Skocz do zawartości

17P/Holmes - Nagłe pojaśnienie!


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Zaliczyłem okolice Komety 17P/Holmes, czyli tam gdzie powinna być, ale jej nie widać ani w bino 10x50, ani w większym 25x100. Podobnie jest z 8P/Tuttle. (przez otwarte okno wszystkie gwiazdy są rozmyte) Księżyc tak daje po "gałach" że nie ma szans na ich obserwacje co najmniej do środy. :huh:

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj oglądałem Holmesa na wys. 800 m npm. Nad warstwą inwersji powietrze jest bardzo czyste, ale Księżyc daje niemiłosiernie po oczach. Kometa jest bardzo słabo widoczna gołym okiem, trzeba dokładnie wiedzieć gdzie patrzeć. Przez lornetkę wygląda jak wielka podłużna plama bez żadnych szczegółów. Wciąż jest jednak na tyle jasna, że można zrobić fotkę z nieruchomego statywu.

 

DSC_4121.jpg

 

(Nikon D70s + Sigma 20/1.8 @2.5, ISO 1000, 20s)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj oglądałem Holmesa na wys. 800 m npm. Nad warstwą inwersji powietrze jest bardzo czyste, ale Księżyc daje niemiłosiernie po oczach. Kometa jest bardzo słabo widoczna gołym okiem, trzeba dokładnie wiedzieć gdzie patrzeć.

 

Również ją widziałem, z tym że przedwczoraj (w nocy 21/22 XII). Gołym okiem rzeczywiście była dostrzegalna pomimo pobliskiego Księżyca ale tylko dzięki krystalicznie czystemu niebu (gołym okiem w okolicach komety pomimo Księżyca było widać gwiazdy do około 5.7 mag). Kometę znalazłem najpierw lornetką, nie znając jej dokładnej pozycji. Kometa jest już bardzo mocno rozmyta, ale fakt że widać ją w takich warunkach oznacza, że jej jasność powierzchniowa jest nadal "nienajmniejsza" (myślę, że wynosi ona około 12.0 - 12.5 mag/minutę kwadratową) i że na ciemnym niebie kometa będzie jeszcze dostrzegalna przez dobre kilka tygodni...

 

Udało mi się też znaleźć bez problemu 8P/Tuttle w lornetce 10x50.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pierwszy raz od dłuższego czasu lookałem na komete. W szukaczu mgiełka. Look w okular... Nic. Co jest? Patrze jeszcze raz, przesuwam pole. Jest jakieś podłużne pojaśnienie. Przesuwam jeszcze i kończy się obszar komety! Nie wiedziałem co się dzieje. To pojaśnienie to była środkowa część komety! Jest ogromna! A co dopiero cała kometa! Byłem zaskoczony wielkością tej panny. Ostatni raz oglądałem ją...Baaardzo dawno. Ciekawe ile jeszcze ją będzie można oglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - czy kometa dalej siedzi w perseuszu? Ma ktoś może dokładniejsze namiary. Jest dostrzegalna gołym okiem? Czy może będzie lepiej widoczna przy użyciu lornetki 10x50 ?

 

Tak, jest w Perseuszu.

 

Mapka "na szybko".

 

http://www.heavens-above.com/comet.aspx?ci...=224&tz=CET

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieliśmy niewiele czasu na zrobienie fotek i obserwację 17P/Holmes ze względu nasuwajace sie zachmurzenie. Zdolałem zrobić tylko dwie fotki po 200sek. każda. Wystarczyło to do powiekszenia kolekcji rosnącej otoczki o kolejne ujęcie. Wizualnie pod ciemnym niebem widać ją jeszcze golym okiem, ale tylko najjasniejszy środek. Całość w lornetce z nieco jaśniejsza pręgą w podłużnej osi otoczki, lecz jest coraz bardziej wyblakła. Rozmiar wizualnie w bino 10x50 to jakieś 73' minuty kątowe, na zdjęciu mierzy 80'x75'.

ewolucja12a.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 i 30 XII w dolinach tatrzańskich dostrzegalna z pewnym trudem [z mniejszych, ciemniejszych polanek] gołym okiem. Warunki takie sobie, nad horyzontem widać było słabe zachmurzenie. W lornetce dość wyraźna.

Pozdrawiam

-J.

P.S. 30-go XII pogoda zepsuła sie ostatecznie tuż po tym, jak zdążyłem skorzystać z lornetki. 5 min. później i nie zobaczyłbym ani Holmesa, ani M33 z Tuttle'm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 i 30 XII w dolinach tatrzańskich dostrzegalna z pewnym trudem [z mniejszych, ciemniejszych polanek] gołym okiem. Warunki takie sobie, nad horyzontem widać było słabe zachmurzenie. W lornetce dość wyraźna.

Pozdrawiam

-J.

P.S. 30-go XII pogoda zepsuła sie ostatecznie tuż po tym, jak zdążyłem skorzystać z lornetki. 5 min. później i nie zobaczyłbym ani Holmesa, ani M33 z Tuttle'm

Bo już pogoda padła , ale po dwóch tygodniach żylety.

Wcześniej widać ją było zerkaniem z miasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Holmes z dzisiaj. 3x200sek. Sonnar 300/4(5,6) ISO800. Kometę widac jeszcze golym okiem w polu, ale nawet tam jest słaba przy jasności 4,5 do 5 mag. Widać tylko najjaśniejsze centrum okrojone do ok. polowy tego co jest na fotce - (70'). Kometa oddala się od Ziemi i po dwunastu dobach od ostatniej sesji nie widac wzrostu średnicy. Fotka ma troche podbity kontrast bo w rzeczywistosci kometa jest mocno wyblakla. Było troche wysokiej mgiełki która się ujawnila przy niebieskim Algolu.

17p_holmes100108k.JPG

ewolucja13.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez ostatnie 3 dni codziennie udawało mi się dostrzec kometę gołym okiem. Dziś obserwowałem ją z ciemnego miejsca kilkanaście km od Krosna. W takich warunkach gołym okiem była widoczna bez problemu jako potężny obiekt o średnicy ~90' z jasną owalną plamą w środku. Jej jasność oceniłem dziś na 3.7 mag.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Byłem dzisiaj samotnie w polu z nadzieja ze zdążę przed chmurami i się nie zawiodłem. Kometa Holmes w tamtejszych warunkach widoczna golym okiem(zerkaniem) jako mgiełka o średnicy mniejszej niż Ksieżyc. W bino Zeiss Dekarem 10x50 widać jeszcze dość wyraźnie całą otoczkę o średnicy ok. 80', z jasniejszym nieco, wrzecionowatym centrum i to centrum właśnie daje się wypatrzeć bez pomocy lornetki. Obfitośc gwiazd w tle komety utrudnia jej dostrzeżenie, ale jest mimo wszystko widoczna w przeciętnych jak na polski niż warunkach. Pod ciemniejszym niebem może być widoczna w całosci, więc jesli ktoś ma takowe niech potwierdzi. Jechałem z nastawieniem że zrobię minimum trzy fotki dla samej dokumentacji, plus jeszcze coś na deser, bo w każdej chwili spodziewałem sie nadejścia chmur. Wiatr pod wieczór zupelnie ustał i było nawet przyjemnie pracowac bez rękawiczek. Zjeżdżajac z polnej drogi mijałem o metr dorodnego lisa ktory nie bał sie samochodu i nie uciekał z pobocza. W sumie plan wykonałem i cieszę sie że mam kolejne do serii. Fotka komety jak zwykle: Sonnar 300/4(5,6) ISO 800, 3X200sek.

holmes_280108b.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w nocy w drodze do roboty zatrzymałem się na odludziu. Gwiazd było tyle, że sypały się na głowę jak konfetti, naprawdę rzadko widuję takie niebo. Wypatrywałem Holmesa ze średnim skutkiem. Coś tam majaczyło koło Algola zerkaniem, ale tak rozmyte, że nawet nie byłem w stanie stwierdzić, czy widzę całą kometę, czy tylko jaśniejsze centrum. Myślę, że jak oddali się od Algola będzie lepiej widoczna, ale chyba jej dni jako obiektu gołoocznego są już ponumerowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wskazuje na to, że to moje przedostatnie zdjęcie do tego zbioru, tak z racji kompozycji, jak i przedewszystkim z tych ledwo widocznych resztek ktore z niej pozostały, rozpraszane i slabnące z każdym tygodniem. Nie liczyłem że to potrwa tak długo, ale być może pod koniec lutego jej ślad będzie jeszcze rejestrowalny, co by mi pasowało na zakończenie.

P.S. Dokladka w postaci mozaiki z dwóch ujęć: 10 i 28 stycznia 2008 z Algolem w środku.

ewolucja14.JPG

holmes_2008b.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.