Skocz do zawartości

17P/Holmes - Nagłe pojaśnienie!


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Przez chwile i mi się udało ją zobaczyć przez cienkie mgiełki i muszę powiedzieć ze jest konkretna. Widac jasne punktowe centrum i całkiem sporą (chyba coraz większą) otoczkę i to nic że bez warkocza. Najpierw użyłem bino 10x50 gdzie od razu zauważyłem otoczkę, potem większej 25x100, ale warunki się pogorszyły i w tej chwili mam zamglenie przez które Ksieżyc swieci, ale niezbyt jasno.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melduję że w okolicach Zakopca pogoda dosyć znieśna! :helo:

 

Gdybyście mogli zobaczyć te Tatry oświetlone przez światło Księżyca... :blink:

 

Komete zobaczyłem gołym okiem (jasna jak cholercia), jak Synia troche sie wychłodzi to spenetruję ją na maksa :banan: !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ją oglądałem w Syncie. Rewelacja! Wygląda jakoś tak nieziemsko! :banan:

Zrobiłem kilka zdjęć bez prowadzenia. Oto surowa klatka:

 

kom.jpg

 

Ps. To mój pierwszy DS zrobiony cyfrówką :banan:

 

Hmm...fajna jest. A, i to nie DS, przecież to nasz Układ Słoneczny :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedzony instynktem (hehe) wpełzłem ze sprzętem na 1000 m npm i czekałem w śniegowej zawierusze dobre dwie godziny aż coś się przejaśni, aż musiałem się poddać... Teraz pozostało mi popijać hot toddy'ego do kompa - smutne.

 

PS Mówicie, że kometa jest żółtawa - to już ciekawostka, bo wskazuje na dominantę pyłową, co jest raczej niezwykłe przy tak dużej odległości od Słońca. Ciekaw jestem jak cholera co się tam wydarzyło!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS Mówicie, że kometa jest żółtawa - to już ciekawostka, bo wskazuje na dominantę pyłową, co jest raczej niezwykłe przy tak dużej odległości od Słońca. Ciekaw jestem jak cholera co się tam wydarzyło!

Ja też, ale chyba będziemy się musieli zadowolić domysłami, no, chyba że to my odkryjemy co się tam wydarzyło. Ciekawe czy ona jeszcze pojaśnieje czy też będzie gasła. Aha, a jest szansa na warkoczyk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie udało się zobaczyć kometę tylko przez lornetkę bo nadeszły znowu chmury, ale muszę przyznać że widok nawet przez samą lornetkę był piękny. No nic musze poczekać na lepsze warunki, może jeszcze dziś w nocy. Synta u mnie cały czas stoi na ogrodzie :banan:

Edytowane przez KILLER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoja relacje z obserwacji komety, zamieściłem TUTAJ

 

Widząc te zdjęcia widze że nie myliłem sie co do przesunięcia jądra w stosunku do otoczki.

 

Jądro nie jest centralnie na środku otoczki. :)

 

Myślałem że to wina kolimacji ale miło jest zobaczyć że moje spostrzeżenia z obserwacji są trafne. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek, ta rozpadnięta kometa to był Shomaker Levy 9, który potem rypnął w Jupka. Kometka zaliczona gołą gałą z przyhotelowego parkingu praktycznie spod lamp. Świeci jak głupia, nic sobie nie robiąc z podświetlonych Łysym, cienkich chmur przewalających się nad Sztokholmem. A przy okazji teorii o przyczynie pojaśnienia. Trza by się zastanowić, czy o naszą bryłke nie zawadził napruty jak szpak szyper jakiejś wewnątrzukładowej barki Kacconów. Już nie jedna afera była, po tym jak mrówy odkryły niecodzienny wpływ zsiadłego mleka na ich organizmy ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie rozmawiałem z moim serdecznym przyjacielem Michałem Drahusem (aktualnie pracującym tu) wykonał właśnie serię obserwacji radioteleskopem i przekazuję wam wstępne wyniki na gorąco. Pierwsza ciekawostka - kometa wysyła 2x więcej materii w kierunku odsłonecznym niż dosłonecznym co jest rzeczą niezwykłą wręcz nie logiczną. O czym może to świadczyć, jeszcze nie wiemy. Wiadomo na pewno, że żółty kolor to nie tylko pył a co to jest to będę mógł wam podać jak dostanę od Michała szczegółowy raport. Od czasu gdy pojaśniała jej otoczka zwiększyła się ponad 2 krotnie ale nie symetrycznie. Wg Michała wykluczone jest, że kometa ta doznała impaktu. Ja jutro ruszam zerknąć w jej wnętrze z Hawajów teleskopikiem 2,5 m. Już wybłagałem czas, następny dostałem dopiero 28 października.

 

Pozdr

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem, dodać, że wg obserwacji radiowych wynika, że w wyniku jakiegoś bliżej nie określonego czynnika kometa odrzuciła swoją zewnętrzną otoczkę i aktualnie dochodzi do sublimacji z gołego jądra. Można więc przypuszczać, że jesteśmy świadkami początku jej końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z bardziej amatorskich obserwacji:

Sprzęt: MT800, MTO11CA, lornetka 10x70, 20x60

Powiększenia: 10-200x

Dodatkowo: filtr ALP w celu zredukowania jasności tła

 

Zewnętrzna otoczka komety jest niemal symetryczna, zmiana jasności otoczki jest nieliniowa idąc od zewnątrz w kierunku jądra przez około 2/3 drogi jasność zmienia się stosunkowo niewiele dopiero ostatnie 1/3 drogi do centrum cechuje szybki wzrost jasności.

Samo "jądro" a właściwie jego najbliższe otoczenie nie jest kuliste i podpierając sie tym co pisze Paweł faktycznie materia ucieka troche bardziej w kierunku od słońca.

Patrząc na otoczkę komety wygląda że w chwili pojaśnienia nastąpił solidny wyrzut materii w dość krótkim czasie teraz kometa nieco przystopowała.

 

Jeśli tylko pogoda dopisze to w najbliższych dniach będzie co oglądać. Jestem ciekaw dalszego zachowania 17P Holmes zwłaszcza zachowania sie zewnętrznej otoczki.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.