Skocz do zawartości

Bafle wyczerniające


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad możliwością zrobienia Bafli wyczerniajacych w SCT 8" bez większych ingerencji w wymianę tuby na większą itd.

 

Czyli przy posiadanej tubie teleskopu , 3-4 bafle w tubie o wysokości max 1.5 cm , oraz dodatkowego odrośnika z baflami , celem podniesienia kontrastu poprzez zminimalizowanie odblasków.

Rozeznaję też ewentualny bafel-bafle w rurce wyprowadzajacej światło teleskopu na zewnątrz.

 

W Newtonie jest to bardzo wskazane choć i w innych systemach choć jak by w Ritchey-Chrétiena wykonuje sie takie bafle fabrycznie.

 

Nad ignorancją Celestrona i innych firm oraz wielu osób nad sensem mocowania bafli w teleskopach nie będę sie rozwodził bo szkoda na to czasu-popieram tych którzy je zakładają , mam natomiast prośbę do was o pomoc w podjęciu rozważeniu tego pomysłu celem ewentualnego wykonania.

 

SCT8" jest moim docelowym teleskopem i chciał bym go maxymalnie usprawnić, proszę więc o mądre rady a nie teksty typu daj se spokój :angry: .

 

Teleskop Ritchey-Chrétiena z widocznymi Baflami w tubie

 

595d8be367f27ab1.jpg

 

w rurce wyprowadzajacej światło na zewnątrz

 

9fe692cda48b4497.jpg

 

Zaświetlenie w tubie bez bafli i odrośnika

 

3f45059c71c4c734med.jpghttp://images24.fotosik.pl/105/3f45059c71c4c734.jpg

 

Moja ewentualna propozycja bafli

 

875a6bf883fab826.jpg

 

Oczywiście biorę pod uwagę ewentualne winietowanie dlatego to tylko propozycja co do wielkości bafli w tubie i odrośniku.

Teleskop Przeznaczony jest przede wszystkim do obserwacji planet-w tym jasnych takich jak Księżyc, Mars, Jowisz, Saturn , wymagąjacych dobrego wyczernienia a jednocześnie dających mocne zaświetlenie tuby i wnętrza okularów, w zakryciach takie wyczernienie jest bardzo pomocne-wręcz niezbędne.

Obserwacje w mieście które prowadzę nie należą do łatwych i odosobnionych więc ewentualny sukces choć by w niewielkim procencie może otworzyć drogę odważnym użytkownikiom :D do wykonania bafli we własnych teleskopach.

 

Gdyby były tego tego przeróbki na zagranicznych forach proszę o wiadomość.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u ciebie, ale w moim Meade "rurka" wyprowadzająca wiązkę z teleskopu jest tak jakby nagwintowana od wewnątrz na całej swojej długości. Domyślam się, ze taka właśnie jej konstrukcja ma na celu likwidację w pewnym stopniu odblasków. Czy w C8 nie ma takiego rozwiązania?

 

Co do reszty Bafli to myślę, że stosując je możesz sporo zyskać - jestem ciekawy wyników :)

 

PS. czytałem też gdzieś w sieci, że najlepiej dla kontrastu w SC Meada czy Celestrona robi patrzenie okularem 1.25" na wprost, zamontowanym w standardowym visual-back'u SC/1.25"

 

pozdr

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u ciebie, ale w moim Meade "rurka" wyprowadzająca wiązkę z teleskopu jest tak jakby nagwintowana od wewnątrz na całej swojej długości. Domyślam się, ze taka właśnie jej konstrukcja ma na celu likwidację w pewnym stopniu odblasków. Czy w C8 nie ma takiego rozwiązania?

 

Co do reszty Bafli to myślę, że stosując je możesz sporo zyskać - jestem ciekawy wyników :)

 

PS. czytałem też gdzieś w sieci, że najlepiej dla kontrastu w SC Meada czy Celestrona robi patrzenie okularem 1.25" na wprost, zamontowanym w standardowym visual-back'u SC/1.25"

 

pozdr

Rafał

 

W Celestronie rurka też ma rowki-gwint .

Napewno poprawia to wyczernienie , myślałem o jednym baflu w tej rurce przy samym wyjściu z teleskopu.

 

Od Fachowca się dowiedziałem że tuba powinna być minimum 5 cm większa z każdej strony czyli o 10 większa od średnicy lystra , wtedy bafle dają dobry efekt.

W moim przypadku to trochę za mało ten 1.5 cm wysokości bafla dlatego 3-4 bafle , a może powinno być nawet więcej tak jak w przypadku tego teleskopu

 

18513_1.jpg

 

Ja również sprawdzałem w wizual backu samym okularem i rzeczywiście obrazy są dobre , zarówno w 2" okularach jak i 1.25".

 

Najlepszym rozwiazaniem było by włożenie wnętrznosci SCT8" do tuby 10" SCT , tylko co z płytą korekcyjną , jak ten temat przeskoczyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Celestronie rurka też ma rowki-gwint .

Napewno poprawia to wyczernienie , myślałem o jednym baflu w tej rurce przy samym wyjściu z teleskopu.

 

Od Fachowca się dowiedziałem że tuba powinna być minimum 5 cm większa z każdej strony czyli o 10 większa od średnicy lystra , wtedy bafle dają dobry efekt.

W moim przypadku to trochę za mało ten 1.5 cm wysokości bafla dlatego 3-4 bafle , a może powinno być nawet więcej tak jak w przypadku tego teleskopu

 

18513_1.jpg

 

Ja również sprawdzałem w wizual backu samym okularem i rzeczywiście obrazy są dobre , zarówno w 2" okularach jak i 1.25".

 

Najlepszym rozwiazaniem było by włożenie wnętrznosci SCT8" do tuby 10" SCT , tylko co z płytą korekcyjną , jak ten temat przeskoczyć ?

 

o 10cm większa? to przy 10cm lustrze daje się 20cm tubę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka jest teoria a w praktyce jak jest to widać , lustro wciśniete na siłę do tuby, żeby chociaż o te 2.5cm było mniejsze od niej z każdej strony to juz było by coś , ja musze pozostać na 1.5cm :unsure:

 

Tubusy sporo większe mają jeszcze jedna zaletę: Wiązka światła nie ma tendencji do odbijania światła od bliskich ścianek, ale 10cm większy to moim zdaniem przesada...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Od teorii do praktyki czyli nadejszłe wiekopomna .... :D

 

Ostatecznie zdecydowalem sie na takie rozwiazanie.

 

ae2216a2c8ec2be9.jpg

 

o wykonanie bafli poprosiłem kolegę Mitka (Darek)

 

01623d063b45e246.jpg

 

Jak widać odblasków jest co niemiara

 

0c5a178d232a47eemed.jpg

 

Czas na rozkręcenie sprzętu

 

76291092626568ffmed.jpg

 

widok bez płyty korekcyjnej i lusterka wtórnego

 

7ed50eaeea3873dfmed.jpg

 

rozkręcam się coraz bardziej :D

 

33bf32ca62434216.jpg

 

płyta korekcyjna

 

067907c6b855fc8dmed.jpg

 

lusterko wtórne

 

7b18aae91e7edc63med.jpg

 

odblaski przed lusterkiem wtórnym

 

d6c3bf568a5bd196med.jpg

 

tuba teleskopu przygotowana do montażu bafli

 

f990b5fc93dcdc35.jpg

 

lustro główne , widać odblaski w rurce wyprowadzającej

 

662f380a8b2878b8.jpg

 

To jest również okazja do umycia obu luster , tą operację przeprowadziłem płynem do mycia okularów zawsze mnie korciło żeby to zrobić na szczęście powłoki mi nie zeszly-muszą być utwardzone

 

590c7881b18b64b8.jpg

 

bardzo ladnie zmywa wszelkie tłuste plamy od palców które zrobiłem przy rozmontowywaniu teleskopu, płyta korekcyjna umyta tym, płynem wygląda jak nowa .

Lustra dzięki zamknietej optyce były czyste w 95% , po mimo iż jestem już trzecim właścicielem tego teleskopu ( nie słyszałem aby ktoś go mył przedemną)

 

Taka ilość bafli przyspieszy równierz proces chłodzenia teleskopu , będą bowiem one działały jak radiatory.

 

Fotki wykonal astrokylo

 

cdn .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowanie bafli powoduje zmniejszenie odblasków światła wędrujących w różnych kierunkach.

 

Odblaski zakłucają główny tor światła wyprowadzany przez teleskop. powoduje to iż powstają szare mgiełki wokół planet i Księżyca.

Zastosowani bafli to w pewnym sensie filtr polaryzacyjny który ukierunkowyuje nam światło skupiane w lustrach w jednym kierunku, podobnie jak warstwy antyodblaskowe w obiektywach.

 

Jest to neocenione do planet , np. zakryć gwiazd czy planet przez Księżyc , a do tego głównie służy SCT , przy DS pod ciemnym niebem nie powinno być takich problemów, ale to inny teleskop choć sprubuję sił i w tym temacie z korektorem ogniskowej.

 

Planetki w teleskopie z baflami stają się bardziej kontrastowe i ich krawędzie posiadają bardziej ostrą krawędź.

 

Łatwiej ustawić ostrość, zwłaszcza przy ogniskowych 6m przy których wychodzą wszelkie wady teleskopu.

 

Podam przykład o co mi hodzi , oto zdjęcie zaczerpnięte z galerii niejakiego Sumasa :D .

 

http://galeria.astro-forum.org/details.php?image_id=1010

 

Jeżeli taka otoczka powstaje z winy teleskopu (widok Księżyca) to bafle niwelują taką otoczkę w ogromnym stopniu , a przy okazji podnoszą kontrast szczegułów na planecie coś jak tu

 

http://images27.fotosik.pl/147/273c7a50e9e8a1dc.jpg

 

może bana nie będzie :ha:

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrokosmo, nie wiem czy przy tak spasowanych tubusach, nie wystarczyło by poprawienie wyczernienia ścinek wewnętrznych?

Kurcze, lustra są w tych konstrukcjach dosłownie wciśnięte, czyli zabawa z baflami to takie trochę stąpanie po kruchym lodzie. Wierze że Ci się uda, ale może jest prostsza metoda?

Czyli moje pytanie brzmi: jak wyczernić idealnie tubus bez konieczności instalowania bafli?

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, wyczernić, to najlepiej farbą z nanorurek :) o tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=19809

 

Astrokosmo, to zdjęcie Księżyca i Marsa było składane w HDR, ale tylko dlatego, że matryce nie potrafią jeszcze rejestrować obrazu z taką dynamiką tonalną jak nasze oczy, więc i te odblaski są dużo bardziej subtelne w rzeczywistości, tzn podczas obserwacji okiem, niż te, które wyszły na tym zdjęciu

 

bardzo bym chciał, żeby Ci się udało je zniwelować, ale obawiam się , że przy tak "ciasnym" tubusie, tzn. małej różnicy średnicy tubusa do średnicy zwierciadła, musiałbyć mieć je dużo gęściej rozmieszczone,

bo tak już na wyczucie, bafle stanowią przegrodę dla promieni odbitych, ale zrób sobie rysunek tras promieni i zobacz jak przy tak małej wysokości tych bafli jak długie odcinki mierzone wzdłuż osi nimi "odetniesz"

na A4u http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=7987.0 były świetne rysunki, które znakomicie obrazowały to zagadnienie, niestety coś się już nie wyświetlają

 

a druga sprawa, oby Ci się udało potem prawidłowo skolimować ten teleskop

i co Ty z tym banem tak ciągle wyjeżdżasz? :szczerbaty:

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, wyczernić, to najlepiej farbą z nanorurek :) o tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=19809

 

Astrokosmo, to zdjęcie Księżyca i Marsa było składane w HDR, ale tylko dlatego, że matryce nie potrafią jeszcze rejestrować obrazu z taką dynamiką tonalną jak nasze oczy, więc i te odblaski są dużo bardziej subtelne w rzeczywistości, tzn podczas obserwacji okiem, niż te, które wyszły na tym zdjęciu

 

bardzo bym chciał, żeby Ci się udało je zniwelować, ale obawiam się , że przy tak "ciasnym" tubusie, tzn. małej różnicy średnicy tubusa do średnicy zwierciadła, musiałbyć mieć je dużo gęściej rozmieszczone,

bo tak już na wyczucie, bafle stanowią przegrodę dla promieni odbitych, ale zrób sobie rysunek tras promieni i zobacz jak przy tak małej wysokości tych bafli jak długie odcinki mierzone wzdłuż osi nimi "odetniesz"

na A4u http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=7987.0 były świetne rysunki, które znakomicie obrazowały to zagadnienie, niestety coś się już nie wyświetlają

 

a druga sprawa, oby Ci się udało potem prawidłowo skolimować ten teleskop

i co Ty z tym banem tak ciągle wyjeżdżasz? :szczerbaty:

pozdrowienia

 

Dobra farba to połowa sukcesu i taką również bafle muszą być pomalowane, nie ma jednak na razie na rynku farby którą wystarczyło by pomalować tubus i po sprawie.

 

Pozwoliłem sobie przerobić twoje zdjęcie bez twojej zgody z tąd ten żart o banie :D .

 

Masz rację, gdybym chciał zrobić to idealnie musiał bym dać tubę teleskopu o dużo większej średnicy, nie chciałem jednak zbyt wielu przeróbek robić, to raczej kompromis .

Oczywiście większa ilość bafli załatwiła by sprawę lepiej , ale myślę że 4 to lepiej niż wcale, oczywiście rezultatami się pochwalę zwłaszcza w astrofotografi-dużo lepszy kontrast i ostrość obrazów.

 

Między tubusem a początkiem lustra jest ok 2cm luzu to już jest na granicy opłacalności bafla , oczywiście kryza na początku lustra również będzie przykryta.

 

Co innego bafle wyczerniające w refraktorze a co innego w Newtonie czy SCT-to inna konstrukcja bafla , czyli w refraktorze mają one konkretne zmieniające się wysokości w zależności od stożka światła-to normalne że musi być to perfekcyjnie wykonane.

 

Newton czy SCT inaczej rozkłada światło zwłaszcza przy jego wlocie do tuby.

Nieco inaczej w Newtonie i SCT światło podąża dalej, i tu już się pojawiają konkretne propozycje i różnice.

 

Tak naprawdę w SCT najważniesze są 3 rodzaje bafli : główne w tubie , przed lusterkiem wtórnym i w wyciągu który w przypadku SCT jest bardzo długi i odbicia światła od ścianek też są większe , po mimo iż ścianka wewnętrznie jest nacinana (rowki) , to tu przede wszystkim potrzebne są bafle , oczywiści niezbyt wysokie aby nie ucinały wiązki światła.

 

Co do kolimacji nie będzie problemu już sam to przeprowadzałem na gwiazdach , a dopieścić zawsze mogę u Domka z jego lunetką kolimacyjną.

 

Myślę że z baflami będą lepsze obrazy niż obecnie, choć nie mogę nażekać bo teleskop daje dobre obrazy ale ja chciał bym je mieć jeszcze lepsze w miarę możliwości małych zmian w rozmiarze teleskopu , CG5-GT ma swoją nośność a jest to mój raczej docelowy montaż więc nie będę zwiększał rozmiarów tuby , to taki kompromis.

 

Chłodzenie SCT też zabiera trochę czasu , mam nadzieję że te baflo-radiatory mu w tym pomogą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Chłodzenie SCT też zabiera trochę czasu , mam nadzieję że te baflo-radiatory mu w tym pomogą :D

 

chyba że będą wachlowały :ha:

 

a wracając do tematu, poczytaj tu: http://www.backyardvoyager.com/c11flock.html

robi się to tym: http://scientificsonline.com/product.asp?p...hcd2=1201448683

tu też bardzo ciekawie piszą o poprawianiu kontrastu w tubach SC: http://www.mapug-astronomy.net/AstroDesign...st.htm#baffling

ciągle wątpię czy dasz radę osiągnąć zamierzane rezultaty takimi baflami,

ale skoro już zacząłeś...

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba że będą wachlowały :ha:

 

a wracając do tematu, poczytaj tu: http://www.backyardvoyager.com/c11flock.html

robi się to tym: http://scientificsonline.com/product.asp?p...hcd2=1201448683

tu też bardzo ciekawie piszą o poprawianiu kontrastu w tubach SC: http://www.mapug-astronomy.net/AstroDesign...st.htm#baffling

ciągle wątpię czy dasz radę osiągnąć zamierzane rezultaty takimi baflami,

ale skoro już zacząłeś...

pozdrowienia

 

No Sumas

dzięki :helo:

cholera, myslałem o tym od dawna - pokryć wnętrze tuby materiałem wyczerniającym w rodzaju takiego pluszu jakby B) :

cyt." Flocking material is available from several suppliers and in two types. I have exclusively used flocking paper made by 3M and sold by Edmund Scientific, and I use the self adhesive type. It is more difficult to work with, but stays in place better over the long haul. "

Dla nieprzekonanych fotki przed flockingiem i po:

Tube1.jpg

Tube2.jpg

 

Szukam materiału i zamawiam...

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał jest tu:

http://scientificsonline.com/product.asp_Q_pn_E_3060068

W dwóch wersjach zwykłej i samoprzylepnej.

Pozdrawiam i zamawiam,

Jurek

 

Żona twierdzi, że w polsce też taki materiał jest dostępny. Nazwa też podobna - materiał flokowany.

Tylko nie pamięta gdzie go kupić. Kierunek sklepy z rzeczami do makiet (np dla studentów architektury).

Jak będe w "grodzie Kraka" to poszukam. Trzeba sobie poprawić kontrast w Maku :szczerbaty:

Pozdrawiam :Beer:

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał jest tu:

http://scientificsonline.com/product.asp_Q_pn_E_3060068

W dwóch wersjach zwykłej i samoprzylepnej.

Pozdrawiam i zamawiam,

Jurek

 

Sorry, te dziady nie sprzedają do EU :szczerbaty:

Ale mają oddział w Germanii:

http://www.edmundoptics.com/onlinecatalog/...02&search=1

Ceny te same tylko w Euro...

Już zamówiłem (2 arkusze 20'x30' ok. 18 euro + przesyłka) - o efektach powiadomię B)

Jurek

Edytowane przez jureq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć trudno uwierzyć "black flocking paper" już dotarł :banan:

Mimo, że strona podana wyżej jest niemiecka to wysyłka była z Londynu (FREE!!!) i to na dodatek UPSem (jeszcze miałem możliwość śledzenia przesyłki przez sieć).

Do przesyłki doliczono VAT - zatem za dwa arkusze samoprzylepne 20'x30' zapłaciłem 20 euro (z dostawą do domu) czyli ok. 70zł. Pakunek w postaci tuby fi=15cm i dł=1m jest super zapakowany.

:helo: Normalnie zaczynam kochać EU :banan:

 

Pozdrawiam,

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o to gratulacje!

a możesz opisać jaki ten materiał jest?

czy jest wiotki, sztywny, cienki gruby?

noi czy to naprawdę taka samoprzylepna czarna dziura? :)

 

a przy okazji znalazłem manual montowania tego wyczernienia w tubusie:

(Flocked light trap mat'l installation tips (.pdf 540 kB)

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o to gratulacje!

a możesz opisać jaki ten materiał jest?

czy jest wiotki, sztywny, cienki gruby?

noi czy to naprawdę taka samoprzylepna czarna dziura? :)

Trochę przypomina plusz, jest to taki włochaty (a włoski mają ok. 0,5mm zaledwie) dosyć wiotki materiał (wiotkość przypomina samoprzylepną folię pcv do drukarek albo ploterów, taką ciut grubszą). No czarna dziura to nie jest, ale jak porównałem wnętrze odrośnika TV NP-101 z tym pluszakiem to jest duża różnica (na korzyść pluszaka). Z wyklejaniem nie bedzie chyba problemu. Podobno klej jest bardzo mocny. Sama folia (bo paper w nazwie to tylko nazwa) jest 100% syntetyczna więc odpadają problemy ew. gnicia. Problem tylko, że chyba za mało zamówiłem bo mam do wyklejenia trochę tub i odrośników...

 

Pozdrawiam,

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.