Skocz do zawartości

17P/Holmes


fiorina01

Rekomendowane odpowiedzi

To ta też dorzucę swoje dzisiejsze wypociny. Trzy ekspozycje od 4 do 10 minut na ISO 1000, Nikon D70s, Nikkor 300/2.8 ED. Poskładane w Deep Sky Stackerze.

To moje pierwsze kroki w astrofoto, więc nie krzyczcie za bardzo... Ja tam jestem hepi z rezultatu :) zwłaszcza, że zmarzłem jak cholera i ciągle miałem problemy z ostrością i zamarzaniem sprzętu. Jasność komety oceniłem na 2.8mag, ślady warkocza na granicy widoczności zerkaniem w klewcowie 8".

 

holmes.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy mają Holmsa mam i ja, Holmsa zielonego każdy z nas ma :).

A tak naprawdę to w końcu się niebo przetarło nad Wrocławiem i wypadłem z aparatem i lornetką, żeby polukać.

 

Cyknąłem 8x10s f3,2 ISO400 z kompakta Lumix FZ7 na statywie foto i oto co wyszło - szczegółów zero ale zieleń się załapała. Obróbka RGB w Iris z Tiffów. Troche szare tło ale jak wyczerniałem to kometka też znikała. Duże LP bo pod blokiem robione ale to tak na próbę.

 

Wszyscy mają Holmesa mam i ja, Holmesa zielonego każdy z nas ma :).

A tak naprawdę to w końcu się niebo przetarło nad Wrocławiem i wypadłem z aparatem i lornetką, żeby polukać.

 

Cyknąłem 8x10s f3,2 ISO400 z kompakta Lumix FZ7 na statywie foto i oto co wyszło - szczegółów zero ale zieleń się załapała. Obróbka RGB w Iris z Tiffów. Troche szare tło ale jak wyczerniałem to kometka też znikała. Duże LP bo pod blokiem robione ale to tak na próbę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy mają Holmesa mam i ja,

Holmesa zielonego każdy z nas ma :).

 

A tak naprawdę to w końcu się niebo przetarło nad Wrocławiem (5.11.07) i wypadłem z aparatem i lornetką, żeby popatrzeć.

 

Zrobiłem 6x10s f3,2 ISO400 TIFF ogniskowa ok.150 (zoom x5) z kompakta Lumix FZ7 na statywie foto i oto co wyszło - szczegółów zero ale zieleń się załapała. Obróbka Iris RGB (1,1,1 - żeby nie było, że kolory naciągane). Troche szare tło ale jak wyczerniałem to kometka też znikała. Duże LP bo pod blokiem robione ale to tak na próbę.

17pholmes051107.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz to samo z obróbką nastawioną bardziej na ogonek... choć przydałoby się więcej materiału, ale teraz na pogodę to se chyba dłuuuugo poczekamy... :angry:

 

pozdro dla wszystkich komeciarzy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu się niebo przetarło i wyprowadziłem na pierwszy spacer koziołka. Zrobiłem sobie taki mini sprzęcik do montowania na statywie foto w celu ręcznego prowadzenia lekkiego kompakta FZ7.

Pomimo odkrytych pewnych wad udało mi się zrobić parę fotek. Oto złożenie 1x30s, 5x25s, 2x15s, ISO400, F3.2, ogniskowa przeliczeniowa na około 150 (zoom x5). Trochę żałuję że inaczej nie wykadrowałem, żeby Melotte 20 było centralnie.

kometa_11_11_07.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa 17P Holmes nie tylko prezentuje się jako bardzo duży obiekt obserwowany z Ziemi, ale jej rozmiary bezwzględne (rozmiary gazowej otoczki) dą niesamowite. Nie wiem czy wszyscy widzieli ale serwis Science & Technology zaprezentował porównanie rozmiarów komety z rozmiarami Ziemi:

http://www.scitech.ac.uk/PMC/PRel/STFC/comet1.aspx

Tak wyglądała na początku listopada. W tej chwili jest dużo większa i głowa komety rozmiarami przewyższyła już Słońce czyli jest teraz największym obiektem w Układzie Słonecznym!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spx[/url]

Tak wyglądała na początku listopada. W tej chwili jest dużo większa i głowa komety rozmiarami przewyższyła już Słońce czyli jest teraz największym obiektem w Układzie Słonecznym!!!

 

A niech mi pani od geografii spróbuje powiedzieć że Słońce jest największym obiektem w Układzie Słonecznym... :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna fotka z mojego kompaktu,polaczonego z Rubinarem 4.5/300 za pomoca okularu 15mm.

26x15sekund.Przy tej skali i z ta iloscia beznadziejnego szkla na drodze swiatla,nie ma mowy o kolorze czy kontrascie.

Ta kometa jest cudem wszechswiata,nie ona jedna zreszta:)

 

Kometka__001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo że wszyscy mamy już trochę dosyć tej kometki to jednak wczoraj w Jeziorach miałem zamiar zapolować na jej piękny ogonek... Pogoda taka se i co gorsze ogonek odłączył się i słabnie... To chyba moje pożegnalne zdjątko tej kometki, chyba że znów zaskoczy nas czymś niezwykłym...

 

29x150s ISO800 FSQ+350Dmodified+NJP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.