Skocz do zawartości

17P/Holmes - Nagłe pojaśnienie!


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Najnowsze wieści od Michała Drahusa MPI w Getyndze.

Otóż dalsze obserwacje radiowe potwierdzają przypuszczenia o odrzuceniu przez kometę zewnętrznej otoczki.

Jest to niezwykle ważna informacja bo może dowodzić prawdziwość teorii Mike Beltona mówiącej, że kometa nie jest ciałem jednorodnym a mającym coś na kształt struktury cebuli, jednak ta potencjalna stratyfikacja nie powstała, jak to się dzieje w przypadku innych "uwarstwień" w przyrodzie, w wyniku różnicowania się poszczególnych warstw na skutek ich różnej gęstości. Innym dowodem takiego stanu rzeczy mogą być obserwacje komety Tempel 1 gdzie na powierzchni komety zarejestrowano śladowe ilości lodu wodnego a większość sublimowanego materiału stanowiła para wodna. Teoria Beltona mówi, że w wyniku działającego w pobliżu peryhelim ciepła dochodzi do wzrostu ciśnienia warstw wewnętrznych (nie koniecznie tej zaraz pod powierzchnią) gdy ciśnienie osiągnie wartość krytyczną może dojść właśnie do takiej sytuacji jak mamy tu. Materia musiała znaleźć swoje ujście i w cienkim miejscu w gwałtowny sposób powstało coś co w geologii nazwali byśmy oknem czy wychodnią warstw leżących pod powierzchnią. Zarówno zdjęcia z większych teleskopów jak i obserwacje Michała Drahusa zdają się potwierdzać, że w komecie 17P doszło właśnie do takiego zjawiska.

 

To na razie tyle

 

Pozdr

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrzeszów, południowa wielkopolska:

Od rana zachmurzenie, od 11 super niebo czyściutkie niebieściutkie. I tak do około 17:30. A wtedy z zachodu przyszły chmury. Coś jak Altocumulus. Teraz pokrywają całe niebo... Niech by je...Rozwiało :P Ale mam nadzieję że to co piszą(Altocumulus żyje krótko) okaże się prawdą....

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w Rzeszowie chmury :( chyba nic z tego. :( A dzionek był tak optymisyczny

 

....

 

Patrząc na mapkę którą dał Marek Substyk w poście #21, kometka w okolicach 15-20 listopada powinna "przechodzić" na tle centrum Mel 20.

 

Do tego czasu pewno pociemnieje, a wyławianie jej z tej dużej gromady lornetką, to byłaby gratka. :)

 

Na tej fotce mocno już widać przesunięcie centrum względem otoczki :) Hem, robi się coraz bardziej "ogoniasta"

http://spaceweather.com/comets/holmes/24oc...n-friedman1.jpg

 

Ej... precz chmurzyska :burza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiając swoją hipotezę na temat pojaśnienia komety oczywiście nie odrzucam innych. Zastanawia mnie tylko możliwość aż tak wielkiego pojaśnienia komety bez impaktu. Jeżeli odrzucenie otoczki, to dlaczego dopiero teraz w tak dużej odległości od Słońca i kilka miesięcy po przejściu przez peryhelium?

 

Pisząc o możliwości zderzenia z rojem meteorów miałem na myśli duże skupisko powstałe po niedawnym rozpadzie jakiejś innej komety. Coś w tym stylu co powstało po rozpadzie komety 73P/Schwassmann-Wachmann. Przypomnijcie sobie te zdjęcia wykonane 1,5 roku temu.

 

http://hubblesite.org/newscenter/archive/r...rmat/web_print/

 

Widać na nich wyraźnie skupisko dużych odłamków powstałych po rozpadzie komety. Co by się stało, gdyby takie skupisko zbombardowało inną kometę?

 

Wiem, że komety są ciałami znacznie mniejszymi od Ziemi. Ale jeżeli Ziemię (atmosferę) w pewnym rejonie o promieniu ...set km może "atakować" ponad 100 tys. meteorów na godzinę.

 

Zresztą nie bez przyczyny mówi się o tym, że gdyby Ziemi zagrażała planetoida/kometa to niemal tak samo niebezpieczne byłoby zderzenie z całością, co z odłamkami powstałymi po ewentualnym rozbiciu ciała.

 

Oczywiście to jest tylko gdybanie osoby, która ma małe pojęcie o kometach. Ale myślę, że tak wielkie pojaśnienie jest także zagadką dla znawców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Lublinie jest czysto. Przyjrzałem sie jej dokladnie, porobilem oceny i już na luzie mogę powiedzieć że jest wyjątkowa przez fakt że jej otoczka ma ostre brzegi i płaski gradient, przez co wydaje się upodabniać do supernowej w sensie odrzucenia powłoki. To właśnie wybuch daje takie efekty kiedy otoczka rośnie i wedle mojego oszacowania ma teraz 5' średnicy. Szkoda że nie jest mi dostępna z balkonu, ale chyba wezme swoją 16 kg. tube w rece i wystawie ją przez okno żeby popatrzeć w lepszej rozdzielczości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa zaliczona ! Przed chwilą miałem ją w zasięgu Kronosa 26x70 i to pomimo Księżyca w pełni i niewielkich chmur na niebie. Rzeczywiście...robi wrażenie swoją jasnością !
Co by było gdyby łysego nie było? Mielibyśmy rekompensate za McNauta, ale dobre i to. :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spod bloku, z tyłu blok oświetlony dwiema sodówkami, środek miasta i Księżyc. Szok - widoczna z trudem nieuzbrojonym okiem i bez najmniejszych problemów w lornetce 10x50! Porównując z Mirfakiem i deltą i gammą Per to ma około 2.5 mg. Szkoda, że warkocza nie widać :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie widziałem kometę! Widoczna z trudnościami gołym okiem, ale Łysy daje więc wiadomo. Wyrwa w chmurach i jedziemy. Już w szukaczu zaczęła się jazda a okulat to po prostu masakra. Jest niesamowicie piękna. Zrobiłem zdjęcie w projekcji ale taki żal że nie pokazuje. Jeśli pogoda będzie jeszcze pozwalała - bez wątpienia będę ją podziwiał.

Pozdrawiam,

(szczęśliwy)Krawat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa zaliczona :helo: . Chociaż troszkę nerwów było na poczatku, bo gdy zaczęło robić się ciemno, na niebie pojawiły się chmury ciągnące od zachodu na wschód. Musiałem pędzić szybko do domu, porwać szybko lornetkę, refraktorek i pudełko z okularami i prawie biegiem na miejscówkę. Najpierw patrzyłem lornetką, potem refraktorkiem w różnych powiększeniach. Widać jasniejsze jądro i ciemniejszą okrągłą otoczkę. Warkocza ne widać. Kometa przypomina mgławicę planetarną Eskimos, tylko oczywiście jest znacznie większa.

Chmury nie okazały się groźne - małe, niezbyt gęste szybko przechodziły. Poza kometą popatrzyłem chwilę na wschodzący Ksieżyc tuż po pełni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.