Skocz do zawartości

Pierwszy szkic astro


KarolF

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj pierwszy raz zabrałem sie za szkicowanie nieba. Wyszło jak wyszło ale jak to się mówi 'pierwsze śliwki robaczywki' :rolleyes:

 

Rys. wykonałem wczoraj koło godziny 18.00

Seeing oceniłem na 3/5, widocznosc całkiem niezła (wyraznie było widać gołym okiem drogę mleczną)

Użytym instrumentem była stara radziecka lornekta 'po przejściach' BPC 7x35 Tento ( pole widzenia coś koło 6° ?) . Gwiazdki były bardziej punktowe niz na rysunku. Zawiniły tu chyba moje skostniale z powodu zimna palce (choc szczerze to chyba bardziej brak umiejetnosci :rolleyes: )

post-6684-1194382320_thumb.jpg

Edytowane przez KarolF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

świetny szkic, bardzo naturalny, żeby nie rzec dokumentalny,

ale mam nadzieję, że Twoja lornetka rzeczywiście daje bardziej punktowe gwiazdy :)

bo lornetka w ręku czy ze statywu?

 

 

Użyłem statywu od starego Uniwersała 90/1000 z mont. paralaktyczym z ktorego zrobiłem sobie azymutalny:) Lornetke 'profesjonalnie' umocowałem za pomocą sznurków :szczerbaty:

Szkła za czyste raczej nie były, ale nie chciałem używac spirytu zeby warstw antyodblaskowych nie zmyc wraz z brudem :Boink: (ponoc w radzieckim sprzecie to możliwe)

Edytowane przez KarolF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacja udokumentowana szkicem to Obserwacja przez duże "O" , więc gratuluję pierwszej próby

 

Holmes świetnie nadaje się do szkicowania w dużym polu lornetki. Warto szkic trochę poprawić w domu przy normalnym świetle bo w warunkach polowych ze zgrabiałymi z zimna paluchami i latarką w zębach trudno narysować wszystkie dobre i "nieporuszone" gwiazdy :szczerbaty:

 

Pozdrawiam

 

PS. Moja kometka czeka na "digitalizację". Niestety tylko jeden szkic... przeklęta listopadowa pogoda :burza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba lepiej było by to przerysować. od nowa.

 

 

 

Pepelito, zaczynasz mnie wnerwiać kolego... :angry:

 

 

 

Karol nie bierz pod uwagę wypowiedzi takich astromugoli. Świetny szkic, oddaje poza pięknem Holmesa, także warunki polowe w jakich powstał ten dokument.

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba lepiej było by to przerysować. od nowa.

 

kolego, ja podczas takich zimnych nocy mam problemy ze stawianiem literek podczas pisania opisów obiektów, a gdzie to do szkicowania ... może najpierw przemyśl zanim coś napiszesz, od nowa.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.