Skocz do zawartości

17P/Holmes - Nagłe pojaśnienie!


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, że jak oddali się od Algola będzie lepiej widoczna, ale chyba jej dni jako obiektu gołoocznego są już ponumerowane.

 

Radku, myślę że z ciemnych miejsc będzie jeszcze gołym okiem widoczna ładnych parę tygodni... Jej jasność powierzchniowa spada aktualnie bardzo powoli.

Ja widziałem ją 25 stycznia. Muszę przyznać, że była dość słaba, ale jednak metodą zerkania nie sprawiała jakichś wielkich problemów.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

Dziś po raz kolejny widziałem kometę 17P gołym okiem. Na ciemnym niebie kilka km od Krosna była ciągle dość dobrze widoczna gołym okiem metodą zerkania...

 

Kometa 17P jest już w takim razie już od 107 dni widoczna gołym okiem!! To z pewnością jeden z lepszych wyników wśród komet.

Co ciekawe wśród "moich" komet jeszcze nie było takiej, którą obserwowałbym gołym okiem przez tak długi okres...

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Trzyma się kometa, trzyma...

 

Ostatni raz obserwowałem ją 24 lutego wieczorem. Najpierw około 18:30 sprzed domu. Warunki były bardzo dobre. Gołym okiem było widać gwiazdy do około 6.8 mag. M33 nie sprawiała wielkich problemów, widoczne było też dość dobrze światło zodiakalne, co u mnie zdarza się dość rzadko.

Kometa była widoczna bardzo słabo metodą zerkania jako obiekt o średnicy rzędu 1 stopnia i jasności około 5 mag.

 

Później (około godz. 20:00) wybrałem się w znacznie ciemniejsze miejsce - około 15 km na zachód od Krosna. Tam warunki były bliskie idealnym. Zasięg gołego oka zdecydowanie przekraczał 7 mag - gwiazda GSC 4384 1160 o jasności 7.1 mag była nie najgorzej widoczna metodą zerkania. Droga Mleczna w Rufie była widoczna do wysokości około 10 stopni. W lornetce całkiem ładnie widoczna była mgławica Rozeta.

 

W tych warunkach kometa gołym okiem była widoczna bez problemu jako potężny choć dość mocno rozmyty obiekt o jasności rzędu 4.5 mag i średnicy około 100'.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw około 18:30 sprzed domu. Warunki były bardzo dobre. Gołym okiem było widać gwiazdy do około 6.8 mag. M33 nie sprawiała wielkich problemów, widoczne było też dość dobrze światło zodiakalne, co u mnie

 

Gdzie Ty mieszkasz że spod domu prawie 7 mag wyciągasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie Ty mieszkasz że spod domu prawie 7 mag wyciągasz?

 

Mieszkam na południowych obrzeżach Krosna. Gdy niebo jest bardzo przejrzyste, zasięg jest naprawdę duży. W przeciętną bezchmurną, bezksiężycową noc widzę u siebie gwiazdy o jasnościach do około 6.5 mag. W sytuacji, gdy niebo jest wyjątkowo przejrzyste (zdarza się to szacunkowo kilkanaście razy w roku), zasięg sięga 7.0 mag.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zafunduj sobie raczej takie oczy jak ma Piotr.

Jak on pisał że z Krakowa widział kometkę to wtedy ja mieszkając na skraju wsi (z dala od centrum na górce pod lasem) musiałem z pół godziny adaptować wzrok żeby zobaczyć połowę tego co widział Piotr.

Jak wtedy obserwując horyzont pogapiłem się przy okazji na światła latarni które świeca 2-3km w dali to widziałem ją wyłacznie zerkaniem.

Niestety oczy też są różne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj (7 III 2008) obserwowałem kometę 17P/Holmes pod bardzo ciemnym niebem (zasięg ~7.5 mag, M81 i przeciwblask widoczne gołym okiem).

W tych warunkach kometa była dostrzegalna gołym okiem jako okrągły, rozmyty obiekt o jasności nieznacznie większej od 5 mag i średnicy około 80', nieznacznie skondensowanym.

W lornetce 10x50 kometa była widoczna bardzo dobrze, nawet przy patrzeniu "na wprost", przy czym "na wprost" było widać tylko centralną, jaśniejszą część o średnicy ~40', podczas gdy zewnętrzna, rozciągająca się aż do obrzeża mgławicy Kalifornia (NGC 1499) była widoczna tylko metodą zerkania.

Jak już zaznaczyłem powyżej, widoczna również była mgławica Kalifornia, jako podłuży dość słaby obiekt o rozmiarach rzędu 30'x100'.

Oba obiekty były również widoczne w 20 cm teleskopie. Przy powiększeniu 37 razy (pole widzenia 1.8 stopnia) kometa wypełniała większą część pola widzenia. Najlepiej było ją widać (podobnie zresztą jak i mgławicę Kalifornię) gdy ruszało się teleskopem.

 

Wygląda na to, że to moja ostatnia obserwacja tej komety gołym okiem. Następny raz pod tak ciemnym niebem będę może obserwował za jakieś 3-4 tygodnie, a do tego czasu jej obserwacje gołym okiem staną się już chyba niemożliwe. Spodziewam się natomiast, że w lornetce na ciemnym niebie będzie ona widoczna jeszcze do 7 kwietnia. Później w obserwacjach będzie przeszkadzał Księżyc, a kiedy już zniknie (Księżyc), po 22 kwietnia, kometa będzie już blisko Słońca i niedaleko od ekliptyki, w efekcie czego nawet jeśli znajdziemy się w miejscu z idelanie ciemnym niebem, światło zodiakalne może nam uniemożliwić jej obserwacje...

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziś udało mi się dostrzec kometę. Aby ją zaobserwować pojechałem jakieś 7 km na zachód od domu (niecałe 10 km na zachód od centrum Krosna).

 

Niebo było bardzo dobre ale nie idealne. Gołym okiem w pobliżu komety było widać gwiazdy do około 6.8 mag. Kometa zarówno w lornetce jak i gołym okiem była już ledwie dostrzegalna jako okrągła plama o średnicy ~50' i jasności około 5.5 mag.

 

Wydaje mi się, że na ciemnym niebie kometę będzie można jeszcze obserwować aż do czasu, kiedy w obserwacjach zacznie przeszkadzać Księżyc (czyli chyba do 7 kwietnia). Później - po "odejściu" Księżyca kometa będzie już chyba za blisko Słońca...

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.