczenie na ostateczny efekt, więc mimo wszystko musimy wybierać montaże z możliwie najmniejszym PE. Nie mam pojęcia, jak udaje się skorygować PE HEQ5 poprzez PEC. Jeżeli dałoby się zmniejszyć PE do poziomu chociażby GPD2, to wtedy głosowałbym za HEQ5. Na tę chwilę zdecydowanie brałbym GPD2 i starał się maksymalnie odchudzić payload.

 

No ja też mogę polecić GPD2, od którego zacząłem, z resztą zakupiony od Adama ;)

 

Co do reszty to fakt nr.1: montaż jest najważniejszy! Ale dalej to można powiesić sam aparat ze "zwykłym" szkłem o długości 180-300mm, w miarę możliwości jasnym (f/5 lub jaśniejsze) z Canonem z secondhandu. Szkło nie musi być za 5tyś, wystarczy za 200-500zł z allegro. Zdjęcia nie będą zachwycać ze względu na aberrację chromatyczną i inne wady szkła z dolnej półki ale na początek będzie OK. No i montaż z pewnością udźwignie; setup będzie lekki i mały a na początku łatwo się zaplątać nawet z taką ilością akcesoriów.

I to już, jeśli ma być najtaniej. Jeśli będziemy zadowoleni z rezultatów i złapiemy bakcyla to następnym etapem będzie coś bez aberracji chromatycznej, np. jasny newton (taniej), może korektor komy albo refraktor(drożej) potem może guiding itd... oczywiście mam na myśli DSy.

Edytowane przez Mariusz Wołoszyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Zamiast HEQ5 wszedłbym ponownie w GPD2. Czemu? Tracking nie do pobicia w tej klasie cenowej, japońskie wykonanie, etc. Dzisiaj wiem już jedno, wielkość PE totalnego nie jest wcale taka bez znaczenia, jak nam się wszystkim zdawało. Wartość PE przed guidowaniem ma duże znaczenie na ostateczny efekt, więc mimo wszystko musimy wybierać montaże z możliwie najmniejszym PE. Nie mam pojęcia, jak udaje się skorygować PE HEQ5 poprzez PEC. Jeżeli dałoby się zmniejszyć PE do poziomu chociażby GPD2, to wtedy głosowałbym za HEQ5. Na tę chwilę zdecydowanie brałbym GPD2 i starał się maksymalnie odchudzić payload. A z tego wynikają kolejne punkty:

 

A ja bym wybrał jednak HEQ5 a to ze względu na cenę (ma być przecież jak najtaniej). HEQ5 SynTrek z pilotem i napędami - 2700zł a GPD2 z napędami i pilotem 4800zł. Różnica bardzo znaczna a dostajemy mniejszą nośność. Oczywiscie straci się japońską jakość wykonania ale tracking przy guidzie będzie podobny, myśle że z PEC'em również. Za różnice w cenie można już spokojnie kupić nówkę 80ED, albo trochę dołożyć i Orion'a 6" f/4.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym wybrał jednak HEQ5 a to ze względu na cenę (ma być przecież jak najtaniej). HEQ5 SynTrek z pilotem i napędami - 2700zł a GPD2 z napędami i pilotem 4800zł. Różnica bardzo znaczna a dostajemy mniejszą nośność. Oczywiscie straci się japońską jakość wykonania ale tracking przy guidzie będzie podobny, myśle że z PEC'em również. Za różnice w cenie można już spokojnie kupić nówkę 80ED, albo trochę dołożyć i Orion'a 6" f/4.

 

pozdro

 

Masz rację, zapomniałem o kwestii napędu, który jest w standardowej cenie HEQ5, natomiast w GPD2 trzeba sobie kupić. Mea culpa... W takim razie wypada z rankingu "najtańszych", chyba, że ktoś z second handu kupi zestaw w dobrej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze by tak jeszcze inne osoby wymieniły swój sprzęt i jak go odnajdują w kontekscie cena/jakość...

A prosze bardzo - chyba z czystym sumieniem nazwe to dalej tanie astrofoto ze wzgledu na zastosowany montaz

 

SW 150/750 600

CG5-GT 2400

Akumulator 150

350D + pilot 1500

 

Co do jakosci to za malo praktykowalem zeby powiedziec cos miarodajnego ale to co ostatnio prezentowalem to w koncu jakias miara jakosci wiec zainteresowani ocenia. Wiadomo jednak, ze bez prowadzenia nie pojdzie sie do przodu wiec w drodze sa lub czekaja na reszte:

 

Wyciag GSO 500

(podwoi sie wartosc SW :szczerbaty: )

MPCC 400

Orion 80/400 (short) 500

Barlow Vixen 300

SPC900 300

RelayBox, kabelki itp 200

 

 

W sumie z calosc pan placi 7000 (dodalem 150 na waciki). Karta czy gotowka?

 

Laptopa nie licze.

A tak na marginesie czym sterujecue w zimie przy -15. Czy laptopy to wytrzymuja ?

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze słowo o "nośności" montaży. Nie ma co się sugerować danymi producentów. O ile np. Japończycy mają zwyczaj pisać prawdę faktyczną, tzw. oczywistą oczywistość do astrofotografii na ogół, to chińczycy podają wartość maksymalnego udźwigu, po którym montaż się "rozkraczy" ;)

 

Widziałem obciążonego EQ6 18KG i widziałem EM200 z 18KG. Niby EQ6 ma ponad 25KG (niewiele mniej, niż mój AP900 :szczerbaty: ), zaś EM200 ma raptem podawane albo 16, albo 18KG właśnie. Uwierz na słowo, że gdybyś miał empirycznie dowieść, jakie jest dopuszczalne obciążenie obydwu montaży, to byś powiedział, że EQ6 ma o połowę mniejszą nośność niż EM200.

 

Dlatego nie ferował bym wyroku, że na HEQ5 faktycznie można robić dużo cięższym sprzętem niż na GPD2. W najlepszym wypadku założyłbym, że podobnym - czyli do astrofoto można założyć, że jest to 10KG, no max 12KG, zależnie od długości "ramienia" i statywu, który jest bardzo istotny i pozwala zwiększyć stabilność zestawu.

 

Myślę, że w klasie low end powinniśmy założyć wagę setupu na poziomie 6-8KG maksymalnie. Powyżej zaczynają się schody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie mozna dostać tę tubę w takiej cenie?? Jestem poważnie zainteresowany, bo Rubinar daje 3 gwiazdki zamiast jednej i dlatego guiding mi tak chodzi cienko :)

 

LOL - skąd ja to znam :) Ja chyba jednak kupie 80ED do guidowania. Dzięki Bogu, mam zapas nośności, więc chyba przestanę kombinować. Dołoże barlowa 1.5x i powinno być ok. Jakość gwiazdy w guidingu to perwersyjnie ważna sprawa. Już mam dosyć ciągłego kolimowania mojego Maca... buuu...

 

Idę dać ogłoszenie. Może komuś się znudził 80ED.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soczewka na guider to bedzie to, nigdy więcej problemów z krzywą gwiazdą :) Tak się zastanawiam, chyba 300mm guidera nie wystarczy do guidowania 750mm.... no nie? :)

 

Ja mam punktowe gwiazdki w Rubinarku tylko że ogniskowa 300 mm (guid) do 600 mm (80ED), która często stosuję do zdjęć to jednak za mało. Też szukam jakiegoś rozwiązania tego problemu.

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam punktowe gwiazdki w Rubinarku tylko że ogniskowa 300 mm (guid) do 600 mm (80ED), która często stosuję do zdjęć to jednak za mało. Też szukam jakiegoś rozwiązania tego problemu.

 

Wg mojego "magicznego" wzoru 1.5xG potrzebujesz 400 mm min. do guidowania 600 (600/1.5) - oczywiście zakładając, że wielkość piksela w obu matrycach jest taka sama. Jeżeli nie, to trzeba to przeliczyć pod tym kątem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mojego "magicznego" wzoru 1.5xG potrzebujesz 400 mm min. do guidowania 600 (600/1.5) - oczywiście zakładając, że wielkość piksela w obu matrycach jest taka sama. Jeżeli nie, to trzeba to przeliczyć pod tym kątem.

 

W Vescie 5,6 w Pyxis 9, a jak jest w Canonie 7 [mikometrów] ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.