Skocz do zawartości

Budowa przydomowego obserwatorium-astrokosmo


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

Przychodzi taki moment w życiu człowieka kiedy dochodzi się do wniosku że nie ma to jak domowe obserwatorium, sprzęt zawsze wystudzony , ustawiony , przygotowany do obserwacji lub astrofoto.

 

Balkon i wyjazdy poza miasto mają swój urok ale obserwatorium to stabilizacja przydatna nie tylko z wiekiem :rolleyes: .

 

W Zalesiu pod Lublinem zamierzam osiąść ponownie na stałe na emeryturze więc jeszcze parę lat mam do tego czasu :D , jednak już teraz przygotowuję miejsce na budowę obserwatorium jak również samo obserwatorium oraz sprzęt.

 

Wszystko wymaga nie małych kosztów więc czas najwyższy rozpocząć przygotowania i rozlożyć wszystko w czasie. Oto mała panorama Zalesia z drogi komunikacyjnej .

 

7cfee24d24324e9bm.jpg

http://images28.fotosik.pl/108/7cfee24d24324e9b.jpg

 

Pod budowę obserwatorium brane są dwie lokalizacje , pierwsza na domku działkowym , latarnię zaznaczoną małą strzałką skutecznie usprawnił mój syn kamieniem :D i jakoś nie spieszy mi się jej naprawiać . Inna lokalizacja to dach budynku gospodarczego , wykorzystywanego obecnie jako garaż .

 

1952fa3658c33ac0med.jpg1e5b01b390f6a0e6med.jpg

 

Pomysł zbudowania obserwatorium na dachu nie jest bez podstawny , na działce jest sporo drzew nie możliwych do usunięcia , panuje przy gruncie zawsze spora wilgoć , spowodowana niskim położeniem miejscowości oraz bliskością łąk i rowem w którym płynie Minina.

 

 

a6d3c82b66f57e17med.jpge3e207850f049affmed.jpg

 

Biorę pod uwagę kopułę typu Uniwersał , ze względu na prostotę obsługi i ładne wykonanie kopuły oraz jej montaż u klienta , inne propozycje mile widziane . Co do rozmiaru również sie zastanawiam , na pewno będzie w obserwatorium teleskop 14'' i spory montaż więc czy mała wystarczy nie jestem pewien .

 

k_03.jpg

 

 

Garaż zostanie zlikwidowany i powstanie salon z kominkiem , kuchnia oraz łazienka z wc, plany już są gotowe.

 

90f275c854bc74d7med.jpgd641bf94205690c5med.jpg

 

Oczywiście można tez wybudować czy dobudować nowy budynek , jestem otwarty na wszelkie propozycje bo klamka jeszcze nie zapadła co i jak , prośba do wszystkich fachowców jak podejść do strony samej budowy , sprzętu montażu , elektryki , załatwienia pozwolenia na budowę itd.

 

Obserwatorium będzie miało do spełnienia wiele funkcji:

 

- obserwacje wizualne i astrofotografia

- obiekt do zwiedzania przez wszystkich chętnych a w tym szkoły i osoby prywatne

-chcę też założyć koło miłośnika astronomii w szkole podst. w Niemcach i być ich opiekunem

-wyjazdy z młodzieżą do mojego obserwatorium , innych , planeteria i obozy astro

 

Będzie więc co robić na emeryturce :helo: - nudził sie nie będę

 

Oczywiście wszyscy forumowicze mile widziani ,salon z kominkiem , ciepły posiłek przygotowany przez mistrza patelni niejakiego astrokosmo -obowiązkowo :Beer: to na tyle teraz proszę o sugestie i wszelka pomoc -pozdrawiam Janusz.

 

Ps. warunki obserwacyjne całkiem dobre po mimo zaświetleń za strony okolicznych miejscowości , Droga Mleczna widoczna bardzo dobrze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ho ho, ale plany :helo:

 

myślę, że działający komin i obserwatorium na jednym dachu mogą nie być ze sobą kompatybilne ;)

 

tj. jak będzie napalone w kominku to seeing od strony komina bye-bye (już nie wspominając o wszystkooblepiających płatkach sadzy ;) )

 

pozdr

Raf

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniałe i chwalebne plany! Widać prawdziwe życie zaczyna się na emeryturze :rolleyes:

Ta okolica wygląda na przyjemną i ustabilizowaną w sensie budowlanym a to dość ważne. Może warto jednak spojrzec w plany gminne czy nie powstanie coś uciążliwego w bliskiej okolicy?

Moja okolica podwarszawska zabudowywuje się dość szybko. Czy po to wyniosłem się z miasta żeby mieszkać w tłumie? No nieee, żartuję wciąż jest o niebo lepiej niż w mieście pod każdym względem (no może poza komunikacją publiczną).

Niestety, wciąż ta dialektyczna sprzeczność w temacie lokalizacji obserwatorium - bliskość domu i wygoda konta czyste niebo (a więc odległośc od domu i niewygoda). Trzeba by chyba mieszkać w schronisku górskim albo na Mauna Kea żeby od niej uciec.

 

P.S. Oczywiście komin to nie tylko niekompatybilność z obserwatorium, ale wręcz ostra sprzeczność :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ho ho, ale plany :helo:

 

myślę, że działający komin i obserwatorium na jednym dachu mogą nie być ze sobą kompatybilne ;)

 

tj. jak będzie napalone w kominku to seeing od strony komina bye-bye (już nie wspominając o wszystkooblepiających płatkach sadzy ;) )

 

pozdr

Raf

 

No tak tym kominem to mi zadałeś cios w serce :unsure: , zawsze marzyłem o kominku w domu , a kiedy już go miałem musiałem wyjechac do Wa-wy :D , albo nie zrobię kominka w salonie , albo zrobię a budynek pod obserwatorium trzeba by wybudować.

 

Trochę mało miejsca , ale trzeba pomyśleć , mam jeszcze możliwość wybudowania pawilonu na łące ale obawiał bym się zostawić tam sprzęt nawet pod kluczem , chyba najbespieczniej było by jednak na garażu a kominek pa pa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniałe i chwalebne plany! Widać prawdziwe życie zaczyna się na emeryturze :rolleyes:

Ta okolica wygląda na przyjemną i ustabilizowaną w sensie budowlanym a to dość ważne. Może warto jednak spojrzec w plany gminne czy nie powstanie coś uciążliwego w bliskiej okolicy?

Moja okolica podwarszawska zabudowywuje się dość szybko. Czy po to wyniosłem się z miasta żeby mieszkać w tłumie? No nieee, żartuję wciąż jest o niebo lepiej niż w mieście pod każdym względem (no może poza komunikacją publiczną).

Niestety, wciąż ta dialektyczna sprzeczność w temacie lokalizacji obserwatorium - bliskość domu i wygoda konta czyste niebo (a więc odległośc od domu i niewygoda). Trzeba by chyba mieszkać w schronisku górskim albo na Mauna Kea żeby od niej uciec.

 

P.S. Oczywiście komin to nie tylko niekompatybilność z obserwatorium, ale wręcz ostra sprzeczność :angry:

 

Masz rację nie ma to jak emerytura , człowiek się starzeje i częściej ma ochotę się położyć niż pobiegać , ale to chyba z powodu nadmiaru obowiązków :D .

 

Okolica jest naprawdę przyjemna i dość ciemna jak na tak duże skupisko miejscowości obok siebie ,bo Zalesie , Niemce , Wola Niemiecka , Leonów tworzą razem sporą miejscowość.

 

271c71c510b99d55.jpg

 

Najwieksze zaświetlenie dają : fabryka domów , szklarnie , Lubartów i Lublin .

 

W latach mojej młodosci lata 75-85 było ciemno , teraz jest troszkę gorzej , ale lepiej niz w Warszawie :D

Na szczęście wielu ludzi oszczędza prąd i wyłącza co sie da , i chwała im za to :notworthy:

 

8c89323de27be551.jpg

 

Dużym atutem na korzyść jest położenie Zalesia , czyli w dołku , oraz duży las odcinajacy światło od Lubartowa ( Kozłowiecki Park Krajobrazowy)

 

3e32e984891337e2.jpg3b04ac9ae51a1a3b.jpg

 

Od Warszawy 175 km w jedną stronę , więc blisko nie jest , ale i tak czasami muszę tam jeździć więc przy okazji zabieram sprzęt ze sobą , zwłaszcza gdy prognozy przewidują dobrą pogodę.

 

5c04b23bf621ff0c.jpg

 

DS - y spokojnie mozna focić , choć filterki odcinajace sztuczne światło się przydadzą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze pare sodowek juz na ulicy stoi a na wiecej (chyba) sie nie zanosi.

Na Twoim miejscu skoczylbym do zakladu energetycznego i poprosil, by przy najblizszej okazji wymienili te co stoja na takie z plaskim kloszem, albo nawet te najlepsze dla nas - z gleboka obudowa. Te co tu wisza niech sobie zawiesza gdzie indziej.

Ja musze tak samo zrobic u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastepny buduje obserwatorium, zazdroszcze i gratuluje pomysłu :szczerbaty: Co do położenia obserwatorium to jednak im wyżej tym lepiej (mgły, widoczność horyzontu) Największym problemem wg mnie jest jednak Lublin - nie ma nic bardziej nieprzyjemnego niż ogromna łuna na południu... Co do lasu to fakt, trochę pochłania LP, jednak u Ciebie jest on na północy a tam akurat jest mało ciekawe niebo, więc to bez różnicy :)

 

Niemniej jednak i tak gratuluje fajnego miejsca, mi by się takie przydało... Jak narazie trzeba walczyć w mieszkaniu <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję wspaniałego pomysłu. Myślę, że mimo wszystko adaptacja istniejącego budynku będzie na pewno tańsza niż pobudowanie nowego. Też już dawno bym tak zrobił ale mój budynek stoi na granicy i wybudowanie jeszcze podstawy pod kopułę przekroczyłby podaną w planach wysokość budynku.Też bałbym się postawić budynek na łące bez ochrony.W grę wchodzą jeszcze takie sprawy jak: wytrzymałość fundamentów, wykonanie cokołu pod kopułę. Jednakrze świat należy do wytrwałych i odważnych w swym działaniu.Powodzenia! :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zdecydujesz się na budowę wolno stojącego obserwatorium to proponuję wokół niego zrobić dość wysoki parkan. Musiałbyś wymierzyć jaką ma mieć wysokość i jak daleko od budynku ma być żeby chronić twój wzrok przed bezpośrednim światłem latarni w okolicy, a nie ograniczał drastycznie pola widzenia. Jestem na etapie testowania miejsca do obserwacji pod Łęczną - ciemno wokół ale w odległości ok 1 - 1.5 km stoi kilka ulicznych sodówek (nie licząc światełek z Łęcznej - 7 km). No i po pewnym czasie te lampy zaczynają boleśnie razić. Nie zaświetlają za bardzo nieba ale jak się na nie zerknie - spada czułość oka :D. LP tym płotem nie załatwisz ale łatwiej będzie Ci zaadaptować się do ciemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty to masz zacięcie... najpierw "pogotowie", teraz obserwatorium! Obyś doprowadził to do finiszu i dawał dzieciakom zajęcie.

 

 

Dziękii za ciepłe słowa tobie i wszystkim forumowiczom.

 

Doprowadzę do końca na pewno , i tylko profil działalności mi się zmieni bo zamiast pogotowia będę prowadził kółko astronomiczne , no ale mam już trochę wprawy pracy z dziećmi wiec dam radę , z resztą ciągle się uczę astro i mam szkolenia dotyczące dzieci :D

 

A dzieci to nasza przyszłość więc trzeba im pokazać jaki ten świat piękny i ukierunkować zainteresowania .

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zdecydujesz się na budowę wolno stojącego obserwatorium to proponuję wokół niego zrobić dość wysoki parkan.
A co sądzicie o żywopłocie? Zasłania i światła wokół i... obserwatorium. Wydaj mi się że samotne obserwatorium (czytaj: biała kopuła) wzbudzają zainteresowanie swoim kształtem i kolorem, a to chyba jednak samo w sobie nie jest dobre, chyba że okolica jes naprawdę spokojna Zaletą roślinności jest to że nie nagrzewa się latem, dość skutecznie wyłapuje wiatr, tylko trzeba ją przycinać regularnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Obserwatorium będzie miało do spełnienia wiele funkcji:

 

- obserwacje wizualne i astrofotografia

- obiekt do zwiedzania przez wszystkich chętnych a w tym szkoły i osoby prywatne

-chcę też założyć koło miłośnika astronomii w szkole podst. w Niemcach i być ich opiekunem

-wyjazdy z młodzieżą do mojego obserwatorium , innych , planeteria i obozy astro "

 

Swietny pomysł , tylko powiedz dlaczego masz jeżdzic z młodzieżą do swojego obserwatorium i wydawac własne pioeniądze na szkolenie i naukę młodzieży ? .Na prywatne obserwatorium nikt nie da Ci nawet grosza, chyba że jesteś takim filantropem i stać Cię na to.

Z Twojego postu wynika ,że do emeryturki jeszcze pare latek, więc masz jeszcze czas na przemyślenia.

Pisząc te slowa nie chcę Cię zniechęć ani też przesadnie zachwycać się Twoim pomysłem bo to nie oto chodzi.Rady nawet dobre mogą być żle odebrane ,natomiast mo gę Ci powiedzieć co bym zrobił będąc na Twoim miejscu.

- nawiązał kontakt ze szkołą podstawową , gimnazjum.

-założył koło miłośników astronomii i patronował mu.

-zdobył zaufanie okolicznej ludności.

-umiejetnie zainteresował nauczycieli i władze gminy budową PRZYSZKOLNEGO obserwatorium

-za gminne pieniądze wybudował obserwatorium o jakim marzysz.

Parę lat wstecz przećwiczyłem podobny scenariusz z kolegami Gliwickiego PTMA .efekty naszych staran można obejrzeć pod tym linkiem http://staszekpapis.fotosik.pl/albumy/266201.html http://ptma-gliwice.astronomia.pl/index.ph...g=Obserwatorium

 

Budynek powstał za gminne pieniądze wg. projektu braci U. Kopuła wykonana z funduszy PTMA , orginalna choć piękna była zbyt droga.

Spotkania teoretyczne z młodzieżą odbywają się w szkole a potem do obserwatorium .

Wybudować obserwatorium to jedno ,a sprawić by potem tętniło życiem to drugie .

Podstawa to dobry nauczyciel, pasjonat i podłączenie się pod jakis program edukacyjny.Ostatni warunek jest bardzo ważny bo umożliwia zdobycie środków finansowych np. na dobry sprzęt.

 

Natomiast przydomowe obserwatorium przynajmniej dla mnie to miejsce na,kameralne spotkania przyjaciół, spokój , przemyślenia , pasje , odpoczynek.

 

Jnnymi słowy ŻYCIE JEST PIĘKNE.

Życzę spełnienia wszystkich planów.

Edytowane przez staszekpapis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulujlacje dla ciebie przede wszystkim , masz dużoooooooooo racji , wezmę sobie to wszystko do serca.

 

Podejrzewam że powstana 2 obserwatoria , jedno dla szkoły za inne pieniadze a drugie na dzialce za inne.

 

Prawdą jest że trzeba zainteresować max ilość osób w gminie w tym szkoła i władze , na obserwatorium mozna zdobyc pieniadze z funduszu europejskiego ale to wszystko jest do zrobienia.

 

Szkoła podstawowa jest stale rozbudowywana o kolejne sale i pływalnie więc jest nastawiona na rozwój.

 

Nie słyszałem aby jakaś szkoła w woj. lubelskim oprócz Krasnegostawu posiadała obserwatorium wiec było by to coś.

Mam pod nosem takie obserwatorium w Piasecznie wiec wybiore się tam i porozmawiam z derekcja szkoły o mozliwosci odwiedzenia ich obserwatorium przez inne szkoły oraz co by mi poradzili w tym temacie.

 

Mam dobrą opinię w Niemcach i znajoma zajmujacą się przyznawaniem funduszy europejskich wiec wspólnymi silami można zrobic dużo.

 

Aż tak ambitnych planów nie zakładałem ale do odważnych świat należy .

 

Zapomniałem dodać że dach budynku ma być podniesiony (sypialnia) więc obserwatorium miało by dość dobre położenie względem widoczności ponad dachami , lub postawione na grunie obecnej szklarenki -widoczność nieco gorsza , wilgoć , dobrze zasloniete od świateł bocznych (biala strzałka).

a6d3c82b66f57e17med.jpg

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważnym argumentem by powstało na miejscu szklarni jest fakt ,że zostałoby zakfalifikowane jako budowla ogrodowa typu altana ,fontanna ,oczko wodne .Dla tego typu budowli nie wymagane jest pozwolenie na budowe.To rozwiązuje ręce ,odpada profesjonalny projekt i wszystko inne związane z oficjalną budową .Zapomniałem jeszcze o bardzo ważnym argumencie przemawiajacym za tym miejscem to to, ż e nie będzie kłuło w oczy sąsiadów . Przekonasz się jakie to ważne.O wilgoć na tym etapie nie musisz się martwić ,sa sposoby by ja ograniczyć, a sterowanie myszką komputera z sypialni to na obecnym etapie już standard.

Obawa o srzęt jest uzasadniona ale bez przesady z sypialni też go mogą wynieść .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak by tak pójść na skróty to nawet montaz i teleskop juz jest :D , i cena pewnie dużo mniejsza , a kierowac z sypialni teleskopem to super sprawa , tym bardziej że przy astrofoto nie powinno sie wchodzić pod kopułe bo umituje sie pare wodną z ust co nie jest wskazane, no chyba że wizual bo to tez przyjemne.

 

Myśle że wszystko wyklaruje sie w czasie więc nadal jestem otwarty na sugestie.

 

Pomysł ze szkołą jednak będe miał na wzgledzie.

 

Coś takiego było by wsam raz .

a6d3c82b66f57e17med.jpg

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważnym argumentem by powstało na miejscu szklarni jest fakt ,że zostałoby zakfalifikowane jako budowla ogrodowa typu altana ,fontanna ,oczko wodne .Dla tego typu budowli nie wymagane jest pozwolenie na budowe.

Obawa o srzęt jest uzasadniona ale bez przesady z sypialni też go mogą wynieść .

myślę że można sporo ugrać na nieścisłościach w przepisach. Osobiście znam przypadek rozbudowy domu o użytkowe piętro które zostało zakwalifikowane jako ... oranżeria (działo się to w Katowicach na gruntach na których wszystkie inne budowy i przebudowy były zabronione - ruchomy grunt nad kopalnią)

 

Oczywiście lepiej żeby się wszystko rozegrało legalnie, czego Ci z całego serca życzę.

 

Sprzęt sobie ubezpiecz. Ponieważ nie masz noża na gardle, możesz rozejrzeć sie po agentach i wybrać na prawdę niedrogą opcję. Nie zostawiaj w obserwatorium swoich najdroższych akcesoriów (okulary, filtry)

Zwłaszcza jeśli będą tam gościły wycieczki szkolne.

Nawet najmilsze dzieci w wieku gimnazjalnym w grupie dostają małpiego rozumu. Mamy z kolegami przyjemność gościć u siebie w pracowni (na UMCS) kilkanaście grup szkolnych rocznie + całe stada dzieciaków w czasie Festiwalu Nauki. Standardową procedurą u mnie w pracowni przed wycieczką jest... zalepianie przylepcem szuflad i szafek - trzeszczy gdy ktoś się dobiera. Dzieci się nie obrażą a ty nie będziesz się denerwować że masz na filtrze czyjeś linie papilarne. Krzewić naukę - tak. Ponosić straty - nie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak to sobie wyobrażam. Kopuły powstają jak przysłowiowe grzyby po deszczu.

 

No i może jednak ten kominek w salonie będzie :D , kominek był by raczej używany sporadycznie ponieważ zamierzam zamontować elektryczne ogrzewanie podłogowe-bardzo ekonomiczne, już przerabiałem ten temat .

 

Tak się zastanawiam nad ogrzewaniem podłogi w kopule , żeby przynajmniej małym ogrzewaniem ok 500 W móc ewentualnie dogrzewać sprzęt zwłaszcza przy kiepskiej pogodzie czyli szarugach , opadach śniegu jednym słowem wówczas kiedy nie ma mowy o obserwacjach, sprzęt elektroniczny to chyba raczej nie lubi chłodu i wilgoci , a wystarczy nieco podnieść temperatórę i złamać tą wilgoć, coś jak grzałka w teleskopie - co o tym sadzicie ?

 

Obecnie testuję go na balkonie i po 2 miesiącach pogody zmiennej - raczej wilgotnej , montaż raz zgłupiał i głupoty pokazywał (GT) , po godzinie wchodzenia w opcje sterownika udało się go naprawić , myślę jednak że wilgoć mu co nieco zaszkodziła .

Teleskop i montaż jest oczywiście przykryty dużym foliowym workiem ale wilgoć dochodzi wszędzie, test musi jednak trwać nadal , testuję go bo chcę się przekonać jak zniesie wszystkie pory roku i jak będzie działać dalej to i do obserwatorium się nada.

 

c3c97fa36772fa2fmed.jpg

 

Pod workiem znajduje się coś takiego , oszędziłem tylko sterownik który leży w szafie .

 

068b5dddbc97f769med.jpg

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że można sporo ugrać na nieścisłościach w przepisach. Osobiście znam przypadek rozbudowy domu o użytkowe piętro które zostało zakwalifikowane jako ... oranżeria (działo się to w Katowicach na gruntach na których wszystkie inne budowy i przebudowy były zabronione - ruchomy grunt nad kopalnią)

 

Oczywiście lepiej żeby się wszystko rozegrało legalnie, czego Ci z całego serca życzę.

 

Sprzęt sobie ubezpiecz. Ponieważ nie masz noża na gardle, możesz rozejrzeć sie po agentach i wybrać na prawdę niedrogą opcję. Nie zostawiaj w obserwatorium swoich najdroższych akcesoriów (okulary, filtry)

Zwłaszcza jeśli będą tam gościły wycieczki szkolne.

Nawet najmilsze dzieci w wieku gimnazjalnym w grupie dostają małpiego rozumu. Mamy z kolegami przyjemność gościć u siebie w pracowni (na UMCS) kilkanaście grup szkolnych rocznie + całe stada dzieciaków w czasie Festiwalu Nauki. Standardową procedurą u mnie w pracowni przed wycieczką jest... zalepianie przylepcem szuflad i szafek - trzeszczy gdy ktoś się dobiera. Dzieci się nie obrażą a ty nie będziesz się denerwować że masz na filtrze czyjeś linie papilarne. Krzewić naukę - tak. Ponosić straty - nie :D

 

Kolejne cenne uwagi , już zanotowałem :Beer: . dzięki :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Teleskop i montaż jest oczywiście przykryty dużym foliowym workiem ale wilgoć dochodzi wszędzie,

 

 

JANUSZ załóż na siebie worek foliowy to zobaczysz czy nie zgłupiejesz.

Przepraszam za wyrażenie .Zwariowanie montarzu troche mnie rozśmieszyło. Obserwatorium to wspaniały " garaż , odrośnik". Brak ogrzewania +dobra wentylacja=brak kłopotów z wilgocią .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.