Skocz do zawartości

17P/Holmes


fiorina01

Rekomendowane odpowiedzi

Ludzie brac teleskopy i lornety łysy nie przeszkadza

ładna kometa siedzi w Perseuszu przez bino 20x80 wygląda jak Jowisz lekko rozogniskowany

Pozdr. Artur

 

4656f570676f1a80.jpg

 

PS. Kometa sie swietnie prezentuje przy niedużym powiększeniu

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Wczoraj wieczorem wróciłem umęczony naszymi drogami z Krosna. Niestety krótko mogłem się nacieszyć spokojem. Zadzwonił Janusz z tekstem: Otwieraj dach i fotografuj kometę!

No i co mogłem zrobić?

Zjeść kolację trzy godziny później :)

Wcześniej nawet nie zaglądałem do wątku o komecie, gdyż myślałem, że to ktoś na wyrost podnieca się "spektakularnym" pojasnieniem z 17 do 16,15 mag. To co zobaczyłem nie wymaga dodatkowego juz komentarza. Jest świetna!

 

Tarczka po prawej stronie, niedaleko mgławicy NGC 1491 to właśnie rozpadająca się kometa 17P/Holmes. Zdjęcie przedstawia duży fragment gwiazdozbioru Perseusza. Na zdjęciu jest wiele innych obiektów mgławicowych oraz gromad gwiazd. Niestety bliski Księżyc w pełni utrudnił zarejestrowanie tych obiektów. Sprzęt: Obiektyw NIkkor 180ED oraz SBIG STL 11000M. Zdjęcie zrobione prze filtr h-alfa. 10 ekspozycji. Każda 900 sekund. Widoczne gradienty, ale bliski Księżyc robi swoje.

Większa rozdzielczość tutaj

 

Pozdrawiam

Tiamat

holmes_AF_mini.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to daje dzisiejsze EOS 400D 6x2s Sigma 70-300@300 crop plus cała fota

Bez obróbki :-)

 

 

Pozdr. Artur

P.S. Pozdziękowania dla Mariusza Wołoszyna za naprowadzenie mnie na "odpowiednie czasy naświetlania"

holmes_26_10.07.jpg

holmes_caly.jpg

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BRAWO Jacek - świetna fota :helo:

prawie jak moja :ha::ha:

 

mam nadzieję że dobrze doczytałem na sieci - kometa ma złoty środek :blink: i zieloną obwódkę :helo:

więc wg sieciowych zasobów - to chyba był SpejsŁeder fota jak najbardziej jest OK

szkoda że u mnie aż tak nie wodać tego zielonego cusia

 

czekamy na więcej bo chyba i Poznań i Leszno też robiło wypady na komety ... :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

dzisiaj był wyjątkowy wieczór.

Szybkie spojrzenie na niebo- jest pogoda! Wyciagnąłem półmetrowego Dobsa z domu i zadzwoniłem po Bogdana Jarzynę. Założyłem Naglera 31. Widok wspaniały. Długo go nie zapomnę. Załozyłem Canona 300d. Jeszcze nie miałem czasu popatrzeć jak wyszło.

Po kwadransie był Bogdan. Pozachwycał się jak należy i podłączylismy ekspresowo moją nową kamerę SBIG ST-10XME. Teleskop nie miał podłączonej platformy, więc pozostało nam prowadzenie ręczne. Było trochę kombinacji i gimnastyki, ale o dziwo wszystko się nam udało. Po 30 minutach przyszły chmury i mgła. Cała dzisiejsza akcja to jeden wielki fuks.

Tak więc pierwsze światło z nowej kamery w ten niecodzienny sposób zaliczone!

80 ekspozycji w luminancji. Każda ledwo 0.1 sekundy. BINx3

Spokojna obróbka bez czarów w PS. Lewelsy i krzywe.

Współautor: Bogdan Jarzyna.

Pozdrawiam

Tiamat

holmes_st10.jpg

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie :notworthy:

Mieliśmy ogromne problemy ze sprzętem. Rozsypał nam się nowiuteńki, jeszcze ani razu nie używany wyciąg z mikrofocuserem. Zamiast mikrofocusera szarpaliśmy kamerą to w jedną to w druga stronę. Praktycznie nie mieliśmy szukacza. Tzn był, ale... ach... Jak szybko chcielismy go wyjustowac to Naglerem Bogdan patrzył na Alkora i Mizara a ja szukaczem chyba gdzies w okolicy M81 :) Dramat. Splot prawie wszystkich złych przypadków. Próbowaliśmy ustawić ostrość metodycznie: oddalanie, przybliżanie, drobne kroczki tzn szarpnięcia kamerąitp. Uciekła nam kometa na dobre, trzeba było założyc naglera i ja znaleźć. Gdy wymienialiśmy Naglera na kamerę to skręciłęm śruby w wyciągu na maksa. Okazało się, że to był mega fuks i mieliśmy idealną ostrość:) Wystarczyło teraz tylko trzymac kamerę na urywającym się wyciągu, robić drobne kroczki półmetrowym teleskopem (do tej pory bolą mnie mięśnie od długotrwałego napięcia:). Laptop leżał w mokrej trawie a my próbowaliśmy utrzymać kometę w polu. Nie było możliwe wykonanie dłuższych ekspozycji niż 0.1 sek bez prowadzenia. Przy ogniskowej 2350 i wielkiej improwizacji obrazy było ruszone. Stąd BINx3! Na komputerze oczywiście zaczęły włączać sie najpierw reklamy z GG, potem chciał się włączyć defragmentaor dysku a na końcu.. wygaszacz ekranu Jacka Pali :))))) I wtedy uznalismy, że obraz dawany przez teleskop jest całkiem niezły :)

Po zrobieniu sesji zaraz wlazły chmury i mocna mgła.

 

Widzę, że "grube misie" na np. spaceweather uwieczniają już ogon (?) wokół komety, więc nasze zdjęcie poznawczo trochę straciło na znaczeniu. Taki ogon trzeba by dopalić dłużej- pewnie przy 50cm wystarczyłoby kilka sekund ale nie w takich warunkach i bez prowadzenia.

Wyjatkowo mile wspominam całą ekspersową sesję:)

Pozdrawiam

Tiamat

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.