Skocz do zawartości

Słońce poboczne


victor14

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące temu...

Dzisiejszy dzień obfituje w słońca poboczne. Lubię taką zmienna pogodę kiedy przez niebo przetaczają się chmurki dając przelotne opady śniegu a oświetlenie zmienia się z sekundy na sekundę.

 

1.jpg

 

i jeszcze jedno z przed chwili:

 

 

2.jpg

Edytowane przez Mateusz_S
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jestem nowy i tak sobie przeglądam forum i patrzę na te fajne fotki. Zeszłego lata i mnie się chyba udało złapać słońce poboczne. Od razu uprzedzam, że to nie wada układu optycznego, zjawisko trwało ładnych kilka minut i było obserwowane przez kilka osób. Nie jestem jednak pewien, czy to jednak słońce poboczne czy też jakieś zwykłe, przypadkowe rozproszenie się światła słonecznego w atmosferze.

Pozdrawiam.

Sagittarius

post-8832-1203581444_thumb.jpgpost-8832-1203581421_thumb.jpgpost-8832-1203581463_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Ładne słońce poboczne;D Często sama takie widuję, naprawdę szkoda, że nie mam własnego aparatu...

 

A propos zjawisk optycznych, mam takie pytanko, a raczej pytanie.

 

Jakiś miesiąc temu ok. 19:00 spojrzałam w góre i zobaczyłam piękny łuk okołozenitalny. Jednak poniżej tego łuku, jakieś 60* nad horyzontem (słońce prawie zachodziło, a te stopnie to mogą być niedokładnie, nie umiem oceniać) była też taka jakby skośna tęcza, która za parę minut zniknęła.

 

Dziś o 19:00 sytuacja była podobna: na sporym cirrusie lekko po lewej od Słońca było widać ''skośną tęczę'', a gdy przesunął się wyżej, to ,,tęcza'' zniknęła i pojawił się barwny łuk okołozenitalny :) Jednak moja siostra, która dłużej była na podwórku (wywołała mnie okrzykiem: ,,Kaśka!!! Zorza polarna chyba!!! Taka chmura, co zmienia kolory!!! :blink: ) mówiła, że taka skośna tęcza pojawiła się też z prawej strony słońca, jednak chmury się przesunęły i już jej nie widziałam.

 

Co to za tęczowy łuk? Podejrzewam, że z grupy zjawisk halo, ale co to jest? Ilekroć go widzę, to przy zachodzie słońca i zawsze z łukiem okołozenitalnym.

 

Aha, i jeszcze się pochwalę: ostatnio widziałam pierwszą w życiu iryzację. Nad słońcem i pod słońcem. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słońce poboczne, kilka minut temu. Na drugim zdjęciu widac kawałek łuku... Odległośc kątowa ok. 22 stopnie. ;)

Dziękuję mojemu synkowi, ze zwrócenie uwagi na ten dziw natury... Sam bym go nie zauważył.

P1110264.JPG P1110271.JPG

 

otwartych oczu i dobrego aparatu foto pod ręką...

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Widzę że więcej osób ze Śląska widziało dziś to piękne zjawisko.

 

Dzisiejsze słońce poboczne było największym jakie dotad widziałem. Zaczęło się o 18:45 bardzo jasnym sundogiem na który wręcz nie dało się spojrzeć. Próbowałem zrobić zdjęcie komórką, ale wyszła biała plama na niemal czarnym tle, tak jakbym fotografował samo Słońce! A nie jest to najgorszy aparat i wiele sundogów nim już wychwyciłem.

 

Chwilę później nad i pod tym niesamowicie jasnym sundogiem pojawiły sie pionowe kolorowe słupy. Nie była to część halo 22st bo na takim obszarze powinna już być widoczna krzywizna łuku, a one były idealnie proste. Do tego dochodziły kolory. Słońce było wtedy kilkanaście stopni nad horyzontem (chyba 11 wg Stelarium), więc widać było pięknie wszystkie kolory. 2 zdjęcia które zamieszczam poniżej nie oddają tego co było widać, ale pokazuja rozmiar sundogów (a może czegoś jeszcze?) a także jasność środkowej ich części - naprawdę raziła po oczach.

 

post-2939-1219351554_thumb.jpg post-2939-1219351632_thumb.jpg

 

Pierwsze jest zrobione bez zoomu, ogniskową odpowiadającą +/- 35mm. Licząc odległość sundog-Słońce za 22st, sundog ma 5,5st wysokości.

 

Jedyne podobnie wielkie sundogi widziałem na atoptics: http://www.atoptics.co.uk/halo/dogim4.htm ale tam Słońce jest tylko kilka stopni nad horyzontem, a na innych fotkach często z posiłkami przychodzi diamentowy pył.

 

Aha, przez większość czasu widoczne były obydwa słońca poboczne, ale prawe było znacznie słabsze, choć równie wysokie. Właściwie ich wysokość zdawała się ograniczać jedynie wysokość pasma chumr.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 6 lat później...

No proszę. Był kiedyś wątek specjalnie na słońca poboczne, chociaż większość zdjęć tego zjawiska jet rozrzucona po innych wątkach pogodowych. Może pora go otrzepać z kurzu :)

Parę dni temu cirrus dał taki efekt :

 

Slonce pob 07042m.jpg

 

Slo pob07040.jpg

 

Słońce poboczne z tendencjami do halo - niestety tylko z tendencjami. Stałem i czekałem, ale więcej łuku się nie pojawiło.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słonce poboczne w Warnitz nad jeżiorem Oberuckersee - 2.8.2015

 

 

2015_08_02_SD9_Oberuckersee_Nebensonne_0010_VarC_DT01_1440x900pix.jpg

 

 

 

Zdjęcie sfotografowałem zabytkową Sigmą SD9, więc kolory raczej "artystyczne" niż realne.

A za to moje Sigmy gorąco lubię! :)

 

 

Pozdrawiam serdecznie!

zorza_polarna

 

 

 

Edytowane przez zorza_polarna
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.