Skocz do zawartości

17P/Holmes - Nagłe pojaśnienie!


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Widziałem dzis kometę. Nie wybuchła po raz drugi :D jeszcze ją widać przy Ksieżycu, ale bez ostrego północnego brzegu, bo za jasne tło nieba. Ma nie mniej niż 35' średnicy, lecz nie dało sie tego dokladnie zmierzyć. Zapewne koło czwartku będzie już mozna ja sfocić bez towarzystwa Ksieżyca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siódma obserwacja komety :D Dziś (28.11.2007 r.) o 17:25-17:27 CET

Co prawda wiele nie zobaczyłem ze względu na warunki (z miasta, śnieg na ziemi, z pokoju przez szybę) ale lornetką dostrzegłem mocno rozmytą kometę. Jest duża ! Najlepiej to dostrzec ruszając lornetką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też obserwowałem przed chwilą, ale nie przez szybę, tylko otwarte okno. Otoczka wizualnie w bino 25x100 ma 35' kątowych, ale fotograficznie napewno więcej. Zarys jej pólnocnego brzegu zauważalny z trudem zerkaniem. Zobaczę jesze raz przed wschodem Ksieżyca kiedy wzniesie się wyżej, powinna być nieco lepiej widoczna. Środek oczywiście jaśniejszy, podłużny. Widać gwiazdy wokól otoczki dogodne do oceny średnicy.

Ps.

Ponownie zerknąłem na ciemniejszym tle nieba i widac ją golym okiem. Mieszkam na peryferiach miasta, ale sodówek tu nie brakuje i jeszcze jest widoczna. Teraz w lornecie ma rozmiar conajmniej 35x40 minut kątowych.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzyłem sobie dzisiaj na kometę nad warstwą inwersji, na wys. 900m npm - warunki idealne, powietrze kryształ. Kometa widoczna bez problemu gołym okiem zerkaniem, a po dłuższej adaptacji także bezpośrednio. Wielka jest! Zgrubna ocena jasności dała wynik 4.2mag, jest wciąż dużo jaśniejsza od h+hi Per.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z obserwacji, przy ziemi -10 stopni, ale sucho, przejrzystość b. dobra. Kometa w Syncie prezentuje się wspaniale, ma jakieś 45 minut. Najlepsza zdecydowanie w Scoposie 33mm , wielka i jasna na tle pola gwiazd i niech mi ktoś powie że okular szerokokątny to zbyteczność. Ładnie również w LVW 17 mm, więcej szczegółów bo i tło ciemniejsze, ale ledwo się mieści w okularze, to i wrażenia nie ma takiego jak w szerokim polu. Jednym słowem : cudo.

 

Upolowałem jeszcze 8 P Tuttle 2008, ale to już inny kaliber, jakieś 3.8 minut średnicy i jasność około 10m.

 

Zamierzałem jeszcze znaleźć 46P/Wirtanen, ale świeci za słabo i jeszcze nisko.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pół godziny temu wyszedłem sprawdzić "jak tam kometa?".

Była słabo już widoczna gołym okiem i zerkaniem (Księżyc jeszcze nie przeszkadzał). Bez trudu można ją natomiast zlokalizować lornetką. Teleskopu nie wyciągałem, bo ... pełno śniegu i mróz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdopingowaliście mnie, to też poszedłem popatrzeć, chociaż u nas -7. Gdybym nie wiedział gdzie szukać, miałbym trudności z jej zlokalizowaniem. Gołym okiem nie miałem szans z uwagi na warunki (osiedle, lampy), ale przez lornetkę (10x46) widać ją całkiem znośnie. Jest teraz prawie dokładnie w zenicie, mocno rozmyta mgiełka, bez szans na zaobserwowanie jakiś szczegółów, nawet zerkaniem.

pozdrowienia

GB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś ponownie obserwowałem kometę z Krakowa. Warunki były przeciętne, a lokalizacja daleka od idealnej (kilka km na południowy zachód od centrum Krakowa). Pomimo tego kometa była dostrzegalna metodą zerkania bez jakichś wielkich problemów. Jej jasność oceniłem dziś na 3.0 mag przy średnicy głowy ~50'.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaję jeszcze zaktualizowany wykres jasności komety:

 

 

840_28_11_07_11_25_58.jpg

 

 

Na wykresie tym zgromadziłem 146 obserwacji wykonanych przez 8 obserwatorów ze stron http://cfa-www.harvard.edu/iau/icq/CometMags.html i http://shopplaza.nl/astro/cometobs/17POBS.HTM oraz 14 obserwacji wykonanych przeze mnie. Z dopasowania wychodzi, że średnio jasność komety maleje o 0,029 mag/dobę. Widać wyraźnie wpływ Księżyca na oceny jasności komety...

 

Pozdrawiam

Piotrek

Edytowane przez Piotrek Guzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pół godziny temu przekonałem się ponownie co oznacza doskonała przejrzystość powietrza. Po obejrzeniu wiadomości TVN poszedłem do kuchni i przy wyłączonym świetle spojrzałem przez okno na nocne niebo. Po zachodzie Słońca widziałem, że jest piękne niebo, ale nie spodziewałem się, że dojrzę kometę gołym okiem, przez szybę, z centrum miasta i to wszystko po dwuminutowej adaptacji wzroku. Wyszedłem więc na balkon i poobserwowałem kometę przez lornetkę. Szkoda, że to nie lato, gdyż szybko uciekłem "przegnany" przez mroźny wiatr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pół godziny temu przekonałem się ponownie co oznacza doskonała przejrzystość powietrza. Po obejrzeniu wiadomości TVN poszedłem do kuchni i przy wyłączonym świetle spojrzałem przez okno na nocne niebo. Po zachodzie Słońca widziałem, że jest piękne niebo, ale nie spodziewałem się, że dojrzę kometę gołym okiem, przez szybę, z centrum miasta i to wszystko po dwuminutowej adaptacji wzroku. Wyszedłem więc na balkon i poobserwowałem kometę przez lornetkę. Szkoda, że to nie lato, gdyż szybko uciekłem "przegnany" przez mroźny wiatr.

 

Robercie, ja dzisiaj obserwowałem kometę i zastosowałem prostą strategię walki z zimnem tzn. moda cebulkowa :banan::D .

 

3 swetry, dwie pary kaleson a na to spodnie, kapturek, szalik, czapunia na główke i dwie pary rękawiczek :ha:

 

Było ciepło jak na Hawajach :lol: .

 

A co do komety to faktycznie, ładnie widoczna gołym okiem a przez teleskop to mucha nie siada. Naprawde sporo urosła o czasu moich ostatnich obserwacji owej komety.

 

Tudzież była bardziej rozmyta B) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa nie ustaje w rozroście, co obrazuje dzisiejsze zdjęcie w zestawie. Mielismy z bratem mało czasu na fotki wiedząc że od zachodu idą chmury, ale udało sie kilka cyknąć w ich towarzystwie. One tak jakby sie ociągały ze względu na nas. W polu ocena jasnosci komety wypada lepiej i za pomocą oka dalbym jej 3 magnitudo. Po 18:30 postanowiliśmy zakończyć widząc że nad horyzontem nasuwa sie zwarta ich warstwa. Z pojedyńczej klatki "wycisnąłem" delikatny warkocz ukryty pod "kloszem".

ewolucja_17p_hol.JPG

warkocz_29112007.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec dokladam fotkę z chmurkami ktore prawie staly w miejscu ze wzgledu na nas <_< . Mimo naswietlania 30 sek. musiałem fotke rozjaśnić levelsami.

 

No GRATULACJE!!! Zażarty z Ciebie fociarz. A "zestawienie" - super! Kontynuuj.

Ja też dzisiaj szykowałem się z kolegą na obserwacje H17P, ale mogłem dopiero po 20-tej (praca!) I jak to zwykle bywa, wszystko było bardzo super OK, do czasu kiedy mogłem wyjść na obserwacje. Nagle dmuchnęło porywistym wiatrem, który w momencie nagnał masę chmur z W. I..... po herbacie! Niech to dunder....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.