Skocz do zawartości

17P/Holmes


fiorina01

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze mi się nie znudziło :). Zresztą za chwilę przestanie mi się mieścić w kadrze i to będzie koniec mojego wkładu w Holmsowego tasiemca .....

 

Fajnie wyszło. E tam Marcin cyba nie odpuscisz Holmes'owi - zaatakuj go mniejszym kalibrem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

JA już się stęskniłem za nowymi ujęciami - chyba wszyscy cierpimy z powodu tego wyżu :angry:

 

Wczoraj przy wschodzącym księżycu i przez mgłę rozświetloną LP ( i pewnie odblaskami od śniegu) udało mi się kilka klatek naświetlić. Właściwie to prześwietlić bo jak się na nie (surowe klatki) patrzy to są jasna plamą. Trudno, z braku laku pokazuje innym stęsknionym to co z komety zostało na chwilę obecna.

W kadrze się już nie mieści - jeszcze ze 2 tyg i chyba koniec jej focenia przeze mnie.

 

17pholmes_20071226v1.2_3300_200_cres1024vl.jpg

 

 

Dla uważnych obserwatorów - złapały się też małe galaktyczki:

 

 

NGC 1160 UGC 2475

Rozmiar: 1.9'x 0.9'

Jasnosc: 12.80

 

NGC 1161 UGC 2474

Rozmiar: 2.8'x 2.0'

Jasnosc: 11.00

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, najwyższa pora przejść na 135mm i uciec za miasto. W mieście nie ma już szans na jakiekolwiek podziwianie, a zdjęcia robię kompletnie po omacku : /

 

No tak do końca to nie jest źle chociaż zachodzę w głowę od kilku dni dlaczego tak słabo się odbija od tła mimo moich starań. Wasze zdjęcia potwierdzają mała jasność powierzchniową. Naświetlanie poza miastem da dużo lepsze wyniki rzecz jasna.

GoTo :szczerbaty: jest jak znalazł w takich warunkach bo jej wogóle nie widać w moim wypadku....

Wczorajsze LP pozwoliło wyciągnąć takie szczegóły.

 

17PHolmes_20071229v1.1_3200_200_r1024t.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr UHC-S by pomógł zwiększyć kontrast mędzy tłem a otoczką.

Tak na szybko pociągnę ten temat. Mówisz Leszku że nawet przy sporym LP mogę mieć lepszy kontrast przy zastosowaniu UHC-S i będzie się łapało mniej LP? Dłuższe czasy naświetlania pomału przestają być dla mnie problemem więc mogę kompensować osłabione filtrem światło bo nie zawsze można skorzystać z pogody i wyjechać (wtedy zostaje nocna sesja na tarasie jak wszyscy śpią :rolleyes: ). Pytam bo mam uhc-s ale 1,25 i szkoda mi inwestować w 2" jak wyniki nie będą dawały tyle zysku.....

Mam za to ultrablock oriona w oprawie 2" - może coś polepszy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie Pytaj, tylko zakladaj i foć, napewno pomoże. Nastaw się tylko na dłuższe ekspozycje co najmniej 2x, zresztą ustalisz to doświadczalnie.

 

 

Kometa obecnie jest naprawdę bardzo rozległa a zarazem jej jasność jest coraz mniejsza. To już nie jest ten sam Holmes który był miesiąc temu :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam,

 

z "okazji" pojawienia się komety Lulin, której w Warszawie jeszcze nie obserwowaliśmy z powodu chmur, odświeżę inny wątek, aby pokazać jedno z pierwszych moich zdjęć komety 17/P Holmesa z listopada 2007, kiedy po raz pierwszy wykorzystałem do zdjęć montaż EQ-6.

 

gallery_14903_3_33753.jpg

 

Zdjęcie komety Holmesa, zrobione wykonanym przeze mnie teleskopem Newtona TN 150/1000 (widocznym na lewym zdjęciu), na balkonie budynku, w centrum Warszawy. Data: 2-11-2007, 21h 21m CSE.

Pojedyncza klatka, czas ekspozycji 30 sekund, czułość = 500 ASA, Nikon D70. Widoczna średnica głowy - ok. 15'.

 

Wykonywałem także nagrania wideo, wykorzystując do tego wysokiej czułości kamerę CCD firmy Mintron, pozwalającą sumować pojedyncze klatki wideo i wydłużać sumaryczną eskpozycję.

 

gallery_14903_3_2263.jpg

 

To zdjęcie wykonane z ekranu telewizora(!!), podczas odtwarzania nagrania wideo. Tak jak poprzednio, zdjęcie komety z 2-11-2007 r, kamera w ognisku głównym teleskopu, czas naświetlania zdjęcia ok. 0.5 sek, najsłabsze zarejestrowane gwiazdy mają jasność ok. +13 mag

(gdyby "zestakować" więcej pojedynczych zdjęć, zapewne obraz komety byłby nieco lepszy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.