Skocz do zawartości

Zagadka pedagogiczna ;)


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Jest taka fotka:

 

zmienna.jpg

 

To pewien gwiazdozbiór na którym miałem nadzieję naświetlić pewną gromadkę otwartą na klasyczną zagadkę, Niestety, 10 sek to stanowczo za mało... Ale naświetlił mi się obiekt (gwiazdowy), który totalnie mnie zaskoczył, gdy wgryzłem się w opis na sieci. Na fotce nie wygląda zbyt okazale, ale to jest naprawdę coś specjalnego...

 

Odpowiadamy na wątku.

 

Oznaczyć i opisać o jakie dziwadło chodzi. Może po kolei,

 

- nazwać gwiazdozbiór którego spory fragment widać na fotce (sooory, Alfe specjalnie wykadrowałem, zeby nie było za łatwo).

 

Jak już będziemy wiedzieli, gdzie jesteśmy, to:

- oznaczyć prawidłowo najbardziej porąbaną gwiazdę jaką widać na fotce.

 

Jak już będzie wiadomo o którego dziada chodzi, to:

 

- opisać co w nim takiego niezwykłego.

 

Jeżeli opis będzie niezły, trafi na Celestię :) Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wszystkie punkty zrealizowała ta sama osoba. Nie ma ograniczenia czasowego. Zapraszam.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Jak się okaże, że tam więcej ciekawych obiektów widać, to nawet fajnie. Nikt nie mówił, że zagadkodawca wie lepiej co sfocił niż odgadujący ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. :) Gwiazdozbiór zlokalizowany :) Osobiście inny "punkcik" na fotce mnie zaintrygował, ale układ podwójny zaćmieniowy z nadolbrzymem też brzmi nieźle :) Oznaczaj jak masz ochotę. Tak czy siak, tago obiektu już ci nikt nie odbierze :)

 

A przesłany opis jest niezły dam go tu, coby ludziska wiedzieli co i jak:

 

..."Epsilon Aurigae, zaćmieniowy układ podwójny w gwiazdozbiorze Woźnicy, jasność widoma 3,03; złożony z nadolbrzyma i prawdopodobnie dysku akrecyjnego, wewnątrz którego znajduje się ciasny układ podwójny gwiazd; odległość od Ziemi 2000 lat świetlnych.

Jest to przykład gwiazd symbiotycznych - propellerów - demonstrujących akrecję z wiatru czerwonego olbrzyma na białego karła. Model tych gwiazd opiera się na idei skośnego rotatora magnetycznego. Struktura pola magnetycznego działa tam jak propeller (dosłownie: śmigło) wyrzucając materię wokół białego karła. Towarzyszy temu kilka efektów obserwacyjnych: 1. szybka, minutowa zmienność (flikering); 2. wypływy odśrodkowe i dżety o dużych prędkościach (setki i tysiące km/sec); 3. bistabilne przejścia między stanami propellera i tzw. akretora (kiedy materia może złamać pole magnetyczne i osiągnąć powierzchnię białego karła).

Epsilon Aurigae - Gwiazda zmienna zaćmieniowa o bardzo długim okresie orbitalnym wynoszącym 9890 dni, czyli prawie 27 lat. Całe zaćmienie trwa 714 dni, a całkowite zakrycie jednego ze składników możemy obserwować przez 330 dni, czyli bez mała jeden rok. Spadek blasku w zaćmieniu wynosi 0.8m i jest nieco zaburzony drobnymi fluktuacjami. Składnikiem głównym jest bardzo jasny nadolbrzym o masie trzydziestokrotnie większej od Słońca, a drugiej gwiazdy nie widzimy, ponieważ ukryta jest wewnątrz gęstej otoczki pyłowej. Ostatnie zaćmienie ε Aur trwało od lipca 1982 do połowy roku następnego."...

 

Od Adi_115

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby jasność była, opis zapożyczyłem z sąsiedniego forum ;)

 

tu link: http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=10800.0

a wątek napisał Kuba

 

Źródła obcojęzyczne to chociażby:

http://www.hposoft.com/Astro/PEP/EAUR/EAURMYS.html

http://mysite.du.edu/~rstencel/epsaur.htm

 

No, ale to nie o ten obiekt chodzi, czytamy i szukamy zatem dalej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm... zadebiutuję w zagadkach i spróbuję - może chodzi o gwiazdę AE Aurigae ("uciekinierkę" z Oriona) i IC 405 czyli Mgławicę Płonąca Gwiazda? Zaznaczony punkt wydaje się jej odpowiadać... :)

post-3804-1194275996_thumb.jpg

Edytowane przez kotar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jaja :) Wiedziałem, że tak będzie :)

 

Zagadkodawca ma najmniejsze pojęcie o tym co sfocił :ha:

 

W pyteczkę to co zaznaczyłeś, właśnie się ryję po sieci za inforamacjami... Ale ja mam jeszcze cosika innego. Dziś wieczorkiem podepnę fotkę z zaznaczonym moim dziwolągiem. Zobaczymy czy ktoś jeszcze odgadnie nim wstawię fote. Ale powiem wam, ze bawię się świetnie. Jedna nieudana fota w szerokim polu, a tyle wypaśnych obiektów...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans - chodzi Ci pewnie o g. zmienną u Aurigae (NSV 02661, 31 Aur, HR 2011, HD 38944, SAO 58496, BD +37 1336, FK5: 2440)

 

Oprócz licznych obserwacji związanych z jej "zmiennością" znalazłem niewiele :) :

 

Position: J2000.0

RA: 05h 51m 02.41s Dec: 18'20.5"

Positionsänderun: 1° in 62000 Jahren

Parallaxe: 6.86 +/- 0.77 m"

Abstand: 475 +/- 53 Lichtjahre

Helligkeit V: 4.72 mag

(Max. 4.70 mag / Min: 4.74 mag)

Absolute Helligkeit: -1.10 +/- 0.24 mag

Leuchtkraft: 229 +/- 51 -fache Leuchtkraft der Sonne

Spektraltyp: M1III (roter Riesenstern)

Temperatur: 3700 K (Oberfläche)

Durchmesser: ca. 50 Millionen km

(=37 -facher Sonnendurchmesser)

Edytowane przez kotar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, o tę zmienną mi chodzi. A dokładnie to właśnie o te dane parametryczne. Ja piernicze. M1III to jest giganto totale! Prawie 40x większa średnica od Słońca! To wiecie co... To gdyby cholerę podmienić z naszym słonecznikiem, to biedactwo Merkury by się ocknął w środku... Grzebie sobie właśnie o typie gwiazdowym M i jestem w coraz większym zadziwieniu jak "toto" działa.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u Aurigae nie jest rekordzistką pod względem rozmiarów. Na fotce złapała się opisana wcześniej Epsilon Aurigae, której średnica jest około 100x większa od średnicy Słońca. Gdyby znalazła się na miejscu naszej najbliższej gwiazdy, dosięgłaby prawie orbity Ziemi.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche jestem w kropce. Chiałem dać na Celestię opis typu widmowego M i kiszka. Bo co nie zagrzebie po różnych źródłach to trochę sprzeczne informacje mam. A to, że typ M to młode gwiazdy nadolbrzymy, a to że stare napuchnięte do wielkich rozmiarów rupcie. W jednych typ M oznacza chłodne czerwone minikarły w innych tysz chłodne, ale właśnie gwiazdasy-grubasy... Starałem się poza samym epsilonem Aur (który w sumie chyba jest najciekawszą małpą z tego zoo) dorwać też opisy o AE Aur (młodej uciekinierce z Oriona). Tu coś mam i to nawet sensownego. Informacje są w sumie bardzo ciekawe i mniej więcej zgodne. Ale o tej mojej zmiennej jest naprwdę niewiele. Ani okresu zmian, ani nawet spójnych danych co do rozmiarów amplitudy... bo mam na ten przykład info, gdzie wartość zmainy jest podawana na 1.89M... Co za śmietnik. Znajdzie się jakiś gieroj co to poukłada i poprostuje info o zmienności tego cudaka? Bom zaintrygowany, a utknąłem.

 

I taki ciekawostek:

 

To je grafika z Wikipedii, traktująca o typach widmowych:

 

800px-Morgan-Keenan_spectral_classification.png

 

eMką podpisamy najmniejszy karzełek w okolicy. A teraz tuż pod fotką na tej samej stroie możemy przeczytać:

 

"M – barwa czerwona – poniżej 3500 K, posiada pasma cząsteczkowe tlenku tytanu, np. Antares"

 

Tia... To jak Antares jest czerwonym karłem to ja jestem wróżka zębuszka. No ale dobra, może tu się kryje jakaś bardziej ukryta logika. M to M, znaczy zima. to looknijmy w to co za tym M stoi

 

z kolejnej encyklopedii:

 

I - nadolbrzymy, II - jasne olbrzymy, III - olbrzymy, IV - podolbrzymy, V - gwiazdy ciągu głównego, VI - podkarły, VII - białe karły.

 

Oooo! coś zaczyna grać.

 

Czyli moja M1 III będzie zimym olbrzymem... tia, no fajmo, ale co to ta arabska 1ka przed rzymską 3ką? Gmeramy dalej. Na Wiki i Onecie więcej się nie dowiem, trza mi do Uranii. Heh, trzeba było zacząć od niej, nie stracił bym tyle czasu:

 

http://urania.pta.edu.pl/elem2.html

 

No i jasność pełna

 

M - znaczy zimna

1 - znaczy wapniak :)

III - duuuża

 

:)

 

A właśnie, znalazłem fote gwiazdy tego typu.

 

antaresneb_uks_big.jpg

 

Się mamuśce troche sadełka gubi... Ja piernicze, to musi być niezły widok z jakiś odległych rubieży hipopotamicznego układu planetarnego takiej złośnicy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może troszkę pomogę z tymi typami jeśli się mi się uda.

 

no to po kolei:

 

tia, no fajmo, ale co to ta arabska 1ka przed rzymską 3ką? - każdy typ widmowy (O, B , A , F , Girl...) dzieli się na 10 podtypów ponumerowanych od 0 do 9 w kolejności malejącej temperatury

 

I, II, III itd to 5 klas jasności:

 

I Nadolbrzymy

Bardzo jasne i masywne gwiazdy przy końcu swojego życia. Dzielą się na typy Ia i Ib, przy czym Ia reprezentuje te najjaśniejsze (jest także typ Iab - pośredni oraz Ia-0 - oznaczający hiperolbrzymy). Tego rodzaju gwiazdy są bardzo rzadkie- jedna na milion gwiazd jest nadolbrzymem. Najbliższym nadolbrzymem jest Canopus (F0Ib) położony 310 lat świetlnych stąd. Innymi przykładami są: Betelgeza (M2Ib), Antares (M1Ib) i Rigel (B8Ia).

 

II Jasne Olbrzymy

Gwiazdy mające jasność pomiędzy olbrzymami a nadolbrzymami. Przykładem może tu być Sargas (F1II) i Alphard (K3II).

 

III Olbrzymy ("normalne", jak to Anglicy mówią)

Są to głównie małomasywne gwiazdy przy końcu ich życia, które napuchnęły do rozmiarów olbrzyma. Do tej kategorii zaliczamy także pewne masywne gwiazdy, które są dopiero na drodze do otrzymania statusu nadolbrzyma. Przykładami są: Arktur (K2III), Hadar (B1III) i Aldebaran (K5III).

 

IV Podolbrzymy

Gwiazdy, które dopiero zaczęły ewolucję do statusu olbrzymów lub nadolbrzymów. Przykładem może tu być: Alnair (B7IV) i Muphrid (G0IV). Zauważ, że również Procjon właśnie wchodzi w tą kategorię i stąd jego typ jest określany jako: F5IV-V.

 

V Karły

Wszystkie normalne, spalające wodór gwiazdy. Gwiazdy spędzają wiekszą część swojego życia w tej kategorii, zanim przesuną się o rząd wyżej. Gwiazdy klasy O i B tej kategorii są w rzeczywistości bardzo jasne i ogólnie jaśniejsze od większości olbrzymów. Przykładami mogą być: Słońce (G2V), Syriusz (A1V) i Wega (A0V).

 

"M – barwa czerwona – poniżej 3500 K, posiada pasma cząsteczkowe tlenku tytanu, np. Antares"

Tia... To jak Antares jest czerwonym karłem to ja jestem wróżka zębuszka. No ale dobra, może tu się kryje jakaś bardziej ukryta logika. M to M, znaczy zima. to looknijmy w to co za tym M stoi

 

Typ widmowy M może mieć małą moc promieniowania i jasność absolutną, wtedy będzie czerwonym karłem; ale może też mieć dużą moc promieniowania i jasność absolutną i będzie wtedy czerwonym olbrzymem lub nadolbrzymem ( w zależności od mocy promieniowania).

Istnieje zależność masa-jasność absolutna-> im większa masa gwiazdy, tym ta gwiazda ma większą jasność absolutną, czyli większą moc promieniowania.

 

Jasność absolutna-jest to obserwowana wielkość gwiazdowa, jaką miałby obiekt oglądany z pewnej ustalonej odległości, przy braku pochłaniania światła w przestrzeni międzygwiezdnej. W przypadku obiektów poza Układem Słonecznym przyjęto jako odległość odniesienia 10 parseków. Więcej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Absolutna_wie...C4%87_gwiazdowa

 

podobnie: gwiazdy typu widmowego O mogą mieć małą moc promieniowania i są to białe karły, a te o dużej mocy promieniowania to niebieskie olbrzymy.

Gdzieś pośrodku tego wszystkiego zasadzony jest ciąg główny, a nasze Słońce jest w samym jego środku.

 

 

 

Teraz diagram H-R który powinien wszystko wyjaśnić:

800px-HR_Diagram.png

 

W książce mam bardziej czytelny ten diagram, ale nie posiadam skanerka, więc musi pozostać taki (jeśli będzie potrzeba mogę zeskanować w pracy)

 

Diagram Hertzsprung-Russela przedstawia zależność mocy promieniowania od temperatury; można powiedzieć, że łapie on gwiazdy na różnych etapach ewolucji. W wyniku ewolucji gwiazdy niejako "znajdą" się w różnych miejscach diagramu.

 

Czyli ten upsilon Aurigae o jasności absolutnej -1,1 mag i typie M1 będzie patrząc na wykres czerwonym olbrzymem III

( protogwiazda → błękitny nadolbrzym → czerwony olbrzym → supernowa → gwiazda neutronowa)

( protogwiazda → gwiazda ciągu głównego typu naszego Słońca → czerwony olbrzym → mgławica planetarna → biały karzeł → czarny karzeł)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ewolucja_gwiazd -> ważne

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

To się przyda:

http://wszechswiat.astrowww.pl/hr.html

 

Gorąco polecam całość :)

http://wszechswiat.astrowww.pl/index.html

 

Trochę podparłem się książką D.L Moche- Astronomia, przewodnik po wszechświecie.

 

Ps. Mnie już dawno zafascynowały gwiazdy z Pasa Oriona, a szczególnie środkowa: Alnilam

mag: 1,7

absolute mag: -6,8 :)

spectrum B0

distance: 1630 ly

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) chodzi Ci pewnie o g. zmienną u Aurigae (NSV 02661 (...)

Oprócz licznych obserwacji związanych z jej "zmiennością" znalazłem niewiele :)

 

(...) Ale o tej mojej zmiennej jest naprwdę niewiele. Ani okresu zmian, ani nawet spójnych danych co do rozmiarów amplitudy... bo mam na ten przykład info, gdzie wartość zmainy jest podawana na 1.89M... Co za śmietnik. Znajdzie się jakiś gieroj co to poukłada i poprostuje info o zmienności tego cudaka? Bom zaintrygowany, a utknąłem.

 

No, to się znalazłem i (zamiast oglądać Naszą TV) piszę i rozjaśniam - taki ze mnie gieroj ;) ; mam nadzieję, że moja wiedza ma coś wspólnego z rzeczywistością.

 

Powyżej pozwoliłem sobie zacytować fragment postu kolegi Kotar, który podał (między innymi), że gwiazdka znajduje się w katalogu NSV. A cóż to za katalog NSV? Otóż jest to (że pochwalę się znajomością angielskiego ;) ) New catalogue of Suspected Variable stars, co w wolnym tłumaczeniu można przełożyć na: "nowy katalog gwiazd podejrzewanych o zmienność" (spotkałem się też kiedyś z nazwą "katalog gwiazd nowych i podejrzewanych o zmienność" - catalogue of New and Suspected Variable stars). :)

 

Tak więc, dopóki gwiazdka nie znajdzie się w katalogu GCVS, nie ma sensu szukać spójnych i pewnych danych o typie zmienności czy okresie gwiazdki z katalogu NSV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.