Skocz do zawartości

Przejście Merkurego przez tarczę Słoneczka


Maciej_O.

Rekomendowane odpowiedzi

 Witam serdecznie wszystkich! ;D

 

 Jestem tu debiutantem, więc błagam o wyrozumiałość. 5-go maja (poniedziałek) będziemy swiadkami przejścia Merkurego na tle tarczy słonecznej. Rzadkie wydarzenie, więc chciałbym zrobic temu zjawisku zdjęcie. Dysponuję Zenitem (sciślej mówiąc: kilkoma różnych wersji), paroma obiektywami, z których najdłuższą ogniskową ma Jupiter 21 200mm f/4, telekonwerterem x2 i statywem. Moje pytanie brzmi: czy tym sprzętem jestem w stanie zarejestrować całe to zjawisko.

  Nie posiadam żadnego filtra, ale do tego Wielkiego Dnia mógłbym coś skombinować. Byłbym ogromnie wdzięczny za jakieś wskazówki co do ustawień i filmu jaki powinienem zastosować (rozumiem, że tu wskazana byłaby nie za duża czułość). Do tej pory nie fotografowałem za dużo Słońca, zajmuje się od czasu do czasu astrofotografią, choć moje wyniki na razie słabo kwalifikują się, aby je tu pokazać. Fotografuję nieruchomym aparatem przy czasach 10-60 s obiektywami 28, 58 i 85 mm.

  Z góry dziękuję za info i pozdrawiam serdecznie wszystkich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

07 maja - 09:21 > Koniunkcja dolna Merkurego - przejście przed tarczą Słońca (0.20°) (informacja od AstroCD).

 

Ja zrobiłem kiedyś jedną fotkę przez Zenita podłączonego do teleskopu z filtrem. Czas naświetlania oceniłem patrząc przez celownik lustrzanki i porównując ją z byłymi obserwacjami blasku Księżyca w pełni. Z odpowiednich wzorów wyliczyłem czas naśw. dla tego Księżyca. Potem obrałem pewną poprawkę na ten czas. Bo Księżyc świecił mocniej od Słońca. Zrobiłem 3 fotki Słońca z różnym czasem naśw. Z czasem wyliczonym z poprawką i dwa skrajne: troche dłuższy i krótszy. W ten sposób mogłem później wybrać najlepsze zdjęcie do wywołania.

Inaczej tego nie wyliczysz chyba. Jak już będziesz znał wyniki na kliszy, to bedziesz w przyszłości wiedział jakie czasy stosować dla twojego sprzętu i rodzaju filtra, aby były ładne.

 

Ja może spróbuję złapać Merkurego przez Vestę CCD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj nie wiem czy ten Jupiter wystarczy, chociaż moze z telekonwerterem... kto to tam wie - Merkury jest malutki, ale za to za rok (8. czerwca 2004) będziesz miał przejście Wenus - to dopiero będzie!

 

(trzeba skopiować i otworzyć cały link)

 

http://www.astro.leszno.net/wydarzenia.php...ge_code=sub-pme

 

http://www.astro.leszno.net/wydarzenia.php...ge_code=sub-pwn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawdopodobnie przez szkło od maski spawalniczej nic nie zrobisz, bo trochę to za grube (wg. mnie wyjdzie podwójny obraz), możesz użyć mylaru, albo krążka magnetycznego wyjętego z dyskietki - ale najpierw to przetestuj (zdaje się, że przez krążek od miękkich dyskietek 5.25" nic nie widać, natomiast przez te z dyskietek 3.5" obraz powinien być ok. - brunatno-pomarańczowy)

 

możesz też użyć filtra H-alfa, poszukaj w necie (ale jak go kupisz to musisz się zobowiązać, że mi go pożyczysz - za pomoc ;) hehe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też raczej wypasu nie zrobię Soligorem ( w porównaniu z np. Bartolo - ze względu na ogniskową ), ale zakładam, że jak dopisze pogoda to będzie przednie party na działce   :D .

Soligor, Barlow x2, folia Baader Planetarium, Canon, piwo, urlop i pogoda - będzie OK

Bartosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale się najeżdżę pociągami - we wtorek (06.05) i w czwartek (08.05) muszę być na zajęciach, a w środę mam tylko 3 wkłady więc nie muszę na nich siedzieć - za to będzie Merkury... tylko że jeszcze nie znalazłem dobrego miejsca na wystawienie się ze sprzętem - tym razem balkon odpada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jupitek (200mm) to bedzie za malo! Ja robilem zachody slonca przez 400 mm i slonko wychodzilo chyba na 1/2 kadru w pionie (lustrzanka - nie webcam!). Sadze ze nie bedzie szans na dokladne zdjecie :(

 

Togal ma racje - trzeba uruchomic MTO :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej byłoby dokupić webcama i filtr foliowy w

Wydawnictwie VEGA u redaktora Mirosława Brzozowskiego i robić fotki na dysk. Skala obrazu bez

porównania większa, a gdyby jeszcze dorzucić telekonwerter 2x, to już spoko zrobisz Merkurego nawet

bez prowadzenia za Słońcem. Na kliszy w ognisku 200 ki

nie ma szans na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartolo, tez jestem tego ciekaw, ale sądze ze tak, bo własnie w ten sposob M.Łomonosow w 1761 roku wywnioskował ze Wenus ma atmosfere. A sprzęty wtedy nie były chyba najwyzszych lotów, wiec dlaczego my mielibyśmy nie zobaczyć tego rozmycia? ;)

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oo to nieźle z tą atmosferą... dobrze, że te zjawiska (przejście Merkurego i Wenus) będą widoczne w takiej porze roku, że jest b. duża szansa na pogodę

 

Bartek:

ja się rozstawiam u siebie na ogrodzie razem z kompem i będę walczył z webcamem - pół zjawiska - próby fotografowania, pół - obserwacja

 

muszę tylko pomyśleć nad logistyką - jak mam rozstawić kompa w piachu - chyba wstawię go w jakieś kartonowe pudło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też szukuję się na przejście Merkurego. Spróbuję z kamerką intenetową i obiektywem z filtrem mylarowym.

Rozważam wariant obiektywu 300mm lub 1000mm. Myślałem o 300mm bo wtedy Słońce będzie miało 2.6mm na matrycy CCD i zmieści się całe. Z drugiej strony Merkury będzie maleńką kropeczką. Czy aby nie za małą? Co o tym sądzicie ?

Na obraz planety w postaci okągłej tarczki raczej nie liczę, a może ???

A propos Jupitera 200: Obraz Słońca na kliszy będzie miał 1.75mm , więc mało. Ale jeśli obiektw jest dobrej jakości , film drobnoziarnisty i ostrość (!!!) nastawiona perfect to może będzie widać Merkurego.

Do użytkowników kamerek: czy macie chłodzenie, jakiekolwiek ? Proszę o kontakt z kimś ktorobił już Słońce kamerką z filtrem. Jak małe plamy udało się zarejestrować ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :)

 

Muszę się wam pochwalić ,że 7 maj ide do Planetarium Sląskiego .Po to aby pokukać przez 30cm refraktor o ogniskowej 4,5 m na przejście Merkurego przez tarczę Słońca . Myślę ,że coś zobacze (może sie uda) .Może będą jakieś fotki . :) :) :) :) :) :) :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów..

moja prośba jest taka: jak skutecznie wykonać zdięcia z w/w zjawiska mając do dyspozycji filtr Bader planetarium z przodu teleskopu, lustrzankę, film 200 ASA, projekcję okularową z okul. S.P 26 mm i 9mm, lub w ognisku głównym, teleskop newton 150/1510. Proszę o poradę w miarę konkretną.

andrzej z opola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.