Skocz do zawartości

Astrofoto by CCD :))


Wolf

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zakupilem kamerke Veste 675 +złączki na 1,25", M42x1 - tak ma sie rozpoczac moja przygoda z astrofoto 8) ale juz na wstepie mam dwa pytania (pewnie straszne prostackie ale coz :roll: ):

 

1)wiem ze fotki mozna robic w ognisku teleskopu!! ale odrazu mam pytanie jak w tej sytuacji ustawia sie powiekszenie??!!

2) mozna robic fotki kamerka CCD przez okular? jak tak to jak?!

 

ps. poki co ucze sie obslugi tego malenstwa :D:D i robie fotki obiektywem :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiększenia się NIE USTAWIA :D

 

masz dokładnie dwa pola widzenia! jedno bez barlowa a drugie z barlowem :roll: i wszystko!

 

w projekcji okularowej to trzeba kolejną przejściówkę usztywniającą kamerkę na okularze... do zamówienia w "inny wiodących firmach" patrz kąciki firm na dole forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... kurcze ale czegos tu nierozumiem !! mianowicie jezeli robimy fotki w projekcji okularowej - to jest ok wszystko rozumiem 8) "krecimy " kamerka to co widzimy w okularze przy okreslonym powerze itp.!! ale jezeli robimy fotki w ognisku teleskopu to kurcze ....jak to wyglada ?? nie zabardzo moge to zrozumiec :(:( jezeli po "wydluzeniu " ogniskowej (Barlow) mozna zmieniac powiekszenie czyli jakies juz musi byc bazowe (tak?) ale jakie?? - inaczej robiac fotki kamerka w ognisku teleskopu - co jest naszym okularem ?? (Kamerka?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matryca CCD ma stały wymiar...to raz

 

Obiektyw skupia promienie świetlne.... to dwa

 

Obiektyw zatem tworzy obraz na wysokości ogniska...to trzy

 

Obraz ten jest jakiejś wielkości, zależnej od ogniskowej obiektywu...to cztery

 

Jak w miejsce obrazu podstawimy CCD to złapiemy na niej kawałek obrazu robionego przez obiektyw... to pięć

 

Jeżeli wydłużymy ogniskową bedziemy mieli większy obraz a na CCD wyląduje jego mniejsza część... to sześć

 

Zatem na CCD niemamy ŻADNEGO POWIĘKSZENIA tylko zarejestrowane określone pole widzenia wyrażone w stopniach 8)

 

Bo przeciech "powiększenie" możemy regulować odległością oka od monitora...NO NIE!!!! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki link bez komentarza może prowadzić do nieporozumień!!!!!

 

wszystko co tam jest narysowane i napisane odnosi się do kaltki 35mm której powierzchnia jest około 100x większa od powierzchni CCD!!!

 

Na przeciętnej CCD i ogniskowej 500mm nie wchodzi cały księżyc czy słońce!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolf jeśli założysz pomiędzy barlowa a kamerkę mieszek makrofotograficzny to zmieniając jego długość otrzymujesz różne powiększenia obrazu.

Zamiast barlowa lepszy chyba by był telekonwenter foto.

Nie sprawadzałem tego w praktyce ale myślę że zadziała.

:roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to co powiedziałem wcześniej że masz odpowiedni bagaż doświadczeń życiowych i spore umiejętności manualne i warto się z twoim zdaniem liczyć, to szczególnie adresowane treści do młodszych forumowiczów 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilku , po prostu przy ładnej pogodzie przyjedź na Strzegomską wieczorem . Krok po kroku pokażę Ci jak się nagrywa Aviki w programie K3CCD do sterowania Vestą . Potem je zestakujemy w Registaxsie . Pamiętam że rok temu dla mnie też była to czarna magia a teraz chętnie się tą wiedzą z Tobą podzielę . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..jezeli po "wydluzeniu " ogniskowej (Barlow)  mozna zmieniac powiekszenie czyli jakies juz musi byc  bazowe (tak?) ale jakie?? - inaczej robiac fotki kamerka w ognisku teleskopu - co jest naszym okularem ?? (Kamerka?)

 

To Twoje bazowe powiększenie to wyglada mniej więcej tak:

 

Dla klatki 35mm (tradycyjny film foto) masz powiększenie 1x przy ogniskowej 50mm. Przy dłuższej ogniskowej masz odpowiednio większe powiększenie obrazu na zdjęciu. Jeśli zamiast klatki filmu 35mm dasz przetwornik ccd kamery który najczęściej ma 1/3'' to uzyskasz powiększenie 1x przy ogniskowej obiektywu ok 17mm.

Zakładając że masz np. kamerę vesta i robisz zdjęcie w ognisku teleskopu o ogniskowej 1000mm - otrzymujesz powiększenie 60x.

 

pozdrawiam,

starmaker

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli założysz pomiędzy barlowa a kamerkę mieszek makrofotograficzny to zmieniając jego długość otrzymujesz różne powiększenia obrazu.

 

Jak to ma działać! :shock:

 

Na mój gust to mieszek bedzie działał tylko jako focuser!

 

Żeby niebyło nieporozumień, mówimy o układzie:

 

Obiektyw + barlow+ mieszek+kamerka???????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to ma działać!  :shock:  

 

Na mój gust to mieszek bedzie działał tylko jako focuser!

 

Żeby niebyło nieporozumień, mówimy o układzie:

 

Obiektyw + barlow+ mieszek+kamerka???????

 

Jako focuser działał by gdyby był pomiędzy Obiektywem a barlowem

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ty tu siedzisz tyle czasu, gołe baby pokazujesz i nic o tym wcześniej nie mówisz

 

McArti pomysł był mój ale na podstawie rozwiązania U (tulejki pomiędzy okular a barlow).

Jeszcze 20 min temu była to tylko teoria :oops:

Wkurzyłem się i postanowiłem sprawdzić to w praktyce :evil:

I po kolei jest teleskop, wyciąg, telekonwenter 2x(barlow), mieszek fotograficzny, przejściówka, okular (kamera).

Działa doskonale :!: :!: :!:

Wyciąg robi tradycyjnie za focuser.

Mieszek w zależności od swojego rozciągnięcia powiększa obraz (zmienia skalę odwzorowania lub kąt - jak kto woli) - krótki mniejsze pow. - długi większe.

Sprawdzałem to na odległym budynku tak na oko :wink: to pozwala na płynną zmianę jakieś 2 razy.

Zamiast mieszka można użyć pierścieni do makrofotografi 7, 14, 28 mm

można także u byle jakiego tokarza zamówić kolejne pierscienie z gwintem M42x1

o długościach 56, 112, 224mm i będziemy mieli dostępny szereg

od 7-441 mm ze skokiem co 7mm

Umożliwi to zmianę skali chyba nawet do 10 :?:

W nagrodę będzie coraz ciemniejszy obraz i cholerne winietowanie.

:D:D:D

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie jest jak mowisz. Ja bede taka metode z mieszkiem stosowal w projekcji okularowej! Czekam tylko na przejsciowki od Janusza.

 

U mnie uklad bedzie nastepujacy:

Okular projekcyjny > mieszek > ccd

 

Dzieki tej konfiguracji moge uzyskac dowolne powiekszenie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirosław Brzozowski z PWN "VEGA" przysłał mi kiedyś taki wzór:

 

F=Ft*K

K=Tk+(x/2d)

 

F - ogniskowa wypadkowa (cały zestaw) [mm]

Ft- ogniskowa teleskopu [mm]

K - wsp.zmiany ogn.[ ]

Tk - krotność telekonwertera (2,3) [ ]

x - grubość pierścieni, wyciąg mieszka [mm]

d - grubość telekonwertera [mm]

 

np: Teleskop o ogn. 900mm , telekonwenter 2x gr. 28 mm, pierścienie 49 mm

daje ogniskową wypadkową 2588 mm :shock:

 

Wzór jest chyba uproszczony ale to pytanie do Janusza

:roll:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki!! wszystkim za pomoc !! :D:D

 

Wilku , po prostu przy ładnej pogodzie przyjedź na Strzegomską wieczorem . Krok po kroku pokażę Ci jak się nagrywa Aviki w programie K3CCD do sterowania Vestą . Potem je zestakujemy w Registaxsie . Pamiętam że rok temu dla mnie też była to czarna magia a teraz chętnie się tą wiedzą z Tobą podzielę .

Dzieki!! napewno skorzystam chociaz ostatnio trudno o "dobra " pogode :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.