Skocz do zawartości

DSO 2


PTL

Rekomendowane odpowiedzi

Wlasnie dorzucilem pozostale zdjecia z sesji sprzed tygodnia.

 

m27lrbgs.jpg

 

Znowu zapraszam do galerii:

 

www.newastro.tpi.pl/polskie/galeria/dso/dso.html

 

Jezeli strona nie dziala to dosc dziwne bo jest pisana w najbardziej bazowym HTMLu. Jakiego programu uzywasz?

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak zabawa z CCD to już nie bułeczka z masłem i trochę czasu zabiera nawet doświadczonym obserwatorom, troche mnie zastanawia łączny czas ekspozycji M57, czy ta kamera ma tak małą sprawność czy szkopuł tkwi w czymś innym co mi umknęło na Kudłaczach podczas twojej pracy z kamerką, coś mówiłeś że co druga klatka służy do guidowania, może o to chodzi :?

Poza tym(poza nakładem czasu pracy) fotki są superzaste :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nakładu czasu pracy, jak mam do wyboru naświetlanie na kliszy n - minut i n - razy bo niewiadomo czy wyszło, poźniej z braku własnego labu modlenie się czy aby obsługa nie uszkodzi negatywu, poźniej godzinne tłumacznie gościowi co niewie co to gęstość optyczna i.t.p podobne pierduły, płacenie niebotycznych pieniędzy za próbki, prawie niewykonalne powiększenie, wykadrowanie odbitki, chyba że weźmiesz format 50x40 cm i se obetniesz, dojazdy, oczekiwanie itd. to czas poświęcony na uzyskanie ostatecznego efektu jest chyba dłuższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz,

 

Rzeczywiscie czulosc kamery jest o polowe mniejsza w trybie selfguide. Poza tym kiepskie ustawienie osi biegunowej (kiepskie czyli blad > 1/10 stopnia) i jakies dziwne bledy guidingu wymuszaly krotsze ekspozycje 30s, a wtedy nad szumami termicznymi chipu CCD zaczynaja dominowac szumy odczytu, wiec sumarycznie S/N rosnie znacznie wolniej niz przy dluzszych ekspozycjach (optimum to od 2 do 5 min i to jest moj cel). A przy kiepskim S/N niewiele da sie przeprocesowac. Tzn. do fotometrii w zakresie 17m wystarczy 1 - 2 min ale zeby obrazek byl ladny, trzeba duzo, duzo wiecej.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Demonizujesz Gobo gostka z Labu trzeba podkręcić zabierajac go z raz na obserwacje teleskopem i od razu lepiej gada i wie o co Ci chodzi a jak się jeszcze zarazi astro bakcylem to i próbki masz gratis i kolegę z cennym fachem na dalsze wypady, myśl ty po Polsku a nie po Europejsku :wink:

 

Ps Dzięki PTL za wyjaśnienia, czyli było tak jak przypuszczałem i nie do końca pamiętałem 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.