Skocz do zawartości

dylemat kompatybilnego wyboru


Gość cygnus

Rekomendowane odpowiedzi

Rozwazam zakup jednego z ponizszych:

Celestron NexStar 102 SLT - achromat, f/6.5, lekki, z goto, jeden okular - 300

Celestron Omni XLT 127, Schmidt-Cassegrain f/10, na montazu CG4, jeden okular - 469

Meade ETX 90PE - chyba Maksutow, z Goto, z zestawem 6 plossli i filtrami za 499

Jakie zastosowanie? W miare uniwersalne i w miare mobilne.

Mieszkam na poludniu Anglii, jest tu troche light pollution, ale pare kilometrow dalej sir Patrick Moore jakos sobie radzi, spogladajac w gwiazdy z ogrodka przydomowego. Do transportu mam tylko rower z bagaznikiem.

Juz mam Newtona 114 (w Polsce), na paralaktyku zywieckim, SkyLuxa - na statywie teodolitowym (w Polsce), Rubinar 1000 f/10, z chwiejnym, nieprzydatnym statywem fotograficznym.

Mysle, ze katadioptryk kolo 10 cm w jakiejs mierze dublowalby Rubinara. moze wiec maly i lekki NexStar, chociaz jego montaz raczej chyba nie uciagnie Rubinara? Ale GoTo troche kusi!

a moze jednak Omni? Montaz solidniejszy, moze na piggybacku bym posadzil czasem Taira 300 mm albo Sigme 70-300 mm? Tylko ze to juz 15 kg wazy! a moze lorneta 20x100 z filtrem mglawicowym, za 200 i jakis Manfrotto ciezszy? Czy ta lornetka nadawalaby sie tez do ziemskich obserwacji? Lubie obserwowac i fotografowac ptaki, ktorych mam tu obfitosc.

z gory dziekuje za komentarze.

Milek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i co tu polecić, jak wybór taki trudny?

to może zacznę od końca, jak już lornetkę, to raczej 20x88 i może z okularami pod kątem 90°?

20x100 da Ci już za dużą średnicę wyjściową na Twoje sterane życiem oczy

 

Celestron Omni XLT 127 to chyba najlepszy z tych teleskopów, ale mam ogromne wątpliwości czy akurat będzie odpowiedni dla Ciebie, no i to już zdecydowanie, nie jest to sprzęt na rower

a pozostałe 2? goto jest fajne pod warunkiem, że precyzyjne

no nie wiem, teleskop na rower, uch, to ciężkie wyzwanie

już pomijając teleskop, ale jak statyw przewieziesz?

głowica w bagażniku, a teleskop w plecaku?

no i jeszcze ruch lewostronny :szczerbaty:

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mysle, ze achromat jest DS-owy, to jest niewielkie dosc, daje sie wpakowac do plecaka.

Na rowerze, Sumasie, przejechalem w (ruchu lewostronnym) okolo tysiaca mil, w tym w Londynie do The Royal Observatory Greenwich (rany boskie, jak lalo w drodze powrotnej!). Jutro wybieram sie do BeachyHead i Seven Sister (byle shovery ustaly!), prawie 100 km w jedna strone. Nieraz jezdze z 10 kg plecakiem, dopiero od przed chwila mam bagaznik. na bagaznik mozna wsadzic przeciwciezar i glowice, OTA i nogi na plecki.

Rzeczona lornetka zwrocila moja uwage zamontowanymi filtrami.

Achromat wydaje sie najmobilniejszy chociaz i najmniej rozwojowy, to dosyc delikatny montaz (alt-Z), chyba nic wiecej nie uciagnie. Moze da sie doczepic zamiast OTA Rubinara?

Mysle, ze ten sprzecik przewyzszy mojego SkyLuxa i Optisana zywieckiego na tyle, ze warto go kupic.

A przy okazji - czy Rubinarka warto vizualnie poprobowac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celestron Omni XTL 127 to będzie najlepszy mobilny sprzęt. Po pierwsze większy niż wszystko co masz w Lublinie, bardziej światłosilny niż wymieniony np. ETX 90, czyli bardziej od niego uniwersalny, z kątówką 45* da sie obserwować ptaki a z odpowiednia przejściówką da się nim je focić, Ksiezyc, ale to wazy 18kg. Jeśli nie, to wybrał bym lornetkę 20x100.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez watpienia, Omni najlepszy z wymienianych. tylko zawsze mialem pewne watpliwosci co do Schmidta: krzywizna pola, co zmniejsza ostrosc na skraju pola widzenia. No i jeszcze nie eksploatowany gwiezdnie Rubinar tez jest katadioptrykiem, tylko sporo mniejszym. Czyli skok Skylux - achromat NextStar bylby wiekszym skokiem (zwlaszcza ze to GoTo). z drugiej strony - po skyluxowym pseudostatywie z pseudoglowica, CG-4 to juz byloby Porsche po Maluchu! Co ja gadam, Volvo raczej, wszak lekkie to nie jest!

Dylemat wyboru zawsze jest trudny, zwlaszcza ze w przypadku zakupu telepa Nikon D-80 musialby sporo poczekac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Jak dla mnie to powinieneś pomyśleć o tym Omni. Masz już normalne gniazdo w głowicy więc się szybko będzie składało. Poza tym w ten telep jest bardziej przyszłościowy - możesz zamontować tam visual back 2" co znacznie powiększy jego możliwości.

Ogólnie to gdzieś widziałem jego recenzje i były (jak na taki telskop) całkiem całkiem.

Pozdrawiam :Beer:

 

P.S. Z ruchem lewostronnym w Anglii nie ma problemu, jak się prowadzi pojazd z kierownicą po właściwej stronie :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy jest oczywiście Omni, ale ja na Twoim miejscu kupiłbym NextStara. Piszę to jako właściciel plecakowego ETX-a 70AT, który nie jest w żadnym wypadku nawet namiastką teleskopu docelowego, ale swoje zalety ma. Używam go znacznie częściej od teoretycznie lepszego pod względem korekcji aberracji Skyluxa, który choć lekki jest zdecydowanie mniej mobilny. A mobilność w sytuacji "zroweryzowania" właściciela jest najważniejsza. A do montażu NextStara chyba Rubinara da się z satysfakcją podpiąć. Bez rewelacji oczywiście, ale coś tam wyciśniesz. A i GoTo ponoć lepsze w NextStarach niż w tanich Meadach. Ale ETX-a-90 wyeliminowałbym z góry bardziej z powodu braku możliwości używania samego montażu . W Meadach stopień integracji rurki z montażem jest niestety za duży.

Generalnie kup taki sprzęt, który będzie używany. A lekki achromat na pewno ma większe szanse podróżować z Tobą rowerem niż Omni.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Miłku!

Ja bym Ci radził do szybkich wypadów krótki refraktorek 100-120mm F/5-6. Ale nie ubierałbym sie w goto, tylko raczej prosty statyw azymutalny klasy AZ3 lub Vixen Porta [ten jeśli finanse nie przeszkodzą]. Będzie ważył tyle, co duży statyw foto, a zdecydowanie sztywniejszy. Paralaktyk czy goto znacznie ograniczą mobilność rowerem. Do astrofoto montaż para ładowalny na rower i tak będzie za słaby -to już lepiej zrobić koziołka pod sam aparat. Ewentualnie możesz pomyślec o drugim sprzęcie, np. Mak 102-127mm do planet, do załadowania na ten sam mont AZ [w zasadzie nie musisz go przecież wozić rowerem, jak sprzętu DS-owego]. Ja bym w twojej sytuacji rozbił zestaw na 2 sprzęty j.w., chyba,ze byłoby mnie stać na APO :ha::ha:

Jeśli chodzi o ten refraktor do DS, to bym optował za 120/500. Z tym,że możesz się zetknąć z 2 problemami: -Przy kiepskim tanim wyciagu kiepsko się ustawia ostrość w tak jasnym achromacie. Ale to moje doswiadczenie z 80/400, tu ogniskowa jest diabelnie krótka - w F/5 Newtonie z f=650mm nie miałem już problemów.

-Przy wyborze np. 100/600 itp. nie ma problemów z nośnością montazu, ale nie pamiętam, ile bedzie ważył taki 120/600. W transporcie różnica minimalna i warto wziaść większą aperturę, ale nie wiem, czy taki AZ3 sobie poradzi. Porta raczej tak.

Pozdrawiam

-J.

P.S. W ostatecznosci jako jeden jedyny sprzęt to Mak lub S-C, ale do DS przegra z krótkim refraktorem o podobnej aperturze [chłodzenie, pole widzenia itp.]

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Podsumujmy: mały, lekki, mobilny lornetko-teleskop, z go-to, do obserwacji i do fotografii, do astronomii i do ptaków.

 

Hmmm... u nas takie rzeczy to tylko w Erze.

 

P.S. Czy wy macie na tym wyspiarskim zadupiu jakiś salon Ery?

 

:szczerbaty:

Edytowane przez Merak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MERAK:

Dziekuje za "merytoryczna" odpowiedz a raczej demonstracje istnienia.

 

Jesli to jeszcze Ciebie zainteresuje, to powtorze, o co pytalem.

Wymienilem, co mam:

Skylux 70/700 achromat

Rubinar 10/1000 maksutow

Optisan Newton 114/900

kiepski montaz paralaktyczny z Zywca, z napedem

statywy: teodolit i zelazny trojnog

Z tego przy sobie - tylko Rubinar i lekki statyw fotograficzny, za wiotki dla Rubinara.

Pytalem o pomoc w wyborze pomiedzy np.:

lekkim i mobilnym achromatem z GoTo- NexStar, 102/660

ciezkim Schmidtem na dosc solidnym montazu niemieckim- Omni

lornetke z filtrem mglawicowym dodalem dla poszerzenia wyboru, do niej potrzebowalbym statywu, ktory, byc moze - dalby sie wykorzystac do fotografowania ptaszkow juz posiadanym sprzetem fotograficznym.

oczywiscie wybor nie jest zamkniety, np. istnieje Skymax 127 SupaTrak, Maksutow na podobnie delikatnym montazu z GoTo jak NexStar i w identycznej cenie.

Rada mialaby mi pomoc w zdobyciu nowych mozliwosci bez powielania tego, co juz posiadadam.

 

CG-4 - najlepszy z rozwazanych statywow/montazy ale ciezki i bez goto.

 

Moze wiec jednak rozwazac wybor miedzy lekkimi:

achromatem NextStar 102 SLT

Maksutow-Cassegrain SkyMax-127 SupaTrak

oba z goto, na lekkim (niestabilnym) statywie.

 

Najcenniejsze bylyby uwagi kolegow, ktorzy ten sprzet maja lub mieli/widzieli/uzywali.

 

Kolego Merak! Na naszym "zadupiu" w odleglosci od mego mieszkania 30 km jest sklep astronomiczny, chyba lepiej zaopatrzony niz OBA POLSKIE SKLEPY!

"Zadupie" wydaje na astronomie i badania kosmiczne kosmiczne pieniadze. Niestety, moj potencjal ekonomiczny jest znacznie ponizej poziomu "zadupiaka". No i o rade poprosilem przyjazne, ojczyste forum. Moge jednak skorzystac z rady astrofanow z "zadupia", z The South Down Astronomical Society, Sir Patrickowi Moore, z ktorym bede rozmawial w przyszlym miesiacu, nie bede tym glowy zawracal.

 

Pozdrawiam i chetnie spieszacych z pomoca, i przesmiewcow, ale tez i czytelnikow milczacych.

 

Milek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Miłek,

wiesz, że najtrudniej dobrze doradzić, a najłatwiej rzucać pochopne rady za nieswoje pieniądze :)

 

Ja przygotowuję się też na zakup czegoś maksymalnie mobilnego i myślę, że wybór padnie na ED80 z montażem Vixen Porta. Do tego można by rozważyć kupno jakiegoś przyzwoitego zooma, coby okularki nie walały się po plecaku - ale to do rozważenia dla Ciebie - ja już mam stałki.

 

Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do lepszej Polski.

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... wiesz, że najtrudniej dobrze doradzić, a najłatwiej rzucać pochopne rady za nieswoje pieniądze :)

To powinno być motto tego Forum :rolleyes:

______________________________________________________________________

 

Czcigodny Cygnusie,

Wybacz, nie chciałem cię dotknąć moimi złośliwościami, a intencja mego postu była humorystyczna (choć może nie dość czytelna).

Dylemat masz poważny, mimo to rzeczywiście lepiej nie zawracaj tym głowy sir Patrickowi, za to pozdrów go w imieniu użytkowników naszego Forum :Salut:

 

A teraz do meritum

IMHO taki zakup jak NextStar 102 SLT jest o tyle ryzykowny, że to dość skomplikowany sprzęt w dość miernym wykonaniu. Jeśli przestanie ci nagle kontaktować wyłącznik zasilania (a to się zdarza), to montaż stanie się bezużyteczny – nie ma zastępczej opcji ręcznej.

 

Ja mogę śmiało polecić kombinację, której sam używam i to z pewnym zadowoleniem: refraktor ED 80mm (z walizeczką) + montaż azymutalny z mikroruchami (oba marki Sky-Watcher). Szukacz 9x50 zamieniłem na Sky-Surfera (typu 1-power red point), choć wolałbym mieć Surefera oprócz, nie - zamiast. Ten zestaw jest praktyczny, łatwy w użyciu i mobilny, choć oczywiście bez go-to… ale też nie można mieć wszystkiego (tzn. można ale to kosztuje – ja mam przenośne go-to w postaci SkyScout’a Celestrona). Ponadto z marszu nadaje się do foto i do ptaszków.

Jedyną odczuwalną wadą tego zestawu jest konstrukcja głowicy tego montażu pozbawiona tarcia. Skutkiem tego jeśli chcemy na wyjściu używać kątówki i okularu w standarcie 2” (a jeszcze zabawniej: klina Herschela, barlowa - konieczny w tej konfiguracji - i okularu, a wszystko 2”), to mamy tak ciężką końcówkę że nam, za przeproszeniem, opada. :o

 

Z kolei pod dużą astro-lornetę będziesz potrzebował dedykowany statyw lornetowy, który raczej nie przyda ci się do innych celów. Ponadto ja bym sugerował zwykłą lornetę - z okularami pod kątem 360* :lol: Jeśli okulary są nachylone (45* lub 90*) to ciężko coś namierzyć bez szukacza, a tylko najdroższe modele mają ten dodatek. Duża lorneta z filtrem mgławicowym jest super, ale tylko i wyłącznie ‘oprócz’, a nie ‘zamiast’ teleskopu.

 

P.S. Życzę ci Cygnusie determinacji w podboju "Zadupia"; żebyś wyszarpnął (wynegocjował?) jak największy kawałek tortu i zwiększył swój potencjał co najmniej do poziomu przeciętnego "Zadupiaka". :)

Edytowane przez Merak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za duzo konkretnych rad. W efekcie - juz gubie sie wsrod nich! jakbym sie jednak sklanial ku NexStarowi, moja niebieska ignorancja i niewiele nocy bezchmurnych sklania mnie jednak do GoTo, ale i trzebaby sie przyjrzec statywowi Vixen Porta!

 

Kierownica po wkasciwej stronie to podstawa, nie tylko przy ruchu lewostronnym. Ja mam kierownice, mozna powiedziec - uniwersalna i z pewnoscia po wlasciwej stronie: z przodu roweru!

 

Ruszam poszukac testow. Omni i NexStara juz czytalem, pora na ED itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za duzo konkretnych rad. W efekcie - juz gubie sie wsrod nich! jakbym sie jednak sklanial ku NexStarowi, moja niebieska ignorancja i niewiele nocy bezchmurnych sklania mnie jednak do GoTo, ale i trzebaby sie przyjrzec statywowi Vixen Porta!

 

Kierownica po wkasciwej stronie to podstawa, nie tylko przy ruchu lewostronnym. Ja mam kierownice, mozna powiedziec - uniwersalna i z pewnoscia po wlasciwej stronie: z przodu roweru!

 

Ruszam poszukac testow. Omni i NexStara juz czytalem, pora na ED itp.

Najlepszym wyjściem z tego łamańca jest zakup Maksutowa 127mm. chyba nie kupujesz go na czas pobytu u Angoli, tylko na lata. Żeby nie dublować sprzętu wystarczy się pozbyć tego starego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kierownice, mozna powiedziec - uniwersalna i z pewnoscia po wlasciwej stronie: z przodu roweru!

 

I O TO CHODZIŁO!!!! :szczerbaty:

 

Cygnus, moja jedna rada: W angli jak się cierpliwie poszuka to można kupić taniej niż w polsce (aczkolwiek nie wszystko).

Sklepów, jak już zauważyłeś, jest bardzo dużo. W Leighton Buzzard ma siedzibe (i sklep) przedstawiciel Celestrona na anglie ( www.dhinds.co.uk ), ceny mają dość wysokie tyle że czasami mają też różne wyprzdaże!

Pozdrawiam i życze owocnych zakupów :Beer:

Piotrek

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że propozycja polarisa jest godna rozważenia.

Sam na szybkie wypady (samochodowe) używam SW 100 ED na Vixen Porta i jestem z tego zestawu bardzo zadowolony. 100 ED to chyba maksimum dla Porty i daje się to odczuć, przy słabym wypoziomowaniu statywu - są pewne problemy z pracą mikroruchów. Ale 80ED jest znacznie krótszy i trochę lżejszy więc pewnie tolerancja na dokładność wypoziomowania będzie większa (zresztą ile waży mała poziomica ?). Proszę pamiętaj, że goto wymaga zasilania – dodatkowy bagaż i utrudniona jeśli w ogóle możliwa praca teleskopu w razie wyczerpania baterii. Mam goto przy HQE-5 i powiem tak – noce są za krótkie na czekanie aż goto najedzie na wybrany obiekt. Ponadto 80 ED przy odpowiednim doborze okularów zapewni Ci szerokie pole widzenia. Właśnie jeśli chodzi o okulary to specjalnie do tego zestawu kupiłem Pentax Zoom 6,5 – 19,5 mm i raczej go nie polecam (za małe pole, niepełna parafokalność, trochę abberacji chromatycznej).

Podsumowując:

W plecaku: 80ED – 3 kg + okulary, filtry, szukacz – 4 kg = 7 kg

W bagażniku: Vixen Porta – 6 kg + krzesełko – 1 kg + termos – 2 kg + coś = 10 kg

Czystego nieba i przyjemnych obserwacji.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za duzo konkretnych rad. W efekcie - juz gubie sie wsrod nich! jakbym sie jednak sklanial ku NexStarowi, moja niebieska ignorancja i niewiele nocy bezchmurnych sklania mnie jednak do GoTo, ale i trzebaby sie przyjrzec statywowi Vixen Porta!

 

Nie miałem w łapach tego sprzętu z goto, o którym piszesz, ale wydaje mi się,że to nie jest odpowiedni wybór na rower. Z tego co czytałem o analogicznych Meadowskich rozwiazaniach, to te napedy są delikatne. A Ty to będziesz rowerem woził... To oznacza wstrzasy, możliwość wywrotki. Prosty montaż AZ lepiej to zniesie. Do tego bym radził 2 tuby: 120/600 i Maka 127. Ten ostatni może być kupiony pierwszy jako uniwersalny sprzęt z docelowym nastawem na planety -bedzie więc rzadziej jeździł rowerem. Jesli priorytetem są DS, kolejność odwrotna. Krótki refraktorek o zbliżonej aperturze da Ci lepsze pola do rozległych DS, koniunkcji, no lepiej zniesie wielkrotny transport rowerem [kolimacja!]. Postaw na wytrzymałość, małe gabaryty i prostotę obsługi. Wiekszego sprzetu moi zdaniem nie da się bezpiecznie załadować na rower [i tak konieczny jakiś ekstra pojemnik z pianką/gąbką], mniejszy ma swoje ograniczenia.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz bardziej oglupialy przegladam oferty ED i APO, nie stroniac od Makow i Schmidtow. Czyzby zaczac od jakiejs 80 czy 100 ED OTA i stabilniejszego trojnozka z rurowymi nozkami + AltZ? czy jednak planetarny katadioptryk? Sam nie wiem, co preferuje, ale w koncu DS jest soporo wiecej do ogladania niz planet.. Nikt tego za mnie nie rozstrzygnie. Z drugiej strony - od pierwszych (marnych) rurek uzywalem paralaktykow, czyzby AltZ przy recznej obsludze nie ustepowal im? Pewnie przy dobrych mikroruchach bedzie lepszy od katastrofalnych glowic, ktorych uzywalem (Zywiec, SkyLux.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż z tego że deesów jest więcej, skoro w wiekszosci przypadków potrzebują dużej apertury i ciemnego nieba. Myślę że to ograniczenie przez mobilność na rowerze ograniczy Cię do zakupu byle czego. Do planet nie potrzeba kupować sprzętu mobilnego, bo do ich obserwacji nie trzeba nigdzie jechać, a do deesów mobilny sprzęt na rower, to żaden sprzęt, bo taki musi mieć przynajmniej 20cm. średnicy i do tego newton, ktorego na rowerze nie przewieziesz w zadnej postaci. Odstaw ten rower i najpierw kup sobie samochód, wtedy nie będziesz się ograniczał.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a do deesów mobilny sprzęt na rower, to żaden sprzęt, bo taki musi mieć przynajmniej 20cmm. średnicy i do tego newton, ktorego na rowerze nie przewieziesz w zadnej postaci...

 

może jeszcze warto rozważyć wersję walizkowo-kratownicową newtona. Odpada wtedy konieczność targania statywu, głowicy, baterii itp. Kwestią jest jedynie czy można gdzieś kupić ażurowego N powiedzmy 8" czy tylko pozostaje ATM ??

 

pozdr

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli poważnie rozważasz 100 ED to może poszukaj czegoś takiego 100 ED f/7 Oriona

 

http://www.telescope.com/control/product/~...roduct_id=09012

 

Standardowe 100 ED f/9 ma trochę za długą tubę na rower.

Aby nie zamknąć sobie w przyszłości możliwości powieszenia na wybieranym montażu czegoś większego (MAK, SC) proponuję rozważyć Giro 3, jest lekki ale ma dużą nośność.

Ja sam nie używałem ani 100 ED f/7 Oriona ani Giro ale na forum są opisy i recenzje tego montażu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważ jeszcze kupno składanego Newtona i na przykład przyczepki rowerowej. Takie do przewozu dzieci są całkiem wytrzymałe i do tego odpowiednio tłumią drgania.

Tu przykład przyczepki.

Na allegro były nawet tańsze:

Przyczepki na allegro

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestescie naprawde uczynni Drodzy Forumowicze!

Jako ze trafil mi sie wolny pojedynczy dzien i to powszedni - wsiadlem na rower i wreszcie podjechalem do West Sussex Astronomical Center, na przedmiesciach Worthing, czyli tylko 25 km ode mnie. Sklep nieduzy, na wystawie okolo 20 teleskopow roznego kalibru, w wiekszosci Celestrony. Troche lornetek, sporo okularow, roznego osprzetu. W okolicy pelno jest ptactwa i dzikiego zwierza, wiec i stosowne lunetki + np. kierunkowy mikrofon (z reflektorem parabolicznym, a jakze, wygladal na Cassegreina) z rejestratorem cyfrowym i lunetka celownicza 8x, przeznaczony do nagrywania z kilkuset metrow odglosow ptakow czy zwierzat (albo dla mlodych ...agentow antykorupcjonistow??).

Po malej dyskusji sprzedawca usilnie mnie namawial na NexStara 4 SE. obejrzalem - owszem, glowica znacznie solidniejsza od NexStarow SLT, statyw rurowy, dosc solidny. Czterocalowka ze smiesznym przelacznikiem, umozliwiajacym korzystanie z ogniska glownego Cassegreina, albo (lusterko) bocznego. Czyli z tylu kamera, z gory okular. Tylko ze to 4" MAK, czyli ten sam kaliber i typ (no, prawie), co moj Rubinar. 5" Schmidt kosztowal o 70 proc. drozej. Ale ja rozejrzalem sie skrupulatnie i kupilem cos, co bylo naprawde okazyjne. No i zgodne z rada Lemarca.

Lornetka 15x70 Celestron SkyMaster i statyw fotograficzny heawy duty, bardzo solidny, przyda sie do polowania na ptaszki z Rubinarka! Wszystko w cenie lormetki, czyli za 50 proc. ceny. Latwo sie domyslic, ze to byl second hand, ale wszystko jak nowe!

Zgodnie z tradycja - na gwiazdach nie dalo sie przetestowac, bo od momentu zakupu calkowicie sie zachmurzylo, dzisiaj nawet prawdziwie letnia ulewa miala miejsce.

Ogledziny sklaniaja mnie do wniosku, ze GoTo NextStar SE wuglada dosc powaznie, stabilnie, czego nie mozna powiedziec o wdziecznie wygietymNexStar SLT.

Ogladalem tez AZ3, ale wybitnie mi aluminiowy statyw nie podobal sie. Jesli bym chcial jakas mniejsza rurke stawiac na kupionym trojnogu, to glowica z mikroruchami bedzie niezbedna. ale moge juz pobawic sie i lornetka i Rubinarem, czyli mam mobilny zestaw rowerowy.

 

Dzieki jeszcze raz za rady, mam nadzieje, ze stac mnie bedzie, by szerzej z nich skorzystac w przyszlosci!

 

Milek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.