Skocz do zawartości

8P Tuttle


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Brawo! Zaczyna się kometarny szał :P Trzeba będzie grzać (a właściwie chłodzić) Synte i do dzieła! Jak na razie to widziałem tylko kometę Loneos, Holmesa, i Hale`a Boppa, chociaż tej ostatniej to nie pamiętam chociaż rodzice mowią że mi ją pokazywali :P ale komety mi się podobają. Ta będzie następna.

 

Pozdrawiam,

Krawat.

 

A tak w ogóle to fajnie że jest tak blisko bieguna. Masz 7x210 sekund a gwiazdki ledwo co ruszone :szczerbaty:

 

P.S. Sorry za double posta ale nie mogę edytować swoich postów, niech jakiś moderator złączy moje 2 posty w 1. Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wracam do tematu komety 8P Tuttle.

Po 14 dniach naświetliłem ponownie obszar Małej Niedźwiedzicy i widać że kometa nieco pojaśniała.

Wzrost jasności o około 2mag.

Fotka wykonana Canonem 300D + refraktor APO 6.2/105 (650mm) w ognisku głównym.

Obróbka Astroart 3 + PS

8p_tuttle.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dane do Stellarium (dopisać na końcu pliku ssystem.ini):

...

[8P/Tuttle]

name = 8P/Tuttle

parent = Sun

radius = 14

oblateness = 0.0

halo = true

color = 0.4,1.0,0.8

tex_halo = halo.png

coord_func = comet_orbit

orbit_TimeAtPericenter = 2454480.5

orbit_PericenterDistance = 1.0271358

orbit_Eccentricity = 0.8198520

orbit_ArgOfPericenter = 207.50542

orbit_AscendingNode = 270.34150

orbit_Inclination = 54.98269

lighting = false

albedo = 1.00

sidereal_period = 1000

...

PS: dodałem lekki zielonkawy kolor, miałem też trochę kłopotu z jasnością...

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał zgodnie z http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?ID=c00008_0

 

radius = 7.8

orbit_TimeAtPericenter = 2454492.525805315742

orbit_PericenterDistance = 1.02712111464376

orbit_Eccentricity = 0.819798844721375

orbit_ArgOfPericenter = 207.5088896830725

orbit_AscendingNode = 270.3419000889846

orbit_Inclination = 54.983170335857

sidereal_period = 4970.436801805039

 

i teraz dlaczego albedo = 1,

wiem, że przy kometach to trudne bo jest trochę nieprzewidywalna otoczka ale średnia dla komet to 0.04.

Może ktoś wie, jak to ustawiać, żeby było jak najbliższe prawdy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stellarium słabo sobie daje radę z kometami.

 

Szerzej opisałem jak prawidłowo wpisać parametry orbity w tym wątku

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...mp;#entry263298

 

Zerknijcie też tu

http://sourceforge.net/forum/forum.php?thr...forum_id=278769

 

o do albedo, hmmm komety to zupełnie inne ciała niż planetoidy. Inne czynniki świadczą o jasności komety, Stellarium traktuje komety jak planetoidy i tak samo liczy ich iasności. Albedo trzeba tak dobrać by jasność komety w Stelarium zgadzała się z jasnością obserwowalną.

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zebraniu materiału komety 17P/ Holmes, postanowiłem wycelować końcem sesji w jeszcze jeden obiekt - kometę 8P/ Tuttle która już niebawem powinna pokazać nam się z dużo lepszej strony jako obiekt 5-6 wielkości. Zdjęcie wykonane na szybko, bez flatów, darków (oraz minimum obróbki) i przy bardzo małej ogniskowej stąd jakiegoś efektywnego cudu na zdjęciu nie uzyskałem.

 

 

8P_Tuttle.jpg

 

 

Na zdjęciu można dostrzec gwiazdopodobne jądro o jasności ~14 magnitudo i słabiutką dość rozmytą otoczkę wokół niego.

Kometa świeci w gwiazdozbiorze Małej Niedźwiedzicy. Obserwacje wizualne podają jej jasność w okolicach 10 magnitudo.

 

Michał Kusiak

Edytowane przez Michal Kusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa ma dużo większy ruch na tle gwiazd niż Holmes. Sesja trwała wszystkiego 15min a ile zdążyła przypłynąć na niebie. Złożenie na jądro kometki.

Nie miałem wiele czasu chmury napływały frontalnie. Wczorajszy wieczór był u mnie w temacie kometek B)

 

 

8ptuttle20071129v111280ww7.jpg

 

 

Powyżej jest crop. Pełna klatka tu:

 

8ptuttle_20071129v1.1.1_2800_50_.cres.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Ruch komety w czasie 45min.

Kometa przesunęła się około 2'

Dość ciekawie jest porównywać zdjęcia tego samego obiektu, który podlega przemieszczeniu lub zmianom, robione dokładnie tej samej nocy.

Oto moja klatka z ruchu tej komety. Literką 'o' w górnym lewym rogu zaznaczyłem pozycje komety ze zdjęcia Adama.

Przedstawiony ruch w czasie ok 25min

Ja robiłem ok 19.30 wiec wnioskuje Adamie, że ty tak około północy - pomyliłem się ? :rolleyes:

 

 

8ptuttle_20071205v2.1_4100_0_crot1024t.jpg

 

 

I jeszcze ujęcie ze złożeniem na kometę ( widać że kometa prezentuje się bardzo podobnie na naszych zdjęciach)

 

8ptuttle_20071205v1.1_4200_100_c800t.jpg

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie pokusil bys sie o animowanego gifa? Fajnie by to moglo wygladac, taka kometka w ruchu...

Kurcze myślałem już o tym wtedy, tylko jakoś nie myślałem że będzie zapotrzebowanie.

A tak żeby się wyżalić - nich mi ktoś podaruje kilka godzin bez chmurw w nocy - zrobię nowe ujęcia - za 3 dni Księżyc już nie da żadnych szans... <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiejszego wieczora mieliśmy z Leszkiem może pół godziny na wykorzystanie okazji i uchwycenie dwóch komet na tle przymglonego nieba. Po odjęciu czasu na ustawienie montażu, wypadło do podziału po dwie ekspozycje na głowę. :D Moja druga ekspozycja to kometa 8P/Tuttle, na którą wystarczyło ledwie 120 sekund. Potem już niebo zakryła mgła.

8P_Tuttle.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszego wieczora mieliśmy z Leszkiem może pół godziny na wykorzystanie okazji i uchwycenie dwóch komet na tle przymglonego nieba. Po odjęciu czasu na ustawienie montażu, wypadło do podziału po dwie ekspozycje na głowę. :D Moja druga ekspozycja to kometa 8P/Tuttle, na którą wystarczyło ledwie 120 sekund. Potem już niebo zakryła mgła.
Wygładziłem trochę te fotke bo zbyt ziarnista .

8P_Tuttle_filtered_2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.