Skocz do zawartości

17P/Holmes - Nagłe pojaśnienie!


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Przed chwilą wróciłem z obserwacji o i mam pytanie :/

Czy możliwe żebym zobaczył 10'' ten mały dymek pod kometą z tego zdjęcia z internetu które podał Marek ?? ( to w kwadraciku ??

Bo podczas obserwacji coś tam widziałem .. ale może była to gwiazda <_<

 

Z tego co się doczytałem to zdjęcia były robione 10" Orion XT. Więc... :-)

 

W tym rejonie kometa mija głównie gwiazdy 10 wielkości gwiazdowej. Jutro będzie 17' kątowych od SAO 24231 (+6,2 mag). Następnie ciekawie będzie wyglądac mijając Mirphak (alf Per, 1,81 mag) wieczorem 19 listopada

 

W załączeniu kilka mapek, według najnowszych obliczen elementów orbity komety.

c17_holmes_map2.gif

c17_holmes_map1.gif

c17_holmes_map0_sao.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie wskazuje jednoznacznie żeby kometa się rozlatywała.

 

Jeszcze o spaceweather. Jak się kliknie na zdjęcie komety i Jowisza powiększa się ono i pisze, że średnia prędkość rozszerzania się otoczki dla trzech zdjęć to 2,4 km/s! Zatem chodzi o bardzo silne rozprężanie się gazu. Jakiego pochodzenia ten wybuch by nie był musiał być silny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie wskazuje jednoznacznie żeby kometa się rozlatywała.

 

Jeszcze o spaceweather. Jak się kliknie na zdjęcie komety i Jowisza powiększa się ono i pisze, że średnia prędkość rozszerzania się otoczki dla trzech zdjęć to 2,4 km/s! Zatem chodzi o bardzo silne rozprężanie się gazu. Jakiego pochodzenia ten wybuch by nie był musiał być silny.

 

Sądze, że nawet jeśli kometa rozpadła się dalej wiele osób będzie twierdzić, że tak się nie stało. Skąd taki sceptycyzm?

Nie chce wchodzi w szczegóły budowy komety, której nota bene nikt nie zna. Wszelkie teorie pozostają nimi, a my możemy jedynie śledzić wizualnie co się tam dzieje. Prawda jest taka, że coś się dzieje i coś z niej odpada, a czas pokaże być może co. Może to tylko fragment lub tylko gazowe fragmenty.

 

Tak kometa naprawdę się "rozkleja" (czytaj: rozpada)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc, że "nic nie wskazuje na to żeby kometa się rozlatywała" miałem oczywiście na myśli rozpad na duże kawałki. To z obserwacji nie wynika (może poza tą małą chmurką). W pobliżu Słońca kometa traci masę czyli sie rozpada ale powoli pozbywając się gazu i drobnych kawałków. Chodzilo mi o rozpad na duze kawalki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duże, małe, w całości lub bez, gazowe lub nie - nie da się tak opisac co jest rozpadem, a co nie.

Komety, które znamy tak się nie zachowują. Bardzo gwałtownie nie zwiększają jasności i nic nich nie odpada. Jest inaczej tym razem, więc całość tylko kwestią definicji.

Zobaczymy w ciągu najbliższych dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duże, małe, w całości lub bez, gazowe lub nie - nie da się tak opisac co jest rozpadem, a co nie.

Komety, które znamy tak się nie zachowują. Bardzo gwałtownie nie zwiększają jasności i nic nich nie odpada. Jest inaczej tym razem, więc całość tylko kwestią definicji.

Zobaczymy w ciągu najbliższych dni.

No nie wiem, rozpad - to rozpad. Zwyczajowo mówimy o rozpadzie, gdy coś się rozlatuje na kawałki, jak kometa Blieli w XIX w, kometa Westa po przejściu peryhelium, Shoemaker-Levy 9, czy ostatnio 73P/Schwassmann-Wachmann. Piszesz, że komety, które znamy tak się nie zachowują, a to nieprawda. Już wcześniej pisałem, że jest kilka komet, które ulegają rozbłyskom, jak choćby nasz Holmes, który został odkryty pod koniec XIX w w czasie podobnego rozbłysku, z jakim mamy teraz do czynienia. I wcale się wtedy nie rozpadł. Po prostu uwlonił nagle sporo materii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpad komety to obserwowalny podział na fragmenty posiadające cechy ciała macierzystego jak koma i warkocz, ale sublimacja gazów i towarzyszacych im cząstek w postaci warkocza nie sa rozpadem w tym znaczeniu, tylko utratą masy. Nikt nie określił wielkości granicznych rozpadu bo nie ma to większego sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnica widocznej otoczki 17P/Holmes jest obecnie rzędu 400 tyś. km. (Jowisz ma tylko 143 tyś.)

 

 

 

Ohoho... zwracam honor. Nie sądziłam, że aż tak spuchła...

 

 

 

wizualnie jest rzeczywiście ogromna w teleskopie.

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie zastanawia jenda sprawa. Na zdjęciach jądro znajduje się w samym środku dużej ciemniejszej otoczki. Natomiast jaśniejsza wewnętrzna część jest przesunięta względem jądra. Czemu zewnętrzna otoczka też nie jest przesunięta? Czyżby wewnętrzna część była ukierunkowanym wyrzutem materii?

Ten najjaśniejszy "punkt" nieco obok środka "jądra" to właśnie jest prawdziwe jądro komety. To większe to pseudojądro a tak naprawdę otoczka "wyprodukowana" przez nasza kometę. Widać to wyraźnie na filmiku z powstawania otoczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa zdjęcia, które zrobiłem w odstępie 3 dni.

Niestety jakość słaba, bo nie mam żadnego prowadzenia :angry:

Widać za to jak zmienił się rozmiar otoczki, obydwa zdjęcia to cropy 100%

 

RozmiaryKomety.jpg

NO jak tak dalej pójdzie to będzie większa od Łysego :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś udało mi się zaobserwować kometę moim 20 cm teleskopem w dziurach między chmurami na dość ciemnym niebie (około 17:00 UT, gdy Księżyc był dopiero 5 stopni nad horyzontem).

Kometa wygląda niesamowicie! W samym środku znajduje się punktowe jądro, którego jasność oceniłem na 9.2 mag. W kącie pozycyjnym około 220 stopni znajduje się środek stożkowatej "chmurki" o rozmiarze około 1', w szczycie której umiejscowione jest jądro. Całość otoczona jest otoczką o średnicy niemalże dokładnie 6' (o godzinie 18:15 UT dokładnie na brzegu tej otoczki znajdowała się GSC 3334 788 odległa wówczas od jądra dokładnie o 3.0'). Wewnątrz tej otoczki znajduje się także nieco ciemniejszy pierścień. Co ciekawe na ciemnym niebie była widoczna (choć słabo) jeszcze większa otoczka - jej średnicę oceniłem na około 14'.

 

Gołym okiem kometa tak jak w teleskopie mała mgławica planetarna przy małym powiększeniu, czyli jak trochę nieostra gwiazdka.

 

Rozmiary liniowe głowy komety są naprawdę imponujące: wewnętrza otoczka (o średnicy kątowej 6') ma średnicę liniową równą 420 000 km a zewnętrzna (o średnicy kątowej 14') ma średnicę liniową równą aż 1 000 000 km!!!

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie udało się mi zobaczyć kometę. Musiałem uciec w górki, bo w dolinach mgła na maksa. Już gołym okiem wyraźnie widać, że to obiekt niegwiazdowy. Niezbyt dobrze znosi powiększenie, w Maku 90mm dużo lepiej wyglądała w plosslu przy 25x niż w naglerze przy 115x. Przynajmniej widać było intensywnie żółty kolor. Centralne zagęszczenie jest wyraźne, punktowe, ale niezbyt jasne.

 

Fotka na pamiątkę w szerokim kącie. Już przy ogniskowej 28mm widać, że to nie punkt, tylko mała tarczka.

 

DSC_2786.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans nie masz czegos bliższego ?

 

Niestety. Wojuje z głowicy foto, więc nawet jakbym miał dłuższy obiektyw, to nie bardzo by było jak go poprowadzić. Do wizuala też tylko lornetka. Ale tu nas napewno uraczą jeszcze nie raz z dłuższych ogniskowych. ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej z rozbłysków jest znana kometa okresowa Schwasmann-Wachmann 1, u której zdarzają się one średnio raz w roku i jaśnieje wtedy o 3-10 mag.

 

Z tym 10 mag, to Radku trochę przesadziłeś... Kometa 29P/Schwassmann-Wachmann ma zazwyczaj jasność rzędu 15-17 mag, podczas wybuchu osiąga ona zazwyczaj jasność 12-13 mag. Czasem zdarza się że pojaśnieje do 11 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.