Skocz do zawartości

Bafle wyczerniające


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Wracając prawie do nanorurek - z tego, co pamiętam, "ciałem-prawie-doskonale-czarnym" jest węgiel bezpostaciowy, czyli po prostu SADZA.

Należałoby zatem poprostu dobrze USMOLIĆ tubę! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając prawie do nanorurek - z tego, co pamiętam, "ciałem-prawie-doskonale-czarnym" jest węgiel bezpostaciowy, czyli po prostu SADZA.

Należałoby zatem poprostu dobrze USMOLIĆ tubę! :D

 

Dokładnie ale teleskop w domu leżąc nie może "pachnieć" jak komin :D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyłem mocowanie wcześniej wykonanych bafli dla Ciebie Janusz SCT 10" Oto wynik poniżej. W rozmieszczeniu bafli w tubie aby były one idealnie w osi tubusa i w idealnie równych odległościach pomógł mi stół współrzędnościowy, dlatego jest wszystko z dokładnością do setnych części milimetra.. :icon_idea:

 

 

http://img182.imageshack.us/img182/2217/diafragmyhl1.jpg

 

http://img518.imageshack.us/img518/460/diafragmyiijk8.jpg

 

 

http://img518.imageshack.us/img518/273/diafragmyiiijv3.jpg

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zdjęcia przedstawiają aluminiowe bafle w "rurce" od SCT (projekt Astrokosmo)

 

http://img167.imageshack.us/img167/3980/ba...wietlonenv4.jpg

 

 

http://img120.imageshack.us/img120/3603/ba...dwtornymit3.jpg

 

Janusz powiedz im do czego to jest ten wybaflowany plastik.

 

PS. Jedno zdjęcie jest celowo prześwietlone.

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darku ładnie ci to wyszło ale chyba zrobiłeś za grube te bafle , chodziło mi o to żeby miały wygląd tak jak w rurze od teleskopu czyli coś na kształt litery L a jest grube I , chyba że źle widzę na zdjęciu, jeśli się nie mylę i są grube trzeba to będzie poprawić lub zrobić od nowa.

 

Chodziło mi o coś takiego, czyli stopka-tu wkręty, a sam bafel cienki.

 

e85ff28fdd04b5a1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darku ładnie ci to wyszło ale chyba zrobiłeś za grube te bafle , chodziło mi o to żeby miały wygląd tak jak w rurze od teleskopu czyli coś na kształt litery L a jest grube I , chyba że źle widzę na zdjęciu, jeśli się nie mylę i są grube trzeba to będzie poprawić lub zrobić od nowa.

 

Chodziło mi o coś takiego, czyli stopka-tu wkręty, a sam bafel cienki.

 

e85ff28fdd04b5a1.jpg

 

Bafle masz zrobione wg Twojego rysunku, ja sam nic nowego ci nie wprowadzałem, na rysunku wykonawczym podałeś konkretne wymiary.

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz one wyglądają tak jak chciałeś tylko ty źle patrzysz wydaje się ze sa grube a one mają przecież taki sam kształt jak duże :ha: Za foto tak faktycznie wygląda.

 

 

http://img155.imageshack.us/img155/5074/baflerb6.jpg

 

Masz zobacz z drugiej strony..

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz one wyglądają tak jak chciałeś tylko ty źle patrzysz wydaje się ze sa grube a one mają przecież taki sam kształt jak duże :ha: Za foto tak faktycznie wygląda.

http://img155.imageshack.us/img155/5074/baflerb6.jpg

 

Masz zobacz z drugiej strony..

 

 

Jest ok , źle patrzyłem , sory. :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Kolejny etap eksperymentu zakończony , wyczernienie baflami i flokiem dało bardzo dobre wyniki.

 

Taki sam flok widziałem w teleskopie Jacka Pali montowany fabrycznie przez producenta .

 

Efekt podniesienia kontrastu -uzyskany :helo: .

 

A teraz troszkę o minusach:

 

- przez wysokie bafle zmniejszyłem zbyt dużo lustro - trzeba będzie bafle zmniejszyć.

- flok nieco się sypie na lustro i na płytę korekcyjną , warto go jednak wkleić bo nawet najciemniejsza farba nie dorówna mu czernią, warto będzie go po wklejeniu odkurzyć przed założeniem optyki.

 

Obrazy obiektów są bardzo ładne.

 

Następnym etapem będzie wyczernienie rurki wyprowadzającej światło i praca nad odpowiednim odrośnikiem cdn.

 

16315f36bea262c3med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim Maku wyczerniłem tylko rurkę i różnica jest ogromna. U mnie to jest jakiś normalny, czarny, połyskujący plastik. Dałem tak czarnego aksamitu i jest dużo, dużo lepiej. Teraz w wolnej chwili wyczernię też tubus.

Edytowane przez grzybu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim Maku wyczerniłem tylko rurkę i różnica jest ogromna. U mnie to jest jakiś normalny, czarny, połyskujący plastik. Dałem tak czarnego aksamitu i jest dużo, dużo lepiej. Teraz w wolnej chwili wyczernię też tubus.

 

Jak wyczernisz tubę różnica będzie kolosalna , sam zobaczysz :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są rózne podejscia do waznosci problemu, ale generalnie odblaski potrafią zmniejszyc kontrast w wielu systemach optycznych, najczęsciej bafle (diafragmy) stosuje się w refraktorach, choc oczywiscie nie tylko.

 

Problemem jest zrobienie tego w jakis optymalny sposób. Generalizujac, najlepiej zrobic duzo i gesto, problemem jest ilośc roboty, pewna komplikacja procesu ich wykonania. No i trzeba to z sensem policzyc (łatwo zrobić teleskopowi kuku złymi baflami). Ma znaczenie jakiej sa grubosci, gdzie, jakiej srednicy, jaką srednice ma tuba, no i sama farba/inny srodek wyczerniajacy.

 

Pozdrawiam.

 

Ps, edytowane, bo jakos mi totalnie niestylistycznie wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans , ładnie i w skrócie napisałeś .

 

Dodam tylko że w każdym systemie ma sens ich stosowanie .

 

W SCT szczególnie ponieważ światło wpada do tuby SCT jako walec następnie po skupieniu trafia do wtórnego i z powrotem do rurki wyprowadzającej - i na tej drodze ma wiele miejsc gdzie natrafia na różnego rodzaju odblaski od ścianek-efekt pogorszenie i to znaczne kontrastu , cechuje się to tym że mamy wyblakłe planety i poświaty wokół nich .

 

W pewnym stopniu filtr polaryzacyjny poprawia sprawę ale nie do końca.

 

Najlepszy efekt daje połączenie bafli i wyczernienie tuby flokiem.

 

Flok powinien znależć się we wnętrzu tuby , na zewnątrz i wewnątrz pokrywki od wtórnego , na rurce wyprowadzającej ( nie ruchomej) , a bafle w tubie - powinny mieć taką wysokość aby zakryły kryzę lustra-też rozpraszającą światło i w rurce wyprowadzającej , przy czym w tubie mogą mieć jednakową wysokość a w rurce wyprowadzającej powinny być jak w refraktorach czyli od największej średnicy do najmniejszej.

 

Wyczernienie okularu i diafragma w nim też nie są bez znaczenia.

 

taki mały przykład na Saturnie.

IR_CUT.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz dla przykładu zapodam zdjęcie kolegi z Kijowa .

 

Jeżeli teleskop jest dobrze wyczerniony obraz jest bardzo kontrastowy , czarne to czarne a białe to białe.

 

636520bc3257a9e5med.jpg

 

Bez dobrego wyczernienia Księżyc jest szary i przy jasnej tarczy pojawia się jeszcze poświata-coś jak na zdjęciu nr 2.

 

fb56b82fcf508051med.jpg

 

 

Przy zwiększaniu powiększenia obrazy ze złym wyczerneniem stają się wyblakłe wręcz przezroczyste coś jak z kiepskiego mikroskopu, natomiast dobre wyczernienie daje tu dużo ciemniejszy i kontrastowy obraz.

 

Bez wyczernienia np. zakrycia przy jasnej krawędzi są praktycznie niemożliwe bo słaba gwiazdka czy planeta tonie w poświacie.

 

6af1c4db99504bf0.jpg

 

Przy ciemnej krawędzi zakrycie będzie widoczne ale sama krawędź też może być niewidoczna.

 

23d4ec639b75c8c8.jpg

 

 

Zatem warto dobrze wyczernić teleskop i zadbać aby żadne ścianki ani inne śróbki nie świeciły w nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ konstrukcja SCT bardzo mnie interesuje zapytam wprost.

Jak wizualny kontrast w SCT ma się do kontrastu w MAKu i Newtonie(wyczernienie fabryczne)?

Jak z jakością obrazów planetarnych w porównaniu do (moim zdaniem niezłej) Synty f/6?

Prawdę mówiąc rozmiar ATMu związany z baflami trochę mnie przeraża!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janek daj spokój, po co przekonujesz ludzi do bafli, jak i tak każdy wie o tym, że są wskazane.. :Beer: To tak jak by zdzierać szaty i mówić komuś, że świeży chleb rano jest smaczny :D Pierścień zawsze przesłania ścianki tubusa i choć byś dał najlepszy flok to zawsze będzie gorzej jak flok+bafels :banan: Ludzie jeszcze widać nie wiedzą czym jest kontrast a swoje opinie opierają tylko na słyszanej wiedzy.

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.