Skocz do zawartości

17P/Holmes - Nagłe pojaśnienie!


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Panowie i panie - łapcie za lornetki, teleskopy, stare okulary babci!!!

Widok jest absolutnie niesamowity. W lornetce przypomina jakąś mgławicę planetarną jakby była oglądana przez 40cm teleskop!!!. Bez problemu widocznoa jest gołym okiem przy pełni Księżyca. Niech no tylko dorwę się do zestawu astrofoto....

W tej chwili podziwiam ją na północno-wschodnim niebie - jest boska.

 

Pozdrawiam,

Czarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://spaceweather.com/comets/holmes/25oc...a-Teimouri1.jpg

 

Coraz więcej zdjęć z różnych stron świata, do pooglądania w galerii SW

http://spaceweather.com/comets/gallery_hol...o4kjcc24tkfipu5

 

Faktycznie, wygląda tak to tak, jakby "otoczka" kometki wydłużała się delikatnie...

Edytowane przez adi_115
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boże , widziałem , widziałem ją wczoraj !!!

Nagle przed północą tumany chmur się rozeszły i w ciągu pół godziny zrobiła się pogoda jak żyleta. Mimo pełni widok nawet w lornetce kładzie na kolana. Pięęękne , wielkie plamisko :). Z całej siły się powstrzymywałem , żeby nie wytargać teleskopu na zewnątrz. Szkoda , że balkon mam na zachód ...

Mam nadzieję , że pogoda powtórzy jeszcze takie miłe niespodzianki w miarę ciemnienia Księżyca , a kometa nie zacznie szybko przygasać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osoby obserwujące kometkę w teleskopach widzą ją jako kulistą mgiełkę. Na niektórych fotkach jest ona bardziej rozciągnięta. Taką bardziej kometkowatą 17P przedstawiaja fotki naświetlane delikatnie w celu nieprzepalenia jądra - wtedy nie łapie się zewnętrzna otoczka.

 

 

edit:

 

Znalazłem starsze fotki komety. Mając jasność w okolicach 14-16mag jej kształt był podobny do obecnego kształtu części centralnej czyli faktycznie wygląda to tak jakby w trakcie swojego biegu "kichneła sobie" tak znienacka i od tego momentu zwiększyła również emisję materii z jądra.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli uzywasz programu Stellarium, a chcesz dodać ta kometę do programu dopisz do pliku ssystem.ini znajdującego się w podkatalogu "data" nastepujące linie.

 

[17P/Holmes]

name = 17P/Holmes

parent = Sun

radius = 1000

oblateness = 0.0

halo = true

color = 1.0,1.0,1.0

tex_halo = star16x16.png

coord_func = comet_orbit

orbit_TimeAtPericenter = 2454225.02770

orbit_PericenterDistance = 2.0532180

orbit_Eccentricity = 0.4325640

orbit_ArgOfPericenter = 24.2712

orbit_AscendingNode = 326.8646

orbit_Inclination = 19.11260

lighting = false

albedo = 1

sidereal_period = 1000

 

Dopisac można to w dowolnym edytorze np. "Notatnik". Od tego momentu po nowym uruchomieniu Stellarium bedziesz miał kometę 17P/Holmes

Pozdrawiam

:angry::angry: u mnie po wklejeniu tekstu Stelarium przestalo dzialac.....DLACZEGO?

Euzebuisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pojaśnienie komety nie jest pierwszym i następuje co jakiś czas, to może dochodzi do kolizji, ale nie z jednym ciałem, ale kometa jest bombardowana przez krótki okres przez drobne ciała (rój meteorów).

 

Wiemy, że Ziemia od czasu do czasu natrafia na swojej drodze na takie roje. W przypadku Ziemi meteory "spalają się" w atmosferze. Wiemy także, że w przypadku Ziemi obserwowano deszcze meteorów o natężeniu kilkudziesięciu tysięcy meteorów na godzinę.

wszystkim do znawców meteorów.

Dokłądnie o czymś takim myślałem.

Pytanie tylko, jak zweryfikować taką hipotezę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śliczna jest.

Widziałem ją koło 6.30 dzisiejszego poranka. Łysy świeci na maksa, lekka mgła nad Toruniem, ledwo co udało mi się na pomarańczowym od sodówek niebie znaleźć Plejady, a ta skubana świeci jakby nigdy nic.

W lornetce 10x50 wygląda jak perła. :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się bardzo mało prawdopodobne by tego rodzaju wybuchy miały zderzeniową przyczynę ze względu na znikomą ilosc odpowiednio dużych odłamków w roju zdolnych wywołać taki efekt. Skłaniał bym się do tezy że są to czyniki zaistniałe w samym jądrze, ale jakiego rodzaju tego nie da się określić na postawie wizualnych obserwacji. Analiza widmowa gazów i pyłów może coś sugerować, o czym dowiemy sie niebawem.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się bardzo mało prawdopodobne by tego rodzaju wybuchy miały zderzeniową przyczynę ze względu na znikomą ilosc odpowiednio dużych odłamków w roju zdolnych wywołać taki efekt. Skłaniał bym się do tezy że są to czyniki zaistniałe w samym jądrze, ale jakiego rodzaju tego nie da się określić na postawie wizualnych obserwacji. Analiza widmowa gazów i pyłów może coś sugerować, o czym dowiemy sie niebawem.

Zastanawiające jest podobieństwo do poprzednich rozbłysków, które miały miejsce w podobnym momencie orbity. Taka koincydencja może sugerować czynniki zewnętrzne ale jakiekolwiek hipotezy jest jeszcze za wcześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę na post P.Maksyma i wypowiedź jego kolegi z instytutu Maxa Plancka, ktory tez wyklucza teorie zderzeniową. Powierzchnia jądra kometarnego jest tak znikomo mała w porownaniu do powierzchni Ziemi, że praktycznie w ogóle nie dochodzi do kolizji.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łódź wczoraj:

 

Homles_26_10_2007_01_06_UT.jpg

 

350D + N 200 f/5 + CG5 GT + filtr pomarańczowy

ISO 800 1/4 sek + 1/5 sek

 

Crop oczywiście

 

 

Co do impaktów - poczytajcie sobie pierwsze naukowe spostrzeżenia na temat komety - nie dopatrzycie się tam niczego nt. potencjalnego impaktu.

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:angry::angry: u mnie po wklejeniu tekstu Stelarium przestalo dzialac.....DLACZEGO?

Euzebuisz

 

Musi działać. Warto pamiętać o zachowaniu stuktury pliku i jednym wersie przerwy od poprzedniej lini. Edytując jakims dziwnym edytorem, można zespuć formatowanie tego pliku i Stellarium może przestać działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu w Krakowie trochę pogody :D

Kometa rzeczywiście ma odcień żółty i nawet z Rynku byłoby ją widać gołym okiem ;-p

Zrobiłem kilka fotek aparatem - obiektyw na styk do okularu (53x) teleskopu Newton 185/950 f/5

http://kwima.republika.pl/galeria/komety.html

5,8mm f/2.8, 1sec., Cannon PowerShot 710 IS, 26.10.2007 godz.: 00:53

5,8mm f/2.8, 2sec., Cannon PowerShot 710 IS, 26.10.2007 godz.: 01:09

ISO400 lub 800 (eh, apatat tego nie zapisuje w exif-ie :-( , więc na przyszłosc kartka i ołówek sie przydadzą)

 

Pozdrawiam

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie swojej nocnej fotki, zrobiłem prostą mapkę, z zaznaczonymi liniami Perseusza i realną pozycją kometki sprzed ok 13tu godzin. Może komuś się przyda na najbliższą noc.

Bo efemeryda swoje, a kometka swoje ;)

 

Pozdrawiam.

 

 

Dzięki!

Pogoda sprzyja póki co, więc się przyda napewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łódź wczoraj:

 

Homles_26_10_2007_01_06_UT.jpg

 

350D + N 200 f/5 + CG5 GT + filtr pomarańczowy

ISO 800 1/4 sek + 1/5 sek

 

Crop oczywiście

Co do impaktów - poczytajcie sobie pierwsze naukowe spostrzeżenia na temat komety - nie dopatrzycie się tam niczego nt. potencjalnego impaktu.

 

Paweł Maksym

 

Mamy juz jakies dobre obserwacje pozycyjne :)?..Moga dużo wnieść do wyjaśnienia zagadki..

 

Co do roju meteorowego.. musiałby być nieprawdopodobnie gęsty..Przemyśle to w domu ;>..

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.